دیورتیکولیت چگونه درمان می شود؟ سنتی، جایگزین و …

رژیم غذایی مایع و داروهای مسکن بدون نسخه اولین نوع درمان توصیه شده برای دیورتیکولیت بدون عارضه هستند.Getty Images، iStock (4)، Canva

همه افراد در یک مقطع زمانی مشکلات شکم را تجربه می کنند. درد ناگهانی معده چه به دلیل گاز، یبوست، آنفولانزای معده یا شیر چند روز از تاریخ انقضای آن گذشته باشد، می تواند شما را به زانو درآورد و شما را وادار به التماس رحم کند.

خبر خوب این است که اکثر گرفتگی های معده از بین می روند و نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. اما زمانی که مشکل ناشی از دیورتیکولیت باشد، درد می تواند با سایر دردهایی که قبلا داشته اید متفاوت باشد.

درک اینکه دیورتیکولیت چیست و عواملی که ممکن است باعث آن شوند

برای درک دیورتیکولیت، ابتدا باید بفهمید که در داخل روده بزرگ شما چه می گذرد – نه آرامش بخش ترین فکر بلکه ضروری.

گاهی اوقات – به دلایلی که دقیقاً مشخص نیست – کیسه‌های کوچک یا برآمدگی‌های کیسه‌ای شکل که دیورتیکول نامیده می‌شوند در روده بزرگ و اغلب در قسمت پایین ایجاد می‌شوند. به این بیماری دیورتیکولوز می گویند.
یکی از تئوری‌هایی که در پشت چرایی تشکیل این کیسه‌ها وجود دارد، ناشی از یبوست است.
اما از آنجایی که دیورتیکول ممکن است علائمی ایجاد نکند، ممکن است یک یا چند مورد بدون اطلاع وجود داشته باشد – یعنی تا زمانی که یکی از این کیسه ها پاره شود و ملتهب یا عفونی شود.

«دیورتیکولیت به این معنی است که یک برآمدگی کیسه مانند ملتهب شده و به طور کلی عفونی شده است. به عبارت دیگر، دیورتیکولیت به معنای دیورتیکولوز ملتهب است. ویل بولسیویکز، MD، متخصص گوارش و متخصص سلامت روده در مانت پلیزانت، کارولینای جنوبی توضیح می دهد. “افرادی که دچار دیورتیکولیت می‌شوند درد در سمت چپ شکم خواهند داشت و بسیاری نیز حالت تهوع همراه با استفراغ، تب و تغییر در عادات روده‌ای خواهند داشت.”

در حالی که این وضعیت می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اما اگر شما مسن تر هستید، اضافه وزن دارید، رژیم غذایی کم فیبر می خورید، سیگار می کشید، ورزش نمی کنید، یا استروئیدها، مواد افیونی یا داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن مصرف می کنید، این خطر بیشتر است. ادویل، موترین) و ناپروکسن (Aleve).

دیورتیکولیت می تواند یک شوک دردناک برای سیستم باشد، اما یک حمله نیز می تواند مختصر باشد و با درمان بهبود یابد. به خاطر داشته باشید که درمان یکسانی برای این بیماری وجود ندارد. در عوض، درمان شما به دیورتیکولیت پیچیده یا بدون عارضه و همچنین فراوانی علائم بستگی دارد.

نحوه درمان دیورتیکولیت بدون عارضه

یک حمله ناگهانی می تواند ترسناک باشد، و اگر هرگز چنین دردی را در ناحیه شکم خود احساس نکرده اید، ممکن است بدترین حالت را تصور کنید. اما اگر سی تی اسکن دیورتیکولیت را بدون هیچ مشکل دیگری تشخیص دهد، باید بتوانید بهبودی خود را در خانه کامل کنید.

درمان های دیورتیکولیت بدون عارضه عبارتند از:

بیشتر بخوانید
پروکتالژیا فوگاکس: علل، علائم و درمان

۱. رژیم مایعات

در شرایط دیورتیکولیت حاد، بیماران معمولاً در حالت استراحت روده و رژیم غذایی مایع شفاف قرار می گیرند. دانیل موتولا، MD، PhD، یک متخصص گوارش با همکاران پزشکی گاتهام در شهر نیویورک. “این معمولاً پیشرفته است زیرا علائم آنها در طی دو تا سه روز بهبود می یابد.”

در حال حاضر، روده بزرگ شما نیاز به استراحت دارد، و هرچه تحریک کمتری تحمل کند، بهتر است. پزشک شما احتمالاً رژیم غذایی مایع را برای چند روز توصیه می کند تا دستگاه گوارش شما شروع به بهبود کند و سپس می توانید به تدریج غذاهای جامد کم فیبر مانند تخم مرغ، ماهی، لوبیا سبز، هویج، برنج سفید را دوباره به رژیم غذایی خود بازگردانید. نان سفید تصفیه شده و مرغ.
غذاها و نوشیدنی های مصرفی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • آبگوشت های شفاف
 • نوشابه های گازدار شفاف
 • سوپ های شفاف
 • قهوه بدون شیر یا خامه
 • ژلاتین ساده
 • نوشیدنی های ورزشی
 • چای بدون شیر
 • آبمیوه و آب

۲. داروی ضد درد

مانند هر شرایطی که باعث التهاب و عفونت می شود، درد یک شبه از بین نمی رود.

ممکن است چند روز طول بکشد تا درد دیورتیکولیت بدون عارضه بهبود یابد.
اما این بدان معنا نیست که شما باید در رنج زندگی کنید. مصرف تایلنول (استامینوفن) طبق دستور می تواند درد شما را از بین ببرد و به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.
سایر مسکن ها ممکن است داروهای انتخابی شما باشند. اما در مورد دیورتیکولیت، استامینوفن بهترین گزینه است. این به این دلیل است که ایبوپروفن و آسپرین می توانند باعث درد شکم شوند و ناراحتی معده را بدتر کنند.

۳. آنتی بیوتیک های خوراکی

اگرچه آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی قبلاً اولین خط درمانی برای دیورتیکولیت بدون عارضه بودند، دستورالعمل جدید کالج پزشکان آمریکا بیان می‌کند که اکثر موارد بدون استفاده از این دارو قابل درمان هستند.

برای اکثر بیماران، استراحت روده و یک رژیم غذایی مایع که باعث هیدراتاسیون می شود باید برای مدیریت این وضعیت کافی باشد.

بیشتر بخوانید
اسهال - علائم، علل، مراقبت از خود و درمان

با این حال، این راهنما بیان می‌کند که پزشکان هنوز هم ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها را برای برخی از بیماران، از جمله بیمارانی که نقص ایمنی دارند یا از نظر پزشکی ضعیف هستند، تجویز کنند.

برای این افراد ممکن است یکی از آنتی بیوتیک های زیر به مدت ۷ تا ۱۰ روز تجویز شود:

 • فلاژیل (مترونیدازول)
 • باکتریم (سولفامتوکسازول و تری متوپریم)
 • سیپرو (سیپروفلوکساسین)
 • آموکسیل (آموکسی سیلین)
 • آگمنتین (کلاوولانات)

۴. درمان های جایگزین

برخی از درمان های طبیعی و جایگزین ممکن است علائم را بهبود بخشند، اما همانطور که دکتر Bulsiewicz اشاره می کند، اطلاعات علمی زیادی در مورد اثربخشی طب جایگزین برای درمان دیورتیکولیت در دسترس نیست.

او می‌گوید: «برخی نمونه‌هایی که ادعا شده است عبارتند از: نارون لغزنده، پنجه گربه، گل ختمی و ریشه شیرین بیان. طب سوزنی برای کمک به کنترل درد استفاده شده است، اما نگرانی در مورد انتخاب این مکمل‌ها این است که خطر ذاتی هر یک و تعداد ناکافی داده‌ها برای نشان دادن اثربخشی در این مرحله وجود دارد.

این بدان معنا نیست که نمی توانید مسیر طبیعی یا جایگزین را انتخاب کنید – فقط مطمئن شوید که این کار را تحت راهنمایی متخصص گوارش خود انجام می دهید.

درمان دیورتیکولیت پیچیده

در حالی که دیورتیکولیت بدون عارضه ممکن است فقط به یک ویزیت کوتاه به پزشک نیاز داشته باشد، دیورتیکولیت پیچیده یک بازی توپ کاملاً متفاوت است و درمان به سادگی چند روز رژیم غذایی مایع نیست.

Bulsiewicz می گوید: “دیورتیکولیت پیچیده با وجود یک بیماری پیشرفته تر مانند سوراخ شدن، آبسه، فیستول، انسداد روده یا خونریزی تعریف می شود.” “به طور کلی، کسانی که دیورتیکولیت پیچیده دارند در بیمارستان بستری می شوند و احتمال بسیار بالاتری وجود دارد که برای رفع این مشکل نیاز به جراحی داشته باشند، اگرچه نه همیشه.”

اگر مورد جدی تری از دیورتیکولیت تشخیص داده شود، از نظر درمانی می توانید انتظار چه چیزی را داشته باشید.

۱. آنتی بیوتیک داخل وریدی یا درمان درد

اگر نمی توانید مایعات را پایین نگه دارید یا اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، ممکن است پزشک بستری شدن در بیمارستان را توصیه کند.

در حالی که در بیمارستان هستید، داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک را به صورت داخل وریدی دریافت خواهید کرد، که شامل اتصال یک لوله به ورید شما است. درمان داخل وریدی موثر است زیرا دارو وارد جریان خون شما می شود و سریعتر شروع به کار می کند.

۲. جراحی

اگر دیورتیکولیت پیشرفت کند، پزشک شما ممکن است در مورد امکان جراحی صحبت کند.

بیشتر بخوانید
پیتزا و سایر غذاهای رایجی که باعث یبوست می شوند

زمانی که جراحی به عنوان درمان دیورتیکولیت در نظر گرفته شود، دو سناریو وجود دارد. اولاً، اگر سوراخ، آبسه، فیستول یا انسداد روده وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی برای اصلاح مشکل باشد. در این شرایط، دیورتیکولیت معمولاً آنقدر شدید است که چاره‌ای جز ادامه جراحی وجود ندارد.»

هدف از جراحی برداشتن بخش هایی از روده بزرگ است که تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته اند. یکی از گزینه ها برداشتن اولیه روده است که بخش بیمار روده بزرگ را برداشته و بخش های سالم را دوباره به هم متصل می کند تا بتوانید عملکرد طبیعی روده را حفظ کنید. جراح شما می تواند این روش را با جراحی باز یا لاپاراسکوپی انجام دهد.
اگر جراح شما نتواند یک بخش بیمار را بردارد و بخش های سالم را دوباره به هم متصل کند، ممکن است نیاز به برداشتن روده با کولوستومی داشته باشید. این روش کمی شدیدتر است و شامل ایجاد یک سوراخ یا سوراخ برای روده بزرگ از طریق دیواره شکم است. جراح شما کیسه ای را به انتهای این دهانه متصل می کند که زباله ها را جمع آوری می کند.
خبر خوب این است که کولوستومی همیشه دائمی نیست، بنابراین ممکن است نیاز به پوشیدن کیف به طور موقت داشته باشید. هنگامی که دیورتیکولیت شما بهبود یافت، با پزشک خود پیگیری خواهید کرد تا در مورد احتمال معکوس کولوستومی و اتصال مجدد روده بزرگ صحبت کنید.

اگر دچار آبسه شوید، که یک پاکت چرکی است، ممکن است با آنتی بیوتیک ها خود به خود بهبود یابد یا پزشک می تواند آن را در حین جراحی تخلیه کند. اگر نیازی به جراحی ندارید، پزشک می‌تواند یک سوزن را از طریق پوست شما وارد کرده و از این طریق آن را تخلیه کند.
در حالی که جراحی معمولاً برای حملات پیچیده است، در صورت داشتن دو یا چند حمله حاد و بدون عارضه، گزینه جراحی انتخابی نیز وجود دارد.
Bulsiewicz می‌گوید: «در برخی موارد، دیورتیکولیت از بین نمی‌رود یا دوباره عود می‌کند. “اگر این مورد باشد، در برخی مواقع باید جراحی را در نظر گرفت زیرا درمان های دیگر شکست خورده اند.”

آیا یک رژیم غذایی خاص می تواند به درمان دیورتیکولیت کمک کند؟

رژیم غذایی می تواند در درمان و پیشگیری از حملات نقش داشته باشد. بنابراین برای حفظ عملکرد صحیح روده ها، ممکن است نیاز به نوشیدن مایعات و فیبر بیشتری داشته باشید.
Bulsiewicz می گوید: “در یک مطالعه، خطر ابتلا به دیورتیکولیت در بین مصرف کنندگان فیبر بالا در مقایسه با مصرف کنندگان کم فیبر، ۴۲ درصد کاهش یافته بود.” از طرف دیگر، مصرف گوشت قرمز به شدت با دیورتیکولیت مرتبط است. در واقع، خطر ابتلا به دیورتیکولیت در کسانی که یک بار در روز گوشت قرمز می خورند در مقایسه با کسانی که یک بار در هفته یا کمتر آن را می خورند، ۲۵ برابر است.

در مورد غذاهایی که باید از آنها پرهیز کرد، برخی افراد معتقدند برای جلوگیری از دیورتیکولیت باید از آجیل یا دانه ها اجتناب کنند. دکتر موتولا توضیح می‌دهد که برخلاف تصور عمومی، مصرف آجیل، ذرت، ذرت بو داده و احتمالاً دانه‌ها با افزایش خطر ابتلا به بیماری دیورتیکول مرتبط نیست.

بیشتر بخوانید
آیا نفخ بعد از زایمان طبیعی است؟

Bulsiewicz موافق است: “با انجام هزاران کولونوسکوپی، می توانم صادقانه بگویم که هرگز چیزی در داخل روده بزرگ ندیده ام که به من نشان دهد آجیل و دانه ها در حال مسدود شدن دیورتیکول ها هستند.”

چگونه از عود دیورتیکولیت جلوگیری کنیم؟

دیورتیکولیت می تواند دردناک و ترسناک باشد و ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشد، اما با درمان مناسب، روده بزرگ می تواند بهبود یابد.

دیورتیکولیت هنوز ممکن است عود کند، اما راه های زیادی برای جلوگیری از وقوع آن وجود دارد:

آن را حرکت دهید. فعالیت‌هایی را که از آن‌ها لذت می‌برید پیدا کنید و در حال حرکت باشید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها به بزرگسالان توصیه می کند که ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​(مانند پیاده روی سریع) در هفته یا ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید (مانند دویدن، دوچرخه سواری) داشته باشند. ، یا شنا) در هفته.

با فیبر سوخت کنید. بعد از اینکه بدن شما از دیورتیکولیت بهبود یافت، به سراغ میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر بروید تا از عود بیماری جلوگیری کنید.

یک پروبیوتیک مصرف کنید. این مکمل‌ها می‌توانند باعث رشد باکتری‌های خوب در روده شوند و به طور بالقوه به محافظت در برابر دیورتیکولیت کمک کنند
از استفاده از هر مکملی احتیاط کنید. وقتی صحبت از مکمل‌ها می‌شود، تعدادی ایده وجود دارد، اما متأسفانه تحقیقات کافی برای تأیید یا بی‌اعتبار کردن ایده‌ها کافی نیست. 

پیوند منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه