لرز و دندان قروچه؟ احتمالا سرما خوردی این چیزی است که ما بیشتر با دندان قروچه پیوند می زنیم.

استرس دارید؟ تلاش برای غلبه بر اعتیاد؟ دندان های شما نیز در این مواقع می توانند به هم بخورند. موارد بسیار دیگری وجود دارد که ممکن است متوجه شوید که دندان قروچه یک علامت یا حتی نشان دهنده یک علت زمینه ای است، متعجب شوید.

ما شایع‌ترین علل دندان قروچه را بررسی می‌کنیم و در مورد آن چه کاری می‌توانید انجام دهید.

هوای سرد

این دلیل کلاسیک دندان قروچه است.

دندان قروچه: علل، درمان، زمان مراجعه به Doctorhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

همه چیز مربوط به لرزیدن. لرز یک فرآیند گرم شدن است که زمانی که دمای داخلی بدن شما به زیر محدوده طبیعی ۹۷.۷ تا ۹۹.۵ درجه فارنهایت (۳۶.۵ تا ۳۷.۵ درجه سانتیگراد) می رسد، به طور خودکار شروع به کار می کند.

احتمالاً با ۹۸.۶ درجه فارنهایت (۳۷ درجه سانتیگراد) آشنا هستید، اما دمای بدن “طبیعی” می تواند دامنه وسیعی داشته باشد. پایین آمدن دمای بدن به زیر دمای طبیعی بدن، هیپوترمی نامیده می شود.

هنگامی که میلرزید، تمام ماهیچه های بدن به طور غیرارادی در حال منقبض شدن (انقباض) و شل شدن با سرعت بالا هستند. این حرکت سریع ماهیچه ها به گرم شدن بافت های بدن شما کمک می کند. این به نوبه خود دمای داخلی بدن شما را به حالت طبیعی نزدیک می کند.

ماهیچه های بدن که ممکن است به طور غیرارادی منقبض شوند شامل عضلات صورت و فک شما می شود، مانند ماهیچه های مفصل گیجگاهی فکی (TMJ). این ماهیچه‌ها فک را به جمجمه متصل می‌کنند، که در صورت ابتلا به اختلال TMJ و سفت شدن یا قفل شدن فک، همان ناحیه درگیر است.

بیشتر بخوانید
آیا چای مایع به حساب می آید؟

زمانی که این عضلات منقبض و شل می شوند، فک شما منقبض می شود و دچار اسپاسم می شود. این کار باعث به هم خوردن دندان های بالا و پایین شما می شود و باعث به هم خوردن می شود.

استرس عاطفی یا وحشت

دندان قروچه که به دندان قروچه معروف است، یکی از علائم رایج استرس، اضطراب و وحشت است. این نوع دندان قروچه می تواند به دندان قروچه نیز منجر شود.

مطالعه ۲۰۱۰ در مورد دندان قروچه در ۴۷۰ نفر دریافتند که اضطراب و افسردگی به طور مداوم با دندان قروچه مرتبط است. این می تواند باعث بهم خوردن دندان های شما در هنگام استرس یا اضطراب شود.

دندان قروچه مرتبط با دندان قروچه ناشی از اضطراب یا اختلالات هراس در طول زمان حتی بیشتر رایج می شود.

بررسی ۲۰۱۴ مطالعات انجام شده از سال ۱۹۵۵ تا ۲۰۱۴ در مورد دندان قروچه نشان داد که شیوع فزاینده استرس، اختلالات عاطفی، و احساس عدم هماهنگی با کار با افزایش موارد دندان قروچه مرتبط است.

دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث به هم خوردن دندان در این موارد می شود. اما ممکن است مربوط به اسپاسم عضلانی و لرزش باشد که گاهی از علائم این شرایط هستند.

عوارض جانبی داروها

برخی از داروها می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث دندان قروچه شوند. داروهای ضدافسردگی و ضد روان پریشی به عنوان عامل دندان قروچه و دندان قروچه شناخته شده اند. مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) یک مثال هستند.

بیشتر بخوانید
پاهای بنفش: علل، علائم و درمان

یک داروی دیگر، سرترالین (Zoloft)، می تواند باعث دندان قروچه و دندان قروچه شود، زیرا با نورون های مغز شما که به سطوح بالای سروتونین و کمبود دوپامین واکنش نشان می دهند، تعامل دارد.

سایر مواردی که ممکن است باعث دندان قروچه شوند عبارتند از فلوکستین (پروزاک) و پاروکستین (پاکسیل).

ترک مواد مخدر یا الکل

لرز و دندان قروچه هر دو از علائم احتمالی مواد مخدر یا الکل هستند برداشت از حساب. گاهی اوقات به آنها لرزش ناشی از دارو گفته می شود. در این حالت لرزش توسط نه داشتن داروها

لرزش و پچ پچ ناشی از ترک مواد مخدر و الکل به این دلیل اتفاق می‌افتد که مغز شما به هجوم انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند دوپامین زمانی که این مواد را دارید عادت کرده است. به تولید بالای دوپامین وابسته شده است.

هنگامی که مصرف مواد مخدر یا الکل را متوقف می کنید، مغز باید کاهش یا کمبود شدید این مواد شیمیایی را جبران کند. این منجر به وضعیتی به نام دیسکینزی می شود. این وضعیت باعث حرکات غیر ارادی عضلات می شود که می تواند باعث اسپاسم عضلات صورت و دندان قروچه شود.

لرزش بوده است به خوبی مستند شده است در افرادی که هم از داروهای قانونی و هم داروهای غیرقانونی مانند MDMA (معروف به “مولی”)، مت آمفتامین ها یا کوکائین کناره گیری می کنند، همه اینها می توانند باعث به هم خوردن دندان های موقت شوند.

برخی از موارد دندان قروچه با کاهش یا حذف مصرف کافئین مرتبط است. کافئین یک داروی روانگردان در نظر گرفته می شود که بر تولید انتقال دهنده های عصبی مانند آدنوزین و دوپامین در مغز شما تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید
آیا بی اشتهایی می تواند باعث هیپوگلیسمی شود؟ علائم، خطرات

اختلالات عصبی

دندان قروچه گاهی اوقات می تواند نشانه اولیه برخی از اختلالات عصبی مانند دیستونی فکی (OMD) باشد. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه های فک، صورت و دهان شما به طور غیرارادی منقبض و شل می شوند.

دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث OMD می شود، اما به آن مرتبط شده است:

 • آسیب های مغزی
 • پوشیدن پروتزهایی که مناسب نیستند
 • کشیدن دندان
 • صدمات در افرادی که حامل ژن دیستونی پیچشی ایدیوپاتیک (ITD) هستند، که می تواند باعث اسپاسم شود که منجر به به هم خوردن دندان های شما می شود.

بیماری پارکینسون همچنین می تواند منجر به دندان قروچه شود. محققان فکر می کنند که سطوح پایین انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و نوراپی نفرین که تولید دوپامین را کنترل می کند، ممکن است با شروع پارکینسون مرتبط باشد. این ممکن است با اسپاسم عضلانی که باعث به هم خوردن دندان ها می شود مرتبط باشد.

درمان دندان قروچه

درمان دندان قروچه به علت آن بستگی دارد. در اینجا چند درمان احتمالی وجود دارد.

دندان قروچه

 • کلونازپام (کلونوپین) برای دندان قروچه در خواب
 • تزریق سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) به فک
 • اسپلینت های اکلوزال یا محافظ های دهان

استرس، اضطراب یا افسردگی

 • داروهایی برای کاهش پچ پچ مربوط به اضطراب یا دندان قروچه مرتبط با SSRI، مانند گاباپنتین (Neurontin)
 • مشاوره یا درمان برای کنترل منابع استرس یا افسردگی
بیشتر بخوانید
احساس خزیدن حشرات: اضطراب، یائسگی، درمان، علل

ترک مواد مخدر یا الکل

 • داروهایی برای کاهش درد و لرز
 • مدیریت برداشت داروهایی مانند کلونیدین (Kapvay) یا متادون (Methadose)
 • به آرامی دارو را کاهش می دهد

OMD

بیماری پارکینسون

 • داروهایی برای بازگرداندن دوپامین یا تنظیم کننده های دوپامین
 • جراحی برای قرار دادن الکترودها در مغز یا پمپی در نزدیکی روده برای رساندن دارو

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

دندان قروچه که زمانی اتفاق می افتد که شما سرد نیستید ممکن است به توجه شما نیاز داشته باشد. این در مورد موارد مرتبط با دندان قروچه نیز صدق می کند.

اگر نگران به هم خوردن دندان های خود هستید، به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر متوجه علائم دیگری مانند اسپاسم عضلانی در سایر قسمت های بدن خود شده اید.

اگر دندان‌هایتان در اثر ساییدن و قروچه کردن مداوم دچار ساییدگی شده یا آسیب دیده است، به دندانپزشک مراجعه کنید.

خلاصه

اگر هنگام سرماخوردگی دندان‌هایتان به هم می‌خورد، اگر بتوانید به زودی به جایی برسید و خودتان را گرم کنید، جای نگرانی نیست.

اما اگر آنها بدون دلیل واضح شروع به قروچه کردن کردند، ممکن است لازم باشد علت زمینه‌ای را بررسی کنید یا تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید تا میزان دندان قروچه یا ساییدن دندان‌هایتان را کاهش دهید.

Source link