رمز و راز کما درمانی با انسولین

در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی اغلب در بخش تخصصی بیمارستانی به نام بال انسولین بستری می‌شد. در آنجا، تقریباً هر روز طی هفته‌ها یا ماه‌های بعد، خود را به تخت می‌بندند و به اندازه‌ای انسولین تزریق می‌کنند که به کما می‌روند. این روش اغلب باعث تشنج شدید به حدی می شد که باعث گاز گرفتن زبان و شکستگی استخوان شود. گاهی کشنده بود.

جوئل براسلو، MD، PhD، استاد روانپزشکی و علوم رفتاری در UCLA می گوید: «میزان مرگ و میر ناشی از انسولین می تواند تا ۵ درصد باشد. “این خود را به سوالات “چرا ما انجام دادیم” وام می دهد.”

معروف ترین مورد کما درمانی با انسولین مربوط به جان نش، یکی از مبتکرترین ریاضیدانان جهان، برنده جایزه نوبل و اسکیزوفرنی مادام العمر بود که داستانش اساس کتاب و فیلم بود. یک ذهن زیبا. بیماری نش با توهم و هذیان همراه بود. در میان تخیلات بسیاری که داشت، او سالها معتقد بود که توسط گروهی از مأموران شوروی مورد آزار و اذیت قرار می گیرد. در سال ۱۹۶۱، نش در بیمارستان روانپزشکی ترنتون در نیوجرسی بستری شد و در آنجا به مدت ۶ هفته تحت درمان با انسولین کما قرار گرفت. نش بعداً درمان های خود را به عنوان “شکنجه” توصیف کرد.

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی شدید است که امروزه حدود ۲۲ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. این بیماری با ناتوانی در درک دقیق واقعیت، در میان بسیاری از علائم روانی دیگر، از جمله افسردگی، مشخص می شود. فقط از طریق مشاهده قابل تشخیص است. امروزه علائم معمولاً با داروهای ضد روان پریشی درمان می شوند تا شدت آنها کمتر شود. اما درمان خود این بیماری همیشه بسیار دشوار بوده است.

A nurse checks on a psychiatric patient who lies in a state of insulin-induced coma. To break the coma, a dose of sugar is administered.

اگرچه امروزه مشخص شده است که درمان کما با انسولین هیچ ارزش درمانی واقعی ندارد، در اواسط قرن بیستم، این درمان به یکی از رایج ترین درمان ها تبدیل شده بود. برای بیمارستان‌های روانی مانند ترنتون غیرمعمول نبود که یک شاخه کامل به آن اختصاص داده شود.

به سختی می توان توضیحات دست اول این درمان را بدست آورد، عمدتاً به این دلیل که یکی از عوارض جانبی آن از دست دادن حافظه بود. اما یکی از بیماران سابق در ترنتون به یاد می آورد: «بیماری، مزه خون در دهانم … درد مه آلود در سرم … خیلی کمی از آن در نگاه به گذشته واضح است به جز عذاب بیرون آمدن از شوک هر روز». نش، کما درمانی با انسولین را به دلیل شکاف های بزرگ در حافظه اش مقصر دانست، همانطور که تاونز ون زاند، خواننده و ترانه سرا، درمان را دریافت کرد به عنوان یک نوجوان در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس در گالوستون.

جوآنا مونکریف، MD، استاد روانپزشکی انتقادی و اجتماعی در دانشگاه کالج لندن می‌گوید: «به نظر می‌رسد احتمالاً ممکن است در اثر این روش‌ها آسیب مغزی وجود داشته باشد. برخی از تئوری‌های اولیه این بود که کار می‌کرد زیرا باعث آسیب مغزی می شود، اما در مناطقی که غیرفعال بودند. با نگاهی به گذشته، باور اینکه مردم بر این باور بودند که این کار معقولی است، تکان دهنده است.»

بیشتر بخوانید
فلج فوق هسته ای پیشرونده چیست؟

درمان با انسولین کما توسط یک پزشک وینی به نام مانفرد ساکل که کار خود را با استفاده از انسولین برای درمان افراد معتاد به مورفین آغاز کرد، پیشگام بود. او بعداً به یکی از همکارانش گفت که به طور تصادفی این کشف را انجام داده است یکی از بیمارانش را به کما برد و به طور معجزه آسایی اسکیزوفرنی این مرد را درمان کرد. ساکل – که شهرت تا حدودی مشکوکی داشت – ادعا کرد که روش او نرخ موفقیت شگفت انگیز ۸۸٪ داشته است.

درمان شروع شد. در سال ۱۹۶۰، یک مقاله در مجله پرستاری آن را “یک درمان با ارزش … که به طور گسترده توسط بسیاری به عنوان درمان شناخته می شود” نامید. موثرترین درمان در اسکیزوفرنی. با این وجود، مقاله به خطرات بالقوه کشنده ناشی از “کما طولانی یا غیرقابل برگشت … عوارض ریوی و اختلالات قلبی عروقی” اشاره کرد. نویسنده گفت که تعداد آنها به قدری زیاد است که “در این مقاله کوتاه نمی توان همه عوارض را به طور کامل مورد بحث قرار داد.”

با این حال، با وجود اشکالات و ظهور مطالعاتی که نشان می‌دهد این درمان هیچ ارزش پزشکی واقعی ندارد، تا سال ۱۹۶۹، یکی از کتاب‌های درسی پیشرو روانپزشکی مورد ستایش قرار گرفت کما درمانی با انسولین به عنوان “یک نقطه عطف در پیشرفت روانپزشکی”.

بیشتر بخوانید
چرا در شب بازوهایم بی حس می شوند؟

پس چرا ایمان به رویه تا زمانی که وجود داشت پابرجا بود؟ و چرا بسیاری از مطالعات اولیه نشان داد که درمان موثر است؟ بخشی از پاسخ در وضعیت روانپزشکی در اواسط ۲۰ نهفته استهفتم قرن. بیمارستان های روانی شلوغ به طور مزمن با کمبود کارکنان مواجه بودند. و عملاً هیچ درمان پزشکی وجود نداشت که نویدبخش درمان بیماران شدید روانی باشد. دبورا دورشو، MD، PhD، استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی Icahn و استادیار تاریخ پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه ییل می‌گوید: «این یک محیط ناامیدکننده بود. “این دوران عالی برای روانپزشکی آمریکایی نبود.”

دوروشو با پزشکانی که زمانی از شوک درمانی انسولین استفاده می کردند، مصاحبه کرده است. او می‌گوید که آنها عموماً احساس می‌کردند که بقیه حرفه‌های پزشکی به آنها تحقیر می‌شوند و در زمینه‌ای کار می‌کنند که آن‌ها آن را «افسرده‌کننده و کاملاً بیهوده» توصیف می‌کنند. پزشکان برای درمان های واقعی ناامید بودند. تا دهه ۱۹۳۰ در بیمارستان روانی ترنتون، جایی که نش مرتکب شده بود، یک سرپرست سابق به نام هنری کاتن به طور معمول از جراحان می‌خواستند دندان‌ها، تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ، رحم، غدد تیروئید و طحال بیماران اسکیزوفرنی را با این باور که عفونت‌های این قسمت‌های بدن باعث بیماری روانی می‌شوند، خارج کنند. به نظر می رسید که درمان کما با انسولین امید واقعی را ارائه می دهد. و این امید در مطالعات اولیه گلگون منعکس شد که بر مشاهدات دکتر در مورد “بهبود” یا “بهتر” برای سنجش موفقیت تکیه داشتند.

بیشتر بخوانید
آگنوزیای ادراکی چیست؟
اما دلیل بسیار قوی دیگری وجود داشت که بسیاری از پزشکان از درمان کما با انسولین استقبال کردند: بیماران در واقع بهتر عمل کردند. حداقل به نظر می رسید. این بعدها نشان داده شد که نتیجه آن است درمان برتر بیماران بخش انسولین به طور کلی تری دریافت کردند. همانطور که رابرت گاربر، روانپزشک کارکنان ترنتون که بعدها رئیس انجمن روانپزشکی آمریکا شد، آن را در بیوگرافی نش آورده است. یک ذهن زیبا: «واحد انسولین نخبه‌ترین واحد در بیمارستان دولتی ترنتون بود. … بهترین پزشکان، بهترین پرستاران، زیباترین وسایل را داشت. فقط بیماران جوان و سالم به آنجا می رفتند. بیمارانی که در واحد انسولین بودند، رژیم‌های غذایی خاص، درمان‌های ویژه، تفریحات ویژه داشتند… بهترین چیزهایی که بیمارستان ارائه می‌داد بر روی آنها ریخته شد.»

بیشتر بخوانید
دمیلیناسیون: چیست و چرا اتفاق می افتد؟

توهم موفقیت در نهایت با ظهور کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده، که در آن عواملی مانند مراقبت و انتخاب بیمار در نظر گرفته شد، از بین رفت. دورشو می‌گوید: «مثل این بود که امپراتور لباس ندارد. اولین آزمایشات RCT نشان داد که درمان کما با انسولین بهتر از انجام هیچ کاری نیست.

با این حال، همانطور که در حال حاضر پذیرش یکباره درمان کما با انسولین احمقانه به نظر می رسد، براسلو از UCLA می گوید ما باید قبل از قضاوت بیش از حد سختگیرانه در مورد پزشکان گذشته، به درمان خود برای بیماران روانی نگاه کنیم. او می‌گوید: «حتی در دهه ۱۹۳۰ در دوران رکود بزرگ، ما تمایل داشتیم که منابع عظیمی را برای درمان کما با انسولین بگذاریم. امروز، ما فقط آن مردم را به خیابان ها یا زندان ها رها می کنیم.»

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه