درک رژیم غذایی کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یا رژیم کتو بحث شهر است و افراد مشهور، تأثیرگذاران رسانه های اجتماعی و افراد آگاه در سراسر جهان به دنبال آن هستند. تصور رایج این است که این رژیم غذایی برای کاهش وزن است. برخلاف تصور رایج، رژیم کتو برای درمان بیماری های عصبی ایجاد شد. با این حال، پیروی از این رژیم غذایی با برنامه و برنامه مناسب نیز می تواند منجر به کاهش وزن شود.

رژیم کتوژنیک شامل افزودن غذاهای غنی از چربی های سالم و پروتئین و حذف کربوهیدرات ها از رژیم غذایی است. بنابراین، محتوای کربوهیدرات در این رژیم حداقل است (و در برخی موارد تقریباً ناچیز). این مقاله رژیم کتوژنیک، انواع آن، اهمیت بالینی، مزایا، معایب، نحوه پیروی از رژیم کتو، مناسب بودن یا نبودن آن برای شما و موارد دیگر را بررسی خواهد کرد.  

انواع رژیم کتوژنیک

دانشمندی به نام راسل وایلدر در سال ۱۹۲۱ اصطلاح رژیم کتوژنیک را ابداع کرد. افرادی که مبتلا به صرع هستند مجبور شدند از این رژیم غذایی پیروی کنند. او متوجه کاهش قابل توجهی در فراوانی و شدت تشنج در افرادی شد که از رژیم کتو پیروی می کردند. پس از معرفی داروهای ضد صرع، رژیم کتوژنیک نام خود را از دست داد تا اینکه اخیراً به عنوان یک برنامه رژیم غذایی کاهش وزن مشهور شد.

یک رژیم کتوژنیک استاندارد شامل مصرف کم کربوهیدرات، مصرف چربی زیاد و مصرف پروتئین متوسط ​​است. درصد چربی در رژیم غذایی ۵۰-۶۰ درصد، پروتئین ۳۰-۳۵ درصد و بقیه کربوهیدرات است که فقط به ۵-۱۰ درصد می رسد. از آنجایی که مصرف کربوهیدرات به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، بدن شروع به استفاده از چربی به عنوان منبع سوخت اولیه خود می کند زیرا گلوکز موجود در کربوهیدرات ها وجود ندارد. با پیروی از این رژیم، بدن به کتوز تبدیل می شود. هدف رژیم کتو در عصر امروز کاهش چربی کلی بدن و بهبود متابولیسم است. 

Understanding Ketogenic Diet- HealthifyMe

از نظر بالینی، چهار نوع مختلف رژیم کتوژنیک وجود دارد که می توان از آنها پیروی کرد. در زیر انواع مختلف رژیم کتوژنیک آورده شده است:

رژیم غذایی کتوژنیک LCT

LCT مخفف تری گلیسیریدهای زنجیره بلند است. اینها انواع و منابع چربی مجاز در این رژیم هستند. همچنین، این سنتی ترین نوع رژیم کتوژنیک است. معمولاً در یک محیط بالینی استفاده می شود و به دنبال شمارش دقیق کالری است. غذا خوردن در خارج از خانه در این نوع رژیم مجاز نیست. منابع غنی چربی مانند کره، خامه، پنیر، ماهی، گوشت و غیره، گروه های غذایی اصلی با حداقل کربوهیدرات، فقط ۲۰ تا ۳۰ گرم در روز هستند. 

رژیم غذایی کتوژنیک MCT

MCT مخفف تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط ​​است. این نوع چربی ها برای هضم و جذب در بدن نیازی به صفرا و آنزیم های گوارشی ندارند. نارگیل تنها منبع غذایی تری گلیسیرید با زنجیره متوسط ​​است. تفاوت این نوع رژیم غذایی با رژیم سنتی این است که نوع چربی استفاده شده در این رژیم از نارگیل و از هیچ جای دیگر نیست. اگر این نوع چربی در دسترس نباشد، مکمل بر اساس نیاز فرد تجویز می شود. محتوای کربوهیدرات در این رژیم غذایی سخاوتمندانه تر از رژیم غذایی LCT است.

رژیم کتوژنیک MAD

MAD مخفف رژیم غذایی اصلاح شده اتکینز است. این رژیم کمتر محدود کننده است و اقدامات غذایی با اندازه گیری خانگی قاشق و فنجان است. این رژیم جای کمی برای خطا در اندازه گیری دارد زیرا اندازه گیری های خانگی ممکن است همیشه دقیق نباشد. این نوع رژیم به فرد این امکان را می دهد که بیرون از رستوران غذا بخورد. 

رژیم غذایی کتوژنیک با GI پایین

این رژیم در درجه اول برای افرادی است که پیش دیابت دارند یا مبتلا به دیابت هستند. همانطور که از نام آن مشخص است، منابع کربوهیدرات مجاز در این رژیم دارای شاخص گلیسمی پایینی هستند. با این حال، محتوای کربوهیدرات نیز بسیار کم است. 

خلاصه

یک رژیم غذایی کتوژنیک معمولی مستلزم مصرف متوسط ​​پروتئین، مصرف زیاد چربی و دریافت حداقل کربوهیدرات است. چربی رژیم غذایی ۵۰ تا ۶۰ درصد کل، پروتئین ۳۰ تا ۳۵ درصد و کربوهیدرات ها ۵ تا ۱۰ درصد باقی مانده را تشکیل می دهند. چهار نوع رژیم کتوژنیک وجود دارد که می توان آنها را از نظر بالینی دنبال کرد. رایج ترین نوع رژیم کتوژنیک رژیم کتو LCT است که شامل کالری شماری دقیق است. افزودن روغن نارگیل تمرکز اصلی رژیم غذایی MCT است. رژیم اصلاح شده اتکینز، یا به اختصار MAD، سختگیری کمتری دارد و از قاشق و فنجان استفاده می کند که اندازه استاندارد خانواده برای اندازه گیری غذا است. افراد مبتلا به دیابت یا پیش دیابت، ذینفعان اصلی رژیم کتوژنیک با GI پایین هستند.

مزایای بالینی ثابت شده رژیم کتوژنیک 

بدون مشورت با متخصص تغذیه نباید از رژیم غذایی محدود پیروی کرد. با این حال، در زیر حقایق علمی اثبات شده در مورد رژیم های کتوژنیک آورده شده است: 

دیابت را مدیریت کنید

رژیم کتوژنیک در کنترل دیابت و کنترل سطح قند خون موثر است. با کاهش HBa1c (تست هموگلوبین گلیکوزیله هر سه ماه یکبار) سطح قند خون به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و به ۲۰ درصد کاهش می یابد. 

بیماری های قلبی عروقی

رژیم کتوژنیک با کاهش نشانگرهای التهاب، خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. همچنین، این به نوبه خود با خطر کمتر بیماری قلبی همراه است. یک رژیم غذایی کتوژنیک کم کربوهیدرات و پرچرب به کاهش لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) که کلسترول بد است، کمک می کند. کاهش LDL و التهاب منجر به سلامت قلب می شود. 

چاقی را مدیریت کنید

رژیم کم کربوهیدرات، مانند رژیم کتوژنیک، می تواند وزن افراد چاق را در مقایسه با رژیم کم چرب کاهش دهد. با پیروی از رژیم کتوژنیک، افرادی که از چاقی و دیابت رنج می بردند، سود مضاعف داشتند. سطح قند خون را کنترل می کند و کاهش وزن محصول جانبی تنظیم قند خون است. از این رو، رژیم کتو اثرات مثبتی بر مدیریت وزن، مقاومت به انسولین و کاهش وزن کلی دارد. 

بیماری کبد چرب غیر الکلی 

رژیم کتوژنیک با بهبود سلامت روده کمک می کند، که تولید فولات را افزایش می دهد و التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد. 

PCOS

سندرم تخمدان پلی کیستیک به دلیل مقاومت به انسولین، پیش دیابت، دیس لیپیدمی، چاقی و هیپرآندروژنیسم است. رژیم کتوژنیک حساسیت به انسولین و کاهش وزن را افزایش می دهد که به کنترل PCOS کمک می کند. 

اختلالات نورودژنراتیو 

رژیم کتوژنیک به کاهش شدت تشنج در صرع کمک می کند. این رژیم با افزایش عملکرد میتوکندری و کاهش استرس اکسیداتیو بیماری آلزایمر را کنترل می کند. پیروی از رژیم کتوژنیک برای فرد مبتلا به بیماری پارکینسون به کاهش علائم غیر حرکتی و بهبود مهارت های حرکتی کمک می کند. 

سرطان

به دلیل کمبود گلوکز در رژیم غذایی کتوژنیک، تومورهای سرطان زا به اندازه کافی گلوکز دریافت نمی کنند، در نتیجه پیروی از رژیم کتوژنیک باعث کاهش اندازه تومور می شود. همچنین، این رشد سرکوب شده تومور به دلیل رژیم کتوژنیک، میزان بقا را بهبود می بخشد و کارایی شیمی درمانی را افزایش می دهد. 

خلاصه

رژیم کتوژنیک برای شرایط مختلف فوایدی دارد، از جمله بهبود PCOS، کاهش حملات صرع، تنظیم قند خون، کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی و کمک به مدیریت وزن. این رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات همچنین می تواند کلسترول بد (LDL) را کاهش دهد، از سلامت قلب حمایت کرده و با محدود کردن عرضه گلوکز به سلول های سرطانی مانع رشد تومور شود. با این حال، به عنوان یک راه حل طولانی مدت توصیه نمی شود، و مشورت با متخصص تغذیه قبل از شروع بسیار مهم است.

اثرات نامطلوب رژیم کتوژنیک از نظر بالینی ثابت شده است 

رژیم کتوژنیک نیز اثرات نامطلوبی دارد که باید قبل از شروع سفر به آنها دقت کرد. 

آنفولانزای کتو

آنفولانزای کتو نوعی تب است که فرد در ابتدا هنگام پیروی از رژیم کتوژنیک تجربه می کند. علائم شامل استفراغ، تب، خستگی، سردرد و غیره است.

سنگ کلیه

رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و رژیم های پرچرب می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند. هنگام پیروی از این نوع رژیم، راهنمایی یک متخصص واجد شرایط ضروری است. 

از دست دادن عضلات

کاهش وزن سریع در حین پیروی از رژیم کتوژنیک می تواند منجر به کاهش توده عضلانی و کاهش عملکرد شود. 

زوال شناختی

از آنجایی که مغز فقط از گلوکز استفاده می کند، کمبود ناگهانی منابع گلوکز در مغز می تواند باعث سردرگمی و تحریک شود در حالی که سعی می شود با رژیم کتوژنیک سازگار شود. 

کمبود مواد مغذی

از آنجایی که میوه ها و سبزیجات تقریباً در این نوع رژیم غذایی وجود ندارند، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی ضروری می تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود. 

به طور خلاصه، رژیم کتوژنیک می تواند ابزار مفیدی برای بهبود شرایط مختلف سلامتی باشد، اما راه حلی برای همه نیست. مشاوره با یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا متخصص تغذیه برای اطمینان از همسویی با نیازها، اهداف و شرایط پزشکی فردی شما حیاتی است.

خلاصه

برخی از عوارض جانبی احتمالی پیروی از رژیم کتوژنیک وجود دارد. سنگ کلیه، تب کتو، زوال شناختی، از دست دادن عضلات و کمبود ویتامین و مواد معدنی از عوارض جانبی رایج هستند. سوخت اولیه مورد استفاده مغز گلوکز است. از این رو، کمبود ناگهانی منابع گلوکز در مغز می تواند منجر به زوال شناختی شود. تبی که وقتی برای اولین بار رژیم کتوژنیک را شروع می کند، «کتو آنفولانزا» نامیده می شود. رژیم کتوژنیک که باعث کاهش وزن سریع می شود نیز ممکن است باعث کاهش توده عضلانی شود. 

غذاهایی که باید بگنجانید و از آنها اجتناب کنید

در زیر فهرستی از غذاهایی است که می‌توان در حین پیروی از رژیم کتوژنیک گنجانید. 

 • تخم مرغ و گوشت 
 • سبزیجات کم کربوهیدرات 
 • خامه و پنیر 
 • آجیل و دانه های روغنی 
 • غذاهای دریایی 

در زیر لیستی از غذاهایی که در حین پیروی از رژیم کتوژنیک باید از آنها پرهیز کنید آورده شده است. 

 • میوه ها 
 • غلات تصفیه شده 
 • آب میوه ها و نوشابه های گازدار 
 • بستنی و ماست های شیرین 
 • سبزیجات نشاسته ای 
 • حبوبات و حبوبات 

خلاصه

غذاهای کم کربوهیدرات و کتو دوست مانند صدف، گوشت، ماهی، پنیر و سبزیجات با کره واقعی را انتخاب کنید. از مواد غنی از کربوهیدرات مانند نان، سیب زمینی، برنج و شیرینی دوری کنید. مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده مانند برنج، ماکارونی، نان سفید و شیرینی ها ممکن است از تشکیل کتوزیس جلوگیری کند. 

نمونه برنامه غذایی کتوژنیک 

گیاه خواری 

برای هر کسی که به این فکر می کند که گیاهخواران یا گیاهخواران چگونه از رژیم کتو پیروی می کنند، به دنبال این نباشند. در اینجا نمونه ای از یک برنامه رژیم غذایی کتوژنیک آورده شده است. 

زمان وعده غذایی
ساعت ۸ صبح کتو بوریتو
ساعت ۱ بعد از ظهر برنج گل کلم با توفو ترشی شده
ساعت ۵ عصر سالاد آواکادو
ساعت ۸ شب کاسه بودا کتو

غیر گیاهخوار 

نمونه برنامه رژیم غذایی کتوژنیک یک روزه برای افراد غیر گیاهخوار به شرح زیر است:

زمان وعده غذایی
ساعت ۸ صبح املت پنیر روی بستری از سبزیجات خوشمزه
ساعت ۱ بعد از ظهر مرغ سوخاری با خامه نارگیل
ساعت ۵ عصر سوپ پارمزان لیمو بروکلی
ساعت ۸ شب برنج گل کلم با ماهی بخارپز

برنامه های غذایی ارائه شده در بالا تعمیم یافته است. فرد باید با یک متخصص تغذیه مشورت کند تا یک برنامه غذایی سفارشی با توجه به نیازهای خود دریافت کند. 

پیشنهاد 

یک رژیم کتوژنیک تقریباً تمام کربوهیدرات های دریافتی شما را کاهش می دهد، بنابراین اگر در نظر دارید این رژیم را انتخاب کنید و در حال حاضر یک رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات دارید، باید فوراً با متخصص تغذیه یا پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا به آرامی مصرف کربوهیدرات خود را کنترل کنید تا به تدریج بتوانید رژیم کتو را بدون احساس گرسنگی غیرطبیعی و ترک کربوهیدرات دنبال کنید.

نتیجه

در نتیجه، رژیم کتوژنیک که در ابتدا برای درمان بیماری های عصبی طراحی شده بود، به عنوان یک رژیم کاهش وزن محبوبیت گسترده ای به دست آورده است. در حالی که چندین مزیت بالینی، از جمله مدیریت دیابت، کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی، و کمک به شرایطی مانند چاقی، PCOS و اختلالات عصبی را ارائه می دهد، همچنین دارای برخی عوارض جانبی بالقوه مانند آنفولانزای کتو، سنگ کلیه است. از دست دادن عضلات، زوال شناختی و کمبود مواد مغذی.

انواع مختلفی از رژیم‌های کتوژنیک وجود دارد که هر کدام نیازهای متفاوتی را برآورده می‌کنند، و بسیار مهم است که برای یک برنامه شخصی با متخصص تغذیه مشورت کنید. چه از رژیم کتو گیاهخواری یا غیر گیاهی پیروی می کنید، حفظ تعادل غذاها برای برآوردن نیازهای تغذیه ای شما ضروری است.

ترکیب غذاهایی مانند تخم مرغ، گوشت، سبزیجات کم کربوهیدرات، خامه، پنیر، آجیل و غذاهای دریایی و در عین حال اجتناب از میوه ها، غلات تصفیه شده، نوشیدنی های شیرین و سبزیجات نشاسته ای ضروری است. به یاد داشته باشید که ورزش و هیدراتاسیون مناسب برای موفقیت سفر کتوژنیک شما ضروری است، به خصوص اگر هدف شما کاهش وزن باشد.

سلب مسئولیت: هدف این مقاله فقط پراکندگی دانش و افزایش آگاهی است. قصد ندارد جایگزین توصیه های پزشکی متخصصان شود. 

سوالات متداول 

س. رژیم کتوژنیک چیست؟

A. رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی پرچرب، پروتئین متوسط ​​و کم کربوهیدرات است. درصد چربی در رژیم غذایی ۵۰-۶۰ درصد است، برای پروتئین ۳۰-۳۵ درصد و بقیه کربوهیدرات است که فقط به ۵-۱۰ درصد می رسد.  

س. رژیم کتوژنیک چگونه برای کاهش وزن و چربی سوزی کار می کند؟

الف. رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن و چربی سوزی خوب عمل می کند. این رژیم به دلیل داشتن برنامه غذایی کم کربوهیدرات، چربی بالا و پروتئین متوسط ​​باعث کاهش وزن می شود. همچنین، این حتی سطح قند خون، التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد. 

س. تجزیه غذایی یک رژیم کتو معمولی چیست؟

A. تجزیه غذایی یک رژیم کتو معمولی به نظر می رسد رژیم غذایی با چربی بالا، پروتئین متوسط ​​و رژیم کم کربوهیدرات باشد. درصد چربی در رژیم غذایی ۵۰-۶۰ درصد است، برای پروتئین ۳۰-۳۵ درصد و بقیه کربوهیدرات های GI پایین است که فقط به ۵-۱۰ درصد می رسد.  

س. آیا رژیم کتوژنیک می تواند به مدیریت سطح قند خون و دیابت کمک کند؟

الف) رژیم کتوژنیک در کنترل دیابت و کنترل سطح قند خون موثر است. با کاهش HBa1c (تست هموگلوبین گلیکوزیله هر سه ماه یکبار) سطح قند خون به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و به ۲۰ درصد کاهش می یابد. 

س. آیا رژیم کتوژنیک انواع مختلفی دارد؟

A. بله، چهار نوع مختلف رژیم کتوژنیک وجود دارد. یعنی رژیم کتوژنیک LCT [LCT مخفف تری گلیسیریدهای زنجیره بلند]، رژیم کتوژنیک MCT [MCT مخفف تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط] رژیم کتوژنیک MAD [MAD مخفف رژیم اصلاح شده اتکینز] و رژیم کتوژنیک با شاخص گلیسمی پایین. 

س. نقش کتوز در رژیم کتوژنیک چیست؟

A. کتوز زمانی رخ می دهد که مصرف کربوهیدرات به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و بدن شروع به استفاده از چربی به عنوان منبع اصلی سوخت خود به دلیل کمبود گلوکز کربوهیدرات ها می کند. با پیروی از این رژیم غذایی کتوژنیک، بدن به کتوز تبدیل می شود. هدف رژیم کتوژنیک کاهش چربی کلی بدن و بهبود متابولیسم است. 

س. آیا رژیم کتوژنیک می تواند برای مدیریت صرع موثر باشد؟

پاسخ: بله، رژیم کتوژنیک برای کنترل صرع در کودکان به وجود آمد. حتی در مورد بزرگسالان نیز موثر است. می تواند شدت و مدت تشنج را کاهش دهد. 

س. چگونه رژیم کتوژنیک بر سطوح انرژی و وضوح ذهنی تأثیر می گذارد؟

الف. در ابتدا، فرد علائم آنفولانزای کتو را تجربه می کند که عبارتند از گیجی، سردرد، استفراغ، انرژی کم و غیره. در حالی که بدن در حال ورود به کتوزیس است، ممکن است سطوح انرژی پایین و گیجی را تجربه کند. پس از ۲-۳ روز، این مشکل معمولا از بین می رود. 

س. آیا غذاهای خاصی وجود دارد که در رژیم کتو تاکید یا محدود شده است؟

الف. بله، منابع غنی پروتئین و چربی مانند گوشت، تخم مرغ، مایونز، پنیر، خامه و غیره مورد تاکید قرار می گیرند. در عین حال، غذاهای محدود شده در رژیم کتو میوه ها، غلات، نوشیدنی های شیرین و غیره هستند. 

س. عوارض جانبی بالقوه یا خطرات مرتبط با رژیم کتوژنیک چیست؟

الف. سنگ کلیه، بیماری های قلبی، کمبود مواد مغذی، از دست دادن عضلات و زوال شناختی از عوارض جانبی بالقوه رژیم کتوژنیک هستند. 

س. آیا ورزش بخشی از سبک زندگی کتوژنیک است و چگونه بر رژیم غذایی تأثیر می گذارد؟

پاسخ: بله، ورزش بخشی جدایی ناپذیر از سبک زندگی کتوژنیک است. به کاهش چربی بیشتر و دستیابی به هدف رژیم کمک می کند.

س. چه مدت کسی باید رژیم کتوژنیک را برای حداکثر فواید دنبال کند؟

الف- پیروی از رژیم کتوژنیک به مدت ۱.۵ تا ۲ ماه برای بهره مندی از مزایای آن کافی خواهد بود. هنگام پیروی از این نوع رژیم، راهنمایی صحیح ضروری است. 

س. آیا گیاهخواران یا وگان ها می توانند از رژیم کتوژنیک پیروی کنند؟

A. بله، گیاهخواران یا وگان ها می توانند از رژیم کتوژنیک پیروی کنند زیرا منابع گیاهی فراوان پروتئین و منابع سالم چربی در دسترس هستند. 

س. تأثیر رژیم کتوژنیک بر سلامت قلب و سطح کلسترول چیست؟

الف) هنگامی که تحت هدایت مناسب دنبال شود، تأثیر مثبتی بر سلامت قلب دارد. لیپوپروتئین با چگالی کم که کلسترول بد است را کاهش می دهد و از قلب محافظت می کند. 

س. آیا تصورات غلط یا افسانه رایجی در مورد رژیم کتوژنیک وجود دارد؟

پاسخ بله، یکی این است که افراد می توانند این رژیم را به طور نامحدود دنبال کنند. اینطور نیست و فرد باید حداکثر ۶-۸ ماه آن را دنبال کند. هنگام پیروی از این نوع رژیم غذایی محدود، راهنمایی صحیح ضروری است.

منابع تحقیق

اثر رژیم کتوژنیک در مقابل رژیم مدیترانه ای بر هموگلوبین گلیکوزیله در افراد مبتلا به پیش دیابت و دیابت نوع ۲: کارآزمایی متقاطع تصادفی مداخله ای Keto-Med

اثرات متابولیک مطلوب یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات اکالوریکی در زنان مبتلا به PCOS

رژیم غذایی کتوژنیک برای بیماری های انسانی: مکانیسم های اساسی و پتانسیل برای اجرای بالینی

رژیم کتوژنیک با کربوهیدرات بسیار کم در مقابل رژیم کم چرب برای کاهش وزن طولانی مدت: یک متاآنالیز کارآزمایی های تصادفی کنترل شده

رژیم کتوژنیک و بیماری های قلبی عروقی

اختلالات عصبی و رژیم غذایی کتوژنیک

مطالب مرتبط

نمونه رژیم کتوژنیک یا کتو جهت لاغری سریع

بیشتر بخوانید
برنج در رژیم کتوژنیک

غذاهای کتویی ایرانی ؛ دستور پخت غذاهای کتوژنیکی

رژیم کتوژنیک از نظر طب سنتی

رژیم کتوژنیک برای دیابت نوع ۱ و نوع ۲

قیمت رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی

رژیم کتوژنیک ۲۸ روزه رایگان

رژیم کتوژنیک pdf

رژیم کتوژنیک ۷ روزه

مدت زمان رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک تخصصی توسط متخصص تغذیه (بهترین دکتر کتو)

بیشتر بخوانید
نخوردن صبحانه: این چیزی است که کارشناسان می گویند

ورزش در رژیم کتوژنیک رژیم کتو در بدنسازان و عضله سازی

رژیم کتوژنیک در کبد چرب

رژیم کتوژنیک گیاهی

عوارض رژیم کتوژنیک ۷ علائم ورود به کتوز

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

رژیم غذایی کتوژنیک در سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS

کتوراش چیست

چرا در رژیم کتو وزن کم نمیکنم علل استپ وزنی یا افزایش وزن

بیشتر بخوانید
در رژیم کتوژنیک چه چیزهایی نباید خورد

در رژیم کتوژنیک چه چیزهایی نباید خورد

رژیم کتوژنیک برای چه کسانی مناسب است

رژیم کتوژنیک برای چه افرادی مناسب نیست

الکترولیت در رژیم کتوژنیک چیست؟

مکمل های مورد نیاز در رژیم کتوژنیک + لیست ۹ تا از بهترین ها

رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم کتوژنیک در ماه رمضان ، فستینگ یا روزه در رژیم کتو

بیشتر بخوانید
رژیم کتوژنیک برای چاق شدن

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

انواع رژیم کتوژنیک : استاندارد هدفمند دوره ای ۲۱۶ کتوپلاس

فواید رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک و پریود، اثر کتو بر قاعدگی چیست؟

دلایل عدم کاهش وزن در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چرخه ای یا دوره ای CKD چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید

آنفولانزای کتوژنیک: علائم و نحوه خلاص شدن از شر آن

پیوند منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه