رفتار حبابی او بهترین نشانه ای بود که من از بازگشت سلامتی او داشتم. اما هفته گذشته، متوجه شدم که متوجه بازگشت او نیز شده ام مو دوباره ضخیم و سرسبز رشد می کرد، شبیه به ظاهر قبلی، اما اکنون به طور قابل توجهی متزلزل تر شده بود.

به یاد آوردم که موهای پدرم را بعد از شیمی درمانی دیدم که برگشته بود، و تفاوت در نحوه رشد آنها – در مورد او کمتر ضخیم تر و پرپشت تر بود، اما شاید به این دلیل بود که او از دوست کافی شاپ من خیلی بزرگتر بود و همچنان بیمار بود.

افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، اغلب موهای خود را از دست می دهند، صرف نظر از اینکه با کدام سرطان مبارزه می کنند یا چه دارویی مصرف می کنند. این ممکن است بسیار گیج کننده به نظر برسد. به هر حال، انواع مختلفی از داروهای شیمی درمانی وجود دارد که عملکردهای متفاوتی دارند.

بیشتر بخوانید
ملانوم زیرانگالی (زیرناخنی): علائم، عوامل خطر، و درمان

فقط یک زوج عوامل آلکیله کننده هستند که به DNA آسیب می رسانند و مهارکننده های میتوزی که میتوز سلول را متوقف می کنند. فراتر از نوع، ده ها داروی فردی وجود دارد. چگونه بسیاری از داروهای مختلف ممکن است عوارض جانبی مشابهی داشته باشند؟

چرا موهای شما می ریزد

پاسخ این است که اکثر داروهای شیمی درمانی به سلول‌هایی که به سرعت تقسیم می‌شوند حمله می‌کنند – و این همان چیزی است که سلول‌های موی شما هستند. ناخن های دست و پا نیز از سلول هایی تشکیل شده اند که به سرعت تقسیم می شوند. شیمی درمانی می تواند آنها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

اگرچه ریزش مو در طول شیمی درمانی رایج است – و فقط به سر شما محدود نمی شود – می تواند موهای سرتاسر بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. میزان ریزش مو بستگی به دارویی دارد که برای شما تجویز شده است. پزشک و بقیه تیم پزشکی شما می توانند در مورد آنچه در مورد ریزش مو در ارتباط با داروهای خاصی که تجویز می کنند با شما صحبت کنند.

بیشتر بخوانید
آیا کروموزوم فیلادلفیا قابل درمان است؟

مطمئن شوید که با پرستاران و دستیارانی که در جلسات شیمی درمانی و جاهای دیگر در طول درمان با آنها مواجه می شوید صحبت کنید. آنها ممکن است دید وسیع تری نسبت به پزشک شما داشته باشند.

آیا می توان از ریزش مو جلوگیری کرد؟

برخی افراد ادعا می کنند که پوشاندن سر با کیسه های یخ می تواند جریان خون را در سر کاهش دهد و مانع از رسیدن داروهای شیمی درمانی به سلول های مو شود. این فرآیند خنک سازی پوست سر نامیده می شود.

کلاهک های سرد DigniCap و Paxman توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده مورد مطالعه قرار گرفته و برای عرضه به بازار عرضه شده است. در حالی که ثابت شده است که کلاه سرد برای برخی افراد موثر است، اما برای همه کارایی ندارد. مطابق با سرطان سینه.orgکلاه سرد برای ۵۰ تا ۶۵ درصد از زنان موثر بود.

نوع شیمی درمانی نیز در میزان مؤثر بودن این درمان ها نقش دارد. به طور کلی، تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی درمان های کلاهک سرماخوردگی مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید
کارسینوم: سلول بازال و سلول سنگفرشی

بعد از شیمی درمانی چه اتفاقی می افتد

شما باید چند هفته پس از پایان شیمی درمانی شروع به رشد مجدد مو کنید. برای یک شوک کوچک آماده باشید – رشد اولیه متفاوت به نظر می رسد. اگر قبلا تحت شیمی درمانی قرار نگرفته باشید، به احتمال زیاد موهای خود را از طاسی کامل رشد نکرده اید.

اولین اینچ رشد معمولاً برای مردم اروپایی، بومی آمریکا، آسیایی، خاورمیانه و هندی تبار است. برای افراد آفریقایی تبار، موهای جدید معمولاً پس از اولین مرحله رشد فر می شوند.

گفته می شود، مردم انواع مختلفی از رشد مجدد را گزارش کرده اند. برخی از افراد موهای فرفری‌تری نسبت به قبل دارند، در حالی که بسیاری دیگر موهای نازک‌تری نسبت به قبل دارند. موهای برخی از افراد با کاهش رنگ و درخشندگی مواجه می شوند یا موها خاکستری می شوند. این موهای کم براق اغلب در طول سال ها با موهایی که شبیه موهای قبل از شیمی درمانی شما هستند جایگزین می شود، اما نه همیشه.

از آنجایی که موهای هر کس به طور متفاوتی رشد می کند، سخت است بگوییم که چه زمانی موهای شما به همان شکلی که قبل از شروع شیمی درمانی به یاد می آورید، می شود. احتمالاً ظرف سه ماه دوباره احساس خواهید کرد که موهایتان را «داشته‌اید».

بیشتر بخوانید
علائم لنفوم

خلاصه

ریزش مو در طی شیمی درمانی یکی از شیطانی ترین عوارض جانبی سرطان است. به اندازه کافی بد است که احساس بیماری کنید – چه کسی می خواهد بیمار به نظر برسد؟ ریزش مو همچنین می‌تواند وضعیت سلامتی را که ترجیح می‌دهید خصوصی نگه دارید، به دنیا منتقل کند. خوشبختانه، معمولاً دوباره رشد می کند.

بیوتین نام دیگر ویتامین B-7 است، اگرچه گاهی اوقات به عنوان ویتامین H شناخته می شود نشان داده شده برای کاهش طاسی در برخی موارد، اما آزمایشات بیشتری لازم است.

به خاطر داشته باشید که موهای شما پس از شیمی درمانی می تواند با موهایی که با آن متولد شده اید متفاوت باشد، زیرا بافت و رنگ آن می تواند تغییر کند.