راهنمای جامع ایمپلنت دندان در ایمپلنتیا

شاید در دیدار اول با هر شخصی ، اولین چیزی که نظر ما را به خود جلب می کند یک لبخند زیبا و جذاب باشد. این موضوع حتی در جلب اعتماد نیز تاثیر بسزایی دارد و محیطی دوستانه تر را برایمان به ارمغان می آورد. اما بسیاری از ما چون تعداد دندان های پوسیده و خراب در دهانمان زیاد است ، اعتماد به نفس لبخند زدن را نداریم و حتی سعی می کنیم کمتر صحبت کنیم تا سیاهی های روی دندانمان کمتر دیده شود. این پوسیدگی نه تنها در چهره اثری منفی از خود به جای می گذارد ، بلکه باعث درد و ناراحتی نیز می شود و غذا خوردن را با مشکل مواجه می کند. پس باید چه راه حلی را در پیش بگیریم؟ باید این دندان ها را بکشیم؟ پس جای خالی آن ها چه می شود؟ پاسخ این سوال ، ایمپلنت یا کاشت دندان  است. البته که این پروتزها هم مثل دندان واقعی نیاز به مراقبت دارند! اما در صورتی که برای کاشت آن ها به بهترین متخصص ایمپلنت دندان یا بهترین کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده باشید ، ماندگاری آن ها در لثه و دهان به شکل قابل توجهی بالا می رود و می توانید به صورت مادام العمر از زیبایی یک لبخند درخشان بهره مند شوید.

ایمپلنت دندان

اولین اقدام برای کاشت دندان چیست؟

خب تا اینجا ما متوجه شدیم که برای دندان های خرابمان راه چاره وجود دارد ، پس ما برای بهتر کردن وضعیت دهان باید چه کار کنیم؟ با ماه همراه باشید تا این مسئله را توضیح دهیم. اول از همه باید بدانید که نیاز است تا برای انجام ایمپلنت دندان ، رشد استخوان فک کامل شده باشد. یعنی این عمل برای کودکان و نوجوانان در حال رشد انجام نمی شود. دوم ، بافت لثه باید سالم باشد و حداقل یک یا دو تا از دندان ها کشیده شده باشند یا به علت لق بودن ، افتاده باشند. با وجود این شرایط ، می توانید با خیال راحت به بهترین متخصص ایمپلنت دندان در یک کلینیک مورد اعتماد همچون کلینیک ایمپلنتیا مراجعه کنید تا مراحل کاشت دندان که در ادامه به آن پرداخته ایم آغاز گردد. چون این امر طی چند جلسه انجام می شود ، شخص باید به صورت تمام و کمال ارزیابی شود. اما چگونه؟

اولین و اساسی ترین اقدام ، عکس برداری از دهان و دندان های شماست. این موضوع با کمک X ray یا تصویربرداری سه بعدی انجام می شود تا مدل دندان ها و فک را در اختیار داشته باشیم. بعد تمامی سوابق پزشکی شما بررسی می شود تا مانعی برای کاشت ایمپلنت دندان وجود نداشته باشد. در مرحله آخر هم یک برنامه زمانی برای درمان تعیین می شود تا هر چه زودتر به هدف خود برسید!

مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟

همانطور که پیش تر اشاره کردیم ، در این بخش برای شما تک تک قدم هایی که در جهت کاشت دندان به کار گرفته می شود را توضیح داده ایم. در اولین جلسه احتمالا اولین اقدامی که متخصص ایمپلنت انجام می دهد این است که دندان های پوسیده و آسیب دیده را خارج کند. سپس اگر استخوان فک به اندازه کافی ضخیم نباشد ، از گرافت استخوان استفاده می کند. شاید بپرسید که این اقدام واقعا ضروری است؟ باید بگوییم که بله. عمل جویدن با قدرت صورت می پذیرد و فشار زیادی به استخوان وارد می کند ، بنابراین باید به قدری استحکام داشته باشد که از ایمپلنت جدید پشتیبانی کند ؛ و در صورتی که این اتفاق رخ ندهد کل پروسه با شکست مواجه می شود! البته این گرافت ها را می توان هم به صورت طبیعی از بخش دیگری از بدن به دست آورد و هم می توان از نوع مصنوعی آن استفاده کرد. ممکن است جوش خوردن این گرافت ماه ها به طول بی انجامد و مجبور باشید طی این مدت برای رفتن به مرحله بعد منتظر بمانید.

کاشت دندان دردناک است؟ اصلا نگران نباشید! جراح پیش از هر حرکتی اول لثه را بی حس می کند و پیش از بی حسی کامل دست به هیچ اقدامی نمی زند. پس از اینکه این مسئله صورت گرفت ، یک برش روی لثه ایجاد می کند و بعد پایه ایمپلنت را به عنوان جایگزین ریشه دندان در لثه جایگذاری می کند. در این قدم جای دندان خالی می ماند که می توانید از یک دندان مصنوعی موقت استفاده کنید تا جای آن پر شود. حالا باید صبر کنیم تا استخوان سازی آغاز شود. این پروسیجر که ماه ها طول می کشد به پایه کمک می کند تا در جای خود محکم شود و در آینده دوباره نیازی به تکرار این روند نباشد. به یاد دارید؟ این همان اقداماتی است که در جهت حفظ و نگهداری از ایمپلنت انجام می شود و آن را در ابتدای مقاله ذکر کردیم.

حالا وقت کار گذاشتن روکش یا تاج دندان است. وقتی که مطمئن شدیم استخوان سازی به بهترین شکل ممکن انجام شده ، خود ایمپلنت روی پایه جایگذاری می شود تا در مرحله بعدی روکش روی آن قرار گیرد. می خواهید بدانید این مرحله چگونه انجام می شود؟ با ما همراه باشید. ابتدا متخصص ایمپلنت دندان دوباره لثه را باز می کند تا پایه مشخص شود. بعد ایمپلنت به پایه وصل می شود ؛ حالا بافت لثه طوری بسته می شود که دور ایمپلنت دندان را بگیرد ولی روی ان را نپوشاند. حالا دو هفته دیگر باید منتظر باشید تا لثه ها به طور کامل خوب شوند و بعد از آن روکش روی آن قرار داده شود.

دیگر هیچگاه نمی شود ایمپلنت دندان را جدا کرد؟

این امر کاملا شدنی است ، البته زمانی که از نوع جدا شدنی آن استفاده کرده باشید. این مدل خیلی شبیه دندان مصنوعی است و روی یک قاب فلزی قرار گرفته و هر زمان که بخواهید جدا می شود و می توانید آن را تمیز کنید. البته نوع ثابت آن به هیچ عنوان توسط خودتان جدا نمی شود و همیشه در دهان باقی می ماند. بیشتر روندهای کاشت دندان با موفقیت رو به رو می شوند و شما می توانید به سادگی و طی چند مرحله از یک لبخند زیبا برخوردار شوید و دوباره بدون خجالت در جمع ها حاضر شده و روابط اجتماعی را از سر بگیرید.

منبع : www.implantya.com

بیشتر بخوانید
شقاق زبان: علائم، علل
دیدگاهتان را بنویسید