کوتیکول یک لایه نازک از پوست مرده است که در اطراف لبه ناخن های پا و ناخن های دست رشد می کند. این یک مانع برای محافظت از ناخن های شما در برابر عفونت ایجاد می کند.

بدون کوتیکول، باکتری، کثیفی و قارچ می تواند زیر ناخن شما نفوذ کند و باعث عفونت شود. بنابراین، شما نباید کوتیکول های خود را بردارید یا برش دهید – اگرچه ممکن است اگر کوتیکول های شما بیش از حد رشد کنند وسوسه شوید.

رشد بیش از حد کوتیکول اغلب ناخوشایند است و معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال، گاهی اوقات، رشد بیش از حد مدیریت نشده می تواند منجر به مشکلات دیگری شود.

رشد بیش از حد کوتیکول: علل، درمان، و پیشگیریhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

به خواندن ادامه دهید تا بدانید چه چیزی باعث رشد بیش از حد کوتیکول ها می شود و چگونه آنها را درمان کنید.

چه چیزی باعث رشد بیش از حد کوتیکول ها می شود؟

هنگامی که کوتیکول شما فراتر از چین های نزدیک شما رشد می کند و بخشی از ناخن شما را می پوشاند، رشد بیش از حد در نظر گرفته می شود. چین پروگزیمال پوست شما است که در پایه صفحه ناخن شما قرار دارد.

کوتیکول، پوست خشک، ناخن، سلامت ناخن، رشد بیش از حد
کوتیکول هایی که فراتر از چین پروگزیمال گسترش می یابند، رشد بیش از حد در نظر گرفته می شوند. 

اگرچه کوتیکول های بیش از حد رشد کرده اندکی آزاردهنده هستند، اما نباید آنها را نادیده گرفت. در صورت عدم مدیریت، کوتیکول ها می توانند به رشد بیش از حد خود ادامه دهند و شما را در معرض خطر مشکلات دیگر قرار دهند.

رشد بیش از حد می تواند باعث شکافتن کوتیکول های شما شود، به این معنی که باکتری ها و کثیفی ها می توانند وارد بستر ناخن شما شده و باعث عفونت شوند. عفونت ناخن ممکن است نه تنها شامل درد، بلکه قرمزی یا تغییر رنگ و تورم ناخن نیز باشد.

بیشتر بخوانید
10 نکته برای کمک به رشد مجدد موهای شما

رسیدگی به رشد بیش از حد کوتیکول با درک علل احتمالی این موضوع شروع می شود. این شامل:

عدم نگهداری ناخن

بی توجهی به مراقبت صحیح از ناخن دلیل اصلی رشد بیش از حد کوتیکول ها است. مراقبت از ناخن ها و همچنین مراقبت از پوست اطراف ناخن بسیار مهم است.

مراقبت نامناسب از ناخن اغلب باعث می شود که کوتیکول های شما فراتر از چین های نزدیک شما رشد کنند.

هرگز نباید کوتیکول های خود را ببرید یا بردارید. این می تواند باعث رشد سریع آنها شود و به رشد بیش از حد کمک کند. در عوض، به آرامی کوتیکول های خود را به عقب فشار دهید. این کار می تواند مانع از رشد کوتیکول ها در بالای بستر ناخن شما شود.

مسائل سیستمی

اگرچه کمتر رایج است، اما مشکلات سیستمیک در بدن شما ممکن است باعث رشد بیش از حد کوتیکول ها شود.

استرس مزمن باعث می شود بدن شما کورتیزول بیشتری ترشح کند و بیش از حد این هورمون استرس می تواند قسمت های مختلف بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. این شامل پوست، مو، و بله، حتی ناخن شما نیز می شود.

ارتباط دقیق بین مشکلات سیستمیک و کوتیکول های رشد بیش از حد شناخته شده نیست، اما استرس یا فشار طولانی مدت یکی از مقصرهای احتمالی رشد غیرعادی است.

تفاوت بین کوتیکول شما و اپونیشیوم شما چیست؟

برخی از افراد از اصطلاحات کوتیکول و اپونیشیوم به جای یکدیگر استفاده می کنند، اما آنها متفاوت هستند. کوتیکول شما یک بافت مرده در پایه ناخن است که مستقیماً به صفحه ناخن شما متصل است.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد خشکی گوش بدانید

اپونیشیوم شما به بافت زنده متصل به صفحه ناخن شما اشاره دارد. اپونیشیوم شما اغلب به عنوان کوتیکول شما شناخته می شود، اما بین پوست انگشت و کوتیکول شما قرار دارد.

شرایط پزشکی که می تواند باعث رشد بیش از حد کوتیکول شود

عدم نگهداری و استرس تنها دلایل رشد بیش از حد نیستند. برخی از شرایط سلامتی نیز ممکن است باعث رشد بیش از حد یا رشد سریع کوتیکول ها شوند. این شرایط عبارتند از:

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که در آن سلول‌های پوست به سرعت تکثیر می‌شوند و باعث تجمع سلول‌های مرده پوست می‌شوند.

اگرچه معمولاً روی پوست تأثیر می گذارد، اما می تواند روی ناخن ها نیز تأثیر بگذارد و در ریشه ناخن شما رشد کند. هنگامی که پسوریازیس ناخن های شما را تحت تاثیر قرار می دهد، رشد سریع کوتیکول ها ممکن است رخ دهد. این منجر به رشد بیش از حد می شود.

در صورت عدم درمان، کوتیکول ها می توانند به تدریج قسمت هایی از ناخن شما را بپوشانند.

اگزما

اگزما یک بیماری التهابی پوستی است که ممکن است باعث رشد بیش از حد کوتیکول ها شود. به طور معمول باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم مانند خارش و پوست خشک و پوسته پوسته می شود.

گاهی اوقات اگزما می تواند در نزدیکی کوتیکول شما ایجاد شود و باعث تغییرات ناخن شود. هنگامی که اگزما در نزدیکی کوتیکول های شما شکل می گیرد، خراش یا مالش بیش از حد می تواند باعث رشد بیش از حد این پوست شود.

بیشتر بخوانید
نحوه شناسایی و درمان بریدگی عفونی

بهترین راه برای کوتاه کردن رشد کوتیکول پشت چیست؟

برای درمان و جلوگیری از رشد بیش از حد کوتیکول، باید مراقبت از کوتیکول را خوب انجام دهید. هرگز کوتیکول های خود را نبرید. در عوض، از یک چوب کوتیکول استفاده کنید تا به آرامی رشد بیش از حد کوتیکول را به عقب برگردانید. در اینجا دستورالعمل است.

چگونه رشد بیش از حد کوتیکول پشت را اصلاح کنیم

  1. قبل از شروع، ناخن های خود را در آب گرم و صابون خیس کنید تا کوتیکول های شما نرم شود. حدود ۱۰ دقیقه خیس کنید و سپس با یک حوله تمیز خشک کنید.
  2. سپس چند قطره روغن زیتون، روغن کوتیکول یا اسانس را روی ناخن ها و کوتیکول های خود بمالید. روغن را روی پوست خود ماساژ دهید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند.
  3. با استفاده از یک چوب کوتیکول، به آرامی کوتیکول های خود را که از پایه ناخن شروع می شود به عقب فشار دهید. برای جلوگیری از بلند کردن ناخن یا آسیب رساندن به کوتیکول، ملایم باشید. می توانید از قیچی ناخن برای از بین بردن پوست شل استفاده کنید، اما از قیچی روی کوتیکول خود استفاده نکنید.

علاوه بر این، می توانید اقدامات دیگری را برای حفظ سلامت کوتیکول های خود انجام دهید. این نه تنها از شکافتن جلوگیری می کند، بلکه به جلوگیری از رشد بیش از حد کمک می کند.

بیشتر بخوانید
علت خارش انگشتان چیست و چه کاری می توانم انجام دهم؟

برای جلوگیری از خشکی دست ها و کوتیکول ها را با لوسیون یا روغن مرطوب نگه دارید. پاک کننده لاک ناخن، ضدعفونی کننده دست و حتی شستن دست ها می توانند کوتیکول های شما را خشک کنند.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

در بیشتر موارد، برای رشد بیش از حد کوتیکول نیازی به تماس با پزشک ندارید. می توانید ناخن های پا یا دست خود را در خانه درمان کنید.

اما در صورت بروز علائم عفونت ناخن باید با پزشک تماس بگیرید. اگر کوتیکول های شما شکافته شوند، ممکن است این اتفاق بیفتد. علائم عفونت اطراف ناخن نه تنها شامل درد، بلکه شامل موارد زیر است:

  • تورم
  • قرمزی یا تغییر رنگ
  • آبسه
خلاصه

کوتیکول ها یک هدف ارزشمند را ایفا می کنند و آن محافظت از ناخن شما در برابر باکتری ها، کثیفی ها و قارچ ها است. مهم است که از ناخن ها و کوتیکول های خود مراقبت کنید، زیرا بی توجهی می تواند باعث رشد بیش از حد کوتیکول شود.

بهداشت ناخن را به خوبی انجام دهید، که شامل خیساندن و مرطوب کردن کوتیکول‌هایتان است و هر از چند گاهی به آرامی آنها را به عقب برانید. این می تواند کوتیکول های شما را سالم نگه دارد و از رشد بیش از حد بیشتر جلوگیری کند.

Source link