این مقاله به بررسی چگونگی خلاص شدن از شر دندان های زرد می پردازد و به ۱۱ راه حل برای امتحان در خانه نگاه می کند. ما همچنین شامل مطالعات علمی که از هر یک از درمان‌ها پشتیبانی می‌کنند، می‌پردازیم.

حقایق سریع در مورد دندان های زرد:

 • با ساییدگی مینای دندان، عاج زرد رنگ زیرین شروع به نمایان شدن می کند.
 • یک راه آسان برای کاهش تغییر رنگ دندان ها مسواک زدن مکرر آنهاست.
 • با بالا رفتن سن، دندان هایشان به طور طبیعی کمی تغییر رنگ می دهد.

درمان های طبیعی

در اینجا ۵ درمان طبیعی وجود دارد که ممکن است به خلاص شدن از شر دندان های زرد در خانه کمک کند. اینها جایگزینی برای گزینه های سفید کردن دندان هستند که ممکن است دندانپزشک ارائه دهد:

۱. جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

دندان های زن قبل و بعد از سفید کردن
گزینه های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد که می توانند در خانه امتحان شوند یا توسط دندانپزشکان ارائه شوند.

استفاده از خمیر دندان حاوی جوش شیرین و پراکسید هیدروژن ممکن است به کاهش زردی دندان ها کمک کند.

مطالعه ۲۰۱۲ دریافتند که استفاده از خمیردندان حاوی جوش شیرین و پراکسید هیدروژن باعث کاهش لکه دندان و بهبود سفیدی دندان می شود.

۲. ویتامین C

مطالعه ۲۰۰۷ دریافتند که کمبود ویتامین C ممکن است پریدونتیت را بدتر کند که تجمع باکتری روی دندان‌ها و لثه است. این تجمع به تغییر رنگ کمک می کند.

نتیجه این است که مصرف زیاد ویتامین C ممکن است تغییر رنگ دندان ها را کاهش دهد. تحقیقات بیشتری در مورد اینکه آیا مصرف ویتامین C ممکن است اثر سفید کنندگی روی دندان ها داشته باشد مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید
چرا زبانم گزگز می کند؟

۳. آنزیم های میوه

هنگامی که به خمیر دندان اضافه می شود، آنزیم های میوه خاصی ممکن است با تغییر رنگ مبارزه کنند.

مطالعه ۲۰۱۲ خمیر دندان یافت شده حاوی آنزیم پاپائین از میوه پاپایا و آنزیم بروملین موجود در آناناس به از بین بردن لکه های دندان کمک می کند.

۴. سرکه سیب

وقتی سرکه سیب در مقادیر کم استفاده می شود، ممکن است لکه روی دندان ها را کاهش داده و سفیدی را بهبود بخشد.

مطالعه ۲۰۱۴ دریافتند که سرکه سیب اثر سفید کنندگی روی دندان ها دارد. البته لازم به ذکر است که این مطالعه روی حیوانات بود.

سرکه سیب در صورت استفاده زیاد ممکن است به سطح دندان آسیب برساند. تحقیقات بیشتری در مورد استفاده از سرکه سیب به عنوان سفید کننده دندان مورد نیاز است. در ضمن استفاده کم و با احتیاط باشه.

۵. کشیدن روغن نارگیل

مطالعه ۲۰۱۵ دریافتند که کشیدن روغن یا چرخاندن روغن در دهان با روغن نارگیل می تواند راهی موثر برای کاهش تجمع پلاک روی دندان ها باشد. از آنجایی که تجمع پلاک می تواند به زرد شدن کمک کند، نتیجه این است که کشیدن روغن نارگیل ممکن است تغییر رنگ را کاهش دهد.

تحقیقات بیشتری در مورد کشیدن روغن نارگیل برای تعیین میزان کمک به سفید شدن دندان ها مورد نیاز است.

درمان های دندانپزشکی

در اینجا ۶ درمان دندانپزشکی وجود دارد که ممکن است به خلاص شدن از شر دندان های زرد در خانه کمک کند. اینها روشهای سنتی مراقبتی هستند که دندانپزشکان اغلب توصیه می کنند:

۶. مسواک زدن مکرر

مسواک زدن و استفاده منظم از دهانشویه به کاهش تجمع پلاک کمک می کند.

این مهم بعد از مصرف غذا یا نوشیدنی که ممکن است باعث تغییر رنگ دندان ها شود مانند:

 • شراب قرمز
 • قهوه
 • بلوبری
 • چغندر
بیشتر بخوانید
خدمات درمانی دندانپزشکی

در اینجا برخی از مسواک زدن، بهترین نکات عملی آورده شده است:

 • دو بار در روز مسواک بزنید
 • هر بار ۲ تا ۳ دقیقه مسواک بزنید
 • تمام سطح هر دندان را حتما مسواک بزنید
 • هنگام مسواک زدن حرکات دایره ای انجام دهید
 • از مسواک زدن لثه ها خودداری کنید یا آنها را به آرامی مسواک بزنید
 • حتما به دندان های پشت دهان برسید

۷. خمیر دندان سفید کننده

خمیر دندان سفید کننده ممکن است به کاهش زردی دندان ها و بهبود سفیدی کمک کند. این محصولات حاوی مواد قوی تری نسبت به خمیر دندان های استاندارد هستند که به از بین بردن لکه های سخت مواد غذایی کمک می کند.

خمیر دندان سفید کننده حاوی سفید کننده نیست اما ممکن است حاوی مقدار کمی پراکسید کاربامید یا پراکسید هیدروژن باشد. این مواد شیمیایی به روشن شدن رنگ دندان کمک می کنند.

با توجه به  مطالعه ۲۰۱۴خمیر دندان سفید کننده معمولاً یک یا دو درجه رنگ دندان را روشن می کند.

۸. سفید کننده های دندان بر پایه سینی

برخی از دندانپزشکان سفید کردن دندان مبتنی بر سینی را ارائه می دهند، اما نسخه های خانگی نیز بدون نسخه در دسترس هستند. سفید کننده های دندانی مبتنی بر سینی می توانند دندان ها را یک یا دو سایه روشن کنند.

این روش سفید کردن دندان شامل پوشیدن یک سینی نصب شده روی دندان است. سینی حاوی یک ژل سفید کننده است و برای ۲ تا ۴ ساعت در روز یا در طول شب استفاده می شود.

مهم است که به دنبال محصولاتی باشید که حاوی آن هستند ۱۰ درصد پراکسید کاربامید اینها به عنوان ایمن توسط سازمان توصیه می شوند انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA).

بیشتر بخوانید
شستشوی دهان یا غرغره با روغن نارگیل می تواند سلامت دندان های شما را تغییر دهد

۹. نوارهای سفید کننده

نوارهای سفید کننده یک لایه نازک از ژل پراکسید را روی نوارهای پلاستیکی ارسال می کنند. اینها به گونه ای طراحی شده اند که روی سطح دندان قرار بگیرند.

طیفی از وجود دارد محصولات نوار سفید کننده به صورت آنلاین در دسترس هستند و دستورالعمل برای آنها متفاوت است. بیشتر پیشنهاد می کنند که آنها باید دو بار در روز به مدت ۳۰ دقیقه استفاده شوند.

نوارها می توانند دندان ها را یک یا دو سایه روشن کنند. گفت: مطالعه ۲۰۱۶ توجه داشته باشید که هیچ مدرکی وجود ندارد که نوارهای سفید کننده موثرتر از ژل پراکسید کاربامید ۱۰ درصد هستند. استفاده از ژل پراکسید کاربامید است روش پیشنهادی ADA.

۱۰. شستشوی سفید کننده

شستشوی سفید کننده راه دیگری برای خلاص شدن از شر دندان های زرد است. آنها حاوی منابع اکسیژن مانند پراکسید هیدروژن هستند. اینها با ترکیباتی که دندان ها را لکه دار می کنند واکنش نشان می دهند و به بلند شدن آنها کمک می کنند.

استفاده از آبکشی دو بار در روز به مدت ۱ دقیقه در هر نوبت می تواند منجر به یک تا دو سایه بهبود رنگ دندان در عرض ۳ ماه می شود.

۱۱. زغال چوب فعال

خمیردندان حاوی زغال فعال ممکن است به کاهش لکه روی دندان کمک کند.

بررسی ۲۰۱۷ دریافتند که خمیردندان های زغالی ممکن است به حذف لکه های خارجی روی دندان ها کمک کنند. مطالعات بیشتری در مورد میزان یا سرعت حذف لکه مورد انتظار مورد نیاز است.

خمیر دندان های زغالی باید با احتیاط استفاده شوند، زیرا می توانند باعث ایجاد لکه شوند. زغال چوب ممکن است به سختی از شکاف دندان ها و اطراف ترمیم ها جدا شود.

بیشتر بخوانید
علت طعم شوری در دهان

چرا دندان ها زرد می شوند؟

نوشیدن قهوه می تواند سطح دندان ها را لکه دار کند و باعث زرد شدن آنها شود.

با بالا رفتن سن، مینای سفید روی دندان هایش ساییده می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، بافت کلسیفیه شده در زیر شروع به نمایان شدن می کند. این بافت عاج نام دارد و رنگ آن زرد است.

دندان ها به دلایل زیر ممکن است زرد شوند:

 • ترکیباتی که سطح را لکه دار می کنند
 • تجمع پلاک رنگ زرد می دهد
 • مینای دندان ساییده می شود و عاج از آن عبور می کند

جلوگیری از آخرین علت دشوار است، زیرا بخشی طبیعی از روند پیری است. با این حال، با اجتناب از موارد زیر می توان لکه را کاهش داد:

 • قهوه
 • شراب قرمز
 • چغندر
 • بلوبری
 • سیگار کشیدن
 • جویدن تنباکو

تجمع پلاک را می توان با موارد زیر کاهش داد:

 • اجتناب از غذاهای شیرین یا پر کربوهیدرات
 • مسواک زدن منظم
 • استفاده از دهانشویه

خلاصه

طبیعی است که با افزایش سن و ساییدگی مینای دندان، دندان ها کمی زرد شوند.

تغییر رنگ ناشی از تجمع پلاک را می توان با مسواک زدن منظم کاهش داد. اجتناب از غذاهایی که ممکن است دندان ها را لکه دار کنند نیز ایده خوبی است.

برای روشن‌تر کردن ظاهر دندان‌ها، استفاده از داروهای خانگی که در بالا توضیح داده شد ممکن است کمک کند. بهترین راه برای حفظ سلامت دندان ها از طریق رژیم غذایی و رعایت بهداشت دهان و دندان است.