دیورز وضعیتی است که در آن کلیه ها مایعات بدن را بیش از حد فیلتر می کنند. این باعث افزایش تولید ادرار و دفعات استفاده از حمام می شود.

بیشتر بزرگسالان تقریباً ادرار می کنند چهار تا شش بار در روز با خروجی متوسط ​​بین ۳ فنجان تا ۳ لیتر ادرار. افراد مبتلا به دیورز بیشتر از این مقدار ادرار می کنند، حتی اگر میزان مایعات دریافتی آنها تغییر نکرده باشد.

دیورز ممکن است در اثر شرایط و داروهای مختلف ایجاد شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد علل دیورز و اینکه چه زمانی باید با پزشک خود صحبت کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

علل دیورز

دیورز ممکن است به دلیل برخی شرایط پزشکی یا مصرف داروهایی که برون ده ادرار را افزایش می دهند، ایجاد شود. عوامل سبک زندگی نیز می تواند منجر به این وضعیت شود.

دیورز: تعریف، علل، درمان، چشم انداز، و بیشترhttps://www.healthline.com › سلامت

دیابت

دیابت کنترل نشده باعث می شود که گلوکز (قند) اضافی در جریان خون گردش کند. هنگامی که این گلوکز برای فیلتر کردن به کلیه ها می رسد، می تواند تجمع یافته و مانع از جذب مجدد آب شود. که می تواند منجر به افزایش خروجی ادرار شود. دیابت همچنین می تواند تشنگی را افزایش دهد، که ممکن است باعث شود شما بیشتر الکل بنوشید.

بیشتر بخوانید
چرا ادرار من داغ می شود؟

دیورتیک ها

دیورتیک ها که به آنها قرص های آب نیز گفته می شود، داروهایی هستند که به دفع مایعات اضافی بدن کمک می کنند. آنها معمولا برای شرایطی مانند نارسایی قلبی، بیماری مزمن کلیوی و فشار خون بالا تجویز می شوند.

دیورتیک ها به کلیه ها سیگنال می دهند که آب و سدیم بیشتری دفع کنند. که تورم را کاهش می دهد و اجازه می دهد خون آزادانه تر در سراسر بدن جریان یابد.

هیپرکلسمی

هیپرکلسمیوضعیتی است که در آن کلسیم بیش از حد در بدن گردش می کند. این است معمولا ایجاد می شود توسط غدد تیروئید بیش فعال کلیه ها ممکن است خروجی ادرار را افزایش دهند تا سطح کلسیم متعادل شود.

رژیم غذایی

برخی از غذاها و نوشیدنی ها مانند گیاهانی مانند جعفری و قاصدک و چای سبز و سیاه ادرار آور طبیعی هستند. نوشیدنی های کافئین دار و غذاهای بیش از حد نمکی نیز می توانند برون ده ادرار را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید
نفرکتومی لاپاروسکوپی: مزایا، خطرات و بهبودی

دماهای سرد

اگر اغلب در معرض دمای سرد قرار می گیرید، ممکن است متوجه شوید که اغلب مجبور به ادرار کردن هستید. تکرر ادرار می تواند خطر ابتلا به دیورز را افزایش دهد.

در دمای سرد، بدن رگ های خونی را منقبض می کند که باعث افزایش فشار خون می شود. در پاسخ به آن، کلیه ها سعی می کنند مایعات را برای کاهش فشار خون از بین ببرند. این به عنوان دیورز غوطه ور شناخته می شود.

علائم بیماری

علائم دیورز فراتر از تکرر ادرار است. آنها همچنین می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • تشنگی، به دلیل از دست دادن مایعات
  • خواب ضعیف ناشی از نیاز مکرر به ادرار کردن
  • خستگی، ناشی از از دست دادن مواد معدنی و الکترولیت های ضروری در ادرار

تشخیص دیورز

هیچ آزمایش غربالگری برای دیورز وجود ندارد. پزشک شما تشخیص را بر اساس علائم شما انجام می دهد. آنها همچنین برای شرایط پزشکی زمینه ای که می تواند باعث افزایش ادرار شود، آزمایش می کنند.

قبل از قرار ملاقات، فهرستی از آنچه خورده‌اید و می‌نوشیده‌اید، و همچنین داروهایی که مصرف می‌کنید، تهیه کنید. همچنین باید به دفعات دفع ادرار نیز توجه داشته باشید.

بیشتر بخوانید
پلی یوری: علل، علائم و درمان

درمان دیورز

برای درمان دیورز، باید علت اصلی را درمان کنید. که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • مدیریت یک بیماری، مانند دیابت
  • تعویض داروهای خود
  • اجتناب از مصرف دیورتیک های طبیعی

عوارضی که ممکن است رخ دهد

تکرر ادرار می تواند تعادل ظریف آب، نمک و سایر مواد معدنی را در بدن بر هم بزند. که می تواند منجر به شرایط زیر شود:

هیپوناترمی

هیپوناترمی زمانی رخ می دهد که سدیم کافی در بدن وجود نداشته باشد. استفاده از دیورتیک ها و تکرر ادرار می تواند باعث این حالت شود. سدیم مهم است زیرا به بدن شما کمک می کند فشار خون و سطح مایعات را تنظیم کند. همچنین از سیستم عصبی پشتیبانی می کند.

هیپرکالمی و هیپوکالمی

اگر پتاسیم بیش از حد در بدن وجود داشته باشد، هایپرکالمی رخ می دهد. هیپوکالمی به داشتن پتاسیم بسیار کم در بدن اشاره دارد. این می تواند یک عارضه ناشی از استفاده از دیورتیک ها باشد.

بیشتر بخوانید
چانکا پیدرا چیست؟

پتاسیم برای سلامت قلب، انقباضات عضلانی و هضم مهم است.

کم آبی بدن

ادرار بیش از حد ناشی از دیورز می تواند منجر به کم آبی بدن شود. بدون هیدراتاسیون مناسب، بدن شما برای تنظیم دمای خود مشکل خواهد داشت. همچنین ممکن است مشکلات کلیوی، تشنج و حتی شوک را تجربه کنید. در مورد نیاز روزانه توصیه شده به آب بیشتر بخوانید.

چشم انداز

در صورت افزایش ادرار یا تشنگی به پزشک مراجعه کنید. بیماری های زمینه ای که باعث دیورز می شوند نیاز به درمان پزشکی دارند.

پزشک شما ممکن است بتواند با تغییر در داروها و رژیم غذایی به شما کمک کند ادرار بیش از حد خود را مدیریت کنید. با نظارت دقیق پزشکی، ممکن است بتوانید به طور کلی از دیورز جلوگیری کنید.

Source link