دنده کبود شده برای بهبودی نیاز به استراحت و حرکت محدود دارد. اگر آسیب دنده بر تنفس شما تأثیر بگذارد، پزشک ممکن است دارو یا تکنیک‌های تنفسی خاصی را توصیه کند.

دنده های شما استخوان های نازکی هستند، اما وظیفه مهمی در محافظت از ریه ها، قلب و حفره سینه شما دارند. اگر ضربه به قفسه سینه خود را تجربه کنید، یک یا چند دنده ممکن است کبود، ترک خورده یا شکسته باشد.

بهبودی دنده کبود شده بسته به شدت ممکن است مدتی طول بکشد. مهم است که جراحات خود را توسط پزشک معاینه کنید تا آسیب های جدی تر را رد کنید و در مورد گزینه های درمانی که می تواند به بهبودی شما کمک کند اطلاعات کسب کنید.

عکس دنده کبود شده

علامت اصلی کبودی دنده ها درد قفسه سینه است. این درد ممکن است هنگام دم بدتر شود. همچنین ممکن است هنگام خندیدن، سرفه یا عطسه کردن شما دردناک باشد. خم شدن یا حرکت به موقعیت های دیگر نیز ممکن است باعث درد شدید قفسه سینه شود.

دنده های کبود شده: تصاویر، علائم، درمان، درمان ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • حساسیت در ناحیه کبودی
  • تورم در اطراف دنده کبود شده
  • کبودی که روی پوست قابل مشاهده است
  • اسپاسم یا پرش در عضلات قفسه سینه
بیشتر بخوانید
چینمایا مودرا مزایا، عوارض جانبی، نحوه انجام و اقدامات احتیاطی

علائم شکستگی دنده مشابه است. اگر یک دنده شکسته شود، ممکن است صدای ترک خوردن را بشنوید، اما فقط آزمایش های تصویربرداری می توانند تشخیص را تایید کنند.

علل شایع

معمولی ترین علت کبودی دنده ضربه ای به سینه شماست. این می تواند در تصادف رانندگی یا در حین تماس مستقیم با ورزش هایی مانند فوتبال اتفاق بیفتد. افتادن از یک نردبان یا سایر مکان‌های مرتفع می‌تواند باعث کبودی یا شکستگی دنده شود، همانطور که افتادن چیزی سنگین روی سینه شما ممکن است.

علل کمتر شایع شامل سرفه های زیاد یا فعالیت های مکرر و شدید، مانند پارو زدن یا بلند کردن وزنه های سنگین است.

چگونه تشخیص داده می شود

تشخیص دنده کبودی با مرور علائم و معاینه فیزیکی شروع می شود. پزشک همچنین در حین نفس کشیدن به قفسه سینه شما گوش می دهد و به آن نگاه می کند تا ببیند آیا عملکرد ریه ممکن است تحت تأثیر قرار گرفته باشد یا خیر. دنده کبودی یا شکسته ممکن است با کبودی روی پوست شما همراه باشد.

چه کبودی قابل مشاهده باشد یا نه، علائم شما ممکن است نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس داشته باشد. دنده شما ممکن است یک شکستگی خفیف داشته باشد که با اشعه ایکس تشخیص داده نشود. در این شرایط، سی تی اسکن ممکن است به پزشک کمک کند تا شکستگی را از کبودی تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید
کیسه های نیکوتین: استفاده، عوارض جانبی

سایر ابزارهای تشخیصی عبارتند از MRI ​​قفسه سینه. کبودی دنده در عکسبرداری با اشعه ایکس نشان داده نمی شود، اما اغلب با MRI قابل تشخیص است.

اسکن استخوان می تواند به ویژه در تشخیص شکستگی دنده ناشی از اقدامات مکرر، مانند سرفه زیاد یا پارو زدن، مفید باشد، به خصوص زمانی که در پرتو ایکس جزئیات دنده قابل مشاهده نباشد.

چگونه درمان می شود

درمان آسیب های دنده دشوار است. بر خلاف بازوی شکسته، به عنوان مثال، که می توان آن را در گچ قرار داد، آسیب دنده را نمی توان پیچیده کرد. این روزها عمل بستن قفسه سینه به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد زیرا شما را از تنفس عمیق محدود می کند. تنفس کم عمق بیش از حد شما را در معرض خطر ابتلا به ذات الریه قرار می دهد.

استراحت و محدود کردن فعالیت‌های شما گزینه‌های اصلی درمان دنده‌های کبود شده است. یخ ممکن است به تسکین بخشی از درد و تورم شما کمک کند.

از آنجایی که دنده‌های کبود شده هنگام دم باعث درد می‌شوند – که باعث می‌شود نفس‌های کم عمق بیشتری بکشید – ممکن است پزشک برای مدیریت درد شما دارویی تجویز کند. تزریق طولانی‌مدت بی‌حسی در نزدیکی محل کبودی نیز ممکن است به طور موقت به اعصاب شما کمک کند تا سیگنال‌های درد را به مغز منتقل نکنند.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره اتوکانیبالیسم

پزشک شما همچنین ممکن است درمان تنفسی را توصیه کند. تکنیک‌های تنفسی را یاد می‌گیرید که می‌تواند مقداری از درد را کاهش دهد، در حالی که به شما امکان می‌دهد ریه‌های خود را با هوا پر کنید.

چه مدت طول می کشد تا بهبود یابد؟

دنده های کبود شده معمولا بهبود می یابند در عرض یک ماه یا بیشتر، اما اگر یک یا چند دنده واقعاً به جای کبودی شکسته شوند، این فرآیند می تواند بیشتر طول بکشد. اگر در ابتدا تشخیص داده شد که دنده های شما کبود شده است اما درد بعد از چند هفته کاهش نمی یابد، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است تصویربرداری بیشتر یا ارزیابی دیگری لازم باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر از مراجعه به پزشک خود شک نکنید:

  • درد دنده هنگام تنفس یا سرفه، به خصوص اگر متوجه کبودی یا تورم و حساسیت در اطراف دنده های خود شدید.
  • بدتر شدن درد در روزها یا هفته های پس از آسیب
  • تنگی نفس
بیشتر بخوانید
علت درد زیر سینه چپ من چیست؟

با وجود اینکه نمی‌توانید کار زیادی برای کمک به بهبود جراحت انجام دهید، باز هم باید یک ارزیابی کامل از دنده‌ها و ریه‌های خود داشته باشید. نادیده گرفتن درد می تواند خطر آسیب به ریه ها یا ابتلا به ذات الریه یا سایر مشکلات جدی تنفسی را افزایش دهد.

 خلاصه

دنده‌های کبود می‌توانند یک آسیب دردناک با پتانسیل تأثیرگذاری بر سلامت ریه شما باشند. آنها معمولاً به زمان برای بهبودی و صبر برای تحمل درد نیاز دارند. اما اگر به توصیه های پزشک خود عمل کنید، باید بتوانید به طور کامل بهبود پیدا کنید.

راه های مطمئنی برای مدیریت درد وجود دارد. اگر برای شما اپیوئیدها یا سایر داروهای قوی تجویز شده است، مطمئن شوید که آنها را فقط طبق تجویز مصرف کنید.

برای کمک به جلوگیری از کبودی دنده ها در آینده، هنگام شرکت در ورزش های تماسی از پد مناسب استفاده کنید. همچنین ممکن است بخواهید سایر فعالیت‌ها یا تمرین‌هایی را که خطر کمتری برای این مجموعه مهم استخوان‌ها دارند، بررسی کنید.