دلایل عدم کاهش وزن در رژیم کتوژنیک

در طی کتوز، بدن در سوزاندن چربی و استفاده از آن به جای گلوکز برای انرژی بسیار کارآمد می شود. این چربی سوزی رژیم کتوژنیک را به انتخابی محبوب برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند تبدیل می کند.

با این حال، برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که با رژیم کتو وزن کم نمی کنند. در بیشتر موارد، این به این دلیل است که آنها به کتوز نرفته اند.

دلایل دیگری نیز وجود دارد که چرا فرد ممکن است در حین پیروی از رژیم کتو وزن کم نکند. در این مقاله، احتمالات مختلف را بیان می کنیم. ما همچنین چند نکته کلی را ارائه می دهیم که می تواند به فرد کمک کند تا به اهداف کاهش وزن خود دست یابد.

۱. عدم دستیابی به کتوز

فردی که رژیم کتو دارد باید سعی کند فقط ۵ تا ۱۰ درصد از کالری دریافتی خود را کربوهیدرات بسازد.

معمولاً وقتی فردی با رژیم کتو وزن کم نمی کند به این دلیل است که به کتوز نرسیده است.

دلایل کاهش وزن در رژیم کتو

شایع ترین دلیل عدم ابتلا به کتوز، کاهش کافی کربوهیدرات ها است. با توجه به الف مقاله ۲۰۱۹ در رژیم کتوژنیک، کربوهیدرات ها باید تنها ۵ تا ۱۰ درصد از کالری دریافتی فرد را تشکیل دهند.

به طور خاص، بیشتر رژیم‌های کتو به فرد نیاز دارند که روزانه بین ۲۰ تا ۵۰ گرم کربوهیدرات را کاهش دهند.

گاهی اوقات ممکن است فردی احساس کند که مصرف کربوهیدرات خود را به شدت کاهش داده است. با این حال، آنها ممکن است هنوز به اندازه کافی کربوهیدرات مصرف کنند تا بدن بتواند از گلوکز انرژی تولید کند و این از سوزاندن چربی در بدن جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید
فواید رژیم کتوژنیک

فردی که با رژیم کتو وزن کم نمی کند ممکن است از خرید کیت تست خانگی سود ببرد. این کیت ها حاوی نوارهای تست هستند که وجود کتون ها را در ادرار بررسی می کنند. نتیجه مثبت نشان می دهد که بدن در حال کتوز است.

گزینه دیگر استفاده از دستگاه کوچکی به نام تحلیلگر تنفس کتون است که کتون ها را در نفس تشخیص می دهد.

آزمایش خانگی می تواند راهی مفید برای افراد باشد تا مطمئن شوند که واقعاً وارد کتوز شده اند. افراد می توانند از این اطلاعات برای ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی استفاده کنند که به آنها در دستیابی به اهداف کاهش وزن کمک می کند.

۲. خوردن بیش از حد پروتئین

بسیاری از رژیم‌های کم کربوهیدرات میزان متوسطی از پروتئین را در اختیار دارند. برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که رژیم کم کربوهیدرات و پروتئین بالا یک رژیم کتو است. با این حال، بعید است که این نوع رژیم باعث ایجاد کتوزیس شود، زیرا بدن می تواند پروتئین های اضافی را به اسیدهای آمینه تجزیه کرده و آنها را به انواع قند تبدیل کند.

فردی که از رژیم کتو استفاده می کند، بیشتر کالری خود را از چربی دریافت می کند که باید نشان دهنده این باشد ۵۵-۶۰٪ از کالری دریافتی آنها این مصرف چربی فضای کمی برای پروتئین باقی می گذارد. اگر پروتئین بیش از ۳۵ درصد از رژیم غذایی یک فرد را تشکیل دهد، بعید است که آنها دچار کتوز شوند.

۳. خوردن بیش از حد کربوهیدرات های قابل قبول

در رژیم کتو، چندین نوع کربوهیدرات از جمله آجیل و لبنیات قابل قبول است. این غذاها معمولاً غذاهایی با چربی بالا و مواد مغذی متراکم هستند که افزودنی عالی به رژیم کتو هستند. با این حال، آنها همچنین حاوی کربوهیدرات هستند.

بیشتر بخوانید
بهترین کتوژنیک ماچا لاته

خوردن بیش از حد از این غذاها فرد را از دستیابی و حفظ کتوز باز می دارد.

۴. خوردن مالتیتول

الکل های شکر معمولاً گزینه خوبی برای افرادی هستند که از رژیم کتو پیروی می کنند. آنها شیرینی را بدون افزایش کربوهیدرات خالص در بدن فراهم می کنند. با این حال، همه الکل های قند یکسان نیستند.

مالتیتول یک الکل قندی است که کتو دوست ندارد. اگرچه مالتیتول از نظر فنی قندی با شاخص گلیسمی پایین (GI) است، اما همچنان بر سطح قند خون تأثیر می گذارد. این اثر برای جلوگیری از ورود فرد به کتوز کافی است.

۵-عدم شمارش کالری

شمارش کالری ممکن است به کاهش وزن در رژیم کتو کمک کند.

فردی که کالری بیشتری از آنچه بدنش می تواند بسوزاند می خورد، بعید است وزن کم کند. افرادی که کالری زیادی مصرف می کنند ممکن است وزن اضافه کنند، حتی اگر در حالت کتوز باشند.

غذاهای پرچرب نسبت به غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات و پروتئین هستند، کالری بیشتری دارند. بنابراین بسیار مهم است که افراد میزان کالری مصرفی خود را پیگیری کنند.

رعایت یک برنامه غذایی متعادل می تواند به فرد کمک کند تا به سمت وزن ایده آل خود کار کند.

۶. میان وعده های مداوم

حتی زمانی که یک فرد یک برنامه غذایی تایید شده در ذهن دارد، اگر تسلیم تنقلات مداوم شود، این می تواند کالری دریافتی او را تا حد زیادی افزایش دهد. یک میان وعده ممکن است به جلوگیری از گرسنگی کمک کند، اما به راحتی می تواند تلاش های کاهش وزن را خراب کند.

۷. نوشیدن الکل

بسیاری از نوشیدنی های الکلی، از جمله شراب و آبجو، سرشار از کربوهیدرات هستند. اکثر اشکال رژیم کتونی این نوع الکل را مجاز نمی دانند.

الکل های سخت، مانند جین و ودکا، کربوهیدرات کمتری دارند، به این معنی که به طور کلی در رژیم کتو قابل قبول هستند. با این حال، این نوشیدنی ها بسیار متراکم کالری هستند. به این ترتیب، حتی این گزینه ها می توانند از کاهش وزن جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید
چگونه مغزها را بو داده و آنها را سالم نگه داریم

نوشیدن الکل یک راه آسان برای افزایش کالری دریافتی بدون تامین مواد مغذی بدن است.

۸. کم یا بدون ورزش

ورزش بخش مهمی از سالم ماندن است. ورزش همچنین متابولیسم بدن را تحریک می کند و کالری می سوزاند. بنابراین، این یک ابزار عالی برای کسانی است که رژیم دارند.

ورزش ممکن است به ویژه در رژیم کتو مهم باشد، زیرا غذاهای پرچربی که فرد می خورد حاوی کالری زیادی است. سوزاندن کالری از طریق ورزش می تواند به فرد کمک کند تا به وزن دلخواه خود برسد.

۹. استرس زیاد

سبک زندگی با استرس بالا همچنین می تواند مانع از کاهش وزن فرد در رژیم کتو شود. به عنوان یکی مطالعه ۲۰۱۲ توجه داشته باشید، استرس می تواند باعث تغییراتی در سطوح هورمونی شود که می تواند منجر به افزایش وزن یا مشکل در کاهش وزن شود.

استرس مزمن همچنین ممکن است باعث شود افراد هوس خوردن غذاهای راحت کنند. این غذاها کالری بیشتری به رژیم غذایی اضافه می کنند.

۱۰. شرایط پزشکی زمینه ای

گاهی اوقات ممکن است یک فرد همه چیز را به درستی انجام دهد و همچنان نتواند با رژیم کتو وزن کم کند. در برخی موارد، این ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه ای باشد که باعث افزایش وزن یا جلوگیری از کاهش وزن می شود. از طرف دیگر، دارویی که فرد برای بیماری زمینه‌ای مصرف می‌کند ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث افزایش اشتها شود.

برخی از شرایطی که می توانند به افزایش وزن کمک کنند عبارتند از:

  • کم کاری تیروئید
  • افسردگی
  • سطح انسولین بالا
  • سندرم کوشینگ
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

اگر فردی با وجود رعایت رژیم غذایی سخت و برنامه ورزشی قادر به کاهش وزن نباشد، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای تعیین اینکه چه چیزی از کاهش وزن جلوگیری می کند انجام دهد. درمان بیماری زمینه ای ممکن است مشکل را حل کند.

بیشتر بخوانید
مکمل های کلاژن در کتو: حقیقت واقعی پشت ادعاها

نکات

نوشیدن مقدار زیادی آب ممکن است به جلوگیری از خوردن میان وعده کمک کند.

نکات زیر ممکن است به فرد کمک کند تا از اشتباهات رایج رژیم غذایی اجتناب کند تا بتواند با رژیم کتو وزن کم کند:

  • داشتن یک دفتر خاطرات غذایی: با پیگیری آنچه در طول روز مصرف می‌کند، فرد اغلب می‌تواند هر نوع غذا یا الگوی غذایی (مانند میان‌وعده) را شناسایی کند که ممکن است از کاهش وزن جلوگیری کند.
  • نوشیدن آب زیاد: نوشیدن آب زیاد به پر شدن معده کمک می کند و این ممکن است به فرد کمک کند تا در طول روز پرخوری یا تنقلات بیش از حد نخورد.
  • جویدن آدامس بدون قند: جویدن آدامس بدون قند حاوی اریتریتول یا استویا ممکن است به جلوگیری از هوس خوردن غذاهای شیرین کمک کند. همچنین ممکن است به کاهش میان وعده های غیر ضروری بین وعده های غذایی کمک کند.
  • خواب زیاد: خواب به تنظیم چرخه های طبیعی بدن کمک می کند و همچنین ممکن است به کاهش سطح استرس کمک کند.

خلاصه

دستیابی و حفظ کتوز می تواند برای بسیاری از افراد کار دشواری باشد. رژیم کتو سخت است و برای دستیابی به نتایج به افراد نیاز دارد که از نزدیک به آن پایبند باشند.

با این حال، با برخی تنظیمات جزئی، اکثر افراد می توانند به کتوزیس برسند و شروع به کار برای کاهش وزن خود کنند.

هر کسی که با وجود پیروی از رژیم کتو و ورزش منظم قادر به کاهش وزن نیست، ممکن است بخواهد با یک پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه