دوز برکسپیپرازول یا رکسولتی: شکل، نقاط قوت، نحوه استفاده

رکسولتی (برکسپیپرازول) یک داروی تجویزی است که برای درمان اسکیزوفرنی و سایر بیماری ها استفاده می شود. این دارو به صورت قرصی است که می بلعید. معمولا یک بار در روز مصرف می شود.

رکسولتی برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

 • اسکیزوفرنیا در بزرگسالان و کودکان خاص
 • اختلال افسردگی اساسی (که اغلب به سادگی افسردگی نامیده می شود) در بزرگسالان*
 • آژیتاسیون از زوال عقل ناشی از بیماری آلزایمر در بزرگسالان

ماده فعال رکسولتی برکسپیپرازول است. (یک ماده فعال آن چیزی است که باعث می شود دارو عمل کند.)

رکسولتی متعلق به گروهی از داروها به نام آنتی سایکوتیک های غیر معمول است.

این مقاله دوزهای Rexulti و همچنین نقاط قوت و نحوه مصرف آن را شرح می دهد. 

* برای این استفاده، Rexulti همراه با یک ضد افسردگی مصرف می‌شود.

هشدارهای جعبه ای

Rexulti هشدارهایی را در مورد خطر مرگ در برخی از افراد مسن و افکار و رفتارهای خودکشی در جوانان ارائه کرده است. یک هشدار جعبه‌ای یک هشدار جدی از سوی سازمان غذا و دارو (FDA) است.

خطر مرگ در افراد مسن مبتلا به روان پریشی مرتبط با زوال عقل

Rexulti نباید در افراد مسن (۶۵ سال و بالاتر) با زوال عقل مربوط به روان پریشی. اما پزشکان ممکن است برای درمان آژیتاسیون از زوال عقل ناشی از بیماری آلزایمر، دارو  برای افراد مسن‌تر که دارای این وضعیت هستند تجویز کنند .

روانی که توسط زوال عقل ایجاد می شود می تواند باعث شود که شخص ارتباط خود را با واقعیت از دست بدهد و چیزهایی را ببیند و بشنود که ممکن است وجود نداشته باشد. مصرف رکسولتی می تواند خطر مرگ را در افراد مسن مبتلا به روان پریشی مرتبط با زوال عقل افزایش دهد. مرگ‌های گزارش‌شده در مطالعات در مورد افرادی که عمدتاً داروهای مشابه Rexulti مصرف می‌کردند و به زوال عقل مرتبط با روان‌پریشی مبتلا بودند، اغلب به دلیل مشکلات یا عفونت‌های قلبی عروقی (قلب و عروق خونی) بود. .

خطر افکار یا اعمال خودکشی در جوانان

برخی از افراد مبتلا به افسردگی یا سایر بیماری های روانی ممکن است در معرض خطر بیشتری برای افکار یا اعمال خودکشی باشند. داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی می توانند خطر افکار و رفتارهای خودکشی را در برخی از کودکان و بزرگسالان افزایش دهند.

توجه داشته باشید که Rexulti فقط برای درمان اسکیزوفرنی در کودکان ۱۳ سال و بالاتر استفاده می شود.

اگر ۲۴ سال یا کمتر دارید و از Rexulti استفاده می کنید، پزشک شما را از نظر تغییرات خلقی و رفتاری تحت نظر خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این هشدارهای جعبه ای، با پزشک خود صحبت کنید.

دوز رکسولتی چقدر است؟

این بخش دوزهای معمول Rexulti را شرح می دهد. برای یادگیری بیشتر خواندن را ادامه دهید.

فرم رکسولتی چیست؟

Rexulti به صورت قرصی است که با قورت دادن مصرف می کنید.

Rexulti دارای چه نقاط قوتی است؟

Rexulti دارای طیف وسیعی از نقاط قوت است. این به پزشک شما اجازه می دهد تا در صورت نیاز دوز شما را تنظیم کند.

Rexulti دارای مقادیر زیر است: ۰.۲۵ میلی گرم (میلی گرم)، ۰.۵ میلی گرم، ۱ میلی گرم، ۲ میلی گرم، ۳ میلی گرم و ۴ میلی گرم.

دوزهای معمولی Rexulti چیست؟

دوز مصرفی Rexulti به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند:

 • وضعیت تحت درمان
 • سن شما
 • چقدر بدن شما به دارو پاسخ می دهد
 • داروهای دیگری که ممکن است برای بیماری خود مصرف کنید
 • داروهایی که ممکن است برای شرایط دیگر مصرف کنید
 • توانایی بدن شما برای متابولیسم (تجزیه) Rexulti

به طور معمول، پزشک شما را با دوز پایین شروع می کند. سپس آنها دوز شما را در طول زمان تنظیم می کنند تا دوز مناسب شما را پیدا کنند. پزشک شما در نهایت کوچکترین دوزی را که اثر مورد نظر را ایجاد می کند، تجویز می کند.

اطلاعات زیر دوزهایی را که معمولاً استفاده می‌شوند یا توصیه می‌شوند را توصیف می‌کند. با این حال، حتما دوز تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید. پزشک شما بهترین دوز را متناسب با نیاز شما تعیین خواهد کرد.

دوز برای افسردگی

برای بزرگسالان مبتلا به افسردگی، Rexulti به عنوان یک درمان کمکی تجویز می‌شود. این بدان معناست که آن را با سایر داروهایی که افسردگی را درمان می کنند، داده می شود. Rexulti معمولاً بعد از اینکه یک داروی ضد افسردگی دیگر را امتحان کردید و هنوز علائم افسردگی را دارید، تجویز می‌شود.

دو دوز شروع توصیه شده در بزرگسالان مبتلا به افسردگی عبارتند از:

 • ۰.۵ میلی گرم یک بار در روز
 • ۱ میلی گرم یک بار در روز

سپس دوز شما به صورت هفتگی افزایش می یابد تا زمانی که به کمترین دوزی که مؤثرترین است و کمترین عوارض جانبی را ایجاد می کند، برسید.

دوز توصیه شده Rexulti برای درمان افسردگی ۲ میلی گرم در روز است. با این حال، شما و پزشکتان تعیین می کنید که چه دوزی برای شما بهتر است. حداکثر دوز توصیه شده روزانه ۳ میلی گرم است.

اگر دوز ثابتی از Rexulti مصرف کرده اید اما علائم افسردگی یا عوارض جانبی را احساس می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. بسته به علائم شما، پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را تغییر دهد یا شما را به داروی دیگری تغییر دهد.

اما هیچ تغییری در دوز خود به تنهایی ایجاد نکنید. این می تواند علائم یا عوارض جانبی شما را بدتر کند.

دوز برای اسکیزوفرنی

دوز شروع Rexulti برای بزرگسالان مبتلا به اسکیزوفرنی ۱ میلی گرم یک بار در روز است. سپس دوز به آرامی افزایش می‌یابد به طوری که یک بار در روز ۲ تا ۴ میلی‌گرم مصرف می‌کنید.

نمونه ای از برنامه دوز مصرفی که ممکن است پزشک شما هنگام شروع درمان تجویز کند عبارتند از:

 • ۱ میلی گرم یک بار در روز در روزهای ۱-۴
 • ۲ میلی گرم یک بار در روز در روزهای ۵-۷
 • در صورت نیاز، ۴ میلی گرم یک بار در روز از روز ۸ به بعد

دوز توصیه شده Rexulti برای درمان اسکیزوفرنی بین ۲ تا ۴ میلی گرم در روز است. حداکثر دوز توصیه شده روزانه برای این بیماری ۴ میلی گرم است.

حتی زمانی که دوز ثابتی از Rexulti مصرف می کنید، به طور منظم با پزشک خود ملاقات خواهید کرد تا مطمئن شوید که دارو همچنان موثر است. اگر احساس بازگشت علائم را داشتید، هیچ تغییری در دوز خود به تنهایی ایجاد نکنید. حتما با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد تغییرات احتمالی صحبت کنید.

دوز برای تحریک

دز اولیه برای بزرگسالان مبتلا به آژیتاسیون از زوال عقل ناشی از بیماری آلزایمر۰.۵میلی گرم یک بار در روز است. سپس دوز به آرامی به ۲ میلی گرم یک بار در روز افزایش می یابد. توجه داشته باشید که این دارو را هر روز برای درمان بی قراری مصرف خواهید کرد. Rexulti در صورت بروز بی قراری در صورت نیاز مصرف نمی شود.

برنامه دارویی که پزشک شما احتمالاً هنگام شروع درمان تجویز می کند عبارتند از:

 • ۰.۵ میلی گرم یک بار در روز در روزهای ۱-۷
 • ۱ میلی گرم یک بار در روز در روزهای ۸ تا ۱۴
 • ۲ میلی گرم یک بار در روز از روز ۱۵ به بعد

دوز توصیه شده Rexulti برای درمان بی قراری ۲ میلی گرم در روز است. با این حال، شما و پزشکتان تعیین می کنید که چه دوزی برای شما بهتر است. حداکثر دوز توصیه شده روزانه ۳ میلی گرم است.

اگر دوز ثابتی از Rexulti مصرف کرده اید اما علائم بی قراری یا عوارض جانبی را احساس می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. بسته به علائم شما، پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را تغییر دهد یا شما را به داروی دیگری تغییر دهد. مطمئن شوید که هیچ تغییری در دوز خود به تنهایی ایجاد نکنید. این می تواند علائم یا عوارض جانبی شما را بدتر کند.

آیا Rexulti طولانی مدت استفاده می شود؟

بله، Rexulti معمولا به عنوان یک درمان طولانی مدت استفاده می شود. اگر شما و پزشکتان تشخیص دهید که Rexulti برای شما بی‌خطر و موثر است، احتمالاً آن را طولانی‌مدت استفاده خواهید کرد.

اما برای برخی افراد، Rexulti ممکن است برای مدت کوتاهی استفاده شود. اگر این برای شما صادق است، وقتی آماده شدید، پزشک به آرامی دوز Rexulti را کاهش می دهد تا زمانی که مصرف آن را به طور کامل متوقف کنید.

دوز رکسولتی برای کودکان چقدر است؟

Rexulti برای کمک به درمان اسکیزوفرنیا در کودکان ۱۳ تا ۱۷ ساله استفاده می‌شود.

دوز اولیه برای این استفاده ۰.۵ میلی گرم یک بار در روز است. سپس دوز به آرامی افزایش می یابد به طوری که کودک ۲ تا ۴ میلی گرم یک بار در روز مصرف می کند.

نمونه ای از برنامه دوز مصرفی که پزشک کودک شما ممکن است در هنگام شروع درمان تجویز کند عبارت است از:

 • ۰.۵ میلی گرم یک بار در روز در روزهای ۱-۴
 • ۱ میلی گرم یک بار در روز در روزهای ۵-۷
 • ۲ میلی گرم یک بار در روز از روز ۸ به بعد

در صورت نیاز، پزشک ممکن است دوز کودک شما را هر هفته افزایش دهد تا زمانی که بهترین دوز را برای او مصرف کند. حداکثر دوز توصیه شده روزانه برای درمان اسکیزوفرنی در کودکان ۴ میلی گرم است.

توجه داشته باشید که Rexulti ممکن است خطر افکار یا اقدامات خودکشی را در کودکان و بزرگسالان ۲۴ سال و کمتر افزایش دهد. برای اطلاعات بیشتر، بخش «هشدارهای جعبه‌دار» را در بالای این مقاله ببینید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دوز مصرفی رکسولتی برای کودکان، با پزشک یا داروساز فرزندتان صحبت کنید.

تنظیم دوز

در برخی شرایط، پزشک ممکن است نیاز به تنظیمات خاصی در دوز شما داشته باشد.

 • در صورت مشکلات کبدی یا کلیوی: اگر کبد یا  مشکلات کلیه ، ممکن است بدن شما مدت بیشتری طول بکشد تا Rexulti را متابولیسم (تجزیه) کند. احتمالاً پزشک شما را با دوز پایین تر شروع می کند تا مطمئن شود که مصرف دارو برای شما بی خطر است. حداکثر دوز نیز ممکن است بر اساس عملکرد کبد یا کلیه شما کمتر باشد.
 • در صورت تداخلات دارویی: رکسولتی توسط پروتئین‌هایی به نام آنزیم در بدن شما متابولیزه می‌شود. اگر داروهای خاصی را همراه با رکسولتی مصرف کنید، آنزیم‌ها می‌توانند رکسولتی را سریع‌تر یا آهسته‌تر تجزیه کنند. بسته به دارویی که همراه با Rexulti مصرف می‌کنید، پزشک ممکن است دوز Rexulti شما را بر این اساس تغییر دهد.

اگر مشکلات کبدی یا کلیوی دارید یا داروهای دیگری غیر از Rexulti مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند در مورد اینکه چگونه ممکن است بر دوز شما تأثیر بگذارد به شما اطلاعات بیشتری بدهند.

سوالات متداول

در اینجا به برخی از سوالات رایج در مورد میزان مصرف Rexulti پاسخ داده شده است.

آیا Rexulti برای اختلال دوقطبی و اضطراب استفاده می شود؟ اگر چنین است، دوزها چیست؟

رکسولتی به عنوان درمانی برای اختلال دوقطبی یا اضطراب خارج از برچسب استفاده شود. (استفاده از داروی خارج از برچسب زمانی است که یک داروی مورد تایید FDA برای هدفی غیر از آنچه برای آن تایید شده استفاده می شود.)

یک  مطالعه نشان داد که Rexulti در کاهش علائم اضطراب در افراد مبتلا به افسردگی موثر است .

و یک مطالعه متفاوت و کوچک نشان داد که Rexulti در کاهش علائم افسردگی موثر است مربوط به اختلال دوقطبی با این حال، علائم شیدایی بدون تغییر بود.

برای کسب اطلاعات در مورد درمان های اختلال دوقطبی یا اضطراب، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

دکتر من یک “دوز درمانی” از Rexulti را ذکر کرد. معنی آن چیست؟

دوز درمانی یکی از دوزهای موثر برای وضعیت شما است. پزشک دوز شما را تا رسیدن به سطح درمانی تنظیم می کند. آنها همچنین سعی خواهند کرد اثربخشی را با عوارض جانبی محدود متعادل کنند. وقتی به یک دوز درمانی رسیدید، احتمالاً تا زمانی که این دوز مؤثر باشد، در این دوز باقی خواهید ماند.

مانند بسیاری از داروها، Rexulti یک داروی “یک اندازه مناسب برای همه” نیست. این بدان معناست که دوز خاصی وجود ندارد که برای همه موثر باشد.

هنگامی که برای اولین بار مصرف Rexulti را شروع می کنید، پزشک شما را با دوز پایین شروع می کند. سپس آنها به طور پیوسته دوز مصرفی شما را هر هفته افزایش می دهند در حالی که بر احساس شما و عوارض جانبی شما نظارت می کنند. وقتی به دوزی که برای شما بهترین به نظر می رسد رسیدید، شما را در آن دوز نگه می دارند.

در صورت مصرف بیش از حد دارو چه باید کرد؟

از Rexulti بیشتر از تجویز پزشک استفاده نکنید. استفاده بیش از این می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود.

در صورت مصرف بیش از حد رکسولتی چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید بیش از حد Rexulti مصرف کرده اید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

با این حال، اگر علائم شدید دارید، فوراً با اورژانس محلی خودتماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس بروید.

چه عواملی می تواند بر دوز من تأثیر بگذارد؟

دوز رکسولتی که برای شما تجویز می شود ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. این شامل:

 • نوع و شدت بیماری تحت درمان
 • سن شما
 • سایر شرایطی که ممکن است داشته باشید (به «تنظیمات دوز» در بخش «دوز رکسولتی چیست؟» مراجعه کنید.)

رکسولتی چگونه مصرف می شود؟

Rexulti به صورت قرصی عرضه می شود که با قورت دادن یک بار در روز مصرف می کنید. می توانید آن را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

ممکن است بخواهید دوز Rexulti خود را تقریباً در همان زمان هر روز مصرف کنید. این می تواند به شما کمک کند تا در برنامه دارویی خود بمانید.

اگر یک دوز را فراموش کنم چه؟

اگر یک نوبت از Rexulti را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اما اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، فقط نوبت فراموش شده را رها کنید و نوبت بعدی خود را در زمان معمول مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، نباید دو نوبت را همزمان مصرف کنید. انجام این کار می تواند خطر عوارض جانبی دارو را افزایش دهد.

اگر سوالی در مورد زمان مصرف نوبت بعدی بعد از فراموش کردن دوز دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر برای یادآوری مصرف به موقع دوز Rexulti به کمک نیاز دارید، از یادآور دارو استفاده کنید. این می تواند شامل تنظیم زنگ هشدار، دانلود یک برنامه یادآوری یا تنظیم یک تایمر در تلفن شما باشد. تایمر آشپزخانه نیز می تواند کار کند.

رکسولتی و کناره گیری و وابستگی

مطالعات روی Rexulti علائم ترک یا وابستگی* را که زمانی که افراد مصرف دارو را متوقف کردند، گزارش نکردند. با این حال، دیسکینزی دیررس در افرادی که از Rexulti استفاده می‌کنند گزارش شده است. در برخی موارد، این وضعیت پس از قطع استفاده از Rexulti شروع شد. با دیسکینزی دیررس، ممکن است حرکات غیرقابل کنترل بدن خود را تجربه کنید که غیرعادی یا تند است.

شما نباید در دوز رکسولتی خود تغییراتی ایجاد کنید یا مصرف دارو را متوقف کنید مگر اینکه پزشک شما آن را توصیه کند.

اگر در مورد قطع ایمن درمان با رکسولتی سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

* علائم ترک عوارض جانبی هستند که می توانند با قطع مصرف دارویی که بدن شما به آن وابسته شده است رخ دهد. با وابستگی به مواد مخدر، بدن شما برای عملکرد معمول به دارو نیاز دارد.

از دکترم چه بپرسم؟

بخش های بالا دوزهای معمولی Rexulti ارائه شده توسط سازنده دارو را شرح می دهند. اگر پزشکتان Rexulti را برای شما توصیه کند، دوز مناسب را برای شما تجویز خواهد کرد.

به یاد داشته باشید، نباید دوز رکسولتی خود را بدون توصیه پزشک تغییر دهید. تنها Rexulti را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. اگر در مورد دوز فعلی خود سؤال یا نگرانی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

در اینجا چند نمونه از سوالاتی است که ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید:

 • اگر Rexulti کار را متوقف کند چه؟ آیا دوز متفاوت به من کمک می کند؟
 • آیا دوز متفاوت خطر عوارض جانبی Rexulti را افزایش یا کاهش می دهد؟
 • اگر بیماری کبدی دارم، آیا باز هم می توانم رکسولتی مصرف کنم؟
 • آیا اگر داروهای دیگری را همراه با آن مصرف کنم، دوز رکسولتی من باید تغییر کند؟

از یک داروساز بپرس

س:

اگر من شروع به عوارض جانبی از Rexulti کنم، آیا دوز پایین تر عوارض جانبی را کاهش می دهد و همچنان وضعیت من را درمان می کند؟

ناشناس

بیشتر بخوانید
کاپسیتابین داروی سرطان معده، مصرف کپسیتابین.

آ:

احتمالا. اگر شروع به تجربه عوارض جانبی کنید که مصرف Rexulti را مشکل ساز می کند، پزشک احتمالاً دوز شما را کاهش می دهد. با این حال، آنها همچنین باید تعادلی بین درمان بیماری شما و مدیریت عوارض جانبی دارو پیدا کنند.

اگر کاهش دوز باعث می شود که Rexulti وضعیت شما را کمتر درمان کند، با پزشک خود صحبت کنید. با هم می توانید فواید و خطرات مصرف رکسولتی را بسنجید. این می تواند به شما و پزشکتان کمک کند تا تعیین کنید که آیا دارو برای شما مناسب است یا باید درمان دیگری را امتحان کنید.تصاویر رکسولتی

بیشتر بخوانید
تداخلات کلونازپام یا کلونوپین: الکل، داروها و موارد دیگر
لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
بیشتر بخوانید
همه چیز درباره اولومیانت Olumiant
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «دوز برکسپیپرازول یا رکسولتی: شکل، نقاط قوت، نحوه استفاده;

 1. سلام و خسته نباشین چند تا قرص سفید که میگن متادون سفید خط دار ۲۰ هسته بهم دادن ولی وقتی نگاهشون کردم طرف سمت چپ خط M و طرف سمت راست خط D نوشته و بعد تمام تصاویر قرصهای متادون را که نگاه میکردم چنین حروفی ندیدم میشه لطفا بگین که این چه قرصیه ممنون میشم…

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه