ده درمان خانگی برونشیت

برونشیت می تواند حاد یا مزمن باشد. اکثر موارد برونشیت حاد بدون درمان پزشکی یا نیاز به آنتی بیوتیک برطرف می شود.

برونشیت مزمن شدیدتر و درمان آن دشوار است.

[زن در رختخواب خوابیده]

درمانهای خانگی

برخی از افراد درمان‌های خانگی زیر و تغییرات سبک زندگی را برای برونشیت مفید می‌دانند:

۱. استراحت زیاد

خواب خوب شبانه می تواند آسیب بافتی را ترمیم کند، سطح انرژی را افزایش دهد و به بهبود برونشیت کمک کند.

Ten home remedies for bronchitis

یکی از علائم اصلی برونشیت خستگی است. عفونت و سرفه های مداوم ناشی از آن می تواند باعث خستگی مفرط شود.

تحقیقات نشان داده است که خواب ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به بهبودی پس از عفونت کمک کند.

خواب به بدن کمک می کند تا آسیب بافتی را ترمیم کند و بافت جدید تولید کند، هورمون های مهم ترشح کند و انرژی را تجدید کند.

برای کمک به خوابیدن، از بالش های بیشتری برای بالا بردن سر استفاده کنید. این وضعیت خواب می تواند به آرام کردن تنفس و پاکسازی مخاط از قفسه سینه کمک کند.

موسسه ملی قلب، ریه و خون توصیه می کند که بزرگسالان به ۷-۸ ساعت خواب در روز و کودکان حدود ۱۰-۱۲ ساعت در روز نیاز دارند. خواب کافی به مبارزه با عفونت و کمک به بهبودی از برونشیت کمک می کند.

۲. نوشیدن مایعات کافی

برونشیت یک عفونت مجاری تنفسی تحتانی راه های هوایی و ریه ها است. پزشکان اغلب به افراد مبتلا به عفونت های تنفسی توصیه می کنند مصرف مایعات خود را افزایش دهند.

افراد مبتلا به برونشیت ممکن است به دلیل افزایش از دست دادن مایعات ناشی از تب، تنفس سریع، آبریزش بینی، استفراغ و اسهال دچار کم آبی شوند. کم آبی بدن می تواند منجر به سرگیجه، گیجی، سردرد و ناراحتی بیشتر در دهان و گلو شود.

نوشیدن مایعات کافی با برونشیت می تواند کمک کند:

 • جلوگیری از کم آبی
 • کاهش ضخامت مخاط
 • شل شدن مخاط بینی
 • گلو را مرطوب کنید

مایعات می تواند شامل آب، آب میوه، چای گیاهی، سوپ و آب موجود در غذاها باشد.

با این حال، تحقیقات توصیه به افزایش مایعات برای عفونت‌های تنفسی مانند برونشیت را ثابت یا رد نکرده است. با این حال، هیدراتاسیون مایعات از دست رفته را جبران می کند.

بیشتر بخوانید
فیبروز ریوی - علائم و علل

۳. استفاده از رطوبت ساز

مرطوب کننده ها با انتشار بخار آب، سطح رطوبت یک اتاق را افزایش می دهند.

رطوبت پایین و دمای سرد با افزایش عفونت های دستگاه تنفسی مرتبط است. رطوبت کم همچنین می تواند مجاری بینی و گلو را تحریک کند و باعث خارش چشم و خشکی پوست شود.

استنشاق هوای گرم و مرطوب ممکن است به شل شدن مخاط و تخلیه آن کمک کند.

افرادی که از دستگاه بخور استفاده می کنند باید مطمئن شوند که دستگاه به درستی نگهداری می شود و سطح رطوبت نظارت می شود. مرطوب کننده های کثیف محل پرورش قارچ یا باکتری هستند. رطوبت بیش از حد می تواند باعث مشکلات تنفسی و همچنین تحریک آلرژی و تشدید آسم شود.

افراد بدون رطوبت ساز می توانند با جوشاندن آن روی اجاق به مدت ۵ دقیقه در هر ساعت آب موجود در هوا را افزایش دهند. آنها همچنین می توانند چند قطره اسانس نعناع یا اکالیپتوس اضافه کنند و سر خود را برای چند دقیقه روی کاسه یا ظرف آب جوش آویزان کنند تا علائم را کاهش دهند. قرار دادن حوله روی سر به حفظ رطوبت کمک می کند.

۴. ترک سیگار

سیگار عامل اصلی برونشیت مزمن است. ترک سیگار و اجتناب از دود دست دوم ممکن است کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشد.

سیگار به لوله های برونش آسیب می رساند و دفاع بدن در برابر عفونت را از بین می برد. در صورت ابتلا به برونشیت، استنشاق دود می تواند باعث حملات شدید سرفه شود.

ترک سیگار به طور کلی یا کاهش آسیب به لوله های برونش را محدود می کند و به بهبود سریعتر کمک می کند. فردی که سیگار را ترک می کند کمتر به برونشیت حاد در آینده مبتلا می شود.

مردم همچنین باید از سایر محرک هایی که ممکن است باعث برونشیت شوند، مانند گرد و غبار، مواد شیمیایی موجود در محصولات خانگی و آلودگی هوا دوری کنند. فیلترها در سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش باید طبق توصیه سازندگان تعویض شوند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه باید در مورد تنگی نفس بدانید

۵. پیروی از یک رژیم غذایی سالم

برای کاهش علائم برونشیت و مدیریت این بیماری، موسسه ملی قلب، ریه و خون تغییرات سبک زندگی را توصیه می کند که شامل پیروی از یک رژیم غذایی سالم است.

یک رژیم غذایی سالم شامل میوه ها، سبزیجات و غلات کامل و همچنین گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، لوبیا، تخم مرغ و آجیل است. همچنین شامل محصولات لبنی بدون چربی یا کم چرب است و چربی های اشباع شده و ترانس، کلسترول، نمک و قندهای اضافه شده را محدود می کند.

خوردن یک رژیم غذایی سالم باعث می شود سیستم ایمنی بدن فرد کار کند. عدم مصرف یک رژیم غذایی متعادل می تواند منجر به اختلال در عملکرد سیستم ایمنی فرد شود. این آسیب ناشی از دریافت ناکافی انرژی و درشت مغذی ها و همچنین کمبود ریز مغذی های خاص است.

۶. درمان دردهای بدن

مصرف داروهای بدون نسخه مانند آسپرین، استامینوفن یا ایبوپروفن می تواند به تسکین علائم برونشیت مانند تب، سردرد و درد کمک کند.

آسپرین نباید به کودکان یا نوجوانان داده شود، مگر اینکه با توصیه پزشک، به دلیل خطر مرتبط با سندرم ری.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند آسپرین و ایبوپروفن، می توانند برای افراد مبتلا به آسم خطرناک باشند و باید از مصرف آنها اجتناب شود.

۷. اجتناب از داروهای سرکوب کننده سرفه بدون نسخه

[چای عسل و لیمو]

عسل و چای لیمو ممکن است به همان اندازه داروهای سرفه بدون نسخه در کاهش سرفه خشک موثر باشند.

دو نوع اصلی از داروهای سرفه بدون نسخه وجود دارد:

 • سرکوب کننده های سرفه، که با مسدود کردن رفلکس سرفه، سرفه خشک را کاهش می دهند.
 • خلط آورهای سرفه که به رقیق شدن و بیرون آوردن مخاط از سرفه مرطوب کمک می کنند و مجاری تنفسی را روان می کنند.

توصیه نمی شود که افراد برای سرفه هایی که مخاط ایجاد می کنند از داروهای سرکوب کننده سرفه استفاده کنند. هنگامی که پوشش لوله های برونش توسط مواد محرک ملتهب می شود، مخاط اضافی تولید می شود و باعث سرفه های مکرر می شود. سرفه کردن مخاط به حذف محرک ها از ریه ها و مجاری تنفسی کمک می کند.

بیشتر بخوانید
علت گلودرد مزمن چیست؟

بررسی کاکرین در سال ۲۰۱۴ هیچ شواهد خوبی برای یا علیه اثربخشی داروهای سرفه بدون نسخه پیدا نکرد.

شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد داروهای سرفه موثرتر از داروهای خانگی هستند. درمان خانگی عسل و لیمو احتمالاً همان نتیجه را دارد.

به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم نوزاد، دادن عسل به نوزادان تا ۱۲ ماهگی توصیه نمی شود.

۸. استفاده از تنفس با لب

افراد مبتلا به برونشیت مزمن اغلب سریع نفس می کشند. روش تنفسی به نام تنفس لب جمع شده ممکن است به کاهش سرعت تنفس و کنترل تنگی نفس کمک کند.

این روش با کاهش تعداد دفعات تنفس عمل می‌کند که راه‌های هوایی را برای مدت طولانی‌تری باز نگه می‌دارد. از آنجایی که تنفس با لب‌های جمع‌شده اجازه می‌دهد هوای بیشتری به داخل و خارج ریه‌ها جریان پیدا کند، به فرد اجازه می‌دهد تا از نظر فیزیکی فعال‌تر باشد.

برای انجام تنفس با لب‌های جمع‌شده، ابتدا باید دو نوبت از سوراخ‌های بینی نفس بکشد. سپس آنها باید به آرامی و به آرامی از طریق لب های کمی جمع شده نفس خود را بیرون دهند، انگار می خواهند کسی را ببوسند، در حالی که تا چهار می شمارند.

۹. تسکین گلو درد

یکی از علائم شایع برونشیت، گلودرد است. راه های زیادی برای تسکین گلودرد وجود دارد از جمله:

 • غرغره آب نمک
 • نوشیدن مایعات خنک یا گرم
 • خوردن غذاهای خنک و نرم
 • مکیدن قرص های مکیدنی، آب نبات های سفت، 
 • با استفاده از قرص‌ها و اسپری‌های بدون نسخه
 • مصرف مسکن های بدون نسخه

مراقبان به دلیل خطر خفگی نباید به کودکان زیر ۴ سال چیزی کوچک و مکیدن سخت بدهند.

۱۰. مصرف مکمل های غذایی و غذا

[دست هایی که بطری و کپسول مکمل ها را در دست دارند]

پروبیوتیک ها ممکن است باکتری های مفید در سیستم گوارش را دوباره پر کنند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مکمل ها ممکن است برای افراد مبتلا به برونشیت مفید باشند. مردم هنگام مصرف مکمل ها باید از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشاوره بگیرند. برخی از مکمل ها با داروها تداخل دارند یا عوارض جانبی دارند.

بیشتر بخوانید
کیست ریه چیست؟ علل تشخیص درمان

N-استیل سیستئین (NAC) مشتقی از اسید آمینه L-سیستئین است. یک بررسی نشان داد که NAC می تواند به جلوگیری از بدتر شدن ناگهانی علائم برونشیت مزمن کمک کند.

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده هستند. هنگامی که به عنوان غذا یا مکمل مصرف می شوند، تصور می شود که باکتری های مفید در دستگاه گوارش را حفظ یا بازیابی می کنند.

پروبیوتیک ها ممکن است سیستم ایمنی بدن را تنظیم کنند. نشان داده شده است که پروبیوتیک ها در پیشگیری از عفونت های دستگاه تنفسی بهتر از دارونما هستند و ممکن است تأثیر مفیدی بر طول مدت و شدت علائم در برونشیت حاد داشته باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

برونشیت حاد معمولاً خود به خود از بین می‌رود و می‌توان آن را در خانه با استراحت، NSAIDs و مایعات کافی درمان کرد. برونشیت حاد معمولا تا ۳ هفته طول می کشد.

مراجعه به پزشک در موارد زیر ضروری است:

 • سرفه شدید است و بیش از ۳ هفته طول می کشد
 • مخاط حاوی خون است
 • تنفس سریع است یا درد قفسه سینه وجود دارد
 • خواب آلودگی و گیجی رخ می دهد

داشتن تب برای بیش از ۳ روز متوالی می تواند نشان دهنده بیماری جدی تری مانند ذات الریه باشد.

فردی که هم مبتلا به برونشیت مزمن و هم بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) است ممکن است برای باز کردن مجاری تنفسی و کمک به پاکسازی مخاط به برونکودیلاتورها و استروئیدها نیاز داشته باشد. اکسیژن درمانی نیز ممکن است تنفس را آسان تر کند.

برونشیت حاد یا مزمن همیشه قابل پیشگیری نیست. با این حال، سیگار نکشیدن، اجتناب از محرک های ریه و شستن مکرر دست ها ممکن است خطر ابتلا به هر دو بیماری را کاهش دهد.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه