روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها

تکنیک‌های پاک‌سازی ریه ممکن است به افرادی که در معرض دود تنباکو یا آلودگی هوا هستند و افرادی که بیماری‌های تنفسی مزمن دارند کمک کند. بخار درمانی، کوبه قفسه سینه و چای سبز تنها سه گزینه برای امتحان هستند.

تنفس آلودگی هوا، دود سیگار و سایر عوامل تحریک کننده می تواند به ریه ها آسیب برساند و حتی باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود. حفظ سلامت ریه ها برای حفظ سلامت بقیه بدن ضروری است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا منجر به ۴.۲ میلیون مرگ در سراسر جهان هر سال. سیگار عامل مرگ و میر است از هر ۵ نفر ۱ نفر در ایالات متحده.

همانطور که ریه ها هستند اندام های خود تمیز شونده، این بدان معنی است که آنها می توانند پس از توقف مواجهه با آلاینده ها شروع به بهبودی خود کنند.

روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها

در این مقاله به برخی از روش هایی می پردازیم که افراد می توانند برای پاکسازی ریه های خود از آنها استفاده کنند.

آیا می توان ریه های خود را تمیز کرد؟

این امکان وجود دارد که یک فرد ریه های خود را “پاکسازی” کند و سلامت ریه را بهبود بخشد. بهترین راه برای اطمینان از سلامت ریه های خود، دوری از سموم مضر مانند دود سیگار و آلودگی هوا است.

علاوه بر این، فرد می‌تواند برخی از رفتارهای سبک زندگی مانند ورزش منظم و خوب غذا خوردن را نیز به کار گیرد.

پس از قرار گرفتن در معرض آلاینده ریه، قفسه سینه فرد ممکن است پر، گرفتگی یا ملتهب شود. مخاط در ریه ها جمع می شود تا میکروب ها و عوامل بیماری زا را بگیرد که می تواند به احساس سنگینی کمک کند.

افراد ممکن است بتوانند از تکنیک های خاصی برای کمک به پاکسازی ریه ها از مخاط و محرک ها برای تسکین احتقان قفسه سینه و سایر علائم ناراحت کننده استفاده کنند.

برخی از این روش ها همچنین ممکن است راه های هوایی را باز کنند، ظرفیت ریه را بهبود بخشند و التهاب را کاهش دهند که می تواند به کاهش اثرات آلاینده های ریوی کمک کند.

بیشتر بخوانید
غذاهایی که باید با گلودرد بخورید و بنوشید

راه های پاکسازی ریه ها

در زیر به تمرینات تنفسی و تغییرات سبک زندگی می پردازیم که می توانند به حذف مخاط اضافی از ریه ها و بهبود تنفس کمک کنند.

۱. بخار درمانی

بخار درمانییا استنشاق بخار، شامل استنشاق بخار آب برای باز کردن مجاری هوایی است و همچنین ممکن است به شل شدن مخاط کمک کند.

افراد مبتلا به بیماری های ریوی ممکن است متوجه تشدید علائم خود در هوای سرد یا خشک شوند. این آب و هوا می تواند غشاهای مخاطی راه های هوایی را خشک کرده و جریان خون را محدود کند.

برعکس، بخار به هوا گرما و رطوبت می‌افزاید، که ممکن است تنفس را بهبود بخشد و به شل شدن مخاط داخل راه‌های هوایی و ریه‌ها کمک کند. استنشاق بخار آب می تواند تسکین فوری ایجاد کند و به افراد کمک کند راحت تر نفس بکشند.

مقداری شواهد و مدارک اشاره می کند که استنشاق بخار می تواند برای تسکین گلودرد، شل شدن مخاط غلیظ مفید باشد و پس از قرار گرفتن در محیطی با آلاینده ها سودمند باشد.

این درمان ممکن است یک راه حل موقت موثر باشد، اما محققان قبل از اینکه به طور کامل مزایای بخار درمانی بر سلامت ریه را درک کنند، باید مطالعات بیشتری را انجام دهند.

۲. سرفه کنترل شده

سرفه روشی است که بدن برای دفع طبیعی سمومی است که در مخاط گیر کرده است. سرفه کنترل شده مخاط اضافی در ریه ها را شل می کند و آن را از طریق مجاری تنفسی به بالا می فرستد.

پزشکان ممکن است توصیه کنند که افراد مبتلا به بیماری های ریوی، مانند بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)، این تمرین را برای کمک به پاکسازی ریه های خود انجام دهند.

افراد می توانند ریه های خود را از خلط اضافی پاک کنند:

 • روی صندلی بنشینید و شانه ها را شل کنید و هر دو پا را صاف روی زمین نگه دارید
 • بستن دست ها روی شکم
 • به آرامی از طریق بینی استنشاق کنید
 • در حالی که به جلو خم شده اید به آرامی بازدم را انجام دهید و بازوها را به سمت شکم فشار دهید
 • دو یا سه بار در حین بازدم سرفه کنید و دهان را کمی باز نگه دارید
 • به آرامی از طریق بینی استنشاق کنید
 • استراحت کنید و در صورت لزوم تکرار کنید
بیشتر بخوانید
آمبولی هوا

۳. تخلیه مخاط از ریه ها

زهکشی وضعیتی شامل دراز کشیدن در موقعیت های مختلف برای استفاده از جاذبه برای حذف مخاط از ریه ها است. این عمل ممکن است تنفس را بهبود بخشد و به درمان یا پیشگیری از عفونت ریه کمک کند.

تکنیک های زهکشی وضعیتی بسته به موقعیت متفاوت است:

۱. به پشت

 • روی زمین یا روی تخت دراز بکشید.
 • بالش هایی را زیر باسن قرار دهید تا مطمئن شوید که قفسه سینه پایین تر از باسن است.
 • به آرامی از طریق بینی دم و از طریق دهان بازدم کنید. هر بازدم باید دو برابر دم طول بکشد که به آن تنفس ۱:۲ می گویند.
 • چند دقیقه ادامه دهید.

۲. در کنار شما

 • به یک طرف دراز بکشید، سر را روی بازو یا بالش بگذارید.
 • بالش ها را زیر باسن قرار دهید.
 • الگوی تنفس ۱:۲ را تمرین کنید.
 • چند دقیقه ادامه دهید.
 • در طرف دیگر تکرار کنید.

۳. روی شکم

 • دسته ای از بالش ها را روی زمین قرار دهید.
 • با شکم روی بالش دراز بکشید. به یاد داشته باشید که باسن را بالای سینه نگه دارید.
 • برای حمایت، بازوها را زیر سر تا کنید.
 • الگوی تنفس ۱:۲ را تمرین کنید.
 • چند دقیقه ادامه دهید.

۴. ورزش کنید

ورزش منظم نه تنها می تواند سلامت جسمی و روانی افراد را بهبود بخشد و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش دهد، بلکه می تواند نیز کمک کند فردی که ریه های خود را سالم نگه دارد.

ورزش ماهیچه ها را مجبور می کند تا سخت تر کار کنند که باعث افزایش سرعت تنفس بدن می شود و در نتیجه اکسیژن بیشتری به ماهیچه ها می رسد. همچنین گردش خون را بهبود می بخشد و بدن را در از بین بردن دی اکسید کربن اضافی که بدن هنگام ورزش تولید می کند کارآمدتر می کند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث نفخ شکم و تنگی نفس من می شود؟

بدن شروع به انطباق با نیازهای ورزش منظم خواهد کرد. ماهیچه ها یاد می گیرند که از اکسیژن به طور موثرتری استفاده کنند و دی اکسید کربن کمتری تولید کنند.

اگرچه ممکن است ورزش برای افراد مبتلا به بیماری مزمن ریوی دشوارتر باشد، اما این افراد می توانند از ورزش منظم نیز بهره مند شوند. برای افراد مبتلا به بیماری هایی مانند COPD یا آسم توصیه می شود قبل از شروع یک رژیم ورزشی جدید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنند.

۵. چای سبز

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که ممکن است به کاهش التهاب در ریه ها کمک کند. این ترکیبات حتی ممکن است بافت ریه را از اثرات مضر استنشاق دود محافظت کنند.

مطالعه ۲۰۱۸ بیش از ۱۰۰۰ بزرگسال در کره گزارش دادند که افرادی که حداقل دو فنجان چای سبز در روز می‌نوشیدند نسبت به افرادی که چای سبز نمی‌نوشیدند عملکرد بهتری داشتند.

۶. غذاهای ضد التهاب

التهاب راه‌های هوایی می‌تواند تنفس را دشوار کرده و باعث شود قفسه سینه احساس سنگینی و احتقان کند. خوردن غذاهای ضد التهاب می تواند التهاب را برای تسکین این علائم کاهش دهد.

غذاهایی که به مبارزه با التهاب کمک می کنند عبارتند از:

 • زردچوبه
 • سبزیجات
 • گیلاس
 • بلوبری
 • زیتون
 • گردو
 • لوبیا
 • عدس

در اینجا درباره رژیم های ضد التهابی بیشتر بدانید.

۷. کوبه قفسه سینه

پرکاشن روش دیگری برای کمک به حذف مخاط اضافی از ریه ها است. یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا درمانگر تنفسی از یک دست جمع شده برای ضربه زدن ریتمیک به دیواره قفسه سینه استفاده می کند تا مخاط به دام افتاده در ریه ها خارج شود.

ترکیب ضربه قفسه سینه و درناژ وضعیتی می تواند به پاکسازی مجاری هوایی از مخاط اضافی کمک کند.

هشدارها

همانطور که این مقاله بحث می کند، وجود دارد در حال حاضر هیچ دارو یا درمانی برای پاکسازی خاص ریه ها وجود ندارد. در عوض، توصیه می شود که فرد سعی کند از آلاینده های بالقوه جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید
آسیب های دگلوینگ

این می تواند شامل ایجاد تغییرات رفتاری، مانند ترک سیگار، اجتناب از قرار گرفتن در معرض، یا تنظیم رژیم غذایی و انجام ورزش منظم برای کمک به بهبود سلامت ریه باشد.

به این ترتیب، برای افراد توصیه نمی شود که قرص ها یا روش های پاکسازی ریه را امتحان کنند که هیچ مدرک علمی برای حمایت از ادعای خود ندارند. اگر فردی بخواهد سلامت ریه خود را بهبود بخشد، می تواند با پزشک خود مشورت کرده و از او راهنمایی بخواهد.

خلاصه

سموم ناشی از دود سیگار یا آلودگی هوا که وارد ریه ها می شود می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد. این سموم در نهایت در داخل مخاط به دام می افتند. سلامت تنفسی به این بستگی دارد که آیا بدن به طور موثر مخاط را از ریه ها و مجاری تنفسی خارج می کند یا خیر.

افرادی که ریه هایشان آسیب دیده است ممکن است برای پاکسازی مخاط از سیستم خود سخت تر از سایرین باشد. شرایط مزمن مانند COPD، آسم و فیبروز کیستیک باعث تولید مخاط اضافی یا مخاط غلیظ غیرعادی می شود که می تواند ریه ها را مسدود کند.

تکنیک‌های پاک‌سازی ریه، از جمله درناژ وضعیتی، ضربه به قفسه سینه و تمرین‌های تنفسی، می‌توانند به تخلیه مخاط از ریه‌ها و مجاری تنفسی کمک کنند. بخار درمانی ممکن است برای افرادی که از احتقان یا شرایط مزمن تنفسی رنج می برند، تسکین موقتی ایجاد کند.

ورزش منظم، نوشیدن چای سبز و خوردن غذاهای ضد التهابی تغییراتی در سبک زندگی است که ممکن است سلامت ریه را بهبود بخشد و خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش دهد.

Source 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه