دیابت نوع ۲: علائم، علل، تشخیص، رژیم غذایی

دیابت نوع ۲، نوعی از دیابت، احتمالاً یکی از بیماری های مزمن شناخته شده در جهان است – و منطقی است که چنین باشد. داده ها نشان می دهد که تنها در ایالات متحده، ۳۷.۳ میلیون نفر یا ۱۱.۳ درصد از جمعیت ایالات متحده به دیابت مبتلا هستند و اکثر این افراد به نوع ۲ مبتلا هستند.

در میان افراد مبتلا به دیابت، ۸.۵ میلیون نفر حتی نمی دانند که به دیابت مبتلا هستند و تعداد فزاینده ای از جوانان مبتلا به پیش دیابت و دیابت نوع ۲ تشخیص داده می شوند.یک مطالعه نشان داد که تشخیص زودهنگام دیابت ممکن است خطر عوارض سلامتی از جمله بیماری قلبی و انواع خاصی از سرطان را افزایش دهد.

چه دیابت نوع ۲ برای شما تشخیص داده شده باشد و چه سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را داشته باشید، این وضعیت و خطر عوارض سلامتی که ممکن است همراه با آن باشد می تواند ترسناک باشد. و با توجه به رژیم غذایی مورد نیاز و تغییرات سبک زندگی، شکی نیست که این تشخیص می تواند چالش برانگیز باشد.

اما زندگی با دیابت نوع ۲ نباید مخرب باشد. در واقع، وقتی در مورد این بیماری آموزش دیدید – مانند درک چگونگی ایجاد مقاومت به انسولین و نحوه کاهش آن، دانستن چگونگی تشخیص علائم دیابت، و یادگیری اینکه چه چیزی بخورید – می توانید از منابعی که برای رهبری نیاز دارید استفاده کنید. یک زندگی شاد و سالم

در واقع، برخی از تحقیقات نشان می دهد که شما حتی می توانید دیابت نوع ۲ را با اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگی خود در حال بهبودی قرار دهید.یکی از مرورها اشاره می کند که در میان پیشرفت های هیجان انگیز استفاده از رژیم کتوژنیک پرچرب و کم کربوهیدرات به عنوان یک رویکرد درمانی برای مدیریت دیابت نوع ۲ است.

علاوه بر این، شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد یک تاکتیک – جراحی چاقی – می تواند دیابت نوع ۲ را به طور کامل معکوس کند.

در این مقاله، به این اطلاعات و خیلی چیزهای دیگر بپردازید. آرام بنشینید، بخوانید و آماده باشید تا مسئولیت دیابت نوع ۲ را بر عهده بگیرید.

پرسش ها و پاسخ های متداول

دیابت نوع ۲ به چه معناست؟

دیابت نوع ۲ شایع ترین شکل دیابت است که گروهی از بیماری های مرتبط با قند خون بالا به نام هایپرگلیسمی است. در دیابت نوع ۲، مقاومت به انسولین – که در آن بدن از هورمون انسولین به درستی استفاده نمی کند – باعث افزایش قند خون می شود.
اولین علائم دیابت نوع ۲ چیست؟
اغلب، اصلاً هیچ نشانه فیزیکی وجود نخواهد داشت. اما در برخی افراد، تشنگی به ظاهر غیرقابل رفع، تکرر ادرار، گرسنگی واقعی حتی بعد از غذا خوردن، خستگی و تاری دید از علائم هشدار دهنده اولیه دیابت نوع ۲ هستند.
تفاوت بین دیابت نوع ۱ و نوع ۲ چیست؟
دیابت نوع ۱ (یا “جوانان”) یک بیماری خود ایمنی است که از تولید انسولین کافی برای تنظیم سطح قند خون توسط پانکراس جلوگیری می کند. از سوی دیگر، نوع ۲ ناشی از مقاومت به انسولین است، جایی که بدن ممکن است در ابتدا انسولین کافی تولید کند اما نمی تواند به درستی از آن برای انتقال گلوکز به سلول ها استفاده کند. هر دو باعث افزایش قند خون می شوند.
چه چیزی باعث دیابت نوع ۲ می شود؟
پاسخ کوتاه این است که دانشمندان نمی دانند، اما آنها معتقدند که عوامل متعددی – از جمله ژنتیک، رژیم غذایی و عادات سبک زندگی – در این امر نقش دارند.
آیا می توانید از شر دیابت نوع ۲ خلاص شوید؟
این روزها صحبت های زیادی در مورد  معکوس کردن  دیابت وجود دارد. اما حقیقت این است که متخصصان هنوز درمانی برای این بیماری پیدا نکرده اند. خبر خوب این است که شما ممکن است با پیروی از یک رژیم غذایی سالم و کم کربوهیدرات بتوانید دیابت نوع ۲ را  بهبود بخشید. ورزش کردن؛ و احتمالا مصرف دارو

علائم و نشانه های دیابت نوع ۲

طبق تحقیقات قبلی، دیابت نوع ۲ در مراحل اولیه بیماری اغلب هیچ علامتی ندارد.با این حال، باید از علائم و علائم هشدار دهنده اولیه مانند موارد زیر آگاه باشید:

 • تکرر ادرار و تشنگی شدید
 • کاهش وزن ناگهانی یا غیرمنتظره
 • افزایش گرسنگی
 • تاری دید
 • لکه های تیره و مخملی پوست (به نام آکانتوز نیگریکانس)
 • خستگی
 • زخم هایی که خوب نمی شوند

اگر یک یا چند عامل خطر برای دیابت نوع ۲ دارید و متوجه هر یک از این علائم شدید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است دیابت نوع ۲ داشته باشید.

علل و عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

محققان نمی دانند چه چیزی باعث دیابت نوع ۲ می شود، اما معتقدند عوامل متعددی در این زمینه نقش دارند. این عوامل شامل ژنتیک و سبک زندگی است.ریشه دیابت نوع ۲ مقاومت به انسولین است و قبل از اینکه تشخیص دیابت نوع ۲ را دریافت کنید، ممکن است پیش دیابت تشخیص داده شود.

مقاومت به انسولین

دیابت نوع ۲ با قند خون بالا مشخص می شود که بدن شما نمی تواند به تنهایی آن را کاهش دهد. قند خون بالا هیپرگلیسمی نامیده می شود. هیپوگلیسمی قند خون پایین است.انسولین – هورمونی که به بدن شما اجازه می دهد قند خون را تنظیم کند – در پانکراس شما ساخته می شود. اساساً مقاومت به انسولین حالتی است که در آن سلول‌های بدن به طور مؤثر از انسولین استفاده نمی‌کنند. در نتیجه، برای انتقال قند خون (گلوکز) به سلول‌ها، انسولین بیش از حد معمول نیاز است تا بلافاصله برای سوخت استفاده شود یا برای استفاده بعدی ذخیره شود. کاهش راندمان در رساندن گلوکز به سلول ها مشکلی را برای عملکرد سلول ایجاد می کند. گلوکز به طور معمول سریع ترین و در دسترس ترین منبع انرژی بدن است.

این آژانس خاطرنشان می کند که مقاومت به انسولین فوراً ایجاد نمی شود و اغلب افراد مبتلا به این بیماری علائمی را نشان نمی دهند – که ممکن است تشخیص را سخت تر کند.

با افزایش مقاومت بدن به انسولین، پانکراس با ترشح مقدار فزاینده‌ای انسولین پاسخ می‌دهد. این سطح بالاتر از حد طبیعی انسولین در جریان خون، هیپرانسولینمی نامیده می شود.

پیش دیابت

مقاومت به انسولین لوزالمعده شما را بیش از حد فعال می کند، و در حالی که ممکن است بتواند برای مدتی با افزایش تقاضای بدن برای انسولین سازگاری داشته باشد، ظرفیت تولید انسولین محدودیتی دارد و در نهایت قند خون شما افزایش می یابد – که منجر به پیش دیابت می شود. پیش ساز دیابت نوع ۲ یا خود دیابت نوع ۲.تشخیص پیش دیابت به این معنی نیست که قطعاً به دیابت نوع ۲ مبتلا خواهید شد. تشخیص سریع و سپس تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند به جلوگیری از بدتر شدن سلامت شما کمک کند.

پیش دیابت و دیابت نوع ۲ برخی از شایع ترین بیماری ها در جهان هستند که به گفته CDC، روی هم رفته بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهند.

با این وجود، محققان هنوز کاملاً مطمئن نیستند که کدام ژن باعث مقاومت به انسولین می شود.

عوامل خطر دیابت نوع ۲

همانطور که گفته شد دیابت نوع ۲ یک بیماری چند عاملی است. این بدان معناست که برای جلوگیری از ابتلا به این وضعیت سلامتی نمی‌توانید مصرف شکر را متوقف کنید یا ورزش کنید.

در اینجا برخی از عواملی که ممکن است بر خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ تأثیر بگذارد آورده شده است.

چاقی چاق بودن یا اضافه وزن شما را در معرض خطر جدی ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار می دهد. شاخص توده بدنی (BMI) روشی برای اندازه گیری چاقی یا اضافه وزن است.عادات غذایی نادرست مصرف بیش از حد انواع غذاهای اشتباه می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. مطالعات نشان داده‌اند که خوردن رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی و نوشیدنی‌های فرآوری‌شده پر کالری و کم مواد غذایی کامل و غنی از مواد مغذی، می‌تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. غذاها و نوشیدنی هایی که باید محدود شوند عبارتند از نان سفید، چیپس، کلوچه، کیک، نوشابه و آب میوه. غذاها و نوشیدنی هایی که باید در اولویت قرار گیرند عبارتند از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، آب و چای.

بیشتر بخوانید
10 میوه کم گلیسمی برای دیابت

زمان زیاد تلویزیون تماشای بیش از حد تلویزیون (و به طور کلی بیش از حد نشستن) ممکن است خطر ابتلا به چاقی، دیابت نوع ۲ و سایر بیماری ها را افزایش دهد.

ورزش کافی نیست  همانطور که چربی بدن با انسولین و سایر هورمون ها در تعامل است و بر رشد دیابت تأثیر می گذارد، ماهیچه ها نیز تأثیر می گذارند.

 توده عضلانی بدون چربی که می تواند از طریق ورزش های قلبی عروقی و تمرینات قدرتی افزایش یابد، در محافظت از بدن در برابر مقاومت به انسولین و دیابت نوع ۲ نقش دارد.

عادات خواب  اختلالات خواب می توانند با افزایش نیاز به لوزالمعده بر تعادل بدن از انسولین و قند خون تأثیر بگذارند. با گذشت زمان، این می تواند منجر به دیابت نوع ۲ شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) بر اساس برخی تخمین ها، زنی که مبتلا به PCOS – یک اختلال عدم تعادل هورمونی – تشخیص داده شده است، در مقایسه با همسالان خود بدون PCOS در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ است.مقاومت به انسولین و چاقی مخرج مشترک این شرایط سلامتی هستند.

سن بالای ۴۵ سال هر چه سن شما بالاتر می رود، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر می شود.اما در سال های اخیر، تعداد فزاینده ای از کودکان و نوجوانان مبتلا به پیش دیابت و دیابت نوع ۲ تشخیص داده شده اند.

آیا دیابت نوع ۲ ژنتیکی است؟

مستقل از رژیم غذایی و عوامل سبک زندگی، ژنتیک شما می تواند بر خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز تأثیر بگذارد.

تحقیقات روی دوقلوها این موضوع را تایید می کند.دوقلوهایی که همسان هستند در مقایسه با دوقلوهایی که با هم برادر هستند، هر دو بیشتر به دیابت مبتلا هستند. و داشتن یک خویشاوند مبتلا به دیابت ممکن است شما را در خطر چهار برابری ابتلا به این بیماری قرار دهد.

تحقیقات نشان می دهد که قومیت یا نژاد شما ممکن است بر خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز تأثیر بگذارد. داده‌های موجود در این مقاله نشان می‌دهد آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار، اسپانیایی‌تبار یا آمریکای لاتین تبار، و برخی از گروه‌های بومی آمریکا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ نسبت به سفیدپوستان هستند.

دیابت نوع ۲ چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص سریع برای درمان موفقیت آمیز دیابت نوع ۲ بسیار مهم است. ADA توصیه کرده است که اگر ۴۵ سال یا بیشتر دارید و اضافه وزن دارید، هر سه سال یک بار غربالگری این بیماری را انجام دهید.برای غربالگری دیابت نوع ۲، پزشک ممکن است یکی از آزمایشات زیر را انجام دهد.

آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله (A1C) A1C یک اندازه گیری دو تا سه ماهه میانگین سطح قند خون شما است. در حالی که A1C 5.7 یا کمتر طبیعی است، هر چیزی بین ۵.۷ تا ۶.۴ درصد نشانه پیش دیابت است و ۶.۵ درصد یا بالاتر در دو آزمایش مختلف نشان می دهد که شما دیابت دارید.

آزمایش گلوکز ناشتا این آزمایش شامل دادن نمونه خون پس از هشت ساعت ناشتا بودن است. اگر سطح قند خون ناشتا کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) باشد، سطح قند خون شما طبیعی است. اما اگر از ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم در دسی‌لیتر داشته باشید، پیش دیابت دارید و اگر ۱۲۶ میلی‌گرم در دسی‌لیتر در دو نوبت جداگانه داشته باشید، دیابت دارید.

A1C و گلوکز ناشتا آزمایش‌های رایجی هستند که برای تشخیص دیابت استفاده می‌شوند، اما اگر باردار هستید یا نوع هموگلوبین دارید، پزشک ممکن است از روش دیگری استفاده کند، مانند:

 • تست تحمل گلوکز خوراکی
 • آزمایش قند خون تصادفی

پیش آگهی دیابت نوع ۲

پیش آگهی دیابت به عوامل متعددی از جمله طول مدت بیماری، وضعیت بیماری و عوامل ژنتیکی بستگی دارد. اگر برای مدت طولانی تری دیابت کنترل نشده داشته اید، خطر ابتلا به عوارضی مانند بیماری قلبی و نوروپاتی بیشتر است.متأسفانه، افراد مبتلا به دیابت نسبت به افرادی که این بیماری را ندارند، عمر کوتاه تری دارند.

با این وجود، توجه به این نکته مهم است که بسیاری از تحقیقات گذشته قبل از درمان پیشرفته در دسترس امروزی بوده است.

با این حال امید خود را از دست ندهید. لازم نیست یک آمار باشید. دریافت تشخیص سریع می تواند به شما کمک کند تا سلامت خود را در مسیر درست قرار دهید و خطر عوارض را کاهش دهید.

در واقع، اگر با پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، مصرف داروهای تجویز شده و کاهش وزن مراقب قند خون خود باشید، ممکن است کیفیت زندگی خود را با دیابت نسبت به قبل از تشخیص بهتر کنید.

مدت زمان ابتلا به دیابت نوع ۲

اگرچه تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی شما و داروهای خوراکی و تزریقی (مانند انسولین) می تواند به مدیریت دیابت نوع ۲ کمک کند، اما استعداد زمینه ای این بیماری برای مقاومت به انسولین قابل درمان نیست.

یکی از راه‌های کاهش سطح قند خون، کاهش ۵ تا ۷ درصد وزن بدن است. در برنامه ملی پیشگیری از دیابت (DPP)، شرکت‌کنندگانی که این کار را انجام دادند و حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش کردند، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۵۸ درصد کاهش دادند. پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و کاهش وزن اضافی می تواند مدیریت دیابت نوع ۲ را بهبود بخشد.

با گذشت زمان، ممکن است به درمان‌های اضافی و با کنترل ضعیف قند خون، به طور بالقوه انسولین برای مدیریت بهتر قند خون نیاز داشته باشید.

هایپرگلیسمی و هیپوگلیسمی

اگر دیابت نوع ۲ دارید، در معرض خطر قند خون بالا و قند خون پایین هستید. پیشگیری از این دوره ها مستلزم دانستن علائم، علل و گزینه های درمانی برای بازگرداندن قند خون به محدوده سالم است.

هایپرگلیسمی (قند خون بالا)

بین وعده های غذایی، غلظت قند خون برای افراد بدون دیابت بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است. بعد از غذا ممکن است به ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر برسد اما به ندرت بیشتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر می شود.اما اگر دیابت نوع ۲ دارید، سطح قند خون می تواند بسیار بالاتر برود – به ۲۰۰، ۳۰۰ یا حتی ۴۰۰ میلی گرم در دسی لیتر و بیشتر – و بسیار بالاتر می رود مگر اینکه اقدامات لازم را برای کاهش آن انجام دهید.

قند خون بالا همیشه علائمی ایجاد نمی کند، بنابراین مهم است که قند خون خود را به طور منظم بررسی کنید، همانطور که پزشک شما توصیه می کند.

علائم هیپرگلیسمی (قند خون بالا) عبارتند از:
 • تکرر ادرار
 • تشنگی شدید
 • احساس خستگی و ضعف
 • تاری دید
 • احساس گرسنگی، حتی بعد از غذا خوردن

اگر دیابت نوع ۲ برای شما تشخیص داده شده است، می توانید با پزشک خود برای ایجاد یک برنامه درمانی برای حفظ آن تا حد امکان به محدوده سالم کار کنید.

حتی پس از شروع درمان، باز هم ممکن است گاهی اوقات دچار هیپرگلیسمی شوید.

برخی از دلایلی که ممکن است قند خون بیش از حد بالا برود عبارتند از:
 • از دست دادن داروهای تجویز شده یا مصرف دارو در زمان های نامناسب یا در مقادیر نامناسب
 • خوردن بخش‌های بزرگ، به‌ویژه غذاهایی که کربوهیدرات‌های بیشتری نسبت به آنچه در نظر گرفته شده یا انتظار می‌رود دارند
 • نخوابیدن کافی
 • تجربه استرس عاطفی
 • انجام ورزش های شدید
 • داشتن یک بیماری یا عفونت

هیپوگلیسمی (قند خون پایین)

اگرچه قند خون پایین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ شایع تر است ، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز می توانند به این بیماری مبتلا شوند، به خصوص اگر از انسولین استفاده می کنند.

برای افراد مبتلا به دیابت، قند خون پایین کاهش قند خون زیر ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید
اگر دیابت دارید می توانید وزن اضافه کنید؟

قند خون پایین می تواند اتفاق بیفتد اگر:

 • ذخایر گلوکز بدن شما خیلی سریع تمام می شود.
 • گلوکز به آرامی وارد جریان خون شما می شود.
 • انسولین بیش از حد در جریان خون شما وجود دارد.
اگرچه هیچ دو نفر دقیقاً علائم قند خون پایین را ندارند، برخی از علائم رایج وجود دارد که باید مراقب آنها بود:
 • گرسنگی ناگهانی و شدید
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • تعریق بیش از حد (اغلب ناگهانی و بدون توجه به درجه حرارت)
 • لرزش یا لرزش
 • احساس اضطراب ناگهانی
 • تحریک پذیری، نوسانات خلقی، و فوران های ناگهانی احساسی که بخشی از رفتار عادی شما نیستند
 • گیجی یا ناتوانی در تمرکز
 • ضعف یا خواب آلودگی
 • تاری دید
 • لکنت زبان
 • اختلالات خواب، از جمله تعریق شبانه، کابوس‌های شبانه، بیدار شدن ناگهانی و گریه کردن، یا احساس گیجی هنگام بیدار شدن
 • اگر هیپوگلیسمی فوراً درمان نشود، قند خون پایین ممکن است منجر به عوارض تهدید کننده زندگی، مانند تشنج یا کما یا حتی مرگ شود.

افراد مبتلا به دیابت ممکن است دچار هیپوگلیسمی شوند زمانی که:

 • انسولین یا داروهای خوراکی دیابت خود را مصرف کنید اما بعد از آن یک وعده غذایی را حذف کنید، غذا خوردن را به تعویق بیندازید یا خیلی کم غذا بخورید.
 • آن را به عنوان یک عارضه جانبی سایر داروهای دیابت ایجاد کنید
 • بدون دریافت غذای کافی به شدت ورزش کنید
 • الکل زیاد بنوشید

اگر دیابت نوع ۲ دارید، احتمالاً با پزشک خود در مورد چگونگی درمان قند خون پایین صحبت کرده اید.

اگر احساس می‌کنید قند خونتان پایین می‌آید، قند خون خود را چک کنید تا مطمئن شوید که علائم شما مربوط به هیپوگلیسمی است و نه چیز دیگری مانند استرس. در مرحله بعد، ۱۵ تا ۲۰ گرم (گرم) کربوهیدرات ساده را به سرعت مصرف کنید.

بعد از ۱۵ دقیقه سطح گلوکز خون خود را مجددا بررسی کنید. اگر هنوز کم است، ۱۵ تا ۲۰ گرم دیگر کربوهیدرات ساده بخورید.

منابع خوب کربوهیدرات های ساده که به سرعت هضم و جذب می شوند برای درمان هیپوگلیسمی عبارتند از:

 • قرص گلوکز
 • ژل گلوکز
 • آبمیوه یا نوشابه معمولی (نه رژیمی)
 • شربت شکر، عسل یا ذرت
 • کشمش
 • آب نبات های سفت، دانه های ژله ای، یا قطرات صمغ
به اعضای خانواده، همکاران و سایر افرادی که با آنها در تماس نزدیک هستید باید نحوه تزریق گلوکاگون را در صورتی که دچار یک رویداد شدید هیپوگلیسمی هستید و خودتان نمی توانید انجام دهید، آموزش داده شود. اکنون گزینه هایی برای سرنگ از پیش پر شده (Gvoke) نیز وجود دارد.

درمان و گزینه های دارویی برای دیابت نوع ۲

اگر دیابت نوع ۲ برای شما تشخیص داده شده است، گزینه های درمانی مختلفی در اختیار دارید.

گزینه های دارویی

به عنوان مثال، ممکن است برای شما داروی خوراکی متفورمین (گلوکوفاژ) تجویز شود که می تواند به کاهش سطح قند خون شما کمک کند.

در حالی که متفورمین داروی خط اول برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ است، اما تنها داروی دیابت در اختیار شما نیست.

سایر موارد عبارتند از:

سولفونیل اوره ها و مگلیتینیدها این نوع دارو با تحریک پانکراس برای تولید انسولین بیشتر عمل می کند.مهارکننده‌های آلفا گلوکوزیداز این داروها می‌توانند به کند کردن هضم کربوهیدرات‌های خاص کمک کنند تا از افزایش قند خون بعد از خوردن غذا جلوگیری کنند.

تیازولیدین دیون ها (TZDs) این گروه از داروها به افزایش حساسیت به انسولین کمک می کند و به نوبه خود سطح قند خون شما را تثبیت می کند.

آگونیست های GLP-1 این دسته از داروها ترشح انسولین را در پاسخ به گلوکز افزایش می دهند و جذب گلوکز در روده را کند می کنند.

گیرنده GLP-1 و آگونیست های GIP Tirzepatide (Mounjaro) اولین دارویی در این کلاس است که به صورت تجاری در دسترس است. به گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) این گیرنده های GLP-1 و GIP را فعال می کند و منجر به بهبود کنترل قند خون و کاهش وزن می شود .

مهارکننده‌های DPP-4 این داروها عملکرد آنزیمی به نام دی‌پپتیدیل پپتیداز-۴ را مسدود می‌کنند و بنابراین از تجزیه GLP1 در بدن جلوگیری می‌کنند، هورمونی که ترشح انسولین را در پاسخ به گلوکز افزایش می‌دهد و جذب گلوکز از روده را کند می‌کند.مهارکننده‌های SGLT-2 این داروهای نسبتاً جدید با کاهش سرعت جذب مجدد گلوکز توسط کلیه، آزادسازی گلوکز از طریق ادرار را تسهیل می‌کنند.

رویکردهای سلامت مکمل و یکپارچه

جدا از این گزینه‌های درمانی دارویی مرسوم، مدیریت مؤثر دیابت به معنای اتخاذ یک رویکرد جامع است: شما باید خوب غذا بخورید، ورزش کنید، استرس را مدیریت کنید و به اندازه کافی بخوابید، زیرا همه این عوامل می‌توانند بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارند.

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از رویکردهای مکمل خاص ممکن است به حمایت از مراقبت‌های مرسوم دیابت شما کمک کند، از جمله درمان‌های گیاه‌شناسی خاص، مکمل‌ها، طب سنتی چینی، درمان‌های ذهن و بدن و رژیم‌های غذایی خاص مانند کتو .

اگر به یکی از این گزینه ها علاقه دارید، به خصوص اگر دارو یا انسولین مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

خودمراقبتی

سالم ماندن با دیابت همچنین مستلزم مراقبت از خود است – مانند محافظت از پاها، رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت از سلامت روان. دیابت ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را دو برابر کند، و با این حال ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً این تشخیص را در افراد از دست می دهند.حمایت همتایان یکی از راه‌های مؤثر برای مدیریت سلامت روان و همچنین سلامت کلی شما در دیابت نوع ۲ است.

گزینه های انسولین برای دیابت نوع ۲

اگر نمی توانید قند خون خود را با داروهای تزریقی خوراکی یا غیرانسولینی، رژیم غذایی و شیوه زندگی کنترل کنید، ممکن است لازم باشد انسولین پایه یا بولوس را به رژیم درمانی خود اضافه کنید.

در اینجا نحوه تفاوت آنها آمده است.

انسولین پایه این نوع انسولین به کنترل قند خون شما در زمان بین وعده های غذایی یا شب هنگام خواب کمک می کند.انسولین بولوس این نوع انسولین دارای اثر سریع یا سریع است. شما معمولا آن را قبل از غذا مصرف می کنید.

جراحی چاقی و دیابت نوع ۲

اگر دیابت نوع ۲ را مدیریت می کنید، جراحی چاقی یکی دیگر از گزینه های درمانی است. اگرچه با خطراتی همراه است، اما ممکن است دیابت نوع ۲ را در برخی افراد معکوس کند.

رژیم غذایی دیابت نوع ۲: چه چیزی می توانید بخورید؟

هنگامی که مبتلا به دیابت هستید، مهم است که از خوردن بسیاری از تنقلات بسته بندی شده و فرآوری شده مانند کلوچه، چیپس، کیک، گرانولا و موارد مشابه به جای غذاهای تازه و کامل مانند میوه ها، سبزیجات و غلات غنی از فیبر خودداری کنید. .

بیشتر بخوانید
هیپوگلیسمی نسبی: هر آنچه که باید بدانید

غذاهای سرشار از فیبر می توانند به ثابت نگه داشتن سطح قند خون کمک کرده و شما را سیر کنند و به طور بالقوه باعث کاهش وزن و بهبود حساسیت به انسولین می شوند.

اگر اضافه وزن دارید، نظارت بر میزان کالری دریافتی ممکن است مفید باشد، اما همه افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باید تعداد کربوهیدرات های دریافتی خود را پیگیری کنند. منابع خوب و بد کربوهیدرات هستند. به عنوان مثال، میوه ها و سبزیجات منابع خوبی هستند، در حالی که چوب شور و کلوچه ها منابع بدی هستند.

زمانی که غذا می خورید به همان اندازه مهم است که در مدیریت دیابت چه چیزی می خورید. رعایت وعده های غذایی منظم می تواند به حفظ قند خون شما کمک کند.

همچنین بدانید که تشخیص دیابت به این معنی نیست که نمی توانید غذاهایی را که دوست دارید بخورید. رژیم دیابت اساسا یک رژیم غذایی سالم برای همه است! می‌توانید با یک متخصص تغذیه (RDN) کار کنید تا یک برنامه غذایی شخصی‌سازی کنید و اگر غذاهای جدیدی را به رژیم غذایی خود وارد می‌کنید، حتماً قند خون خود را ردیابی کنید.

در حالی که چیزی به نام “رژیم دیابت” وجود ندارد، انتخاب مواد غذایی می تواند نقش کلیدی در کنترل قند خون شما داشته باشد.

اگر به یک برنامه غذایی خاص علاقه دارید، کار با یک متخصص مراقبت و آموزش دیابت RDN و گواهی شده (CDCES) را در نظر بگیرید که می تواند به شما در مسیریابی در چشم انداز کمک کند.

رژیم غذایی مدیترانه ای که بر خوردن ماهی، روغن زیتون، میوه ها، سبزیجات و غلات کامل تمرکز دارد، پتانسیلی برای کمک به مدیریت دیابت نوع ۲ دارد.

رژیم های کم کربوهیدرات نیز فراوان هستند، که ممکن است به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز کمک کند زیرا شمارش کربوهیدرات می تواند ابزاری موثر برای مدیریت قند خون باشد.

رژیم کتو برای دیابت نوع ۲: آیا موثر است؟

یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ برای کاهش قند خون خود تلاش می‌کنند، کاهش شدید مصرف کربوهیدرات‌ها است. در واقع، شمارش کربوهیدرات در صورت ابتلا به دیابت ضروری است، اما رژیم های غذایی افراطی، مانند رژیم کتوژنیک، که مصرف کربوهیدرات را تا ۵ درصد از کالری روزانه شما کاهش می دهد، برای برخی از افراد مبتلا به این بیماری می تواند خطرناک باشد.

رژیم کتو مستلزم افزایش چشمگیر مصرف چربی و مصرف مقدار متوسط ​​پروتئین و مقدار بسیار کم کربوهیدرات با هدف وارد کردن بدن به حالت متابولیک طبیعی به نام کتوز است که در آن به جای کربوهیدرات بر چربی سوزی متکی است. برای انرژی کتوز با کتواسیدوز دیابتی متفاوت است، یک اورژانس بهداشتی که زمانی رخ می دهد که سطح انسولین در ارتباط با سطوح بالای کتون ها پایین باشد.

 کتون ها محصولات جانبی متابولیسم هستند که در صورت کم شدن مصرف کربوهیدرات در خون آزاد می شوند.

در حالی که یک بررسی گذشته نشان داد که رژیم کتوژنیک ممکن است منجر به کاهش وزن سریع شود و به طور بالقوه حتی به بهبود دیابت کمک کند.

مطالعه دیگری اشاره کرد که مهم است که با پزشک خود کار کنید تا مطمئن شوید که نیازهای تغذیه ای شما برآورده شده است.

 اگر از داروهای دیابت استفاده می کنید، این گفتگو بسیار مهم است. در حالی که مطالعات کوتاه‌مدت مزایایی را برای کنترل قند خون، کاهش وزن و کاهش دارو در حین رژیم کتو نشان داده‌اند، داده‌های بلندمدت هنوز وجود ندارد.

برخی از خطرات رژیم کتو شامل قند خون پایین، تداخلات دارویی منفی و کمبود مواد مغذی است. افرادی که باید از رژیم کتو اجتناب کنند عبارتند از: افرادی که آسیب کلیوی یا بیماری دارند، زنان باردار یا شیرده، و افرادی که به دلیل فشار خون بالا، کلسترول بالا یا سابقه خانوادگی در معرض خطر بیماری قلبی هستند یا در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند.

پیشگیری از دیابت نوع ۲ 

هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از دیابت نوع ۲ وجود ندارد، اما حفظ وزن مناسب، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند به جلوگیری از این وضعیت کمک کند. کاهش عوامل خطر مانند کلسترول بالا و فشار خون بالا نیز می تواند در پیشگیری از دیابت نوع ۲ نقش داشته باشد.

عوارض دیابت نوع ۲

اگر دیابت نوع ۲ برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است در مورد چشم انداز عوارض سلامتی آینده، مانند قطع عضو، بیماری قلبی و از دست دادن بینایی، اضطراب یا نگرانی داشته باشید. اما زندگی با این بیماری شما را برای این پیامدهای ناخوشایند مقدر نمی کند.

پیشگیری از عوارض دیابت نوع ۲

از عوارض طولانی مدت دیابت نوع ۲ می توان پیشگیری کرد و در برخی موارد با ترکیبی از موارد زیر می تواند معکوس یا کند شود:
 • کنترل قند خون
 • کنترل فشار خون
 • کنترل کلسترول خون

در هر قرار ملاقات با پزشک باید سطح کنترل خود (و نحوه حفظ یا بهبود آن) را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر چند سالی است که با دیابت زندگی می‌کنید یا مسن‌تر هستید، دانستن هدف و سطح A1C خود بسیار مهم است، زیرا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض دیابت نوع ۲ هستید.

مشکلات سلامتی مرتبط با دیابت نوع ۲

اگر قند خون شما اغلب نامتعادل است، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای عوارض دیابت نوع ۲ زیر باشید.

بیماری‌های قلبی عروقی  در مقایسه با افراد بدون دیابت، افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری برای بیماری قلبی هستند، از نظر آماری در سنین پایین‌تر به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند و اشکال شدیدتری از بیماری قلبی دارند.

افراد مبتلا به دیابت نیز حدود دو برابر بیشتر از افراد بدون دیابت در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی – یا درمان آن، در صورت داشتن آن – شامل ترکیبی از تغییرات سبک زندگی است و ممکن است شامل دارو باشد یا نباشد.

رتینوپاتی دیابتی  در رتینوپاتی دیابتی، قند خون بالا مویرگ ها (رگ های خونی ریز) را که شبکیه، لایه حساس به نور بافت در پشت چشم داخلی را تامین می کنند، ضعیف می کند.

سپس مویرگ ها متورم می شوند، مسدود می شوند یا خون به مرکز چشم نشت می کنند و دید را تار می کنند. در مراحل پیشرفته، عروق خونی جدید غیر طبیعی رشد می کنند.

هنگامی که این عروق جدید خون نشت می کنند، نتیجه می تواند از دست دادن شدید بینایی یا کوری باشد.

نوروپاتی دیابتی  نوروپاتی یا آسیب عصبی می تواند بر هر عصب بدن شما تأثیر بگذارد. معمولاً روی اعصاب پاها، پاها، دست‌ها و بازوها تأثیر می‌گذارد. این وضعیت نوروپاتی محیطی نامیده می شود.

نوروپاتی محیطی می تواند باعث گزگز، سوزش، درد یا بی حسی در نواحی آسیب دیده شود.

کنترل درد نوروپاتی محیطی دشوار است، اگرچه برخی محصولات موضعی حاوی کپسایسین را مفید می دانند.

محصولات تجویزی که ممکن است به کاهش درد ناشی از نوروپاتی محیطی کمک کنند، شامل انواع داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج هستند.

نفروپاتی دیابتی (بیماری کلیوی)  در نفروپاتی دیابتی، نفرون ها (یا واحدهای فیلتر کننده) در کلیه ها در اثر افزایش مزمن قند خون آسیب می بینند.

فشار خون بالا مشکل را تشدید می کند و به نظر می رسد کلسترول بالا نیز در ایجاد آن نقش داشته باشد.

در مراحل اولیه نفروپاتی دیابتی، ممکن است متوجه هیچ علامتی نشوید، اما آزمایش‌های استاندارد خون و ادرار می‌توانند نشانه‌های اولیه اختلال را تشخیص دهند و درمان اولیه می‌تواند پیشرفت آن را متوقف یا کند کند.

۲۵ درصد از افراد مبتلا به دیابت ممکن است به بیماری کلیوی مبتلا شوند.

بیشتر بخوانید
قند خون چیست؟

زخم دیابتی  افراد مبتلا به دیابت در معرض افزایش خطر ابتلا به زخم پا (زخم باز) هستند.

زخم دیابتی اغلب بدون درد است و افراد ممکن است در ابتدا ندانند که به آن مبتلا هستند.

این زخم های پا ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بهبود یابد و دلیل اصلی بستری شدن در بیمارستان در میان افراد مبتلا به دیابت است.

اگر دیابت دارید، معاینه منظم پاها و ساق پاها مهم است. به این ترتیب می توانید زخم دیابتی را بهتر شناسایی کنید و در صورت نیاز به درمان فوری بپردازید.

اگر دیابت دارید، ممکن است با مسائل جنسی، بیماری لثه، آپنه خواب و ضایعات قرمز یا قهوه ای (درموپاتی دیابتی) نیز دست و پنجه نرم کنید.

تحقیقات و آمار: چه کسانی مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند؟

همانطور که گفته شد، نزدیک به ۳۰.۳ میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند و اکثریت آنها با دیابت نوع ۲ زندگی می کنند.

در سراسر جهان، در سال ۲۰۱۴، حدود ۴۲۲ میلیون نفر به دیابت مبتلا بودند.

اضافه وزن یا چاقی از عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند و قومیت نیز همینطور است. برای اکثر گروه های مردم، داشتن BMI 25 یا بیشتر یک عامل خطر برای دیابت نوع ۲ است، اما داشتن BMI 23 یا بالاتر یک عامل خطر برای آمریکایی های آسیایی-آمریکایی است و داشتن BMI 26 یا بیشتر یک خطر برای ابتلا به دیابت نوع ۲ است. ساکنان جزایر اقیانوس آرام

BIPOC و دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ به طور نامتناسبی بر افراد جوامع سیاه پوست، بومی و رنگین پوستان (BIPOC) تأثیر می گذارد. این افراد نسبت به افراد سفیدپوست در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.

شیوع دیابت

یک گزارش نشان داد که سیاه‌پوستان با ۱۶.۴ درصد بالاترین میزان دیابت را از نظر قومیت دارند، پس از آن آسیایی‌ها (۱۴.۹ درصد)، اسپانیایی‌ها (۱۴.۷ درصد) و سفیدپوستان (۱۱.۹ درصد) قرار دارند.

 جوانان اسپانیایی تبار، سیاهپوست، آسیایی آمریکایی یا ساکن جزایر اقیانوس آرام، و جوانان بومی آمریکا نیز بیشتر از همتایان سفیدپوست خود به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند.

عوارض دیابت

افراد در جوامع BIPOC نیز بیشتر احتمال دارد که عوارض این بیماری را تجربه کنند و این عوارض بیشتر منجر به پیامدهای سلامتی بدتر می شود.

 به عنوان مثال، سیاه پوستان، اسپانیایی تبارها، و آمریکایی های آسیایی ممکن است نفروپاتی، نوروپاتی، رتینوپاتی و سایر عوارض میکروواسکولار را با نرخ های بالاتری نسبت به آمریکایی های سفیدپوست تجربه کنند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که این گروه‌ها در مقایسه با سفیدپوستان آمریکایی خطر کمتری برای ابتلا به عوارض قلبی عروقی دیابت دارند.

سیاهپوستان آمریکایی بیش از دو برابر آمریکایی‌های سفیدپوست در معرض خطر قطع اندام تحتانی به دلیل عوارض دیابت هستند. آنها بیش از ۳ برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کلیوی مرحله نهایی هستند. و بیش از ۳ برابر بیشتر احتمال دارد که به دلیل دیابت در بیمارستان بستری شوند.

مردم آفریقایی-آمریکایی در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به بیماری کلیوی مرحله نهایی قرار داشتند، در حالی که سفیدپوستان آمریکایی خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، نارسایی قلبی و سکته مغزی مرتبط با دیابت را داشتند.

نرخ مرگ و میر

علاوه بر این، بر اساس یک مطالعه، میزان مرگ و میر ناشی از عوارض مرتبط با دیابت برای سیاهپوستان غیر اسپانیایی آمریکایی بیش از دو برابر بیشتر از آمریکایی‌های سفیدپوست غیر اسپانیایی بود.

 از میان سیاه‌پوستان، سفیدپوستان، اسپانیایی‌تبار و آسیایی آمریکایی‌های شرکت‌کننده در آن داده‌ها، تنها آمریکایی‌های سفیدپوست کاهش مرگ و میر مرتبط با دیابت را در طول مدت مطالعه (از ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱) تجربه کردند.

عوامل احتمالی رانندگی در پشت نابرابری های بهداشتی

تعدادی از دلایل بالقوه برای این نابرابری ها در نتایج دیابت وجود دارد، از جمله عدم دسترسی به مراقبت های بهداشتی، وضعیت اجتماعی-اقتصادی، و نگرش های فرهنگی.

نابرابری اقتصادی و تفکیک نیز ممکن است عامل نرخ مرگ و میر بالاتر دیابت برای سیاهپوستان آمریکایی در شهرهای ایالات متحده باشد.

 تحقیقات نشان می دهد که تفاوت در وضعیت اجتماعی-اقتصادی در بین نژادها یا قومیت های مختلف احتمالاً دلیل برخی – اما نه همه – این تفاوت ها است.

مسائل مربوط به هزینه مراقبت های بهداشتی و دسترسی نیز ممکن است مانعی برای مدیریت موثر دیابت برای جوامع BIPOC باشد. آمریکایی های آفریقایی تبار و آمریکایی های اسپانیایی تبار کمتر از سفیدپوستان آمریکایی تحت پوشش بیمه درمانی قرار دارند.

زمانی که آمریکایی‌های سیاه‌پوست و اسپانیایی تبار کمتر به بیمه‌های درمانی خصوصی دسترسی داشته باشند، بیشتر از آمریکایی‌های سفیدپوست به بیمه سلامت عمومی وابسته هستند (که ممکن است هزینه‌های بیشتری را از جیب خود به همراه داشته باشد).

افراد در جوامع BIPOC نیز ممکن است مراقبت های دیابت با کیفیت پایین تری نسبت به افراد سفید پوست دریافت کنند. طبق یک مقاله، آنها ممکن است کمتر مورد غربالگری دیابت قرار بگیرند .

یا احتمال کمتری برای تجویز انسولین یا سایر داروها برای مدیریت دیابت، در تجزیه و تحلیل جداگانه وجود دارد.

 این عوامل می توانند در میزان عوارض دیابت تفاوت بیشتری داشته باشند.

شرایط مرتبط و علل دیابت نوع ۲

در حالی که علت دیابت نوع ۲ چند عاملی است، به این معنی که هیچ علت واحدی وجود ندارد، شرایط خاصی در ارتباط با این وضعیت وجود دارد.

شرایط مرتبط با دیابت نوع ۲ عبارتند از:
 • چاقی
 • بیماری قلبی
 • بیماری عروق محیطی
 • سکته
 • نوروپاتی
 • نفروپاتی
 • رتینوپاتی
 • گلوکوم
 • آب مروارید
خبر خوب این است که کنترل شدید قند خون از طریق رژیم غذایی، ورزش و دارو می تواند از این بیماری های همراه پیشگیری کند.
حمایت همسالان نیز می تواند کمک کند و به طور بالقوه بستری شدن در بیمارستان و میزان افسردگی را کاهش دهد.

نکاتی برای پیری خوب با دیابت نوع ۲

متأسفانه، افزایش سن به خودی خود یک عامل خطر برای دیابت نوع ۲ است، بنابراین هر چه بیشتر با دیابت زندگی کنید، احتمال بروز عوارض سلامتی بیشتر می شود.رعایت نکاتی از این دست می تواند به شما کمک کند سالم بمانید و قند خون خود را کنترل کنید.

 • به تیم پزشکی خود، که ممکن است متشکل از یک متخصص غدد، یک متخصص پا، یک RDN و یک CDCES و سایر متخصصان بهداشتی تخصصی مانند یک درمانگر برای مراقبت از سلامت روان باشد، تکیه کنید. در بسیاری از موارد، پزشک مراقبت های اولیه شما ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اصلی شما برای مراقبت از دیابت خواهد بود.
 • به رژیم دارویی خود پایبند باشید و نسبت به تنظیمات احتمالی دارو آماده باشید.
 • اگر پزشکتان گفت که به آن نیاز دارید، انسولین مصرف کنید.
 • سیگار نکشید یا این عادت را ترک کنید.
 • غذاهای مناسب دیابت بخورید و کنترل وعده غذایی را تمرین کنید.
 • به طور منظم تمرین کن.
 • قند خون خود را به طور مرتب چک کنید.

دیابت نوع ۲ و COVID-19

CDC اشاره می کند که داشتن دیابت نوع ۲ می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از COVID-19، بیماری ناشی از کروناویروس جدید را افزایش دهد. با این وجود، مدیریت صحیح قند خون می تواند به کاهش این خطر کمک کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه