در آلمان با حقوق یک ماه کارمندی چه کارهایی میتوان کرد؟

حقوق یک ماه کارمندی آلمان

برای کسانی که تصمیم به مهاجرت دارند، انتخاب کشورهای پیشرفته اروپایی که از نظر اشتغال و اقتصاد قوی باشد اولویت دارد. یکی از این کشورها آلمان است. اما سوالی که ممکن است برای شما ایجاد شود اینکه در آلمان با حقوق یک ماه کارمندی چه کارهایی می‌توان کرد؟ آیا میزان درآمد ماهانه در این کشور امکان پس‌انداز و برنامه‌ریزی برای آینده مالی خانواده را فراهم می‌کند؟ راه های مهاجرت به آلمان را حتما بررسی کرده و در کنار آمار این مقاله قرار داده تا بتوانید تصمیم مناسبی در این خصوص بگیرید.

این سوال‌ها در واقع کمک می‌کند که فرد بتواند کشور مورد نظر خود را از نظر مالی، آینده شغلی و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی خانواده انتخاب کند. در این مقاله سعی داریم به این سوال به طور کامل پاسخ دهیم که در آلمان با حقوق یک ماه کارمندی چه کارهایی می‌توان کرد؟

  میزان درآمد مشاغل مختلف در آلمان

پیش از آنکه به هزینه‌های زندگی در این کشور بپردازیم. ابتدا نگاهی به میزان درآمدها در این کشور داریم. تا پس از آن بتوانیم به خوبی به این سوال پاسخ دهیم که در آلمان با حقوق یک ماه کارمندی چه کارهایی می‌توان کرد؟

براساس قانون کار آلمان حداقل حقوق در این کشور معادل ۹.۸ یورو در ساعت و حداقل ۱۶۲۱ یورو در ماه می‌باشد. میزان درآمد کارمندان مجرد ۳۷۷۰ یورو است که با کسر مالیات و بیمه و… ماهانه ۲۳۰۰ یورو پرداخت می‌شود.

البته باید در نظر داشته باشید که عوامل مختلفی می‌تواند بر میزان درآمد افراد تاثیر داشته باشد. عواملی مانند مدرک تحصیلی، سوابق کاری فرد، شغل، جنسیت، شهر محل کار و زمینه فعالیتی شرکت مورد نظر. این عوامل در نهایت برای مشاغل مختلف میزان حقوق مشخصی را ایجاد می‌کند که در ادامه به متوسط درآمد مشاغل مختلف اشاره می‌کنیم:

شغل مورد نظر متوسط درآمد سالانه به یورو
حسابداری ۳۰ هزار یورو
مدیر مالی ۸۸ هزار یورو
مهندس هوافضا ۵۵ هزار یورو
مدیر توسعه کسب و کار ۷۰ هزار یورو
مدیر شعب بانک ۸۰ هزار یورو
مهندسی آی تی ۷۶ هزار یورو
دندانپزشک ۱۰۴ هزار یورو
وکیل ۸۶ هزار یورو
معلم ۳۴ هزار یورو
داروساز ۵۵ هزار یورو
برنامه نویس ۴۲ هزار یورو
پرستار ۳۵ هزار یورو

این میزان حقوق در برخی شهر به مراتب بیشتر و در برخی دیگر از شهرها و حومه آن کمتر می‌باشد. از همین رو در این مطلب سعی کردیم به متوسطی از میزان درآمد مشاغل مختلف اشاره کنیم.

میزان هزینه های زندگی در آلمان

زندگی در شهرهای مختلف آلمان هزینه‌های متفاوتی به همراه دارد. برخی شهرها گرانتر و برخی دیگر ارزانتر هستند. با این وجود برخی از هزینه‌ها به صورت ثابت می‌باشد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

 • هزینه مسکن: یکی از مهم‌ترین بخش‌های هزینه زندگی در این کشور، مربوط به هزینه‌های اجازه در این کشور است. به طور متوسط هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرهای مختلف ۸۸۰ یورو و در حوزه شهر ۶۲۰ یورو می‌باشد. از همین رو غالبا افرادی که به دنبال کاهش هزینه‌های زندگی خود هستند، در انتخاب شهر محل اقامت و نیز منزل مورد نظر باید نهایت دقت را داشته باشند.

اگر قصد شما خرید خانه در این کشور باشد به طور متوسط برای هر مترمربع خانه در مرکز شهر باید ۶۷۰۰ یورو و برای حومه شهر باید ۴۸۰۰ یورو پرداخت کنید.

 •  هزینه حمل و نقل: بخش دیگر هزینه‌های زندگی در این کشور مربوط به هزینه حمل و نقل است. این کشور دارای سیستم حمل و نقل عمومی بسیار با کیفیت و مدرن است از همین رو شهروندان ترجیح می‌دهند به جای استفاده از خودروی شخصی از سیستم حمل و نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس، تراموا و تاکسی استفاده کنند. هزینه حمل و نقل به طور متوسط برای بلیط یکطرفه اتوبوس ۲.۸ یورو و برای تاکسی به ازای هر کیلومتر باید ۲ یورو پرداخت کنید. هزینه بنزین در این کشور نیز برای هر لیتر ۲.۲ یورو می‌باشد. با این اعداد و ارقام می‌توانید تا حد زیادی هزینه‌های ماهانه خود را برآورد کنید.
 •  هزینه مواد غذایی: از آنجا که مواد غذایی بخش مهم و البته ضروری هزینه‌های ماهانه را در برمی گیرد از همین رو می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. میزان خرید مواد غذایی کاملا به سبک زندگی افراد و نیز رژیم غذایی آن‌ها مربوط است.
 •  هزینه پوشاک: مردم آلمان مردمی صرفه جو و مقتصد هستند. از همین رو خرید پوشاک جزو هزینه‌های مداوم و متوالی نیست. افراد براساس برند و سبک لباسی که می‌پوشند این هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند. قیمت یک شلوار جین معمولی در این کشور حدود ۷۷ یورو می‌باشد. برای خرید کفش ورزشی حداقل ۸۰ یورو باید پرداخت کنید. و سایر لباس، کفش و کیف نیز به همین منوال است.
 •  هزینه آب و برق: پرداخت قبوض در همه کشورها به صورت مشابه وجود دارد. در آلمان نیز برای پرداخت هزینه قبض آب و برق ماهانه حدود ۲۱۵ یورو باید پرداخت شود. در نظر داشته باشید که هزینه قبوض برق در این کشور بالا است.
 • هزینه تفریحات: بسته به سبک زندگی فرد تفریحات مختلفی در این کشور وجود دارد، که می‌توانید در طول ماه یا سال از آن استفاده کنید. هزینه‌های آن نیز بستگی به افراد دارد. به طور مثال هزینه بلیط سینما در این کشور ۲۳ یورو است. اگر هم اهل ورزش باشید باید ماهانه ۳۶ یورو برای عضویت در باشگاه پرداخت کنید.
 •  هزینه بیمه: یکی از هزینه‌های بسیار ضروری و البته الزامی در آلمان، هزینه بیمه است که به صورت ماهانه باید پرداخت شود. بیمه در این کشور به دو صورت بیمه سلامت عمومی و خصوصی می‌باشد. مبلغی که بابت بیمه دولتی باید پرداخت کنید حدود ۷۰ تا ۸۰ دلار در ماه است.
 •  مالیات: مالیات بر درآمد نیز یکی از هزینه‌های اجباری در این کشور است که ماهانه از دستمزد فرد کسر می‌شود. این مالیات از یک درصد تا ۴۲ درصد می‌باشد. برای کسانی که درآمد بسیار بالایی دارند مالیات تا ۴۵ درصد هم افزایش پیدا می‌کند. در این کشور مالیات دریافتی از شهروندان صرف امکانات عمومی می‌شود که همه شهروندان از آن بهره‌مند می‌شوند.

هزینه های زندگی در شهرهای مختلف آلمان

اگر بتوانید در یکی از مشاغل سطح متوسط و بالا در این کشور مشغول به کار شوید، میانگین درآمد سالانه شما ۶۴ هزار تا ۸۱ هزار یورو خواهد بود که این میزان درآمد تقریبا سه برابر هزینه‌های زندگی شما است. به این معنا که شما می‌توانید به راحتی دو سوم و گاهی نصف حقوق خود را با توجه به مدیریتی که برای هرینه‌های زندگی دارید، پس‌انداز کنید.

بر این اساس به طور میانگین هزینه‌های زیر را بابت زندگی در شهرهای مختلف پیش رو دارید:

شهر مورد نظر هزینه زندگی یک نفر در ماه هزینه زندگی خانواده ۴ نفره در ماه
آخن ۸۹۰ یورو ۳۰۰۰یورو
برلین ۹۸۰ یورو ۳۳۰۰ یورو
هامبورگ ۱۰۱۰ یورو ۳۴۰۰ یورو
مونیخ ۸۵۵ یورو ۳۶۵۰ یورو
نورنبرگ ۸۵۵ یورو ۳۰۰۰ یورو
دورتموند ۸۹۴ یورو ۳۰۰۰یورو

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هزینه زندگی در این کشور مربوط به هزینه‌های درمان است. در صورتی که شما از بیمه درمانی برخوردار باشید، این هزینه‌ها زیاد نخواهد بود. اما خوب است که بدانید هزینه ویزیت متخصصان در این کشور حدودا چقدر است.

نوع  معاینه پزشکی هزینه ویزیت
معاینه اولیه ۳یورو
پزشک متخصص ۱۰ یورو
متخصص زنان و زایمان ۱.۵ یورو
ارتوپدی ۱.۵ یورو
درمان سرطان ۱۵  تا ۲۱۲ هزار یورو

ارزان ترین شهرهای آلمان برای زندگی

اگر بخواهید هزینه‌های زندگی خود را در این کشور مدیریت کنید، تا کمتر تحت فشار باشید باید اقامت در شهرهای ارزان را انتخاب کنید. از جمله ارزان‌ترین شهرهای آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیله فلد
 • فرانکفورت اودر
 • هال
 • کرفلد
 • پاساو

هرچه هزینه‌های زندگی در این شهرها پایین است، اما در مقایسه برخی شهرها مانند فرانکفورت، اشتوتگارت و هایدلبرگ بسیار گران به شمار می‌آید. از همین رو انتخاب شهر محل سکونت تاثیر زیادی بر مدیریت هزینه‌های زندگی شما خواهد داشت.

سوالات متداول

ارزانترین شهرهای آلمان کدام است؟

بیله فلد

فرانکفورت اودر

هال

کرفلد

پاساو

هزینه‌های ماهانه زندگی در آلمان شامل چه مواردی است؟

بیمه، حمل و نقل، مالیات، قبوض مختلف، اجاره خانه، تفریح، خورد و خوراک، پوشاک.

میزان درآمد در آلمان چقدر است؟

براساس قانون کار آلمان حداقل حقوق در این کشور معادل ۹.۸ یورو در ساعت و حداقل ۱۶۲۱ یورو در ماه می‌باشد.

برچسب ها :
آلمان,کارمندی,درآمد

دیدگاهتان را بنویسید