ده راه برای تسکین زخم معده در خانه

در آوریل ۲۰۲۰، سازمان غذا و دارو (FDA) درخواست کرد که تمام اشکال رانیتیدین (زانتاک) با نسخه و بدون نسخه (OTC) از بازار ایالات متحده حذف شود. آنها این توصیه را به این دلیل ارائه کردند که سطوح غیرقابل قبول NDMA، یک سرطان‌زا (یا ماده شیمیایی سرطان‌زا) احتمالی در برخی از محصولات رانیتیدین وجود داشت. افرادی که رانیتیدین نسخه ای مصرف می کنند باید قبل از قطع دارو با پزشک خود در مورد گزینه های جایگزین ایمن صحبت کنند. افرادی که رانیتیدین OTC مصرف می کنند باید مصرف دارو را متوقف کنند و با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد گزینه های جایگزین صحبت کنند. به جای بردن محصولات استفاده نشده رانیتیدین به محل بازپس گیری دارو، فرد باید آنها را طبق دستورالعمل محصول یا با پیروی از دستورالعمل های FDA دور بریزد .

برخی از داروهای خانگی، مانند پروبیوتیک ها، ممکن است به تسکین درد و سایر علائم مرتبط با زخم معده کمک کنند. با این حال، مردم باید از اینها همراه با درمان پزشکی استفاده کنند.

زخم معده زخم هایی است که در پوشش معده یا دوازدهه که اولین قسمت روده کوچک است ایجاد می شود. زخم معده به عنوان زخم معده، زخم معده یا زخم اثنی عشر نیز شناخته می شود.

زخم معده زمانی ایجاد می شود که اسید معده دیواره معده را تحریک کند.

Ten ways to relieve stomach ulcers at home

علل زخم عبارتند از:

 • عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori).
 • استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا آسپرین

برخی افراد بر این باورند که استرس یا غذاهای تند می تواند باعث ایجاد زخم شود. اینها باعث ایجاد زخم نمی شوند، اما می توانند با افزایش تولید اسید معده، آنها را بدتر کنند.

ده روش مبتنی بر شواهد برای کمک به تسکین درد ناشی از زخم معده را بخوانید.

ده درمان مبتنی بر شواهد برای زخم معده

اگر فردی زخم داشته باشد، ممکن است در معده خود احساس سوزش کند. این احساس سوزش اغلب:

 • چند دقیقه یا چند ساعت طول می کشد
 • پس از مصرف آنتی اسیدها یا قطع مصرف غذا تسکین می یابد
 • در نیمه شب یا هنگام غذا شروع می شود
 • برای چند هفته خاموش و روشن می شود

افراد می توانند این علائم را با استفاده از درمان های خانگی زیر تسکین دهند:

۱. پروبیوتیک ها

ماست ها حاوی پروبیوتیک هایی هستند که به بازگرداندن تعادل به باکتری های دستگاه گوارش کمک می کنند.

پروبیوتیک ها موجودات زنده ای هستند که به بازگرداندن تعادل به باکتری های دستگاه گوارش کمک می کنند. علاوه بر کمک به دستیابی به سلامت مطلوب روده، می توانند به درمان زخم نیز کمک کنند.

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۴ ، پروبیوتیک ها نمی توانند باکتری هلیکوباکتر پیلوری را از بین ببرند. با این حال، آنها ممکن است میزان باکتری های موجود را کاهش دهند، روند بهبودی را تسریع کنند و برخی علائم را بهبود بخشند.

هنگامی که پروبیوتیک ها در کنار سایر درمان ها مصرف شوند، ممکن است به ریشه کن کردن باکتری های مضر کمک کنند.

افراد می توانند پروبیوتیک ها را در منابع زیر پیدا کنند:

 • ماست ها
 • غذاهای تخمیر شده
 • مکمل های پروبیوتیک

برخی از غذاها دارای پروبیوتیک هستند. اما، مصرف مکمل‌ها را در نظر بگیرید زیرا غلظت‌های بیشتری از پروبیوتیک‌ها در هر وعده دارند.

۲. زنجبیل

بسیاری از مردم فکر می کنند که زنجبیل دارای اثرات محافظتی معده است. برخی افراد از آن برای درمان مشکلات معده و گوارشی مانند یبوست، نفخ و ورم معده استفاده می کنند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که زنجبیل می تواند به زخم معده ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. خوردن زنجبیل ممکن است از زخم های ناشی از NSAID ها نیز جلوگیری کند.

با این حال، بسیاری از این نتایج از مطالعات حیوانی به دست می‌آیند، بنابراین مشخص نیست که آیا این اثرات در انسان‌ها مشابه خواهد بود یا خیر.

۳. میوه های رنگارنگ

بسیاری از میوه ها حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها هستند که پلی فنول هستند. فلاونوئیدها به رنگ های غنی برخی از میوه ها کمک می کنند.

طبق یک بررسی در سال ۲۰۱۱ ، پلی فنول ها می توانند به درمان زخم معده کمک کنند. آنها همچنین می توانند به طیف وسیعی از مشکلات گوارشی دیگر از جمله اسپاسم و اسهال کمک کنند.

فلاونوئیدها از پوشش معده در برابر ایجاد زخم محافظت می کنند. آنها این کار را با افزایش مخاط معده انجام می دهند که از رشد هلیکوباکتر پیلوری جلوگیری می کند. فلاونوئیدها همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند.

فلاونوئیدها در میوه هایی مانند:

 • سیب
 • بلوبری
 • گیلاس
 • لیمو و پرتقال
 • آجیل

۴. موز چنار

چنار نوعی موز است. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۱ نشان می دهد که چنار نارس ممکن است تأثیر مثبتی بر زخم معده داشته باشد.

چنار نارس حاوی فلاونوئیدی به نام لوکوسیانیدین است. لوکوسیانیدین میزان مخاط معده را افزایش می دهد. این میوه همچنین ممکن است اسیدیته را کاهش دهد، که می تواند به پیشگیری و تسکین علائم زخم کمک کند.

۵. عسل

درمان زخم معده عسل عسل مانوکا دارای خواص ضد میکروبی است که ممکن است برای درمان زخم مفید باشد.

عسل یک شیرین کننده طبیعی و محبوب است که در سراسر ایالات متحده استفاده می شود. افرادی که به طور منظم عسل مصرف می کنند می توانند از طیف وسیعی از مزایای سلامتی بهره مند شوند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۶ بیان می کند که عسل مانوکا دارای اثرات ضد میکروبی علیه هلیکوباکتر پیلوری است. این نشان می دهد که عسل می تواند برای درمان زخم معده مفید باشد.

مردم همچنین از عسل برای تسریع بهبود زخم ها از جمله زخم های پوستی، سوختگی ها و زخم ها استفاده می کنند.

۶. زردچوبه

زردچوبه یک ادویه زرد محبوب است که اغلب در هند و سایر مناطق جنوب آسیا استفاده می شود. مانند فلفل چیلی، زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است. محققان شروع به مطالعه کورکومین با توجه به مزایای سلامتی آن کرده‌اند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۳ به این نتیجه رسید که کورکومین دارای فعالیت های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که ممکن است به پیشگیری از زخم معده کمک کند. با این حال، تعداد محدودی از مطالعات بر روی انسان وجود دارد.

برای بررسی تاثیر زردچوبه در درمان زخم باید تحقیقات بیشتری انجام شود. با این حال، نتایج اولیه مثبت به نظر می رسد. دانشمندان امیدوارند که زردچوبه بتواند به تسکین علائم زخم و درمان زخم ها کمک کند.

۷. بابونه

برخی افراد از گل بابونه و چای بابونه برای درمان اضطراب جزئی، اسپاسم روده و التهاب استفاده می کنند.

یک مطالعه مروری منتشر شده در سال ۲۰۱۲ گزارش می دهد که عصاره بابونه ممکن است خواص ضد زخم نیز داشته باشد. برخی از محققان فکر می کنند که ممکن است زخم معده را مهار کند و زمان بهبودی آن را کاهش دهد.

با این حال، بسیاری از این تحقیقات از مطالعات حیوانی ناشی می شود. محققان نمی دانند که آیا بابونه همان اثرات را روی انسان خواهد داشت یا خیر.

۸. سیر

سیر در بسیاری از نقاط جهان برای طعم دادن به غذا محبوب است. سیر دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی است که آن را در مبارزه با عفونت ها مفید می کند.

برخی از مطالعات از اثربخشی سیر در درمان زخم ها حمایت می کنند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ روی حیوانات نشان داد که سیر می تواند به جلوگیری از ایجاد زخم کمک کند و به سرعت بخشیدن به روند بهبود کمک کند.

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۵ ، سیر ممکن است به جلوگیری از رشد هلیکوباکتر پیلوری نیز کمک کند.

یک مطالعه در مقیاس کوچک در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که خوردن دو حبه سیر همراه با غذا، دو بار در روز، می تواند اثرات ضد باکتریایی بر علیه هلیکوباکتر پیلوری داشته باشد.

با این حال، همه مطالعات موافق نیستند که سیر بر هلیکوباکتر پیلوری تأثیر می گذارد یا از زخم پیشگیری می کند. دانشمندان هنوز باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

۹. شیرین بیان

شیرین بیان یک ادویه محبوب است که بومی منطقه مدیترانه و آسیا است. صدها سال است که مردم از شیرین بیان در داروهای سنتی استفاده می کنند. برخی افراد بر این باورند که خوردن ریشه خشک شده شیرین بیان می تواند به درمان و پیشگیری از زخم کمک کند.

با این حال، تحقیقات روی استفاده از مکمل‌ها متمرکز است، نه ریشه شیرین بیان خشک. بنابراین، افرادی که علاقه مند به استفاده از این ادویه برای زخم معده هستند، ممکن است بخواهند آن را به عنوان مکمل امتحان کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که مصرف مکمل های شیرین بیان می تواند به مبارزه با عفونت هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. این مطالعه نشان می دهد که این مکمل به جلوگیری از رشد باکتری ها کمک می کند.

۱۰. آلوئه ورا

آلوئه ورا یک روغن گیاهی محبوب است که در بسیاری از لوسیون های موضعی، لوازم آرایشی و غذاها یافت می شود.

برخی از مطالعاتی که به بررسی چگونگی تأثیر آلوئه ورا بر زخم معده می پردازند، نتایج مطلوبی به دست آوردند.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ بر روی موش‌ها گزارش داد که آلوئه ورا زخم‌ها را به روشی مشابه یک داروی محبوب ضد زخم درمان می‌کند.

اما، محققان حیوانات را مورد مطالعه قرار دادند، نه انسان ها. بنابراین، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای دیدن اثرات آلوئه ورا بر روی انسان انجام دهند.

درمان های پزشکی برای زخم

 ممکن است پزشکان به افراد توصیه کنند که مصرف برخی از داروهایی را که می توانند باعث ایجاد زخم شوند، متوقف کنند.

درمان های پزشکی برای زخم معده بر اساس علت ایجاد زخم متفاوت است.

اگر مصرف داروهای NSAID باعث ایجاد زخم شود، احتمالاً پزشک به فرد توصیه می کند که مصرف آن داروها را متوقف یا کاهش دهد. افراد می توانند برای درد به داروی دیگری روی آورند.

پزشک ممکن است برای کاهش اسید معده و محافظت از پوشش داخلی معده، مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) را تجویز کند. آنها نمی توانند باکتری ها را از بین ببرند، اما می توانند به مبارزه با عفونت هلیکوباکتر پیلوری کمک کنند. برخی از نمونه ها عبارتند از Nexium، Prilosec و Prevacid.

پزشک همچنین ممکن است مسدود کننده های گیرنده هیستامین را تجویز کند. اینها مانع از تولید اسید بیش از حد معده می شوند.

همچنین، پزشک ممکن است یک محافظ به نام سوکرالفات (کارافات) تجویز کند. این به جلوگیری از آسیب بیشتر به ناحیه اطراف زخم کمک می کند.

هنگامی که عفونت هلیکوباکتر پیلوری باعث ایجاد زخم می شود، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک نیز تجویز کند. از آنجایی که هلیکوباکتر پیلوری می تواند به سختی از بین برود، فرد باید تمام دوزها را دقیقاً طبق دستور مصرف کند، حتی پس از از بین رفتن علائم.

اغلب، پزشک هنگام درمان زخم، چندین دارو و درمان را ترکیب می کند. درمان های ترکیبی به رفع درد، جلوگیری از آسیب بیشتر و درمان هرگونه عفونت کمک می کند.

چشم انداز

ممکن است فرد بتواند با برخی از درمان های خانگی تسکین پیدا کند. اما، افراد باید به پزشک خود مراجعه کنند تا علت را پیدا کنند و تحت درمان پزشکی قرار گیرند.

پزشک می تواند یک برنامه درمانی برای کمک به درمان زخم ایجاد کند. درمان های خانگی ممکن است به جلوگیری از ایجاد زخم در آینده کمک کند و به طور طبیعی به کاهش علائم کمک کند.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه