ممکن است به دلایل مختلفی حالت تهوع را تجربه کنید. اینها می تواند شامل بارداری، مصرف دارو، مسمومیت غذایی و عفونت باشد. حالت تهوع می تواند از خفیف ناراحت کننده و ناخوشایند تا شدید باشد که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند.

رفلاکس اسید، یکی از علائم بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)، می تواند باعث تهوع شود. شناخت علائم GERD و درمان آنها تحت نظارت پزشک می تواند به شما در جلوگیری از حالت تهوع ناشی از رفلاکس اسید کمک کند.

چگونه رفلاکس اسید باعث حالت تهوع می شود

ممکن است تعجب کنید که چگونه رفلاکس اسید معده شما را دچار حالت تهوع می کند. عوامل متعددی مسئول هستند. بسیاری از آنها به چگونگی وقوع رفلاکس اسید مربوط می شوند.

رفلاکس اسید زمانی اتفاق می‌افتد که اسفنکتر تحتانی مری (LES)، حلقه‌ای از عضله که مری و معده شما را جدا می‌کند، پس از خوردن غذا یا مایعات قادر به بسته شدن محکم نباشد. یک LES که به درستی عمل نمی کند به اسیدهای معده و ذرات غذا اجازه می دهد تا از مری به سمت گلو برگردند.

رفلاکس اسید و حالت تهوع

LES به دلایل مختلفی می تواند ضعیف شود. اگر LES ضعیفی دارید، در صورت مصرف غذاهای زیر ممکن است مشکلات بیشتری با رفلاکس داشته باشید:

  • غذاهای سرخ شده، چرب یا پرچرب
  • گوجه فرنگی و سس قرمز
  • مرکبات و آب میوه ها
  • غذاهای ادویه دار
  • شکلات
  • نعناع تند
  • نوشیدنی های گازدار
  • نوشیدنی های کافئین دار
  • الکل
  • قهوه (معمولی و بدون کافئین)
بیشتر بخوانید
درد شکم و کاهش وزن ناخواسته

افرادی که رفلاکس اسید معده دارند اغلب طعم ترش ناشی از اسید معده را در دهان خود تجربه می کنند. این مزه همراه با آروغ و سرفه مکرر مرتبط با رفلاکس و ریفلاکس، می تواند در برخی موارد حالت تهوع و حتی استفراغ ایجاد کند.

سوء هاضمه یا سوزش سر دل یکی دیگر از علائم رفلاکس و ریفلاکس است که می تواند به حالت تهوع کمک کند. سوء هاضمه احساسی است که توسط اسید معده و محتویات تحریک کننده مری ایجاد می شود.

درمان حالت تهوع ناشی از رفلاکس اسید

به طور کلی می توانید حالت تهوع ناشی از رفلاکس اسید را با ترکیبی از تغییرات سبک زندگی، درمان های خانگی و دارو درمان کنید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید انجام دهید:

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد تنقیه باید بدانید

تغییرات سبک زندگی

الگوهای غذایی خود را تغییر دهید. وعده های غذایی کوچکتر بخورید و مصرف چربی خود را کاهش دهید تا سوء هاضمه را کاهش دهید و LES خود را همانطور که باید کار کنید. رفلاکس و حالت تهوع ممکن است زمانی رخ دهد که معده شما خیلی خالی باشد، بنابراین سعی کنید وعده های غذایی کوچکتر و مکرر مصرف کنید.

سیگار نکش. محصولات نیکوتین می توانند LES شما را ضعیف کرده و علائم شما را افزایش دهند.

لباس های گشاد بپوشید. لباس های تنگ فشار بیشتری بر معده شما وارد می کند که می تواند به رفلاکس اسید و حالت تهوع کمک کند. لباس های گشاد این فشار را اضافه نمی کنند.

بعد از غذا در حالت ایستاده بمانید. اسیدهای معده را با قرار گرفتن در وضعیت عمودی به مدت دو تا سه ساعت پس از غذا خوردن در معده خود نگه دارید.

هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. بلوک های ۶ اینچی را زیر سر تخت خود قرار دهید تا به نیروی جاذبه کمک کند تا اسید را در معده شما حفظ کند.

بیشتر بخوانید
سلامت روده - پری بیوتیک ها، غذاها، میکروبیوم

درمانهای خانگی

ادامس جویدن. بر اساس مطالعه ای که در مجله منتشر شده است، جویدن آدامس می تواند بروز رفلاکس اسید را کاهش دهد مجله تحقیقات دندانپزشکی. همچنین می تواند به از بین بردن طعم ترش در دهان شما که می تواند باعث تهوع شود کمک کند.

از قدرت زنجبیل استفاده کنید. مرکز ملی طب مکمل و جایگزین پیشنهاد می کند با پزشک خود در مورد مصرف مکمل های زنجبیل به عنوان یک راه طبیعی برای از بین بردن حالت تهوع مشورت کنید.

داروها

بگیرید آنتی اسیدها قرص ها یا مایعات ضد اسید ممکن است با خنثی کردن اسیدهای معده، حالت تهوع و رفلاکس اسید را کاهش دهند.

یک نسخه بگیرید. مهارکننده های پمپ پروتون میزان اسید تولید شده توسط معده را کاهش می دهند. این می تواند رفلاکس و علائم مرتبط با آن را کاهش دهد. داروهای ضد استفراغ گزینه دیگری برای تسکین حالت تهوع هستند.

چشم انداز

مردم اغلب می توانند با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی، علائم رفلاکس اسید و حالت تهوع را کاهش دهند. شما هنوز هم باید در مورد رفلاکس اسید با پزشک خود صحبت کنید تا تشخیص درستی داشته باشید.

بیشتر بخوانید
قوانین ساده برای کمک به هضم طبیعی

پزشک می تواند به شما در ارائه یک برنامه درمانی کمک کند، که ممکن است شامل تغییر رژیم غذایی یا افزودن دارو باشد. اگر به دلیل حالت تهوع قادر به خوردن نیستید، به پزشک مراقبت های اولیه یا متخصص گوارش خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است شما را در معرض خطر کم آبی قرار دهد.

اگر سابقه طولانی GERD دارید، باید با پزشک خود در مورد اینکه آیا به ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی (EGD) برای بررسی علائم آسیب ناشی از رفلاکس مری نیاز دارید یا خیر، صحبت کنید.

EGD آزمایشی است که توسط متخصص گوارش انجام می شود. آنها به شما یک آرام بخش می دهند و نور و دوربین را از طریق دهان شما به معده شما می رسانند تا هر گونه ناهنجاری را بررسی کنند و در صورت نیاز بیوپسی می گیرند.