تنگی نفس که تنگی نفس نیز نامیده می‌شود، با GERD رخ می‌دهد، زیرا اسید معده که به مری می‌خزد، می‌تواند وارد ریه‌ها، به ویژه در هنگام خواب، و باعث تورم راه‌های هوایی شود. این می تواند منجر به واکنش های آسم یا ایجاد پنومونی آسپیراسیون شود. چنین آسیب مجاری هوایی می تواند با ایجاد سرفه یا خس خس بر تنفس تأثیر بگذارد.

GERD و آسم

تنگی نفس می تواند تنها در GERD رخ دهد، اما اغلب همراه با آسم نیز رخ می دهد. این دو شرط اغلب به هم مرتبط هستند. در واقع، کلینیک کلیولند برآورد می کند که:

 • بیش از سه چهارم افراد مبتلا به آسم نیز GERD را تجربه می کنند
 • احتمال ابتلا به GERD در افراد مبتلا به آسم دو برابر بیشتر از افراد بدون آسم است
 • افراد مبتلا به نوع شدید و مزمن آسم که به درمان مقاوم است، به احتمال زیاد به GERD نیز مبتلا هستند.
بیشتر بخوانید
چگونه اسهال را در خانه درمان کنیم

اگرچه تحقیقات رابطه بین آسم و GERD را نشان داده است، ارتباط دقیق بین این دو بیماری نامشخص است. یک احتمال این است که جریان اسید باعث آسیب به پوشش گلو، راه های هوایی و ریه ها شود. این می تواند باعث حمله آسم در افرادی شود که از قبل آسم دارند. دلیل دیگر ممکن است این باشد که وقتی اسید وارد مری می‌شود، یک رفلکس عصبی ایجاد می‌کند که باعث انقباض راه‌های هوایی برای جلوگیری از ورود اسید می‌شود. این منجر به تنگی نفس می شود.

رفلاکس اسید و تنگی نفس

همانطور که GERD ممکن است علائم آسم را بدتر کند و بالعکس، درمان GERD اغلب به بهبود علائم آسم مانند تنگی نفس کمک می کند. پزشکان بیشتر احتمال دارد که GERD را علت آسم بدانند که آسم:

 • در بزرگسالی شروع می شود
 • بعد از استرس، غذا خوردن، ورزش، دراز کشیدن یا شب بدتر می شود
 • به درمان های استاندارد پاسخ نمی دهد
بیشتر بخوانید
خس خس سینه چیست؟ (علل، علائم و درمان)

تغییر سبک زندگی

چه تنگی نفس شما صرفاً به GERD مربوط باشد یا به دلیل آسم مرتبط با GERD باشد، اقدامات کوچکی وجود دارد که می توانید برای پیشگیری و درمان آن انجام دهید. اغلب، موثرترین گام ها برای پیشگیری از ریفلاکس شامل ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی است. در اینجا چند نکته وجود دارد:

 • رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. وعده های غذایی کوچکتر و مکررتر بخورید و از میان وعده ها یا وعده های غذایی قبل از خواب خودداری کنید.
 • وزن کم کن اگر سنگین وزن هستی.
 • محرک های علائم GERD را شناسایی کنید و از آنها اجتناب کنید. به عنوان مثال، اگر سس گوجه فرنگی ریفلاکس شما را تحریک می کند، از غذاها و وعده های غذایی حاوی سس گوجه فرنگی خودداری کنید.
 • سیگار را ترک کنید و مصرف الکل را کاهش دهید یا حذف کنید. مصرف سیگار و الکل می تواند علائم GERD را تشدید کند.
 • سر تخت خود را ۴ تا ۸ اینچ بالا بیاورید. این به غذای موجود در معده شما کمک می کند به جای اینکه در هنگام خواب به مری شما برود همانجا بماند.
 • هنگام خواب از استفاده بیش از حد بالش خودداری کنید. این می تواند بدن شما را در وضعیت نامناسبی قرار دهد که علائم GERD شما را بدتر می کند.
 • از پوشیدن کمربندهای تنگ و لباس هایی که به شکم شما فشار می آورد خودداری کنید.
بیشتر بخوانید
هایپرونتیلاسیون یا تهویه بیش از حد ریه ها (علل، علائم و درمان)

راه های دیگر برای کمک به علائم GERD

اگر تغییرات سبک زندگی به تنهایی مشکلات تنفسی مرتبط با رفلاکس را بهبود نبخشد، پزشک شما ممکن است درمان دارویی را برای علائم GERD نیز توصیه کند. داروهایی که ممکن است پزشک شما توصیه کند شامل آنتی اسیدها، مسدودکننده‌های گیرنده H2 و مهارکننده‌های پمپ پروتون هستند. در موارد نادر، جراحی مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید
19 درمان خانگی برای خلط

اگر هم مبتلا به GERD و هم آسم هستید، به مصرف داروهای تجویز شده برای آسم (و داروهای GERD در صورتی که پزشک آنها را تجویز کرده باشد) ادامه دهید – و قرار گرفتن در معرض آسم و محرک های ریفلاکس را محدود کنید.