دیورتیکول زنکر چیست؟

دیورتیکول یک اصطلاح پزشکی است که به ساختار غیر طبیعی کیسه مانند اشاره دارد. دیورتیکول می تواند تقریباً در تمام نواحی دستگاه گوارش ایجاد شود.

هنگامی که یک کیسه در محل اتصال حلق و مری تشکیل می شود، به آن دیورتیکول زنکر می گویند. حلق در پشت گلو، پشت حفره بینی و دهان شما قرار دارد.

دیورتیکول زنکر به طور معمول در هیپوفارنکس ظاهر می شود. این پایین ترین قسمت حلق است، جایی که به لوله (مری) که به معده منتهی می شود می پیوندد. دیورتیکول زنکر معمولا در ناحیه ای به نام مثلث کیلیان ظاهر می شود.

دیورتیکول زنکر نادر است و بین آنها تأثیر می گذارد ۰.۰۱ و ۰.۱۱ درصد از جمعیت این در افراد میانسال و مسن تر، به ویژه در افراد ۷۰ و ۸۰ ساله رخ می دهد. دیورتیکول زنکر در بین افراد زیر ۴۰ سال نادر است. مردان را بیشتر از زنان مبتلا می کند.

دیورتیکول زنکر چیست و چگونه درمان می شود؟

همچنین به آن دیورتیکول حلقی مری، دیورتیکول هیپوفارنکس یا کیسه حلقی نیز گفته می شود.

مراحل

چندین سیستم مختلف برای طبقه بندی دیورتیکول زنکر وجود دارد:

سیستم لاهی سیستم Brombart و Monges سیستم مورتون و بارتلی سیستم ون اوربیک و گروت
مرحله ی ۱ برآمدگی کوچک و گرد دیورتیکول خار مانند
۲-۳ میلی متر (میلی متر)
محور طولی
۱ جسم مهره ای
مرحله ۲ گلابی شکل دیورتیکول باشگاه مانند
محور طولی ۷-۸ میلی متر
۲-۴ سانتی متر ۱-۳ جسم مهره ای
مرحله ۳ به شکل انگشت دستکش دیورتیکول کیسه ای شکل
با اشاره به سمت پایین
طول بیش از ۱ سانتی متر
> 4 سانتی متر > 3 جسم مهره ای
مرحله ۴ بدون مرحله ۴ فشرده سازی مری بدون مرحله ۴ بدون مرحله ۴

علائم چیست؟

مشکل در بلع که به نام دیسفاژی نیز شناخته می شود، شایع ترین علامت دیورتیکول زنکر است. در تخمینی ظاهر می شود ۸۰ تا ۹۰ درصد افراد مبتلا به دیورتیکول زنکر

بیشتر بخوانید
12 درمان خانگی برای معده درد

سایر علائم و نشانه های دیورتیکول زنکر عبارتند از:

 • برگشت غذا یا داروی خوراکی
 • بوی بد دهان (هالیتوزیس)
 • صدای خشن
 • سرفه های مداوم
 • بلعیدن مایعات یا مواد غذایی “در لوله اشتباه” (اسپیراسیون)
 • احساس یک توده در گلو

در صورت عدم درمان، علائم دیورتیکول زنکر می تواند در طول زمان بدتر شود.

چه چیزی باعث این می شود؟

بلع فرآیند پیچیده ای است که نیاز به هماهنگی عضلات دهان، حلق و مری دارد.

هنگامی که قورت می دهید، یک عضله دایره ای به نام اسفنکتر فوقانی مری باز می شود تا مواد غذایی جویده شده عبور کنند. پس از قورت دادن، اسفنکتر فوقانی مری بسته می شود تا از ورود هوای استنشاقی به مری جلوگیری شود.

تشکیل دیورتیکول زنکر با اختلال عملکرد اسفنکتر فوقانی مری مرتبط است.

هنگامی که اسفنکتر فوقانی مری تا آخر باز نمی شود، به ناحیه ای از دیواره حلق فشار وارد می کند. این فشار اضافی به تدریج بافت را به سمت بیرون می راند و باعث تشکیل دیورتیکول می شود.

بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) و تغییرات مربوط به سن در ترکیب بافت و تون عضلانی نیز در این فرآیند نقش دارند.

چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر شما یا فردی که از او مراقبت می کنید علائم دیورتیکول زنکر را تجربه کردید با پزشک خود صحبت کنید.

دیورتیکول زنکر با استفاده از آزمایشی به نام بلع باریم تشخیص داده می شود. بلع باریم یک اشعه ایکس ویژه است که داخل دهان، حلق و مری شما را برجسته می کند. فلوروسکوپی بلع باریم به پزشک اجازه می دهد تا نحوه بلع را در حرکت ببیند.

بیشتر بخوانید
رنگ استفراغ من به چه معناست؟ سبز، زرد، قهوه ای

گاهی اوقات، شرایط دیگری در کنار دیورتیکول زنکر وجود دارد. پزشک ممکن است آزمایش‌های اضافی را برای تشخیص یا رد سایر شرایط پیشنهاد کند.

آندوسکوپی فوقانی روشی است که شامل استفاده از یک دوربین نازک و مجهز به دوربین برای مشاهده گلو و مری است. مانومتری مری آزمایشی است که فشار داخل مری را اندازه گیری می کند.

رویکرد “صبر کن و ببین”.

موارد خفیف دیورتیکول زنکر ممکن است نیاز به درمان فوری نداشته باشند. بسته به علائم شما و اندازه دیورتیکول، پزشک ممکن است رویکرد «صبر کن و ببین» را پیشنهاد کند.

تغییر عادات غذایی گاهی اوقات می تواند به بهبود علائم کمک کند. سعی کنید مقدار کمتری غذا را در یک جلسه بخورید، کاملاً بجوید و بین لقمه ها بنوشید.

درمان جراحی

موارد متوسط ​​تا شدید دیورتیکول زنکر معمولاً نیاز به جراحی دارند. چند گزینه جراحی وجود دارد. پزشک می تواند به شما کمک کند تا بفهمید کدام گزینه برای شما بهترین است.

روش های آندوسکوپی

در طول آندوسکوپی، یک جراح ابزار نازک و لوله مانندی به نام آندوسکوپ را در دهان شما قرار می دهد. آندوسکوپ مجهز به نور و دوربین است. می توان از آن برای ایجاد برشی در دیواره استفاده کرد که دیورتیکول را از پوشش مری جدا می کند.

آندوسکوپی برای دیورتیکول زنکر می تواند صلب یا انعطاف پذیر باشد. در آندوسکوپی سخت از یک آندوسکوپ غیرقابل خم شدن استفاده می شود و نیاز به بیهوشی عمومی دارد. آندوسکوپی سفت و سخت نیاز به اکستنشن قابل توجهی گردن دارد.

بیشتر بخوانید
نفخ شکم: علل، درمان، عوارض

به دلیل خطر عوارض، این روش برای افرادی که دارای موارد زیر هستند توصیه نمی شود:

 • یک دیورتیکول کوچک
 • شاخص توده بدنی بالا
 • در کشیدن گردن مشکل دارند

آندوسکوپی انعطاف پذیر از یک آندوسکوپ خم شونده استفاده می کند و می تواند بدون بیهوشی عمومی انجام شود. این کم تهاجمی ترین گزینه جراحی موجود برای درمان دیورتیکول زنکر است. معمولاً این یک روش سرپایی است که خطر عوارض کمی دارد.

اگرچه آندوسکوپی انعطاف پذیر می تواند علائم دیورتیکول زنکر را کاهش دهد، نرخ عود می تواند بالا باشد. چندین روش آندوسکوپی انعطاف پذیر ممکن است برای رفع علائم عود کننده استفاده شود.

جراحی باز

هنگامی که انجام آندوسکوپی ممکن نیست یا دیورتیکول بزرگ است، جراحی باز گزینه بعدی است. جراحی دیورتیکول زنکر تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

جراح برای انجام دیورتیکولکتومی یک برش کوچک در گردن شما ایجاد می کند. این شامل جدا کردن دیورتیکول از دیواره مری شما است. در موارد دیگر، جراح دیورتیکولوپکسی یا وارونگی دیورتیکولار را انجام می دهد. این روش ها شامل تغییر موقعیت دیورتیکول و دوختن آن در محل می باشد.

عمل جراحی باز دارای میزان موفقیت بالایی است و بعید است علائم در طولانی مدت دوباره ظاهر شوند. با این حال، نیاز به بستری چند روزه در بیمارستان و گاهی اوقات بازگشت به بیمارستان برای کشیدن بخیه ها دارد.

ممکن است پس از انجام این روش به مدت یک هفته یا بیشتر نیاز به استفاده از لوله تغذیه داشته باشید. ممکن است پزشک در حین بهبودی، رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید.

چه عوارضی دارد؟

در صورت عدم درمان، دیورتیکول زنکر می‌تواند بزرگ‌تر شود و علائم شما را بدتر کند. با گذشت زمان، علائم شدیدی مانند مشکل در بلع و بازگشت مجدد می تواند حفظ سلامتی را دشوار کند. ممکن است دچار سوء تغذیه شوید.

بیشتر بخوانید
علت بوی بد مدفوع

آسپیراسیون یکی از علائم دیورتیکول زنکر است. زمانی اتفاق می‌افتد که غذا یا مواد دیگر را به‌جای بلعیدن به داخل ریه‌ها وارد مری کنید. عوارض آسپیراسیون شامل ذات الریه آسپیراسیون است، عفونتی که زمانی رخ می دهد که غذا، بزاق یا مواد دیگر در ریه های شما به دام می افتد.

سایر عوارض نادر دیورتیکول زنکر عبارتند از:

 • انسداد مری (خفگی)
 • خونریزی (خونریزی)
 • فلج تارهای صوتی
 • سرطان سلولی فلسی
 • فیستول

تقریبا ۱۰ تا ۳۰ درصد افرادی که برای دیورتیکول زنکر تحت عمل جراحی باز قرار می گیرند، عوارضی را تجربه می کنند. عوارض احتمالی عبارتند از:

 • ذات الریه
 • مدیاستینیت
 • آسیب عصبی (فلج)
 • خونریزی (خونریزی)
 • تشکیل فیستول
 • عفونت
 • تنگی مجرا

در مورد خطرات جراحی باز برای دیورتیکول زنکر با پزشک خود صحبت کنید.

چشم انداز

دیورتیکول زنکر یک بیماری نادر است که به طور معمول افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی اتفاق می افتد که یک کیسه بافتی در جایی که حلق به مری می رسد تشکیل می شود.

اشکال خفیف دیورتیکول زنکر ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. درمان اشکال متوسط ​​تا شدید دیورتیکول زنکر معمولاً شامل جراحی است.

دورنمای بلندمدت دیورتیکول Zenker خوب است. با درمان، اکثر افراد بهبود علائم را تجربه می کنند.