روزه متناوب – سوالات

پرسش و پاسخ متداول در مورد روزه داری

چه کسانی نباید روزه بگیرند؟

شما نباید روزه بگیرید اگر:

 • کمبود وزن (BMI < 18.5) یا یکی داشته باشید اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی.
 • گراوید – شما نیاز به تغذیه اضافی برای کودک خود دارید
 • شیر دادن – شما به تغذیه اضافی برای کودک خود نیاز دارید
 • کودک زیر ۱۸ سال – برای رشد به تغذیه اضافی نیاز دارید

شما احتمالا می توانید روزه بگیرید اما ممکن است تحت این شرایط به نظارت پزشکی نیاز داشته باشید:

  • اگر تو  دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ داری
 • اگر داروی نسخه ای مصرف می کنید
 • اگر مبتلا به نقرس یا سطوح بالای اسید اوریک در خون هستید
 • اگر شرایط پزشکی جدی دارید، مانند بیماری کبد، بیماری کلیوی یا بیماری قلبی.

آیا روزه گرفتن مرا در حالت گرسنگی قرار می دهد؟

احتمالا نه. این یکی از رایج ترین باورهای غلط در مورد روزه داری است و به طور کلی درست نیست. در واقع، مطالعات نشان می‌دهند که روزه‌داری می‌تواند سرعت متابولیسم پایه را (حداقل در ابتدا) افزایش دهد و احتمالاً ترکیب بدن را بهبود بخشد.

بیشتر بدانید

آیا می توانم در روزه داری ورزش کنم؟

بله، شما می توانید به تمام فعالیت های عادی خود از جمله ورزش در حین رژیم فستینگ ادامه دهید. برای دریافت انرژی برای ورزش نیازی به غذا ندارید. در عوض، بدن شما از انرژی ذخیره شده خود (به عنوان چربی بدن) برای سوخت استفاده می کند.

اما در مورد تمرینات استقامتی طولانی مدت، غذا قبل از تمرین می تواند عملکرد را افزایش دهد. هنگام روزه داری، نوشیدن مایعات فراوان و تامین سدیم (نمک) همراه با ورزش نیز مهم است. این می تواند خوب باشد که بدانید، برای مثال، آیا شما رقابت می کنید یا خیر.

ادامه مطلب

آیا عوارض جانبی دارد؟

تعدادی از عوارض جانبی ناخواسته روزه داری وجود دارد. در اینجا نحوه درمان آنها آمده است:

  • گرسنگی شایع ترین عارضه روزه متناوب است. اگر رژیم غذایی LCHF یا رژیم کتوژنیک را انتخاب کنید، ممکن است مشکل کمتری باشد.
  • یبوست معمول است. اگر کمتر وارد بدن شود یعنی کمتر خارج می شود. بنابراین به یاد داشته باشید که این یک واکنش رایج به کم خوردن است. تا زمانی که نفخ قابل توجه یا ناراحتی معده نداشته باشید، نیازی به نگرانی نیست و نیازی به درمان ندارید. ملین های بدون نسخه را می توان در مواقع اضطراری مصرف کرد.
  • سردرد شایع است و معمولاً پس از اولین روزه داری ناپدید می شود. نمک اضافی اغلب به جلوگیری از سردرد کمک می کند.
  • آب معدنی می تواند به شما کمک کند اگر شکم شما می لرزد.
  • سایر عوارض جانبی احتمالی ممکن است باشد سرگیجه، سوزش سردل و گرفتگی عضلات.
بیشتر بخوانید
9 نوع روزه متناوب

یک عارضه جانبی جدی تر است سندرم تغذیه مجدد. خوشبختانه، این نادر است و معمولاً فقط در دوره‌های طولانی‌تر روزه‌داری (۵ تا ۱۰ روز یا بیشتر) و زمانی که دچار سوءتغذیه هستید، اتفاق می‌افتد. ادامه مطلب

فقط به این دلیل که اکثر این عوارض جانبی قابل کنترل هستند، به این معنی نیست که باید روزه را متوقف کنید. اما اگر واقعاً ناخوش هستید، خیلی سرگیجه دارید، ضعیف هستید یا علائم جدی دیگری دارید، باید افطار کنید.

با این حال، یادتان باشد که به آرامی افطار کنید و مایعات و نمک را در اولویت قرار دهید (آب استخوان شروع خوبی است). اگر علائم ادامه یافت، البته همیشه باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

خوشبختانه، عوارض جانبی جدی بسیار نادر است، به خصوص اگر مطمئن شوید که به درستی نوشیدنی و مکمل با الکترولیت ها مصرف کنید.

چرا در روزه داری قند خونم بالا می رود؟

اگرچه این برای همه صدق نمی کند، اما می تواند مربوط به تغییرات هورمونی باشد که در طول روزه داری ظاهر می شود. کبد شما قند تولید می کند تا مطمئن شود که انرژی دارید. کبد شما در درجه اول قند تازه تولید شده مغز را تامین می کند که به عنوان انرژی به آن نیاز دارد. این نتیجه از جمله افزایش سطح کورتیزول و گلوکاگون و کاهش سطح انسولین است.

بیشتر بخوانید
سندرم روزه و تغذیه مجدد - دکتر رژیم غذایی

چگونه با گرسنگی مقابله کنم؟

مهمترین چیزی که باید بدانیم این است که گرسنگی موجی می آید و می رود. بیشتر مردم نگران هستند که گرسنگی افزایش یابد و در نهایت غیرقابل تحمل شود، اما معمولاً این اتفاق نمی افتد. گرسنگی موج می زند. اگر تصمیم بگیرید که آن را نادیده بگیرید و به جای آن یک فنجان قهوه یا چای بنوشید، معمولا از بین می رود.

در طول دوره های طولانی روزه داری، گرسنگی اغلب تا روز دوم افزایش می یابد. پس از آن، به تدریج محو می شود. بسیاری از کمبود کامل گرسنگی در روز ۳-۴ گزارش می کنند. اکنون بیشتر بدن می‌تواند با سوزاندن چربی‌ها کنار بیاید. بدن برای صبحانه، ناهار و شام چربی خود را می خورد و بنابراین دیگر هیچ گرسنگی را تجربه نمی کند.

آیا روزه ماهیچه های من را از بین نمی برد؟

بستگی به شخص و مدت روزه دارد. در طول روزه داری، بدن ابتدا گلیکوژن را برای تولید انرژی به گلوکز تجزیه می کند. سپس بدن برای تامین انرژی، چربی سوزی خود را افزایش می دهد.

اسیدهای آمینه اضافی (بلوک های سازنده پروتئین) نیز به عنوان انرژی استفاده می شود، اما بدن ماهیچه های خود را برای انرژی تجزیه نمی کند مگر اینکه واقعاً مجبور باشد.

با این حال، برخی از مطالعات نشان می دهد که افراد لاغرتر در معرض خطر بیشتری برای از دست دادن توده بدون چربی هستند و حتی متابولیسم آنها کاهش می یابد. با این حال، به نظر نمی رسد کاهش توده عضلانی مشکل بزرگی در بین افراد چاق باشد.

در تجربه من، با بیش از هزار بیمار در انواع برنامه های روزه داری، دقیقاً صفر نفر از دست دادن قابل توجه توده عضلانی را گزارش کرده اند.

بیشتر بخوانید
هر چند وقت یکبار باید روزه بگیرید؟

بهترین توصیه های شما برای روزه داری متناوب چیست؟

در اینجا هفت نکته برتر من است:

 • آب بنوشید.
 • مشغول باش
 • قهوه و چای بنوشید.
 • سوار بر امواج گرسنگی.
 • یک ماه به خود فرصت دهید تا ارزیابی کنید که آیا روزه داری متناوب (مانند ۱۶:۸) برای شما مناسب است یا خیر.
 • بین دوره های ناشتا LCHF بخورید. گرسنگی را کاهش می دهد و روزه داری را بسیار آسان می کند. همچنین می تواند تاثیر را از نظر کاهش وزن، معکوس کردن دیابت نوع ۲ و غیره افزایش دهد.
 • بعد از روزه عید نخورید

چگونه افطار کنم؟

به آرامی. هر چه روزه طولانی تر باشد، باید با احتیاط بیشتری آن را بشکنید.

بعد از یک روزه، یک وعده خیلی زیاد (اشتباهی که همه ما که روزه گرفته ایم، از جمله شما) می تواند باعث ناراحتی معده شود. این چیز جدی نیست، اما شما به سرعت یاد می گیرید که پس از روزه به طور معمول غذا بخورید.

آیا خوردن صبحانه هر روز صبح مهم نیست؟

خیر، این نیست. این یک تصور غلط قدیمی است که بر اساس حدس و گمان و آمار است، و زمانی که به صورت علمی مورد آزمایش قرار گیرد، قابل قبول نیست.

نخوردن صبحانه فقط به بدن شما زمان بیشتری برای سوزاندن چربی برای انرژی می دهد. از آنجایی که گرسنگی برای بسیاری در صبح ضعیف‌تر است، معمولاً حذف صبحانه و افطار در اواخر روز راحت‌تر است.

آیا زنان می توانند روزه بگیرند؟

کاملا. تنها استثناها زنانی هستند که وزن کم دارند، باردار یا شیرده هستند.

علاوه بر این، برای زنان (به ویژه زنان ورزشکار با درصد چربی بدن پایین) که سعی در باردار شدن دارند، ممکن است خوب باشد بدانید که روزه داری متناوب می تواند خطر قاعدگی نامنظم را افزایش دهد که می تواند شانس باردار شدن را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
اثر رژیم های غذایی روزه داری یا فستینگ متناوب بر عضله

جز در این موارد دلیلی برای روزه نگرفتن زنان وجود ندارد. زنان ممکن است در طول روزه داری دچار مشکل شوند، اما مردان نیز ممکن است. گاهی اوقات خانم ها به نتایج دلخواه نمی رسند اما در مورد آقایان هم همینطور است.

مطالعات نشان می دهد که میانگین کاهش وزن برای مردان و زنانی که روزه می گیرند اساساً یکسان است.

آیا روزه گرفتن همان محدودیت کالری نیست؟

نه، نه لزوما. روزه داری زمان صرف غذا را کاهش می دهد و بیشتر به «زمان غذا خوردن» می پردازد. محدودیت کالری در مورد «چه و چه مقدار خوردن» است. آنها چیزهای جداگانه ای هستند و نباید با هم قاطی شوند.

روزه گرفتن به طور طبیعی کالری دریافتی را کاهش می دهد، اما فواید آن بسیار فراتر از این است.

آیا وزن کم خواهم کرد؟

به احتمال زیاد. اگر باید چند کیلو وزن کم کنید، اگر غذا نخورید لاغر خواهید شد.

البته ممکن است بعد از ناشتا بیشتر غذا بخورید که به طور طبیعی کاهش وزن را مختل می کند. اما مطالعات به طور کلی نشان می دهد که بیشتر مردم تمایل دارند به طور کلی کمتر غذا بخورند.

من روزه را “راز باستانی کاهش وزن” می نامم زیرا یکی از مؤثرترین رژیم های لاغری است، اما در سال های اخیر در دنیای غرب تقریباً به طور کامل فراموش شده است.

مرتبط:

رژیم فستینگ متناوب ۱۶/۸

رژیم کتوژنیک در ماه رمضان ، فستینگ یا روزه در رژیم کتو

روزه خشک چیست؟ تفاوت آن با فستینگ و روزه داری متناوب آبی

تفاوت رژیم فستینگ متناوب با رژیم عادی در کاهش وزن

رژیم فستینگ ۵:۲ در کاهش وزن

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه