پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که پوست، پوست سر، ناخن ها و گاهی مفاصل را درگیر می کند (آرتریت پسوریاتیک). این یک بیماری مزمن است که باعث می‌شود سلول‌های پوست به سرعت روی سطح پوست سالم جمع شوند.

این سلول‌های اضافی لکه‌های مسطح، نقره‌ای و لکه‌های خشک و قرمز را تشکیل می‌دهند که می‌توانند دردناک و خونریزی کنند. این بیماری مادام العمر است و شدت و اندازه و محل لکه ها متفاوت است.

پزشکان برخی از محرک های رایج پسوریازیس را شناسایی کرده اند، از جمله:

  • آفتاب سوختگی
  • عفونت ویروسی
  • فشار
  • الکل بیش از حد (بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی برای مردان)

به نظر می رسد یک پیوند ژنتیکی نیز وجود دارد. افرادی که اعضای خانواده آنها مبتلا به پسوریازیس هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. عادت سیگار کشیدن یا چاقی ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت شود.

روغن درخت چای: درمان کننده پسوریازیس؟

درمان ها

هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد و افراد مبتلا به این بیماری ممکن است افسردگی را تجربه کنند یا متوجه شوند که باید فعالیت های روزانه خود را محدود کنند. اما درمان های موثری وجود دارد که به تسکین علائم کمک می کند.

بیشتر بخوانید
پسوریازیس اریترودرمیک: علائم، تشخیص و موارد دیگر

درمان های تجویزی شامل داروهایی است که پاسخ ایمنی بدن را تغییر می دهد یا التهاب را کاهش می دهد. برخی داروها رشد سلول های پوست را نیز کند می کنند. داروهایی که روی پوست استفاده می شود می تواند به از بین بردن پوست اضافی یا تسریع بهبودی کمک کند. درمان با اشعه ماوراء بنفش تحت نظارت پزشک برای برخی از بیماران مفید است.

بیشتر بخوانید
انواع پسوریازیس خفیف: درمان، و علائم

چرا روغن درخت چای؟

روغن درخت چای از برگ های آن به دست می آید Melaleuca alternifoliaبه درخت چای با برگ باریک نیز معروف است. این درختان بومی استرالیا هستند. روغن درخت چای معمولا در سرتاسر جهان به عنوان اسانس و به عنوان یک ماده فعال در محصولات بدون نسخه مانند لوسیون ها و شامپوها موجود است.

تحقیق علمی از استفاده آن در درمان آکنه پشتیبانی می کند. همچنین خواص ضد میکروبی و ضد التهابی دارد برای همه چیز از درمان سرماخوردگی گرفته تا پیشگیری از شپش سر استفاده شده است. یکی از کاربردهای سنتی روغن درخت چای برای درمان عفونت های قارچی به خصوص روی ناخن ها و پاها است.

بیشتر بخوانید
اسید سالیسیلیک برای پسوریازیس

شهرت آن برای از بین بردن عفونت ناخن و کاهش التهاب ممکن است دلیلی باشد که برخی از افراد به استفاده از روغن درخت چای برای پسوریازیس خود فکر می کنند. محصولات پوست و موی زیادی برای فروش وجود دارد که حاوی روغن درخت چای هستند.

با این حال، هیچ مطالعه منتشر شده ای برای حمایت از استفاده از آن برای پسوریازیس وجود ندارد. اگر می خواهید آن را امتحان کنید، حواستان باشد. اسانس های رقیق نشده می توانند پوست افراد را بسوزانند و چشم ها و غشاهای مخاطی آنها را بسوزانند. اگر قصد استفاده از آن را روی پوست خود دارید، روغن درخت چای را با روغن حامل مانند روغن بادام رقیق کنید.

بیشتر بخوانید
پسوریازیس: 12 درمان خانگی و نحوه جلوگیری از محرک ها
 خلاصه

هیچ مدرکی وجود ندارد که روغن درخت چای پسوریازیس را درمان کند. اگر با دقت پیش بروید و متوجه شدید که به کاهش علائم شما کمک می کند و مشکلات دیگری مانند واکنش آلرژیک ایجاد نمی کند، از آن استفاده کنید. اگر جواب نداد، امید خود را از دست ندهید.

بهترین سلاح شما در برابر شعله های پسوریازیس پایین نگه داشتن سطح استرس، حفظ وزن مناسب و قطع تنباکو است.