دیابت بی مزه مرکزی یک بیماری نادر است که می تواند باعث تشنگی شدید و نیاز مکرر به ادرار شود. زمانی اتفاق می افتد که هورمون ضد ادرار (ADH) کافی در بدن شما وجود نداشته باشد.

دیابت بی مزه یک بیماری نادر است که در آن کلیه ها نمی توانند به درستی میزان آب بدن شما را متعادل کنند.

ممکن است تشنگی شدید و تکرر ادرار را تجربه کنید و احتمال کم آبی بدن و ایجاد عدم تعادل الکترولیت در شما بیشتر است. این نوع دیابت بی مزه ممکن است به دلیل آسیب مغزی، یک عمل جراحی، یک بیماری یا حتی یک تومور رخ دهد.

این مقاله توضیح می دهد که چه چیزی باعث این نوع دیابت بی مزه می شود و چه داروهایی ممکن است به جایگزینی ADH از دست رفته کمک کند. همچنین تغییرات سبک زندگی را پوشش می دهد که می توانید در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

دیابت بی مزه مرکزی: همه چیزهایی که باید بدانیدhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

دیابت بی مزه مرکزی چیست؟

دیابت بی مزه مرکزی نوعی دیابت بی مزه است که زمانی رخ می دهد که ADH کافی در بدن شما وجود نداشته باشد. گاهی اوقات به عنوان دیابت بی مزه جمجمه نیز شناخته می شود.

ADH – یا آرژنین وازوپرسین، همانطور که همچنین شناخته می شود – زمانی که سطح آب در بدن بسیار پایین می آید توسط غده هیپوفیز در جریان خون آزاد می شود. این هورمون به کلیه ها می گوید که مقدار آب ادراری را که تولید می کنند کاهش دهند و در عوض این آب را به جریان خون برگردانند.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره دیابت مرزی (پیش دیابت)

اگر ADH کافی در بدن شما وجود نداشته باشد، آب اضافی بدن را در ادرار شما ترک می کند و سطح مایعات را بیشتر کاهش می دهد.

علائم دیابت بی مزه مرکزی می تواند شبیه علائم سایر بیماری های غیر مرتبط مانند دیابت نوع ۱ و نوع ۲ باشد.

به همین دلیل مهم است که به مطب پزشک خود مراجعه کنید تست تشخیصی. آنها می توانند دیابت بی مزه مرکزی را به درستی تشخیص دهند. فرآیند آنها ممکن است شامل آزمایش محرومیت از آب باشد تا بررسی شود که بدن چگونه به ننوشیدن آب پاسخ می دهد.

علاوه بر آزمایش کمبود آب، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح ADH در بدن شما پیشنهاد کند. آنها همچنین ممکن است ادرار و خون شما را برای سطوح بالای گلوکز آزمایش کنند که در عوض ممکن است به معنای دیابت باشد.

اگر پزشک شما دلیلی برای این باور داشته باشد که آسیب به مغز منجر به سطوح ADH کمتر از حد انتظار می شود، ممکن است MRI را نیز توصیه کند.

بیشتر بخوانید
هایپرگلیسمی (قند خون بالا): علائم، علل، درمان

این چه تفاوتی با انواع دیگر دارد؟

دیابت بی مزه مرکزی با دیابت بی مزه نفروژنیک و دیابت بی مزه حاملگی متفاوت است زیرا افراد مبتلا به دیابت بی مزه مرکزی بدن هایی دارند که ADH کافی ایجاد نمی کنند.

وقتی دیابت بی مزه نفروژنیک دارید، وجود دارد ADH کافی در بدن شما، اما کلیه های شما آنطور که انتظار می رود به آن واکنش نشان نمی دهند. این ممکن است به دلیل برخی داروها، سایر شرایط سلامتی یا ژنتیک باشد.

دیابت بی مزه بارداری نوع بسیار خاصی از دیابت بی مزه است که ممکن است اتفاق بیفتد در بارداری در این موارد، جفت آنزیم های اضافی را آزاد می کند و بدن خیلی سریع ADH را تجزیه می کند. در بیشتر موارد، دیابت بی مزه بارداری  کمی بعد زایمان فت برطرف می شود.

علل

دیابت بی مزه مرکزی زمانی رخ می دهد که بدن ADH کافی نداشته باشد.

دو ناحیه از مغز مسئول مقدار ADH در بدن هستند: هیپوتالاموس و غده هیپوفیز. هیپوتالاموس ADH تولید می کند و غده هیپوفیز آن را ذخیره و آزاد می کند. هنگامی که چیزی به این نواحی از مغز آسیب می زند یا تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است میزان ADH در بدن کاهش یابد و در نتیجه دیابت بی مزه مرکزی ایجاد شود.

بیشتر بخوانید
آیا افراد دیابتی می توانند پاپ کورن بخورند؟

علل احتمالی اختلال عملکرد هیپوتالاموس یا هیپوفیز عبارتند از:

  • آسیب های مغزی
  • عوارض جراحی مغز
  • شرایط پزشکی از جمله عفونت های مغزی
  • یک تومور در مغز

علائم دیابت بی مزه مرکزی چیست؟

برخی رایج است علائم دیابت بی مزه عبارتند از:

  • تشنگی بیش از حد، یا پلی دیپسی
  • دفع مقادیر زیادی ادرار یا پلی اوری
  • ادرار مکرر در شب، یا شب ادراری

افراد مبتلا به دیابت بی مزه مرکزی ممکن است متوجه شوند که ادرار آنها به دلیل غلظت بالای آب بسیار کم رنگ است.

در نتیجه کاهش سطح مایعات و نیاز به نوشیدن و ادرار مکرر، مبتلایان به دیابت بی مزه مرکزی ممکن است احساس خستگی کنند، خوب نخوابند یا در تمرکز مشکل داشته باشند.

درمان

دو عارضه عمده مربوط به دیابت بی مزه مرکزی درمان نشده، کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت است. بدون درمان، این موارد می تواند منجر به تشنج، نارسایی کلیه، شوک یا حتی مرگ شود.

مهم است که افراد مبتلا به دیابت بی مزه مرکزی آب زیادی بنوشند تا از کم آبی بدن جلوگیری کنند. نظارت بر سطح مایعات و الکترولیت ها نیز می تواند به توقف کم آبی بدن کمک کند. برخی از افراد مبتلا به دیابت بی مزه مرکزی ممکن است به مایعات داخل وریدی یا مایعات داخل ورید نیاز داشته باشند، اگر سطح آب آنها خیلی کم شود.

بیشتر بخوانید
سیزده غذایی که گلوکز خون را افزایش نمی دهند

درمان دیابت بی مزه مرکزی نیز شامل دارو می شود دسموپرسین. این یک شکل مصنوعی از ADH است که می تواند میزان این هورمون را در بدن شما افزایش دهد. این دارو به شکل قرص، اسپری بینی و به صورت تزریقی عرضه می شود.

همچنین مهم است که در صورت امکان، علل زمینه ای سطوح پایین ADH را درمان کنید. به عنوان مثال، اگر یک تومور بر توانایی بدن شما برای تولید و آزادسازی ADH تأثیر می گذارد، ممکن است انجام جراحی برای برداشتن تومور ضروری باشد.

خلاصه

دیابت بی مزه مرکزی می تواند باعث تشنگی مفرط و نیاز مکرر به ادرار شود. این به دلیل سطوح پایین ADH در بدن است و ممکن است ناشی از آسیب سر، بیماری، جراحی یا تومور باشد.

اگر علائم دیابت بی مزه مرکزی را دارید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند آزمایش های تشخیصی را برای تأیید علت علائم شما انجام دهند و یک برنامه درمانی مناسب را توصیه کنند.

Source link