دلایل شگفت انگیز تری گلیسیرید بالا

اگر تری گلیسیرید بالا یا هیپرتری گلیسیریدمی برای شما تشخیص داده شده است، احتمالاً رژیم غذایی و عادات ورزشی خود را دوباره ارزیابی کرده اید و به دنبال راه هایی برای سالم تر کردن آنها هستید. برنامه غذایی سالم و ورزش بیشتر عوامل مهمی در کاهش سطح تری گلیسیرید شما هستند. اما مقصران شگفت انگیزی نیز وجود دارند که می توانند به تری گلیسیرید بالا کمک کنند که ممکن است در رادار شما نباشد.

تری گلیسیرید نوعی لیپید یا چربی در جریان خون شما است. مانند کلسترول بالا، که اغلب همراه با افزایش سطح تری گلیسیرید رخ می دهد، هیپرتری گلیسیریدمی نیز می تواند خطر ابتلا به تصلب شرایین را افزایش دهد، که شما را در معرض خطر حمله قلبی یا سکته قرار می دهد. و سطوح بسیار بالای تری گلیسیرید می تواند شما را در معرض خطر پانکراتیت، التهاب پانکراس قرار دهد. کالج آمریکایی قلب و عروق.

در حالی که غذایی که می خورید می تواند تأثیر زیادی بر سطح تری گلیسیرید شما داشته باشد، عوامل کمتر شناخته شده مانند میزان خواب، مقدار الکل و حتی سطح استرس نیز می توانند بر آن تأثیر بگذارند. شواهد کافی برای نامیدن این دلایل مستقیم تری گلیسیرید بالا وجود ندارد اندرو فریمن، دکتر، یک متخصص قلب در National Jewish Health در دنور است، اما آنها در حال کمک به بازیکنان هستند.

دکتر فریمن می‌گوید: «وقتی تری گلیسیرید بالا دارید، عوامل دیگری در سبک زندگی وجود دارند. رژیم غذایی نامناسب و ورزش، استرس، و خوب نخوابیدن همگی بر سلامت قلب و عروق تاثیر می گذارند، اما به ندرت شناخته می شوند.

دلایل شگفت انگیز تری گلیسیرید بالا

خبر خوب این است که بدون توجه به علت، پزشکان می توانند با شما برای عادی سازی سطوح شما همکاری کنند داگلاس جاکوبی، MD، یک متخصص قلب با Penn Medicine در فیلادلفیا. در اینجا ۶ دلیل شگفت‌انگیز وجود دارد که ممکن است تری گلیسیرید شما بالا باشد – و چه کاری می‌توانید در مورد آن انجام دهید.

بیشتر بخوانید
علت تورم انگشتان چیست و چگونه آنها را درمان کنیم

۱. ژن و تری گلیسیرید

مانند کلسترول، تری گلیسیرید بالا غیر طبیعی می تواند به ارث برسد – وضعیتی به نام هیپرتری گلیسیریدمی خانوادگی. بسیاری از افراد دارای تری گلیسیرید بالا هستند و سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند، به این معنی که این عارضه ناشی از عوامل دیگری مانند رژیم غذایی یا عادات سبک زندگی است. اما برخی هستند که تری گلیسیرید بالا احتمالاً به دلیل ترکیبی از نقایص ژنتیکی و عوامل محیطی ایجاد می شود. MedlinePlus.

دکتر ژاکوبی می‌گوید، نگاه کردن به اعداد تری گلیسیرید، سرنخ‌های قوی‌ای به دست می‌دهد که آیا این بیماری به دلیل ژنتیک ایجاد شده است. مطابق با قیصر دائمیسطح تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ در بزرگسالان یا ۱۰۰ در کودکان نشانه احتمالی هیپرتری گلیسیریدمی خانوادگی است. ژاکوبی می‌گوید این اعداد می‌توانند تا ۴۰۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر هم برسند که می‌تواند خطر پانکراتیت را افزایش دهد.

افراد مبتلا به هیپرتری گلیسیریدمی خانوادگی معمولاً با مداخلات سبک زندگی، مانند رژیم غذایی (ترجیحاً با راهنمایی یک متخصص تغذیه برنامه ریزی شده) درمان می شوند. سایر اقدامات ممکن است شامل داروهایی مانند اسیدهای چرب امگا ۳ باشد. جاکوبی می‌گوید: «من به این بیماران توصیه می‌کنم از رژیم غذایی بسیار کم‌چرب پیروی کنند.

بیشتر بخوانید
اهمیت خرید دستگاه تصفیه آب خانگی در سلامتی

۲. دارو و تری گلیسیرید

برخی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و همچنین برخی داروهای ضد ویروسی، قلبی عروقی، ضد روان پریشی و هورمونی می توانند سطح تری گلیسیرید را از ۵ تا ۲۰۰ درصد افزایش دهند. مطالعه. جاکوبی می‌گوید: «ما داروهای بیمار را برای داروهایی که احتمالاً در افزایش سطح آنها نقش دارند، بررسی می‌کنیم. اگرچه مشخص نیست که آیا سطوح بالای تری گلیسیرید ناشی از دارو در درازمدت مضر است، پزشک شما ممکن است داروی شما را تغییر دهد یا اگر این امکان پذیر نباشد، سطح لیپید شما را در طول درمان تحت نظر داشته باشد.

۳. کربوهیدرات های ساده و شکر و تری گلیسیرید

فریمن می‌گوید رژیم غذایی نامناسب شایع‌ترین علت افزایش سطح تری گلیسیرید است. او می‌گوید: «من تری گلیسیرید بالا را نشانه‌ای می‌دانم که ممکن است کسی آنطور که باید غذا نخورد. کالری و قند اضافی قبل از ذخیره شدن به عنوان چربی به تری گلیسیرید تبدیل می شوند کلینیک کلیولند

یکی مطالعه دریافت که خوردن بیش از چهار وعده غذای فوق فرآوری شده در روز خطر مرگ به هر علتی را تا ۶۲ درصد افزایش می دهد. فریمن می گوید: «این غذاها، که شامل غلات تصفیه شده و شکر اضافه شده است، تری گلیسیرید را نیز افزایش می دهند. او به بیماران خود توصیه می کند که چگونه به یک رژیم غذایی گیاهی کم چرب، غذاهای کامل و گیاهی روی بیاورند.

بیشتر بخوانید
کلسترول بالا: علائم، علل، سطوح

۴. الکل و تری گلیسیرید

با توجه به کلینیک مایو. و می تواند کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL یا “بد”) را افزایش دهد و تجزیه چربی ها را مختل کند. بررسی مطالعه. جاکوبی می‌گوید: «ما از بیماران می‌خواهیم مصرف الکل را کاهش دهند، و اگر سطح آن بسیار بالا باشد، برای مدتی از مصرف الکل خودداری می‌کنیم.»

۵. بخوابید و تری گلیسیرید

فریمن توصیه می کند که بیماران حداقل ۷ ساعت در شب بخوابند، که مطابق با توصیه های پزشک است مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری. کمبود خواب مداوم نه تنها با فشار خون بالا، بلکه با دیابت نوع ۲ و چاقی مرتبط است – دو بیماری که با تری گلیسیرید بالا مرتبط هستند. کالج آمریکایی قلب و عروق.

اختلالات خواب، از جمله آپنه انسدادی خواب – که با وقفه های مختل کننده و کوتاه در تنفس در طول شب مشخص می شود – با افزایش تری گلیسیرید و کلسترول LDL نیز مرتبط است. به گفته یکی، این ممکن است دلیلی باشد که آپنه خواب نیز خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد مطالعه.

جالب است بدانید که خواب بیش از ۱۰ ساعت در شب نیز به سندرم متابولیک، از جمله افزایش تری گلیسیرید برای مردان و زنان کمک می کند. مطالعه. خواب بیش از حد ممکن است نشانگر کیفیت خواب ضعیف باشد و با خستگی و فعالیت بدنی کمتر مرتبط است و بر سطح چربی خون تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید
اجاره تخت بیمارستانی | روشی اقتصادی برای بیماران نیازمند به تخت بیمارستانی

۶. استرس و تری گلیسیرید

هنوز مشخص نیست که آیا استرس عامل بیماری قلبی است یا خیر. اما استرس ما را به انجام کارهای نه چندان سالم سوق می دهد، مانند نوشیدن الکل و خوردن غذاهای غنی از قند و کربوهیدرات که به نوبه خود باعث افزایش سطح تری گلیسیرید می شود.

و طبق یکی مطالعه استرس مزمن همچنین به التهاب کمک می کند که به چند طریق روی تری گلیسیرید اثر می گذارد:

  • در توانایی بدن برای پاکسازی این چربی ها از خون اختلال ایجاد می کند
  • این باعث افزایش تولید ذرات لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) در کبد می شود که تری گلیسیرید را از طریق جریان خون به بافت های شما منتقل می کند.

(مثل LDL، VLDL نیز یک کلسترول بد در نظر گرفته می شود، زیرا می تواند به ایجاد پلاک در شریان ها کمک کند و خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. MedlinePlus.)

برای تسکین استرس، فریمن توصیه می‌کند که هر روز ۳۰ دقیقه کاهش استرس، مانند مدیتیشن یا یوگا، برقراری ارتباط با شبکه حمایت اجتماعی و شرکت در ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی – که در حالت ایده‌آل شما را از نفس می‌کشد – تمرین کنید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه