دیابت نوع ۲ – دکتر رژیم غذایی

دیابت نوع ۲ شایع ترین نوع دیابت است (حدود ۹۰ درصد از موارد).

نوع 2

این بیماری روز به روز شایع تر می شود و در حال حاضر حدود ۳۳۰ تا ۵۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند.

بیشتر، اما نه همه، افرادی که مبتلا هستند اضافه وزن دارند (به ویژه آنهایی که دارای چربی اضافی شکم هستند)، میانسال یا مسن تر هستند و ممکن است فشار خون بالا، HDL پایین و تری گلیسیرید بالا داشته باشند. اگرچه روند رو به رشدی در افراد جوان، حتی نوجوانان، به دیابت نوع ۲ در حال افزایش است.

فهرست مطالب

  1. علت دیابت نوع ۲
  2. رفتار
  3. سایر اصلاحات سبک زندگی
  4. مکمل های غذایی
  5. داروها
  6. آموزش بیشتر

علت دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ زمانی ایجاد می شود که بدن دیگر قادر به تحمل مقادیر زیادی از قند خون در گردش نباشد. با افزایش قند خون، بدن نیاز به تولید مقادیر بیشتری از هورمون کاهش دهنده قند خون، انسولین دارد. با این حال، با گذشت زمان، حساسیت به انسولین می تواند کاهش یابد و قند خون از کنترل خارج شود. در زمان تشخیص، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اغلب ده برابر بیشتر از حد طبیعی انسولین در بدن خود دارند. به عنوان یک عارضه جانبی، تمام این انسولین می تواند منجر به ذخیره چربی و افزایش وزن شود، چیزی که اغلب سال ها قبل از تشخیص بیماری وجود داشته است.

پس علت این امر چیست؟ این موضوع هنوز بحث برانگیز است و بحث های زیادی وجود دارد. اما به نظر می رسد که ارتباط واضحی با میزان قند موجود در غذا وجود دارد. هرچه افراد قند بیشتری مصرف کنند در دراز مدت بیشتر به دیابت مبتلا می شوند. بر اساس تحقیقات اخیر این همبستگی در تمام کشورهای جهان یافت می شود.

احتمالاً مصرف سایر کربوهیدرات‌هایی که سریع هضم می‌شوند، مانند نان سفید و پاستا نیز در این امر مؤثر است، زیرا اینها نیز باعث افزایش سریع قند خون می‌شوند. در اینجا نیز پیوندهای واضحی وجود دارد: افرادی که کربوهیدرات های ساده بیشتری می خورند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند.

ارتباط بین قند، کربوهیدرات های سریع هضم و دیابت نوع ۲ حتی در مطالعات دقیق تر نیز وجود دارد. توصیه به نفع غذاهای غنی از کربوهیدرات خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد و سطح قند خون را در افرادی که قبلاً دیابت نوع ۲ دارند بدتر می کند.

بیشتر بخوانید
آیا اسهال از علائم دیابت است؟

بنابراین به خوبی می توان دیابت نوع ۲ نامید بیماری قند. و از آنجایی که نشاسته موجود در نان در بدن به گلوکز تبدیل می شود، آرد سفید در واقع نوعی قند نیز هست.

درمان دیابت نوع ۲

نوع-2-ب

چگونه دیابت نوع ۲ را درمان کنیم؟ حکمت قدیم و علم جدید پاسخ منطقی یکسانی را ارائه می دهند. مهمترین چیز این است که از خوردن بیش از حد مواد غذایی افزایش دهنده قند خون خودداری کنید.

از خوردن مقادیر زیاد قند و نشاسته پرهیز کنید و قند خون شما از همان اولین وعده غذایی بهتر می شود. سطوح بالای انسولین شما احتمالاً به سطح طبیعی کاهش می یابد. از آنجا که انسولین یک هورمون ذخیره‌کننده چربی است، زمانی که سطح انسولین کاهش می‌یابد، اکثر افراد به تدریج وزن خود را نیز کاهش می‌دهند.

اگر خوش شانس هستید، به خصوص اگر مدت زیادی به دیابت نوع ۲ مبتلا نشده اید، این اقدام ممکن است تمام چیزی باشد که برای معکوس کردن دیابت و سالم شدن شما لازم است.

توجه داشته باشید: اگر تحت درمان با انسولین، قرص های آزاد کننده انسولین (سولفونیل اوره) یا سایر داروهای قند خون هستید، اگر کربوهیدرات کمتری می خورید، ممکن است لازم باشد داروهای خود را کاهش دهید. لطفا سعی نکنید به تنهایی این کار را انجام دهید. قبل از تغییر رژیم غذایی خود، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا ممکن است در معرض خطر کاهش خطرناک قند خون باشید. اگر سطح قند پایینی را تجربه کردید، حتماً فوراً چیزی شیرین بخورید و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

سایر اصلاحات سبک زندگی

اگرچه سایر عادات سبک زندگی می تواند به درمان دیابت نوع ۲ کمک کند، خوردن کربوهیدرات های کمتر قطعا مهمترین چیز است. توصیه می کنیم در ابتدا تمام نظم و انضباط خود را برای تغییر عادات غذایی خود به کار ببرید. در آغاز (هفته‌ها و ماه‌های اول) سخت‌ترین کار است و احتمالاً با گذشت زمان آسان‌تر می‌شود.

به تدریج، همانطور که عادات غذایی جدید شما شروع به آسان‌تر شدن می‌کنند، می‌توانید تغییرات مفید دیگری در سبک زندگی را امتحان کنید، مانند:

مکمل های غذایی

بر اساس مطالعات اخیر، یک مکمل وجود دارد که می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند: ویتامین D. بسیاری از افراد به خصوص در ماه های زمستان دچار کمبود ویتامین D هستند. مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل می تواند قند خون و حساسیت به انسولین را در دیابت نوع ۲ تا حدودی بهبود بخشد. علاوه بر این ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

بیشتر بخوانید
چگونه دیابت بی مزه غده هیپوفیز را درگیر می کند

حدود ۴۰۰۰ IU در روز (۱۰۰ میکروگرم) ممکن است برای اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مناسب باشد. با این حال، این ممکن است به سطح پایه شما بستگی داشته باشد، بنابراین از پزشک خود بخواهید یک آزمایش خون ساده انجام دهد تا ببیند کجا هستید و آیا مکمل ویتامین D برای شما مناسب است یا خیر.

دارو

اگر تغییر رژیم غذایی و سایر تغییرات سبک زندگی به اندازه کافی قند خون را بهبود نمی بخشد، پزشک ممکن است تجویز داروها را توصیه کند. اگرچه داروها نقش دارند، اما جالب است بدانید که مطالعات نتایج بدتری را با درمان پزشکی تهاجمی‌تر نشان داده‌اند. تا به حال، این موضوع با درمان سبک زندگی نشان داده نشده است. در واقع، احتمالاً برعکس است!

۱. متفورمین

متفورمین خط اول درمان انتخابی است. این یک درمان قدیمی و اثبات شده است که نه تنها قند خون را بهبود می بخشد، بلکه به کاهش وزن نیز کمک می کند و به طور بالقوه بقای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را بهبود می بخشد.

شایع ترین عوارض جانبی درد معده، حالت تهوع یا اسهال است. اینها معمولاً با گذشت زمان فروکش می‌کنند، اما پزشک ممکن است بخواهد با دوز پایین شروع کند و در صورت نیاز آن را به مرور زمان افزایش دهد.

دوز دو گرم در روز اغلب برای تأثیر مثبت کافی است و حداکثر دوز روزانه سه گرم است.

۲. آنالوگ های GLP-1 یا مهارکننده های SGLT-2؟

وقتی متفورمین کافی نیست، یا اگر آن را تحمل نمی کنید، پس چه باید کرد؟ این امروز بحث برانگیز است.

اغلب از تزریق انسولین استفاده می شود. با این حال، از آنجایی که بیماران دارای اضافه وزن مبتلا به دیابت نوع ۲ در حال حاضر سطح انسولین پاتولوژیک بالایی دارند، افزودن انسولین بیشتر در این شرایط چندان منطقی نیست. اغلب باعث بدتر شدن تدریجی مقاومت به انسولین و چاقی می شود. اگرچه قطعی نیست، اما حتی ممکن است خطر بیماری قلبی یا مرگ را افزایش دهد.

جایگزین های جدیدتر و بالقوه بهتر آگونیست های GLP-1 و مهارکننده های SGLT-2 هستند.

آگونیست‌های GLP-1 تزریق‌هایی هستند که سیری را افزایش می‌دهند، قند خون را کاهش می‌دهند و اغلب منجر به کاهش وزن قابل توجهی می‌شوند (بیش از ۲۰ پوند رایج است). همراه با متفورمین، تأثیر روی اکثر بیماران هم برای قند خون و هم برای وزن بسیار مثبت است.

بیشتر بخوانید
راهنمای کم کربوهیدرات برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1

مهارکننده‌های SGLT-2 کلیه‌ها را برای دفع گلوکز اضافی تحریک می‌کنند، بنابراین سطح گلوکز خون را بدون افزایش انسولین در گردش کاهش می‌دهند. در واقع، سطح انسولین تمایل به کاهش دارد. کارآزمایی‌ها نشان داده‌اند که در افراد مبتلا به دیابت که مهارکننده‌های SGLT-2 مصرف می‌کنند، حوادث قلبی عروقی کاهش می‌یابد. با این حال، متأسفانه آنها می‌توانند خطر یک وضعیت تهدیدکننده زندگی به نام کتواسیدوز اوگلیسمیک را افزایش دهند، به ویژه در افرادی که رژیم کتوژنیک مصرف می‌کنند. اگرچه این بسیار نادر است، اما ما مهارکننده های SGLT-2 را برای کسانی که کربوهیدرات کم مصرف می کنند توصیه نمی کنیم.

البته امید ما این است که با تغذیه کم کربوهیدرات دیابت را کنترل کنید تا به هیچ یک از این داروها نیاز نداشته باشید. مطمئن شوید که پیشرفت خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا ببینید آیا به دارو نیاز دارید یا خیر.

انسولیناندازه گیری قند خون

گاهی اوقات قرص ها برای کنترل سطوح خطرناک قند خون کافی نیستند و پزشک ممکن است تزریق انسولین را توصیه کند. اینها بدون نگرانی نیستند، زیرا گران هستند، ممکن است منجر به افزایش وزن شوند، و همچنین می توانند با بدتر شدن هیپرانسولینمی و مقاومت به انسولین، بیماری زمینه ای را تشدید کنند.

خوشبختانه، مطالعات نشان می دهد که بیماران می توانند به سرعت و به طور چشمگیری نیاز خود به انسولین را با رژیم های کم کربوهیدرات کاهش دهند. بنابراین، اگر از انسولین استفاده می کنید، لطفاً قبل از رفتن به رژیم کم کربوهیدرات با پزشک خود صحبت کنید زیرا احتمالاً برای جلوگیری از کاهش خطرناک سطح قند خون (هیپوگلیسمی) باید دوز خود را کاهش دهید. در راهنمای ما بیشتر بیاموزید شروع کم کربوهیدرات یا کتو با داروهای دیابت.

آیا می توانید دیابت نوع ۲ را معکوس کنید؟

آیا می توانید دیابت را تنها در شش ماه معکوس کنید؟ بدون دارو یا جراحی؟ حالا علم می گوید تو می توانی. دو کارآزمایی غیرتصادفی متفاوت نشان دادند که رژیم‌های کم کربوهیدرات در عادی‌سازی قند خون مؤثر هستند و در عین حال نیاز به دارو را نیز کاهش می‌دهند.

بدون تزریق گران قیمت بدون جراحی فقط تغذیه کم کربوهیدرات این قدرتمند است.

همچنین می‌توانید پست‌های وبلاگ بیشتری درباره افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که رژیم غذایی کم کربوهیدرات را امتحان کرده‌اند، بخوانید [۱ ۲] و داستان های الهام بخش از افرادی که دیابت خود را با تغذیه کم کربوهیدرات کنترل کرده اند.

به عنوان مثال، تصویر زیر تعداد زیادی از قرائت قند خون در یک فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ در شش ماه اول تحت رژیم غذایی LCHF است. ناحیه آبی با سطوح بهینه گلوکز خون مطابقت دارد. توجه داشته باشید که پس از چند ماه حتی یک عدد افزایشی ثبت نشد! و پس از تنها سه روز او حتی توانست تزریق روزانه ۷۰E انسولین را متوقف کند. او همچنین در سال اول ۶۸ پوند وزن کم کرد.

نمودار کتاب

مطالعات بر روی رژیم غذایی LCHF برای دیابت نوع ۲

نظارت بر خود

به نظر می رسد نظارت بر قند خون خود تأثیر مثبت کوچکی دارد، حتی برای افراد دیابتی که انسولین مصرف نمی کنند.

البته، این که چقدر تأثیر خواهد داشت کاملاً به این بستگی دارد که آیا نظارت منجر به بهبود سبک زندگی می شود یا خیر. فقط چک کردن قند خون و نوشتن عدد در یک کتاب مطمئنا شما را سالم تر نمی کند. در عوض، نظارت بر قند خون می تواند برای کمک به بهبود رژیم غذایی و ورزش و تنظیم داروها در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

ما می توانیم بهتر عمل کنیم

قند خون بالا در دراز مدت خطر عوارض شدید را ایجاد می کند. رگ های خونی کوچک بدن را تخریب می کند و خطر حمله قلبی، نابینایی، قطع عضو و غیره را افزایش می دهد.

میلیون‌ها بیمار از این عوارض رنج می‌برند در حالی که نهادهای پزشکی تلاش می‌کنند بیماری را “مدیریت” کنند. حتی مطبوعات مشهور مانند نیویورک تایمز این مفهوم را ترویج می کنند که دیابت نوع ۲ یک بیماری مزمن پیشرونده است که ما در درمان آن ناکام هستیم. ما مخالفیم و شما هم همینطور.

ممکن است درست باشد که رژیم کم چرب معمولی (دستورالعمل های رژیم غذایی امروزی) و داروها این کار را نمی کنند. درمان دیابت. اما خوشبختانه، درمان بهتری وجود دارد، و زمانی که درک کنید، واضح و منطقی است.

ما جنبه های علمی و عملی استفاده از کربوهیدرات کم را برای درمان دیابت نوع ۲ ترویج می کنیم تا میلیون ها نفر در معرض خطر بتوانند مسئولیت سلامت خود را بر عهده بگیرند و از عوارض قابل پیشگیری خودداری کنند.

Source link

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «دیابت نوع ۲ – دکتر رژیم غذایی;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه