گوش داخلی نقش مهمی در تعادل دارد. این شامل سیستم دهلیزی است، یک سیستم حسی که اطلاعات مربوط به حرکت، موقعیت و جهت گیری فضایی را در اختیار مغز قرار می دهد.

سیستم دهلیزی شامل ساختاری به نام هزارتو است. افرادی که با هزارتو مشکل دارند ممکن است مشکلات تعادلی را تجربه کنند. اگر سایر گزینه های درمانی نتوانند این مشکلات را برطرف کنند، پزشک ممکن است لابیرنتکتومی را توصیه کند که جراحی برای برداشتن لابیرنت است.

تعریف لابیرنتکتومی

لابیرنتکتومی یک روش جراحی است که شامل برداشتن بخشی از گوش داخلی به نام هزارتو است.

روش لابیرنتکتومی شامل چه مواردی است؟

این قسمت از گوش از ساختارهای استخوانی به نام هزارتوی استخوانی و بافت‌های نرم به نام هزارتوی غشایی تشکیل شده است که نقش مهمی در شنوایی و تعادل دارند.

پزشکان ممکن است به لابیرنتکتومی به عنوان نوعی از جراحی مخرب اشاره کنند. این بدان معناست که هدف از این روش متوقف کردن تولید اطلاعات حسی یا جلوگیری از انتقال آن از گوش داخلی به مغز است.

چه کسی کاندید لابیرنتکتومی است

در صورتی که فرد مبتلا به لابیرنتکتومی باشد، پزشک ممکن است لابیرنتکتومی را برای وضعیت دهلیزی طولانی مدت ا توصیه کند که به درمان های غیر جراحی پاسخ نمی دهد.

بیشتر بخوانید
هشت درمان خانگی برای رفع گرفتگی گوش

شرایط دهلیزی به مواردی اطلاق می شود که بر سیستم دهلیزی تأثیر می گذارد. این سیستم شامل بخش هایی از گوش داخلی است که اطلاعات حسی را پردازش می کند و به تعادل کمک می کند.

یکی از رایج ترین دلایلی که ممکن است فرد به لابیرنتکتومی نیاز داشته باشد، درمان بیماری منیر است. این شرطی است که میتواند نتیجه دهد شامل:

 • سرگیجه یا سرگیجه
 • از دست دادن شنوایی
 • وزوز گوش
 • احساس پری در گوش به دلیل افزایش حجم مایع در گوش داخلی

با این حال، از آنجایی که این روش منجر به ناشنوایی می شود، اگر فرد هنوز شنوایی خوبی در گوش آسیب دیده داشته باشد، به خصوص اگر تنها گوش شنوا باشد، پزشک ممکن است لابیرنتکتومی را پیشنهاد ندهد.

آمادگی برای لابیرنتکتومی

به طور کلی، فرد نیازی به تهیه چیزی قبل از عمل ندارد.

با این حال، پزشک ممکن است از آنها درخواست کند که مصرف برخی داروها را متوقف کنند و در صورت لزوم سیگار کشیدن را متوقف کنند. علاوه بر این، یک شخص باید آگاه باشد که آنها قبل از عمل بیهوشی عمومی دریافت خواهند کرد و ممکن است تا ۳ روز پس از آن در بیمارستان بمانند.

قبل از عمل، جراح ممکن است نیاز به برداشتن موهای اطراف گوش داشته باشد. آنها همچنین ممکن است مانیتورهای عصب صورت برای کمک به شناسایی و به حداقل رساندن آسیب عصب صورت قرار دهند .

بیشتر بخوانید
علت قرمزی گوش چیست؟

روش لابیرنتکتومی

جراح عمل لابیرنتکتومی را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهد. ممکن است طول تا ۲ ساعت بکشد .

هدف از لابیرنتکتومی برداشتن بخش هزارتوی گوش داخلی به طور معمول  است، این شامل استفاده از ابزار حفاری و سایر ابزارها برای حذف این سازه ها است.

معمولاً جراح لابیرنتکتومی را از طریق روش ترانس کانال یا ترانس ماستوئید انجام می دهد.

این رویکرد بین کانالی که از مجرای گوش عبور می کند، کمتر تهاجمی و سریعتر است، اما خطر حذف ناقص لابیرنت بیشتر است. این شامل ایجاد یک سوراخ در پرده گوش برای دسترسی به لابیرنت و برداشتن آن با قلاب و مکش است.

جراحان اغلب  رویکرد ترانس ماستوئید در نظر می گیرند که استاندارد طلایی برای لابیرنتکتومی این شامل عبور از استخوان ماستوئید پشت گوش است.

ریکاوری لابیرنتکتومی

پس از یک روش لابیرنتکتومی، فرد ممکن است ۲-۳ روز دربیمارستان بماند .

آنها یک برش در پشت یا بالای گوش و پانسمان روی گوش و سر خود خواهند داشت. تیم مراقبت آنها معمولاً پس از چند روز بانداژها را برمی دارند.

هنگام خروج از بیمارستان، تیم مراقبت داروها و دستورالعمل ها برای کمک به بهبودی می دهد به عنوان مثال، این ممکن است شامل تمرینات تعادلی برای کمک به فرد برای سازگاری با تغییراتی باشد که ممکن است تجربه کند.

بیشتر بخوانید
بیماری منیر: علائم، علل، درمان

داروها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مسکن درد
 • داروهای ضد تهوع
 • آنتی بیوتیک ها

برش اطراف گوش شامل بخیه هایی در زیر پوست خواهد بود که حل می شوند و نیازی به برداشتن ندارند. به طور معمول، Steri-Strips برش را می پوشاند و تقریباً ۲ هفته در محل باقی می ماند. پس از برداشتن نوارها، فرد باید روزی یک یا دو بار به آرامی محل برش را با پراکسید تمیز کند. آنها همچنین می توانند یک لایه نازک از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنند.

فرد باید ۳ روز پس از جراحی بتواند موهای خود را بشوید. با این حال، آنها باید سعی کنند از خیس شدن این ناحیه جلوگیری کنند. علاوه بر این، دمیدن بینی تا ۴ هفته پس از جراحی توصیه نمی شود. افراد همچنین باید حداقل به مدت ۳ هفته از فعالیت بدنی شدید خودداری کنند و تا ۶ هفته از پرواز خودداری کنند.

معمولاً، یک فرد ۲ تا ۳ هفته پس از عمل برای اطمینان از اینکه همه چیز به درستی بهبود می یابد، یک ویزیت بعدی خواهد داشت.

در طول دوره بهبودی، فرد ممکن است متوجه تغییراتی مانند موارد زیر شود:

 • صدای ترک خوردن یا ترکیدن در گوش
 • مشکلات تعادل
 • تغییرات در طعم

فواید

شواهد نشان می دهد که لابیرنتکتومی یک روش بسیار موثر درمان ناتوان کننده سرگیجه است به این ترتیب، زمانی که گزینه‌های پزشکی و محافظه‌کارانه ناکارآمد هستند، یک گزینه مفید برای درمان علائم بیماری‌های دهلیزی است.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد گوش درد بدانید

خطرات

در حالی که روش لابیرنتکتومی بر برداشتن بخشی از گوش داخلی که تعادل را کنترل می کند تمرکز می کند، بخشی از گوش که مسئول شنوایی است را نیز از بین می برد.

فرد باید تخریب عملکرد شنوایی را در نظر بگیرد که نتیجه آن در کم شنوایی کامل در گوش آسیب دیده است.

سایر عوارض احتمالی لابیرنتکتومی ممکن است در بربگیرد:

 • نشت مایع مغزی نخاعی
 • آسیب عصب صورت
 • عدم تعادل، که به مشکلات تعادل اشاره دارد

خلاصه

لابیرنتکتومی یک روش جراحی برای برداشتن لابیرنت در گوش است. این بخشی از گوش داخلی است که به تعادل کمک می کند. اگر فردی مشکلات تعادلی داشته باشد که با داروها بهبود نمی یابد، پزشک ممکن است این جراحی را توصیه کند.

لابیرنتکتومی به طور موثر برخی از مشکلات تعادلی مانند بیماری منیر را درمان می کند. با این حال، منجر به کاهش شنوایی در گوش آسیب دیده خواهد شد.