راش کم خونی ممکن است به دلیل خود کم خونی یا به دلیل عوارض درمان کم خونی ایجاد شود. بسته به نوع و علت، بثورات ممکن است مانند لکه های قرمز یا بنفش، کبودی یا برجستگی های قرمز به نظر برسد.

انواع مختلفی از کم خونی ها با دلایل مختلف وجود دارد. همه آنها تأثیر یکسانی بر بدن دارند: مقدار غیرطبیعی کم گلبول های قرمز خون. گلبول های قرمز مسئول حمل اکسیژن در بدن هستند.

برخی از انواع کم خونی می توانند باعث ایجاد بثورات شوند که ناهنجاری های روی پوست هستند. گاهی اوقات، بثورات با کم خونی ممکن است به دلیل خود بیماری کم خونی باشد. در موارد دیگر، بثورات ممکن است به دلیل عوارض ناشی از درمان کم خونی باشد.

راش کم خونی: علل، تصاویر، و درمان.

علت ایجاد راش کم خونی چیست و چه شکلی است؟

کم‌خونی آپلاستیک

کم خونی آپلاستیک یکی از شایع ترین علل بثورات کم خونی است. کم خونی آپلاستیک یک بیماری نادر است، اما می تواند جدی باشد. می تواند ایجاد شود یا ارثی باشد. اغلب در نوجوانان و افراد مسن دیده می شود. بر اساس گزارش موسسه ملی قلب، ریه و خون، این بیماری در کشورهای آسیایی دو تا سه برابر بیشتر از هر جای دیگری در جهان شایع است.

کم خونی آپلاستیک زمانی اتفاق می افتد که مغز استخوان بدن به اندازه کافی سلول های خونی جدید تولید نمی کند. بثورات شبیه لکه هایی از لکه های قرمز یا بنفش هستند که به نام پتشی شناخته می شوند. این لکه های قرمز ممکن است برآمده یا صاف روی پوست باشند. آنها می توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند اما بیشتر در گردن، بازوها و پاها دیده می شوند.

بیشتر بخوانید
چرا مچ پاهای من خارش دارند؟

لکه های قرمز پتشیال معمولاً علائمی مانند درد یا خارش ایجاد نمی کنند. باید توجه داشته باشید که قرمز باقی می مانند، حتی اگر روی پوست فشار بیاورید.

در کم خونی آپلاستیک، نه تنها کمبود گلبول های قرمز وجود دارد، بلکه سطح پلاکت ها، نوع دیگری از سلول های خونی، کمتر از حد طبیعی است. تعداد کم پلاکت ها منجر به کبودی یا خونریزی راحت تر می شود. این منجر به کبودی هایی می شود که شبیه راش هستند.

پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک

پورپورای ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک یک اختلال خونی نادر است که باعث ایجاد لخته های خونی ریز در سراسر بدن شما می شود. این می تواند باعث ایجاد لکه های ریز قرمز یا بنفش به نام پتشی و همچنین کبودی های ارغوانی غیر قابل توضیحی شود که می تواند شبیه یک بثورات پوستی باشد. کبودی به نام پورپورا شناخته می شود.

هموگلوبینوری پراکسیسمال شبانه

هموگلوبینوری شبانه حمله ای یک اختلال ژنتیکی بسیار نادر است که در آن یک جهش ژنتیکی باعث می شود بدن شما گلبول های قرمز غیرطبیعی تولید کند که خیلی سریع تجزیه می شوند. این می تواند باعث لخته شدن خون و کبودی غیر قابل توضیح شود.

سندرم همولیتیک اورمیک

سندرم همولیتیک اورمیک وضعیتی است که در آن یک واکنش ایمنی باعث تخریب گلبول های قرمز می شود. واکنش ایمنی می تواند توسط عفونت های باکتریایی، برخی داروها و حتی بارداری ایجاد شود. این می تواند باعث کبودی و تورم کوچک و غیر قابل توضیح، به ویژه در صورت، دست ها یا پاهای شما شود.

بیشتر بخوانید
جوش ناشی از عرق چیست و بهترین راه برای درمان (و پیشگیری) از آنها چیست؟

علل دیگر

کم خونی فقر آهن یکی از شایع ترین انواع کم خونی است. افراد مبتلا به کمبود آهن از هر نوع ممکن است دچار خارش شوند که اصطلاح پزشکی برای خارش پوست است. با خارش، ممکن است پوست خود را خراش دهید که می تواند باعث قرمزی و برآمدگی هایی شود که شبیه بثورات پوستی هستند.

در برخی موارد، درمان کم خونی فقر آهن نیز ممکن است باعث ایجاد بثورات شود. فروس سولفات نوعی مکمل آهن است که در صورت کم خونی فقر آهن ممکن است پزشک برای شما تجویز کند. برخی از افراد ممکن است به درمان با سولفات آهن آلرژی داشته باشند. این می تواند باعث ایجاد بثورات خارش دار و کهیر شود. کهیر یا بثورات می تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود و همچنین ممکن است با مقداری تورم پوستی در زیر نواحی قرمز همراه باشد.

اگر فکر می کنید کهیر یا بثورات آلرژیک ناشی از فروس سولفات دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر هر گونه تورم لب، زبان یا گلو را تجربه کنید.

تشخیص راش کم خونی

اگر با توضیحات فیزیکی مطابقت داشته باشد و با سایر علائم رایج کم خونی همراه باشد، پزشک ممکن است به کم خونی به عنوان علت راش مشکوک شود. این شامل:

 • پوست رنگپریده
 • خستگی
 • تنگی نفس
بیشتر بخوانید
لکوسیتوز چیست؟ تعریف، علائم، علل و موارد دیگر

در صورت بروز علائمی مانند:

 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • کبودی غیر قابل توضیح، آسان
 • خونریزی طولانی مدت از بریدگی ها، به خصوص موارد جزئی
 • سرگیجه و سردرد
 • خونریزی بینی
 • خونریزی لثه
 • عفونت های مکرر، به ویژه آنهایی که رفع آنها بیشتر از حد معمول طول می کشد

اگر دچار بثورات پوستی یا تغییرات پوستی می‌شوید، باید به پزشک یا متخصص پوست خود مراجعه کنید، به خصوص اگر:

 • بثورات شدید است و به طور ناگهانی بدون هیچ توضیحی ظاهر می شود
 • بثورات تمام بدن شما را می پوشاند
 • بثورات بیش از دو هفته طول می کشد و با درمان خانگی بهبود نیافته است
 • شما همچنین علائم دیگری مانند خستگی، تب، کاهش وزن یا تغییر در حرکات روده را تجربه می کنید

اگر فکر می کنید که راش واکنشی به مکمل های آهن جدیدی است که شروع به مصرف کرده اید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. ممکن است یک واکنش آلرژیک داشته باشید یا ممکن است دوز بیش از حد مصرف کنید.

درمان بثورات کم خونی

بهترین راه برای درمان بثورات کم خونی، درمان بیماری های زمینه ای ایجاد کننده آنها است. اگر پزشک شما به کمبود آهن مشکوک شود یا علت آن را تشخیص دهد، احتمالاً شما را مجبور به مصرف مکمل های آهن می کند.

درمان کم خونی آپلاستیک گاهی دشوارتر است. درمان های مورد استفاده در کم خونی آپلاستیک عبارتند از:

بیشتر بخوانید
هایپرپیگمانتاسیون چیست؟ آنچه باید در مورد آن بدانید

انتقال خون: انتقال خون می تواند علائم را کاهش دهد اما کم خونی آپلاستیک را درمان نمی کند. ممکن است هم گلبول های قرمز و هم پلاکت ها را تزریق کنید. محدودیتی برای تعداد انتقال خونی که می توانید دریافت کنید وجود ندارد. با این حال، ممکن است با گذشت زمان، زیرا بدن شما آنتی‌بادی‌هایی علیه خون تزریق‌شده تولید می‌کند، اثربخشی آن‌ها کاهش می‌یابد.

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی: این داروها آسیبی که سلول های ایمنی به مغز استخوان شما وارد می کنند را سرکوب می کنند. این به مغز استخوان اجازه می دهد تا بهبود یابد و سلول های خونی بیشتری ایجاد کند.

پیوند سلول های بنیادی: اینها می توانند به بازسازی مغز استخوان تا حدی کمک کنند که سلول های خونی کافی ایجاد کند.

جلوگیری از راش کم خونی

کم خونی قابل پیشگیری نیست، بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از بثورات کم خونی، درمان علل زمینه ای است. مطمئن شوید که آهن کافی را از طریق رژیم غذایی یا با مکمل ها دریافت می کنید تا از کم خونی ناشی از فقر آهن و خارش ناشی از کمبود آهن جلوگیری کنید.

اگر بثورات غیر قابل توضیحی در شما ایجاد شد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.