رنگ مدفوع کودک به چه معناست؟ نمودار و راهنما

مدفوع نوزاد در چند روز، هفته و ماه اول زندگی تغییر رنگ و قوام می دهد و طیف وسیعی از رنگ ها طبیعی است. در زیر، یاد بگیرید که با رشد کودک چه تغییراتی را باید در انتظار داشت و چگونه مدفوع ناسالم نوزاد را تشخیص دهید.

در نوزادان، دلایل اصلی تغییر رنگ مدفوع، سن، رژیم غذایی و سلامتی است. مدفوع نوزادان تقریبا سیاه است، در حالی که نوزادان بزرگتر معمولا مدفوع زرد یا قهوه ای دارند.

شیر مادر و شیر خشک نیز می توانند بر رنگ مدفوع کودک تأثیر بگذارند.

مدفوع قرمز یا سفید می تواند نشان دهنده یک مشکل سلامتی باشد. در غیر این صورت، طیف گسترده ای از رنگ ها طبیعی است. هر کسی که مشکوک به  اسهال  یا  یبوست نوزاد است  باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

رنگ مدفوع و علل

اینفوگرافیک چرخ رنگ که رنگ مدفوع نوزاد را نشان می دهد

عوامل مختلفی می توانند باعث تغییر رنگ مدفوع نوزاد شوند. رنگ های رایج و علل آنها عبارتند از:

مشکی

در نوزادان کمتر از ۱ هفته، سیاه  رنگ سالم  برای مدفوع است. اما پس از این مدت، می تواند نشان دهنده یک مشکل سلامتی باشد.

در ۲۴ ساعت اول زندگی، نوزاد مکونیوم را دفع می کند. این مدفوع ضخیم و سیاه است. این شامل سلول‌ها،  مایع آمنیوتیک ، صفرا و مخاطی است که نوزاد در دوران بارداری بلعیده است. مکونیوم استریل است، بنابراین معمولاً بو نمی دهد.

در چند روز اول زندگی، نوزاد تازه متولد شده به دفع مکونیوم ادامه می دهد. رنگ باید به تدریج از سیاه به سبز تیره و سپس زرد تغییر کند.

پس از ۱ هفته زندگی، مدفوع دیگر نباید سیاه باشد. اگر رنگ سیاه ادامه پیدا کرد، مهم است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید. این رنگ می تواند به معنای خونریزی در دستگاه گوارش باشد.

بیشتر بخوانید
گلوکز چیست؟

رنگ زرد

این رنگ طبیعی مدفوع نوزادی است که شیر مادر می نوشد. مدفوع آنها به رنگ زرد تیره است و ممکن است لکه های کوچکی در آن وجود داشته باشد.

این لکه ها از شیر مادر می آیند و بی ضرر هستند. مردم اغلب این مدفوع را به عنوان “بذردار” توصیف می کنند. به اصطلاح دانه ها ممکن است شبیه کشک در پنیر کوتاژ باشند، اما زرد هستند.

قهوه ای یا نارنجی

این رنگ معمولی مدفوع نوزادی است که با شیر خشک تغذیه می شود.

وقتی نوزاد شیر خشک می نوشد، مدفوع او قهوه ای روشن یا نارنجی می شود. ممکن است کمی تیره‌تر و سفت‌تر از مدفوع نوزادی باشد که شیر مادر می‌نوشد.

سبز

بسیاری از نوزادان گاهی اوقات مدفوع سبز رنگ دارند. علل احتمالی  عبارتند از :

  • کند هضم، معمولاً به این دلیل که کودک بیش از حد معمول غذا خورده است
  • غذاهای سبز در رژیم غذایی فردی که شیر مادر تولید می کند
  • سرماخوردگی یا حشره معده
  • آلرژی  یا عدم تحمل غذایی 
  • آنتی بیوتیک ، چه در نوزاد یا در فردی که شیر مادر را تولید می کند
  • درمان  زردی

مدفوع برخی از نوزادان به طور طبیعی کمی سبز است. اگر کودک در حال افزایش وزن است و به نظر راضی است، مدفوع سبز لزوماً دلیلی برای نگرانی نیست.

قرمز

قرمز رنگ مدفوع سالمی نیست.

مدفوع معمولا قرمز است زیرا خون در آن وجود دارد. والدین یا مراقبان باید در اسرع وقت به دنبال مشاوره پزشکی باشند.

ممکن است کودک مشکل سلامتی داشته باشد یا مقدار کمی خون بلعیده باشد. اگر نوک سینه های فردی که به او شیر می دهد ترک خورده یا خونریزی داشته باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. یکی دیگر از دلایل قرمز شدن مدفوع، خونریزی از ته نوزاد است.

بیشتر بخوانید
دمای گوشت: راهنمای آشپزی

سفید

مدفوع سفید غیر معمول است، اما رنگ سفید رنگ سالمی برای مدفوع نیست. می تواند نشان دهنده مشکل کبد باشد.

به عنوان مثال، زردی در نوزادان بسیار شایع است و حدود  ۶۰ درصد  از نوزادان ترم در چند روز اول زندگی به آن مبتلا هستند. معمولاً در ۲ هفته اول از بین می رود.

هرکسی که شک دارد نوزادش بعد از ۱۴ روز هنوز زردی دارد باید رنگ مدفوع خود را بررسی کند. مدفوع کم رنگ یا سفید ممکن است نشان دهنده بیماری کبد باشد. نشانه دیگری که باید به دنبال آن باشید ادراری است که به رنگ زرد یا قهوه ای بسیار تیره است.

اگر کودک مدفوع سفید یا کم رنگ داشته باشد، پزشک ممکن است سطح بیلی روبین او را آزمایش کند. بیلی روبین ترکیبی است که به بدن کمک می کند تا از شر مواد زائد خلاص شود. دو نوع بیلی روبین وجود دارد و اگر سطح یک نوع بیش از حد بالا باشد، می تواند باعث مشکلات سلامتی شود.

انواع مدفوع نوزاد

مدفوع بچه همچنین می تواند بافت های متنوع و ویژگی های دیگری داشته باشد. قبل از اینکه یک نوزاد شروع به خوردن غذای جامد کند، مدفوع او  معمولاً بسیار  نرم است.

نوزادانی که شیر مادر می نوشند ممکن است مدفوع کاملاً آبریزش یا رشته ای داشته باشند، در حالی که کودکانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، مدفوع سفت تر، اما نه جامد، دارند.

مخاط در مدفوع نوزاد  نیز شایع است و به ندرت نشانه ای از هر گونه مشکل سلامتی است. با این حال، اگر کودک علائم دیگری از رفتار یا بیماری غیرعادی را نشان داد، مهم است که با پزشک صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
پرولاکتینوما: علائم، تشخیص و درمان

مدفوع خشک یا سفت می تواند به این معنی باشد که کودک به اندازه کافی مایعات نمی نوشد یا بیمار است.

بعد از اینکه نوزاد شروع به خوردن غذاهای جامد کرد، مدفوع سفت نیز می تواند نشانه یبوست باشد. نوزادان معمولاً با خوردن غذاهایی که بدنشان هنوز نمی تواند به درستی هضم کند، دچار یبوست می شوند.

مدفوع بسیار آبکی می تواند در اثر اسهال ایجاد شود. نوزاد مبتلا به اسهال نیز ممکن است بیشتر از حد معمول مدفوع کند یا  دمای بدنش بالا باشد. اسهال می تواند باعث  کم آبی بدن شود که به طور بالقوه برای نوزادان جدی است.

هر نوزادی متفاوت است و برخی بیشتر از دیگران مدفوع می کنند. بسیاری از نوزادان پس از هر بار شیر خوردن مدفوع می کنند، اگرچه زمانی که به سن ۶ هفتگی می رسند، تمایل کمتری به دفع مدفوع دارند  . نوزادانی که شیر مادر می نوشند ممکن است فقط یک بار در هفته مدفوع کنند. یک فرکانس سالم برای کودکانی که با شیر خشک تغذیه می شوند یک بار در روز است.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

با رشد کودک، مدفوع او اغلب تغییر رنگ می دهد. به عنوان مثال، هنگامی که یک نوزاد شروع به خوردن غذاهای جامد می کند، آنچه می خورد ممکن است روی رنگ مدفوع او تأثیر بگذارد. غذای هضم نشده در مدفوع نیز می تواند باعث تغییر رنگ شود.

رنگ‌های غیرمعمول، مانند سبز، ممکن است نشانه‌ای از مشکل سلامتی نباشند. رنگ مدفوع ممکن است برای مدت کوتاهی تغییر کند و سپس به رنگ معمولی خود بازگردد.

سفید، قرمز یا سیاه استثنا هستند – این رنگ ها می توانند نشان دهنده یک مشکل سلامتی باشند.

همچنین، اگر مقدار زیادی مخاط وجود داشته باشد یا به طور مداوم در مدفوع ظاهر شود، این می تواند نشانه یک بیماری باشد.

بیشتر بخوانید
قارچ یال شیر چیست؟ راهنمای یک مبتدی

والدین یا مراقبان باید در صورت  نگرانی با پزشک تماس بگیرند.

مدفوع سالم در نوزادان

نوزادان معمولاً مدفوع می کنند، گاهی اوقات بعد از هر بار تغذیه. نوزادان بزرگتر از ۳ هفته ممکن است بین  ۸ تا ۱۲ بار در روز تا کمتر از یک بار در روز مدفوع کنند .

مدفوع سالم می تواند سایه های زرد، نارنجی، قهوه ای یا سبز داشته باشد و بافت آن ممکن است روان تا نسبتا سفت باشد. نباید سفت یا آبکی باشد.

نوزادان معمولاً هنگام دفع مدفوع کمی زور می‌زنند و ممکن است صدا ایجاد کنند یا صورت خود را به هم بریزند. این طبیعی است. با این حال، زور زدن یا ناراحتی زیاد هنگام مدفوع می تواند نشانه یبوست باشد.

خلاصه

رنگ مدفوع می تواند یکی از راه های پیگیری سلامت نوزاد باشد.

مدفوعی که کاملاً نرم و به رنگ خاکی است به طور کلی سالم است. با این حال، مدفوع قرمز یا سفید اغلب نشانه یک مشکل سلامتی است که نیاز به توجه دارد. مدفوع سیاه نوزادان بزرگتر از یک هفته نیز ممکن است باعث نگرانی باشد.

به طور کلی، تا زمانی که یک نوزاد وزن اضافه می کند و به همان اندازه که نیاز دارد تغذیه می کند، طیف وسیعی از رنگ های مدفوع سالم است. والدین یا مراقبان باید هر گونه نگرانی را با پزشک در میان بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه