کرم موبر می تواند در خانه برای از بین بردن موهای زائد استفاده شود. بر خلاف اپیلاسیون که موها را از ریشه می‌کشند، کرم‌های موبر از مواد شیمیایی برای حل کردن موها استفاده می‌کنند. سپس می توانید به راحتی آن را پاک کنید.

این مواد شیمیایی فقط ساقه مو را حل می کنند، که بخشی است که از پوست بیرون می زند. ریشه زیر پوست دست نخورده باقی می ماند.

از آنجا که کرم های موبر موها را می سوزانند، می توانند پوست را نیز بسوزانند، به خصوص اگر پوست شما حساس باشد. این مقاله به عوامل ایجاد سوختگی موبر و نحوه درمان سوختگی های موبر روی پوست می پردازد.

آیا کرم موبرمی تواند پوست شما را بسوزاند؟

کرم‌های موبر می‌توانند پوست شما را بسوزانند، حتی اگر آن‌ها را همانطور که می‌خواهید استفاده کنید. مواد فعال موجود در کرم های موبر مواد شیمیایی مانند هیدروکسید کلسیم و هیدروکسید پتاسیم هستند. این مواد شیمیایی باعث متورم شدن ساقه مو می شوند تا مواد شیمیایی وارد مو شوند و آن ها را تجزیه کنند. با این حال، این مواد شیمیایی ممکن است پوست را نیز بسوزانند یا تحریک کنند.

درمان سوختگی های موبر روی پوست شما

در حالی که برندهای خاصی مورد تایید FDA هستند، همه کرم های موبر دارای هشدارهای قوی هستند زیرا مواد شیمیایی بسیار قوی هستند و می توانند باعث سوختگی یا واکنش های جدی شوند.

بیشتر بخوانید
خالکوبی (تاتو) من خارش دارد و نمی خواهم به آن آسیب بزنم

دفتر لوازم آرایشی و رنگ ها FDA می‌گوید گزارش‌هایی مبنی بر «سوختگی، تاول، سوزش، بثورات خارش‌دار، و لایه‌برداری پوست مرتبط با مواد موبر و دیگر انواع پاک‌کننده‌های موی آرایشی» دریافت کرده است. ممکن است هنگام استفاده از محصول متوجه سوزش یا قرمزی شوید و در برخی موارد ممکن است چند روز طول بکشد تا قرمزی، خامی یا سوزش ظاهر شود.

نحوه درمان سوختگی کرم موبر

راه‌حل‌ها و روش‌های بدون نسخه برای درمان سوختگی موبر در خانه وجود دارد.

درمان خانگی سوختگی های موبر

 • مواد شیمیایی را بشویید با شستشو با آب خنک، پوست خود را از بین ببرید. قبل از شروع درمان مطمئن شوید که هر محصولی را به طور کامل از پوست و لباس خود جدا کرده اید.
 • از آنجایی که مواد فعال موجود در کرم موبر شامل اسید است، می تواند به استفاده از پاک کننده قلیایی کمک کند که ممکن است سوختگی را خنثی کند.
 • استفاده از کرم هیدروکورتیزون، یک استروئید موضعی، می تواند به توقف برخی از التهابات مرتبط با سوختگی های شیمیایی کمک کند.
 • محل سوختگی را با نئوسپورین بپوشانید و سپس آن را بانداژ کنید یا با گاز بپیچید.
 • اگر سوختگی همچنان احساس سوزش دارد، می توانید از کمپرس سرد برای تسکین سوزش استفاده کنید.
 • یک مسکن بدون نسخه می تواند به شما در مدیریت ناراحتی کمک کند.
 • محل سوختگی را با وازلین مرطوب نگه دارید.
بیشتر بخوانید
همه چیز درباره سندروم موهای غیر قابل شانه زدن

درمان های پزشکی

اگر سوختگی شما ادامه پیدا کرد، ترشح کرد یا احساس بدتر کرد، مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. درمان های پزشکی برای سوختگی های موبر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضد خارش
 • دبریدمان (تمیز کردن یا از بین بردن کثیفی و بافت مرده)
 • مایعات داخل وریدی (IV) که می تواند به بهبود کمک کند
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر به نظر می رسد سوختگی شما بدتر می شود به پزشک مراجعه کنید. اگر تاول‌های شما شروع به ترشح چرک یا زرد شدن کردند، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا این می‌تواند نشانه‌ای از عفونت جدی‌تر باشد.

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از مواد موبر

کرم موبر را می توان روی پاها، نیمه پایینی صورت و ناحیه بیکینی یا ناحیه تناسلی (با اجتناب از تماس مستقیم با ناحیه تناسلی) استفاده کرد. اگر می‌خواهید به جای اپیلاسیون، اصلاح یا لیزر موهای زائد از کرم موبر و سایر مواد موبر استفاده کنید، لازم است اقدامات ایمنی زیر را رعایت کنید:

 • تست پچ را روی ناحیه کوچکی از پا یا بازوی خود انجام دهید.
 • اگر اولین باری است که از کرم موبر استفاده می کنید، آن را برای مدت کمتری از آنچه در بطری توصیه می شود، بگذارید. دو تا سه دقیقه مکان خوبی برای شروع است.
 • در صورتی که احساس سوزش کردید، یک دستمال مرطوب و سرد در دست داشته باشید.
 • از آنجایی که کرم موبر اسیدی است، یک لوسیون قلیایی می تواند سوختگی را خنثی کند.
 • هیدروکورتیزون و ژل نفتی نیز می توانند به تسکین سوختگی کمک کنند.
بیشتر بخوانید
علل چرب شدن پوست و 6 درمان خانگی

آیا کرم موبر برای صورت شما بی خطر است؟

کرم موبر به طور کلی برای استفاده در نیمه پایینی صورت شما از جمله چانه، گونه ها یا خط سبیل بی خطر در نظر گرفته می شود. اگر پوست حساسی دارید، بهتر است از کرم موبر برای صورت خود استفاده نکنید. روش های دیگر و ایمن تری برای رفع موهای زائد صورت وجود دارد.

اگر از کرم موبر در اطراف دهان خود استفاده می کنید، اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید تا مطمئن شوید که هیچ کدام از آنها وارد دهان شما نمی شود، زیرا خوردن مواد شیمیایی می تواند خطرناک باشد. هرگز از کرم موبر در نزدیکی چشم خود استفاده نکنید، بنابراین از استفاده از آن بر روی ابروهای خود اجتناب کنید.

آیا کرم موبر برای کشاله ران بی خطر است؟

می توانید از کرم موبر در ناحیه کشاله ران یا خط بیکینی خود روی ران استفاده کنید. با این حال، از کرم موبر در ناحیه تناسلی یا مقعد خود استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید
فواید زرده تخم مرغ برای مو چیست؟

خلاصه

کرم موبر در خانه برای از بین بردن موهای زائد صورت، پاها یا خط بیکینی استفاده می شود. کرم‌های موبر از مواد شیمیایی قوی ساخته شده‌اند که حتی با پیروی از دستورالعمل‌های سازنده می‌توانند باعث سوختگی شیمیایی شوند.

اگر هنگام استفاده از کرم موبر احساس سوزش یا سوزش کردید، بلافاصله کرم را بشویید. اگر همچنان قرمزی یا سوزش دارید، بدن خود را کاملاً بشویید، سپس از یک پماد درمانی مانند نئوسپورین استفاده کنید.

همچنین می‌توانید مسکن‌های بدون نسخه را برای کمک به کاهش التهاب و سوزش مصرف کنید. اگر به نظر می رسد سوختگی شما بدتر می شود، یا شروع به زرد شدن، تاول زدن یا ترشح کرد، فوراً با پزشک تماس بگیرید، زیرا این می تواند نشانه عفونت جدی تری باشد.