دوربین مداربسته

چکیده :
دوربین مدار بسته علاوه بر شکل ظاهری بر اساس تکنولوژی های ساخت، برند، امکانات و ویژگی هایشان نیز دسته بندی می شوند. در این مقاله ما قصد داریم تا انواع و اقسام دوربین ها را بر اساس شکل ظاهری آنها بررسی کنیم تا بتوانید بهترین دوربین مدار بسته را برای هر محیطی که میخواهید تهیه کنید

دوربین مداربسته این روزها و با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و صنعتی شدن تمامی کارها به یکی از مهمترین ابزارهای نظارتی و امنیتی تبدیل شده است. فرض کنید مادر شاغلی هستید که دغدغه کودک خردسالتان را هم دارید. بدیهی است که به یک دوربین مدار بسته نیاز دارید تا مواقعی که در محل کارتان هستید بتوانید به سادگی جویای احوال کودکتان شوید و یا مدیر شرکتی هستید و مدام نیازمند انجام سفرهای کاری هستید با داشتند یک دوربین مداربسته میتوانید کیفیت کار کارمندان خود را در هرلحظه کنترل کنید. اما آیا تمامی دوربین ها شبیه به هم هستند؟ دوربین ها انواع خاصی دارند و بسته به نوع آنها کاربری خاص خود را دارند به طور مثال دوربین های هستند که کاربرد خانگی داشته و مناسب نصب در آپارتمان ها هستند. موضوع حائز اهمیت این است که بدانید هر دوربین مناسب مکان به خصوصی است. به طور مثال  دوربینی که در کارخانه های صنعتی استفاده میشود با دوربینی که بر سر چهار راه ها برای کنترل ترافیک استفاده می شود و یا دوربینی که در خانه ها برای کنترل کودکان هنگامی که والدینشان در منزل نیست استفاده میشود تفاوت های بسیار زیادی دارند. البته دوربین مدار بسته علاوه بر شکل ظاهری بر اساس تکنولوژی های ساخت، برند، امکانات و ویژگی هایشان نیز دسته بندی می شوند. در این مقاله ما قصد داریم تا انواع و اقسام دوربین ها را بر اساس شکل ظاهری آنها بررسی کنیم تا بتوانید بهترین دوربین مدار بسته را برای هر محیطی که میخواهید تهیه کنید. البته لازم به ذکر است در محیط هایی که صرفا میخواهید امنیت محیط رو در نظر بگیرید و قصد کنترل محیط را ندارید استفاده از دزدگیر منزل  هم انتخاب خوبی است

انواع دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری

دوربین مدار بسته را معمولا بر اساس فاکتورهای زیادی دسته بندی می کنن از جمله قابلیت اتصال به شبکه، بی سیم و باسیم بودن، تکنولوژی هایی که در ساخت آنها به کار رفته از جمله ip67 و… یکی از مهم ترین این دسته بندی های دوربین مداربسته طبقه بندی دوربین بر اساس شکل ظاهری آن است. انواع دوربین ها بر اساس شکل ظاهری آنها عبارتند از:

  1. دوربین مداربسته دام
  2. دوربین صنعتی
  3. دوربین بولت
  4. دوربین لامپی
  5. دوربین مداربسته اسپیددام
  6. دوربین لامپی
  7. دوربین کیوب
  8. و…

است. هر کدام از این دوربین ها با توجه به نام گذاری که شده اند شکل ظاهری متفاوتی دارند و همین فیزیک متفاوت موجب شده است تا آنها را بتوان در محیط خاصی استفاده کرد. برای اینکه بدانید چه دوربین مداربسته ای مناسب محیط شماست باید انواع مختلف آن را بشناسید. به طور مثال دوربین لامپی چندان مقاومت کافی برای استفاده در کارخانه های صنعتی را ندارد و یا دوربین های کیوب ظاهری کوچک و فانتزی دارند و برای نظارت بر کار کارمندان یک شرکت چندان مناسب نیستند.

۱- دوربـین مداربسته دام

دوربین دام که به انگلیسی DOME نوشته میشود نام خود را از شکل ظاهری اش الهام گرفته است. لغت دام در زبان انگلیسی به معنای گنبد است و دلیل این نام گذاری گنبدی شکل بودن این دوربین مداربسته است. برند های زیادی از جمله داهوا ، هایک ویژن، هایلوک، سونی، یونی ویو و… اقدام به ساخت دوربین دام می کنند. دوربین دام، بیش تر در محیط های داخلی استفاده می شود چرا که شکل ظاهری آن به گونه ای است که نصب این دوربین را بر روی سقف و یا کنج دیوار ساده تر کرده است و در این مکان ها بدون اندکی سختی نصب میشود. البته این دوربین ها، اکثرا ضد ضربه و ضد آب هستند که همین امر موجب میشود تا بتوان از این دوربین مداربسته در فضا های بیرونی نیز استفاده کرد. در حال حاضر، شرکت های مطرح جهانی در زمینه تولید و توزیع و تولید انوع سیستم های تظارتی، از جمله هایک ویژن و داهوا، به منظور ارائه ی خدمات بهتر به کاربران و افزایش تنوع محصولات ، دوربین مداربسته دام را تولید میکنند.

۲- دوربین لامپی

دوربین لامپی یکی  از پرطرفدارترین انواع دوربین مداربسته است که شباهت زیادی به یک لامپ معمولی دارد و افراد غیر متخص معمولا فرق این دوربین را با یک لامپ معمولی متوجه نمی شوند. دوربین مداربسته لامپی برای نصب به تجهیزات خاصی نیاز ندارد و به همان سر پیچ لامپ های معمولی وصل میشود. این دوربین ها که زادیه دید ۳۶۰ درجه دارند بیشتر کاربرد جاسوسی داشته و به عنوان دوربین مداربسته جاسوسی از آن استفاده میشود.

۳- دوربین بولت

دوربین بولت یا BULLET استوانه ای شکل هستند و مانند دوربین دام نام خود را از شکل ظاهریشان وام گرفته اند. بولت در لغت به معنای گلوله است و دلیل این نام گذاری این است که این دوربین ها مانند گلوله استوانه ای شکل اند.  از این دوربین مدار بسته معمولا  در محیط های خارجی و فضای آزاد مانند باغ های شخصی و یا حیاط های بزرگ استفاده میشود. اکثر مدل های دوربین مداربسته بالت از استاندارد IP66 و IP67 پشتیبانی کرده و این به آن معنا است که در مقابل شرایط جوی نامساعد مانند گردو غبار یا قطرات آب، مقاوم هستند. همین امر باعث میشود شما از چنین نظراتی به تعمیر دوربین مداربسته نیاز پیدا نکنید. بهترین محل برای نصب این دوربین ها بر روی دیوار است. اما در زیر سقف نیز قابل نصب هستند. نصب دوربین مداربسته بولت بسیار آسان بوده و نسبت به سایر دوربین های مـداربسته از پیچیدگی کمتری برخوردار است.

جمعبندی:

دوربین های مداربسته انواع متنوع ای دارند. از نظر شکل ظاهری به دسته های گوناگونی از جمله بولت، دام، اسپیددام، کیوب و… تقسیم میشوند حالا هرکدام از این دوربین ها نیز باز بر اساس برند، تکنولوژی های ساخت و… به دسته های دیگری تقسیم می شوند. برای اینکه بهترین دوربین را برای محیط خود انتخاب کنید باید نکات مثبت و منفی هر یک از این دوربین ها را دانسته و بدونید مناسب استفاده در چه محیطی هستند.

برچسب ها :
دوربین های مداربسته,انواع دوربین مداربسته,شکل دوربین مداربسته

بیشتر بخوانید
تفریحات جذاب برای لذت بردن از سفر به ناپا
دیدگاهتان را بنویسید