دلایل سفیدی زبان و راه های خلاص شدن از شر آن

زبان سفید می تواند در نتیجه تجمع زباله ها باشد. دلایل رایج عبارتند از خشکی دهان، استفاده از تنباکو و تمیز نکردن زبان. اما، گاهی اوقات می تواند ناشی از التهاب یا عفونت قارچی باشد.

زبان سفید اصطلاحی است که برای توصیف هر ناحیه ای از زبان که پوششی به رنگ سفید مایل به خاکستری روی آن دارد استفاده می شود. این پوشش ممکن است کل زبان را بپوشاند، یا ممکن است به صورت تکه‌ای ظاهر شود.

در این مقاله به علل رایج سفیدی زبان و درمان‌های خانگی برای رهایی از این مشکل می‌پردازیم.

علل

شایع ترین علت سفیدی زبان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. برجستگی های کوچک روی زبان به نام پاپیلا می توانند در دهانی که به خوبی از آن مراقبت نمی شود متورم و ملتهب شوند.

تعداد زیادی میکروب، زباله، ذرات غذا و سلول های مرده می توانند بین این پاپیلاها گیر کنند. این باعث می شود که زبان در هنگام ساختن ذرات سفید به نظر برسد.

دلایل سفیدی زبان و راه های خلاص شدن از شر آن

مسائل بهداشتی و دهانی که می تواند منجر به سفیدی زبان شود عبارتند از:

 • خشکی دهان ناشی از تنفس دهانی یا خوابیدن با دهان باز
 • مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن صحیح دندان ها را انجام ندهید
 • تمیز نکردن زبان
 • کم آبی بدن
 • تحریک ناشی از لبه های تیز داخل دهان، مانند دندان، بریس یا پروتز
 • مصرف منظم الکل
 • سیگار کشیدن، جویدن یا فرو بردن تنباکو

رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان برای همه ضروری است، اما برخی شرایط باعث سفیدی زبان حتی در افرادی می شود که مراقبت زیادی از دهان خود دارند. این شامل:

لیکن پلان دهان

لیکن پلان دهان یک بیماری التهابی مزمن است که می تواند دهان و زبان را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین می تواند لب ها، داخل گونه ها و لثه ها را تحت تاثیر قرار دهد. محققین هستند مطمئن نیستید چه چیزی باعث آن می شود، اما ممکن است به دلیل پاسخ ایمنی یا عوامل ژنتیکی باشد.

بیشتر بخوانید
درمان برفک دهان در بزرگسالان و کودکان

علائمی که بر دهان تأثیر می گذارد عبارتند از:

 • لکه های پوستی سفید و توری مانند
 • زخم ها
 • درد، از جمله ناراحتی، درد، یا احساس سوزش
 • تورم و قرمزی

رفتار

لیکن پلان دهان یک بیماری مزمن است و در بسیاری از موارد، پزشک یا دندانپزشک به سادگی آن را تحت نظر می گیرد تا مطمئن شود ضایعات به درستی بهبود می یابند.

در موارد شدید، پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدهای موضعی یا خوراکی را تجویز کند.

لکوپلاکیا

محرک هایی مانند تنباکو و الکل می تواند منجر به لکوپلاکیا. همچنین ممکن است ناشی از شرایط التهابی و تحریک ناشی از دندان مصنوعی باشد. این می تواند تمام نواحی دهان از جمله زبان، گونه ها و لثه ها را درگیر کند.

لکوپلاکیا ممکن است به صورت لکه های سفید و ضخیم ظاهر شود که نمی توان آنها را خراش داد. گاهی اوقات، لکه ها ممکن است قرمز و سفید به نظر برسند.

تکه هایی که لکوپلاکیا ایجاد می کنند به خودی خود بی ضرر هستند. در موارد نادر، لکوپلاکیا می‌تواند به سرطان تبدیل شود، بنابراین بهتر است پزشک فوراً آن را تشخیص دهد.

رفتار

یک متخصص مراقبت های بهداشتی باید لکوپلاکیا را کنترل کند تا مطمئن شود که بدتر نمی شود. آنها ممکن است توصیه کنند مقدار الکلی را که فرد می نوشد کاهش دهد یا سیگار را ترک کند.

گاهی اوقات، پزشک نیاز به برداشتن لکه ها با جراحی دارد.

برفک دهان

برفک دهان یکی دیگر از بیماری هایی است که ممکن است باعث سفید شدن زبان شود. برفک دهان یک عفونت قارچی است که توسط کاندیدا مخمر.

علائم عبارتند از:

 • لکه های سفید یا مایل به سفید در دهان و روی زبان
 • طعم ناخوشایند یا از دست دادن چشایی
 • درد، به ویژه هنگام خوردن یا نوشیدن
 • قرمزی یا درد

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به برفک دهان باشند. این شامل افرادی می شود که اخیراً آنتی بیوتیک مصرف کرده اند یا تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند. بهداشت نامناسب دهان یا استفاده از دندان مصنوعی نامناسب از دیگر عوامل خطر هستند.

بیشتر بخوانید
چرا زبانم سیاه است؟

استفاده از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی برای آسم نیز می تواند باعث برفک دهان شود. برخی شرایط، از جمله دیابت و HIV، ممکن است خطر عفونت را افزایش دهند.

رفتار

درمان برفک دهان معمولاً شامل داروهای ضد قارچی است. فرد این داروها را در داخل دهان به مدت ۱ تا ۲ هفته استفاده می کند تا زمانی که شرایط خود را طی کند. برای موارد شدید، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است داروهای ضد قارچ خوراکی یا داخل وریدی را تجویز کند.

سیفلیس

سیفلیس یک عفونت مقاربتی (STI) است که می تواند منجر به علائم در چندین ناحیه بدن از جمله دهان شود.

علائم عبارتند از:

 • لکه های سفید روی زبان
 • زخم های قرمز و سفید، که به عنوان شانکر شناخته می شوند، روی زبان یا لب ها
 • ضایعات محکم و برجسته در دهان

این علائم معمولاً بروز می کنند ۱۰-۹۰ روز پس از تماس فرد با باکتری شانکرها ممکن است با گذشت زمان خود به خود برطرف شوند، اما بیماری می تواند در بدن باقی بماند و بدون درمان پیشرفت کند.

رفتار

سیفلیس نیاز به درمان پزشکی با آنتی بیوتیک پنی سیلین دارد. این آنتی بیوتیک باکتری های عامل بیماری را از بین می برد. افرادی که به پنی سیلین حساسیت دارند ممکن است نوع متفاوتی از آنتی بیوتیک مصرف کنند.

کاهش مواد محرک در دهان مانند الکل و تنباکو نیز ممکن است به از بین بردن لکه های سفید کمک کند.

سایر شرایط

شرایط نادرتر اما گاهی جدی می تواند منجر به لکه های سفید روی زبان شود.

سرطان دهان یا زبان ممکن است باعث سفیدی زبان شود. علل شایع این نوع سرطان عبارتند از مصرف مزمن تنباکو یا الکل و عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV).

اختلالات التهابی مزمن زمینه ای ممکن است روی زبان سفید نیز تأثیر بگذارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بیشتر ظاهر یک زبان سفید به راحتی پاک می شود، اگرچه همیشه اینطور نیست.

بیشتر بخوانید
چگونه از شر دندان درد در شب خلاص شویم

اگر علائم به مراقبت های اولیه دهان پاسخ نداد یا در کنار علائم دیگر رخ داد، فرد باید با پزشک صحبت کند.

درمانهای خانگی

برخی از درمان ها و عادات خانگی نیز ممکن است به خلاص شدن از شر زبان سفید کمک کند.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها راه دیگری برای تأثیرگذاری بر علائم دهانی مانند زبان سفید هستند. پروبیوتیک ها گونه هایی از باکتری ها هستند که برای دستگاه گوارش مفید هستند.

در حالی که بسیاری از تحقیقات روی پروبیوتیک ها بر بهبود سلامت روده تمرکز دارند، پروبیوتیک ها ممکن است برای دهان و زبان نیز مفید باشند.

بررسی سال ۲۰۱۷ اشاره کرد که باکتری های پروبیوتیک می توانند دهان و روده را نیز اشغال کنند. در برخی موارد، این باکتری ها می توانند به مبارزه با مخمرهای عفونی و دیگر گونه های بد باکتری کمک کنند.

در حالی که شواهد قطعی نیستند، پروبیوتیک ها همچنان ممکن است به تعادل محیط در دهان و جلوگیری از سفیدی زبان کمک کنند.

اسکراب جوش شیرین

افزودن جوش شیرین درجه مواد غذایی به مسواک و شستن زبان، دندان ها و لثه ها ممکن است به کاهش باکتری هایی که باعث سفیدی زبان می شوند کمک کند.

یک مطالعه دریافتند که شستشوی دهان با جوش شیرین می تواند باکتری های مضری مانند استرپتوکوک را که معمولاً باعث عفونت در دهان می شوند، کاهش دهد.

سیر خام

خوردن سیر ممکن است به بدن در مبارزه با عفونت های ناشی از باکتری ها و قارچ ها کمک کند. پژوهش اشاره کرد که سیر دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی از جمله توانایی مبارزه با کاندیدا است.

افراد ممکن است هر روز یک حبه سیر خام را کامل بخورند یا آن را خرد کرده و با کمی روغن زیتون بخورند.

تراشیدن زبان

خراش دادن آرام زبان از پشت به جلو نیز ممکن است به کاهش و حذف باکتری ها و باقی مانده های موجود در دهان کمک کند.

بیشتر بخوانید
نحوه درمان ورم لوزه در خانه

بسیاری از شرکت ها ابزارهای خاصی را برای تراشیدن زبان می سازند که برای این کار در دسترس هستند خرید آنلاین. با این حال، یک فرد می تواند به همین راحتی از لبه قاشق استفاده کند.

جلوگیری

در حالی که همیشه نمی توان از ابتلا به زبان سفید جلوگیری کرد، اما رعایت اصول اولیه بهداشت دهان می تواند به پیشگیری از بسیاری از موارد کمک کند. این شامل مسواک زدن دندان ها دو بار در روز و نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز است.

بسیاری از افراد نیز از استفاده روزانه از اسکرابر زبان سود می برند مسواک زدن زبان با یک مسواک

علاوه بر این، انتخاب سبک زندگی ممکن است به پیشگیری از سفیدی زبان کمک کند. اجتناب از محصولات تنباکو و نوشیدنی های الکلی و همچنین خوردن یک رژیم غذایی متنوع و مغذی می تواند کمک کننده باشد.

رفتن به دندانپزشک هر ۶ ماه برای معاینه به تمیز نگه داشتن دهان تا حد امکان کمک می کند. افراد باید هر گونه علائم نگران کننده را برای تشخیص و درمان مناسب به پزشک گزارش دهند.

چشم انداز

چشم انداز یک زبان سفید معمولاً بسیار خوب است. در بسیاری از موارد، حتی اگر دیدن آن آزاردهنده باشد، بی ضرر است.

علائم ممکن است همیشه به بهبود در بهداشت یا انتخاب سبک زندگی بلافاصله پاسخ ندهند، اما بهبود سلامت دهان برای هر کسی که زبان سفید دارد پیشنهاد می شود.

در موارد نادر، زبان سفید نشانه یک بیماری زمینه ای جدی است. پیروی از برنامه درمانی تعیین شده توسط پزشک بهترین راه برای تسکین علائم است.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه