روزوواستاتین. قرص روزوواستاتین (کرستور)

روزوواستاتین متعلق به گروهی از داروها به نام استاتین ها است. این مقدار کلسترول و سایر چربی های ساخته شده توسط بدن شما را تنظیم می کند و به کاهش خطر بیماری قلبی و عروق خونی کمک می کند.

هر روز یک دوز مصرف کنید.

توصیه هایی مانند ترک سیگار، اجتناب از نوشیدن الکل زیاد، رژیم غذایی سالم و ورزش را به دقت دنبال کنید. اینها همچنین به کاهش خطر بیماری قلبی و عروقی کمک می کنند.

در صورت بروز هر گونه گرفتگی یا درد غیرعادی در عضلات خود، در اسرع وقت برای مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید.

نوع دارو یک داروی تنظیم کننده چربی که معمولاً به عنوان استاتین شناخته می شود
استفاده برای کاهش کلسترول و سایر چربی های خون؛ برای کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی
همچنین به نام Crestor®
موجود به عنوان قرص و کپسول

لیپیدها یا چربی ها به طور طبیعی در بدن شما از غذایی که می خورید ساخته می شوند. آنها به راحتی در بدن شما ذخیره می شوند و به عنوان منبع انرژی عمل می کنند. کلسترول و تری گلیسیرید از انواع لیپیدها هستند. اگر غلظت این لیپیدها در خون شما بیش از حد زیاد شود، منجر به وضعیتی به نام هیپرلیپیدمی می شود. اگر غلظت کلسترول خیلی زیاد شده باشد، هیپرکلسترولمی نامیده می شود. اگرچه غلظت بالای لیپیدها در خون باعث ایجاد احساس بیماری در شما نمی شود، اما در صورت عدم درمان می تواند باعث ایجاد مشکل شود.

افرادی که سطح لیپید بالایی دارند ممکن است لکه های چربی کوچکی به نام آتروم ایجاد کنند. این لکه ها زمانی ایجاد می شوند که چربی اضافی روی دیواره رگ های خونی رسوب می کند. با گذشت زمان، این تکه‌ها می‌توانند رگ خونی را باریک‌تر کنند و به آن تصلب شرایین می‌گویند (گاهی اوقات به عنوان «سخت شدن شریان‌ها» نامیده می‌شود). باریک شدن جریان خون از طریق شریان را کاهش می دهد و خطر ابتلا به تعدادی از بیماری های قلبی و عروقی مانند حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید
سیتیکولین: موارد استفاده، فواید، دوز و عوارض جانبی

روزوواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام استاتین ها (یا مهارکننده های ردوکتاز HMG-CoA) است. این مقدار کلسترول و سایر چربی های ساخته شده توسط بدن شما را تنظیم می کند. این کار را با مسدود کردن عملکرد آنزیم خاصی (به نام HMG-CoA ردوکتاز) که بدن شما برای ساختن چربی ها به آن نیاز دارد، انجام می دهد. این امر خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. همچنین می تواند این خطر را کاهش دهد، حتی اگر سطح کلسترول شما نرمال باشد، اگر در معرض افزایش خطر بیماری قلبی هستید.

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر ممکن است از دارو استفاده شود. به این دلایل، قبل از شروع مصرف روزوواستاتین، مهم است که پزشکتان بداند:

 • اگر باردار هستید، برای بچه دار شدن یا شیردهی تلاش می کنید.
 • اگر در عملکرد کبد خود مشکلی دارید یا تا به حال به بیماری مبتلا شده اید که کبد شما را تحت تأثیر قرار داده است.
 • اگر غده تیروئید کم کار دارید.
 • اگر مشکلی با درد یا درد عضلانی غیرقابل توضیح دارید، یا اگر شما (یا یکی از بستگان نزدیکتان) تا به حال اختلال عضلانی داشته اید.
 • اگر به طور منظم مقادیر زیادی الکل مصرف می کنید.
 • اگر مشکلی در عملکرد کلیه های خود دارید.
 • اگر تا به حال به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید. این شامل هر دارویی است که مصرف می‌کنید و بدون نسخه قابل خرید است، و همچنین داروهای گیاهی و مکمل.
 • قبل از شروع درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده سازنده را از داخل بسته مطالعه کنید. اطلاعات بیشتری در مورد روزوواستاتین به شما می دهد و لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید در اختیار شما قرار می دهد.
 • روزوواستاتین را یک بار در روز، دقیقاً همانطور که پزشک به شما گفته است، مصرف کنید. شما با دوز ۵ میلی گرم یا ۱۰ میلی گرم در روز شروع می کنید. اگر منشأ آسیایی دارید یا بیش از ۷۰ سال سن دارید، برای شروع باید دوز ۵ میلی گرم کمتر را مصرف کنید. برخی افراد دیگر نیز در ابتدا باید این دوز کمتر را مصرف کنند. در صورت لزوم، پزشک پس از چهار هفته از درمان، دوز شما را افزایش خواهد داد. چندین قدرت قرص در دسترس است، بنابراین پزشک به شما می گوید کدام قدرت برای شما مناسب است.
 • می توانید روزوواستاتین را در ساعتی از روز مصرف کنید که مناسب شما باشد. با این حال، باید سعی کنید دوزهای خود را در ساعت مشخصی از روز مصرف کنید. قرص را با یک نوشیدنی آب ببلعید. می توانید روزوواستاتین را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.
 • اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر تا روز بعد یادتان نمی آید، دوز فراموش شده را از دست بدهید. برای جبران دوز فراموش شده، دو دوز را همزمان مصرف نکنید.
 • سعی کنید قرارهای منظم خود را با پزشک خود نگه دارید. این به این دلیل است که پزشک شما بتواند پیشرفت شما را بررسی کند. هر از گاهی باید آزمایش خون بدهید. اینها برای اندازه گیری سطح لیپید شما و همچنین بررسی اینکه کبد شما با مصرف روزوواستاتین تحت تأثیر قرار نگرفته است.
 • پزشک در مورد رژیم غذایی سالم، کاهش مقدار الکلی که به طور معمول می نوشید، کاهش میزان نمک در رژیم غذایی، ترک سیگار و ورزش منظم به شما توصیه می کند. پیروی از این توصیه همچنین به شما کمک می کند تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهید.
 • زنانی که روزوواستاتین مصرف می کنند باید از باردار شدن خودداری کنند. مطمئن شوید که با پزشک خود صحبت کرده اید که چه نوع روش های پیشگیری از بارداری برای شما و همسرتان مناسب است.
 • برخی از آنتی اسیدها می توانند میزان جذب روزوواستاتین را کاهش دهند، بنابراین در صورت امکان از مصرف داروهای سوء هاضمه در دو ساعت قبل یا در طی دو ساعت پس از مصرف روزوواستاتین خودداری کنید.
 • درمان با روزوواستاتین معمولاً طولانی مدت است مگر اینکه عوارض جانبی را تجربه کنید. باید به مصرف قرص ها به طور منظم ادامه دهید.
بیشتر بخوانید
6 داروی آنتی کولینرژیک برای درمان مثانه بیش فعال

بیشتر داروها در کنار اثرات مفیدشان می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه همه آنها را تجربه نمی کنند. جدول زیر حاوی برخی از رایج ترین موارد مرتبط با روزوواستاتین است، اگرچه این موارد خفیف هستند. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید. اثرات ناخواسته اغلب با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود می یابند، اما اگر هر یک از موارد زیر ادامه یافت یا دردسرساز شد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
گلوکوکورتیکوئیدها
عوارض جانبی رایج روزوواستاتین (این عوارض کمتر از ۱ نفر از هر ۱۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد) اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
درد یا حساسیت عضلانی اگرچه ممکن است نگران نباشید، اما باید به پزشک خود در این مورد بگویید. این به این دلیل است که یک عارضه جانبی نادر اما جدی از روزوواستاتین وجود دارد که شکل شدید التهاب عضلانی است.
سردرد مقدار زیادی آب بنوشید و از داروساز خود بخواهید که مسکن مناسب را به شما توصیه کند. اگر سردرد ادامه داشت، به پزشک خود اطلاع دهید
یبوست سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و هر روز چندین لیوان آب بنوشید
احساس بیماری (تهوع)، درد شکم (شکم). به وعده های غذایی ساده پایبند باشید – از غذاهای غنی یا تند اجتناب کنید
خواب آشفته، احساس سرگیجه یا خستگی در صورت مشکل با پزشک خود صحبت کنید

مهم: روزوواستاتین در افراد بسیار کمی با عوارض جانبی جدی تری همراه بوده است. اگرچه این موارد به ندرت رخ می دهند، اما مهم است که در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • در صورت بروز هر گونه گرفتگی یا درد عضلانی، به خصوص اگر در پاهای شما باشد و همچنین احساس ناخوشایندی یا تب بالا داشته باشید.
 • اگر احساس تنگی نفس می کنید یا دچار سرفه های غیرقابل توضیحی می شوید. این به این دلیل است که (در موارد بسیار نادر) روزوواستاتین می تواند باعث بیماری به نام بیماری بینابینی ریه شود.
 • در صورت بروز هر گونه واکنش آلرژیک، مانند تورم در اطراف دهان یا صورت، یا بثورات پوستی.
بیشتر بخوانید
آیا داروی کاهش وزن، سماگلوتاید، می تواند به افزایش وزن در دوران یائسگی کمک کند؟

اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید ممکن است به دلیل مصرف قرص باشد، برای مشاوره بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود.

هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف را حتی اگر خالی باشد با خود ببرید.

این دارو برای شماست. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد.

در صورت خرید هر دارویی، با داروساز مشورت کنید که مصرف آن با سایر داروهایتان بی خطر است.

اگر در حال انجام عمل جراحی یا درمان دندان هستید، به فردی که درمان را انجام می دهد بگویید چه داروهایی مصرف می کنید.

داروهای تاریخ گذشته یا ناخواسته را نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود ببرید تا آنها را برای شما دفع کند.

اگر در مورد این دارو سوالی دارید از داروساز خود بپرسید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه