دکستروز

دکستروز چیست؟

دکستروز نام قند ساده ای است که از ذرت یا گندم تهیه می شود که از نظر شیمیایی با گلوکز یا قند خون یکسان است. دکستروز اغلب در محصولات پخت به عنوان یک شیرین کننده استفاده می شود و معمولاً در مواردی مانند غذاهای فرآوری شده و شربت ذرت یافت می شود.

دکستروز همچنین دارای اهداف پزشکی است. در محلول هایی که به صورت داخل وریدی داده می شود حل می شود که می تواند با داروهای دیگر ترکیب شود یا برای افزایش قند خون فرد استفاده شود.

از آنجایی که دکستروز یک قند “ساده” است، بدن می تواند به سرعت از آن برای انرژی استفاده کند.

قندهای ساده می توانند سطح قند خون را خیلی سریع افزایش دهند و اغلب فاقد ارزش غذایی هستند. نمونه هایی از قندهای ساده دیگر عبارتند از گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز. محصولاتی که معمولاً از قندهای ساده ساخته می شوند عبارتند از شکر تصفیه شده، ماکارونی و عسل.

دکستروز

آماده سازی دکستروز رایج چیست؟

دکستروز برای تهیه چندین آماده سازی یا مخلوط داخل وریدی (IV) استفاده می شود که فقط در بیمارستان یا مرکز پزشکی در دسترس هستند.

دکستروز همچنین به صورت ژل خوراکی یا قرص خوراکی بدون نسخه در داروخانه ها موجود است.

هر غلظت دکستروز کاربرد منحصر به فرد خود را دارد. غلظت‌های بالاتر معمولاً به‌عنوان دوزهای «نجات‌بخش» در زمانی که فردی میزان قند خون بسیار پایین دارد، استفاده می‌شود.

دکستروز چگونه استفاده می شود؟

دکستروز در غلظت های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می شود. برای مثال، زمانی که فردی دچار کم آبی و قند خون پایین است، پزشک ممکن است دکستروز را در محلول IV تجویز کند. محلول های دکستروز IV همچنین می توانند با بسیاری از داروها برای تجویز IV ترکیب شوند.

دکستروز یک کربوهیدرات است. محلول های حاوی دکستروز کالری دارند و ممکن است به صورت داخل وریدی در ترکیب با اسیدهای آمینه و چربی تجویز شوند.

این تغذیه تزریقی کامل (TPN) نامیده می شود، و برای تامین مواد مغذی برای کسانی که نمی توانند کربوهیدرات ها، اسیدهای آمینه و چربی ها را از طریق روده خود جذب یا دریافت کنند، استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
سندرم سروتونین

تزریق دکستروز با غلظت بالا فقط توسط متخصصان انجام می شود. این تزریق ها برای افرادی که ممکن است قند خونشان بسیار پایین باشد و نتوانند قرص، غذا یا نوشیدنی دکستروز را قورت دهند، انجام می شود.

اگر سطح پتاسیم شما بیش از حد بالا باشد (هیپرکالمی)، گاهی پزشکان دکستروز ۵۰ درصدی را نیز تزریق می کنند و سپس انسولین را به صورت داخل وریدی تزریق می کنند. این ممکن است در محیط بیمارستان انجام شود.

هنگامی که سلول ها گلوکز اضافی دریافت می کنند، پتاسیم نیز دریافت می کنند. این به کاهش سطح پتاسیم خون فرد کمک می کند. دکستروز برای جلوگیری از هیپوگلیسمی تجویز می شود، در حالی که انسولین پتاسیم بالا را درمان می کند.

افراد مبتلا به دیابت یا هیپوگلیسمی (قند خون پایین مزمن) ممکن است ژل یا قرص دکستروز همراه داشته باشند تا قند خونشان خیلی پایین بیاید. ژل یا قرص در دهان فرد حل می شود و به سرعت سطح قند خون را افزایش می دهد.

اگر قند خون فردی کمتر از ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) باشد و علائم قند خون پایین داشته باشد، ممکن است نیاز به مصرف قرص دکستروز داشته باشد. نمونه هایی از علائم قند خون پایین عبارتند از ضعف، گیجی، تعریق و افزایش ضربان قلب.

هنگام استفاده از دکستروز چه اقدامات احتیاطی را باید رعایت کنم؟

یک متخصص پزشکی نباید به افرادی که دارای انواع خاصی از بیماری ها هستند، دکستروز بدهد. این به این دلیل است که دکستروز به طور بالقوه می تواند باعث افزایش قند خون یا تغییرات مایع در بدن شود که منجر به تورم یا تجمع مایع در ریه ها می شود.

از دکستروز اجتناب کنید

 • اگر هیپرگلیسمی یا قند خون بالا دارید
 • اگر هیپوکالمی یا سطوح پایین پتاسیم در خون دارید
 • اگر ادم محیطی یا تورم در بازوها، پاها یا پاها دارید
 • اگر ادم ریوی دارید، زمانی که مایعات در ریه ها جمع می شوند
 • اگر به ذرت حساسیت دارید
بیشتر بخوانید
فارو - مزایای سلامتی این غلات باستانی

اگر دیابتی هستید و پزشکتان ژل یا قرص خوراکی دکستروز را تجویز می کند، این قرص ها را فقط باید در زمانی که واکنش قند خون پایین دارید استفاده کنید. پزشک یا مربی دیابت باید به شما یاد دهد که چگونه علائم قند خون پایین را تشخیص دهید و چه زمانی از قرص ها استفاده کنید.

اگر نیاز دارید که ژل یا قرص را در دست داشته باشید، باید آنها را همیشه همراه خود داشته باشید. پزشک شما همچنین باید زمان استفاده از ژل یا قرص را برای سایر اعضای خانواده توضیح دهد، در صورتی که دیگران نیاز به دادن آنها به شما داشته باشند.

اگر به ذرت حساسیت دارید، ممکن است به دکستروز IV واکنش آلرژیک داشته باشید. قبل از استفاده با پزشک خود صحبت کنید.

کنترل قند خون در حین مصرف دکستروز

حتی اگر شرایط خاصی ندارید، اگر دکستروز دریافت می کنید، مهم است که به طور مداوم قند خون خود را چک کنید. این تضمین می کند که دکستروز قند خون را به طور خطرناکی افزایش نمی دهد.

می توانید قند خون خود را با آزمایش های خانگی بررسی کنید. آنها شامل آزمایش خون از طریق نیش انگشت بر روی نوار خونی هستند. برای کسانی که از نظر فیزیکی قادر به آزمایش خون خود در خانه نیستند، آزمایش‌های گلوکز ادرار در دسترس هستند، اگرچه آن‌قدرها قابل اعتماد نیستند.

اگر متوجه شدید که شما یا شخص دیگری به دلیل قند خون پایین واکنش منفی نشان می دهد، قرص دکستروز باید فورا مصرف شود. با توجه به مرکز دیابت Joslinچهار قرص گلوکز برابر با ۱۵ گرم کربوهیدرات است و در صورت پایین بودن سطح قند خون می توان آن را مصرف کرد (مگر اینکه پزشک شما توصیه دیگری کرده باشد).

قرص ها را قبل از قورت دادن کاملا بجوید. نیازی به آب نیست. علائم شما باید در عرض ۲۰ دقیقه بهبود یابد. اگر این کار را نکردند، با پزشک خود مشورت کنید.

ژل دکستروز اغلب در لوله‌های یک‌بار مصرف عرضه می‌شود. اگر بعد از ۱۰ دقیقه هیچ تغییر مثبتی احساس نکردید، این کار را با لوله دیگری تکرار کنید. اگر بعد از ۱۰ دقیقه دیگر قند خون شما هنوز خیلی پایین است، با پزشک خود تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
درد قفسه سینه چپ: 16 علت و زمان مراجعه به کمک

دکستروز در کودکان

دکستروز را می توان در کودکان مشابه نحوه استفاده از آن در بزرگسالان، به عنوان یک مداخله پزشکی برای هیپوگلیسمی استفاده کرد.

در موارد هیپوگلیسمی شدید کودکان، اغلب به کودکان دکستروز داخل وریدی داده می شود. درمان سریع و زود هنگام در کودکان و نوزادان مبتلا به هیپوگلیسمی ضروری است، زیرا هیپوگلیسمی درمان نشده می تواند منجر به آسیب عصبی شود. اگر آنها قادر به مصرف آن باشند، دکستروز ممکن است به صورت خوراکی به کودکان داده شود.

در مورد هیپوگلیسمی نوزادی که می تواند ناشی از چندین اختلال مانند نقص متابولیسم یا هیپرانسولینیسم باشد، نوزادان می توانند مقادیر کمی ژل دکستروز به رژیم غذایی خود اضافه کنند تا به آنها در حفظ سطح قند خون سالم کمک کند.

برای اینکه چه مقدار دکستروز به رژیم غذایی آنها اضافه شود با پزشک خود مشورت کنید. نوزادانی که نارس به دنیا آمده اند در معرض خطر هیپوگلیسمی هستند و ممکن است از طریق IV دکستروز تجویز شود.

پودر دکستروز و بدنسازی

دکستروز به طور طبیعی کالری متراکم است و به راحتی برای بدن تجزیه می شود تا انرژی دریافت کند. به همین دلیل، پودر دکستروز در دسترس است و گاهی اوقات به عنوان مکمل غذایی توسط بدنسازانی که به دنبال افزایش وزن و عضله هستند، استفاده می شود.

در حالی که افزایش کالری و ماهیت تجزیه آسان دکستروز می تواند برای بدنسازان یا کسانی که به دنبال افزایش حجم عضلانی هستند مفید باشد، مهم است که توجه داشته باشید که دکستروز فاقد سایر مواد مغذی ضروری مانند پروتئین و چربی است.

قندهای ساده پودر دکستروز نیز تجزیه آن را آسان‌تر می‌کند، در حالی که قندها و کربوهیدرات‌های پیچیده ممکن است برای بدنسازان مفیدتر باشد، زیرا در کمک به چربی سوزی موفق‌تر هستند.

عوارض دکستروز چیست؟

دکستروز باید با احتیاط به افرادی که دیابت دارند داده شود، زیرا ممکن است نتوانند دکستروز را به همان سرعتی که افراد بدون این بیماری دارند پردازش کنند. دکستروز می تواند قند خون را بیش از حد افزایش دهد و باعث ایجاد هیپرگلیسمی شود.

بیشتر بخوانید
گیرنده های مواد مخدر یا افیونی: تعریف، انواع، عملکردها

علائم عبارتند از:

 • بوی میوه در نفس
 • افزایش تشنگی بدون علت شناخته شده
 • پوست خشک
 • کم آبی بدن
 • حالت تهوع
 • تنگی نفس
 • ناراحتی معده
 • خستگی غیر قابل توضیح
 • ادرار مکرر
 • استفراغ
 • گیجی

تاثیر بر قند خون

اگر نیاز به استفاده از دکستروز دارید، قند خون شما ممکن است پس از آن بیش از حد افزایش یابد. شما باید قند خون خود را پس از استفاده از قرص دکستروز، طبق دستور پزشک یا مربی دیابت آزمایش کنید. ممکن است لازم باشد انسولین خود را برای کاهش قند خون تنظیم کنید.

اگر در بیمارستان مایعات IV همراه با دکستروز به شما داده شود، یک پرستار قند خون شما را بررسی می کند. اگر آزمایش قند خون بیش از حد بالا باشد، دوز مایعات IV شما ممکن است تنظیم شود یا حتی متوقف شود، تا زمانی که قند خون شما به سطح مطمئن تری برسد. همچنین می‌توانید برای کمک به کاهش قند خون، انسولین تجویز کنید.

چشم انداز

ترکیب ساده قند دکستروز آن را به عنوان یک درمان برای هیپوگلیسمی و قند خون پایین برای بیماران در هر سنی مفید می کند و برخی از گزینه های درمانی راحت و قابل حمل هستند. استفاده درازمدت بر اساس نیاز بی خطر است.

دکستروز بدون خطر نیست، با این حال، حتی کسانی که دیابت ندارند باید قند خون خود را در هنگام مصرف به دقت کنترل کنند.

قبل از قطع درمان دیابت یا اگر قند خون خود را آزمایش می کنید و قند خونتان بالا است، همیشه با پزشک مشورت کنید. اگر در خانه خود ژل یا قرص گلوکز دارید، آنها را از کودکان دور نگه دارید. مصرف مقادیر زیاد توسط کودکان کوچک می تواند به ویژه خطرناک باشد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه