طرفداران روند سلامتی روغن زدن ناف در TikTok ادعاهای نادرست منتشر می کنند مبنی بر اینکه این روش می تواند به درمان چندین نگرانی سلامتی از جمله کمک به کاهش وزن کمک کند. گتی ایماژ
  • روغن زدن ناف روند (همچنین به عنوان کشیدن ناف شناخته می شود)، که شامل روغن زدن ناف و اطراف شکم است، بیش از ۱۱.۵ میلیون بازدید در TikTok جمع آوری کرده است..
  • طرفداران ادعا می کنند که استفاده از روغن در این ناحیه می تواند بسیاری از نگرانی های سلامتی را بهبود بخشد و همچنین باعث کاهش وزن و کاهش استرس می شود.
  • کارشناسان می گویند هیچ مدرک علمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.
  • در عوض، آن‌ها توصیه می‌کنند به روش‌های اثبات‌شده، مانند خوردن کمتر غذاهای فرآوری‌شده و ورزش منظم به عنوان راه‌هایی برای بهبود سلامت کلی‌تان روی آورید.

یکی دیگر از روند سلامت مشکوک در TikTok محبوب شده است. این بار روغن زدن ناف است.

این روند که به نام کشیدن ناف نیز شناخته می شود، شامل ماساژ دادن چند قطره روغن بر روی ناف شما می شود – و اینفلوئنسرها می گویند که فواید زیادی برای سلامتی دارد.

تمرین چیز جدیدی نیست. این در واقع بر اساس روش های آیورودا است، یک سیستم پزشکی تاریخی از هند که شامل استفاده از انواع روغن ها – مانند روغن کرچک، نعناع و زنجبیل – روی ناف و اطراف شکم است.

با این حال، اخیراً در TikTok با هشتگ روغن زدن ناف که بیش از ۱۱.۵ میلیون بازدید جمع کرده است، منتشر شده است.

بیشتر بخوانید
دفعات بهینه وعده های غذایی - چند وعده غذایی در روز باید بخورید؟

با افزایش محبوبیت روغن‌ زدن ناف، ادعاهای سلامت مشکوک نیز افزایش یافته است، به طوری که کاربران شبکه‌های اجتماعی پیشنهاد می‌کنند که این روش می‌تواند همه چیز از فتق و کیست گرفته تا فیبروم و اندومتریوز را درمان کند.

در همین حال، برخی دیگر می گویند که می تواند باعث کاهش وزن و کاهش استرس شود.

در برخی موارد، اینفلوئنسرها در مورد مزایای احتمالی این محصولات بحث می‌کنند و در عین حال دنبال‌کنندگان را تشویق به خرید محصولاتشان می‌کنند.

فواید روغن زدن ناف برای سلامتی بسیار اغراق آمیز است

می‌گوید: «پیشنهاد روغن برای درمان این مشکلات غیرمسئولانه و برای افرادی که رنج می‌برند مضر است، زیرا هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد می‌تواند این مشکل را نشان دهد.» دکتر سارا جنکینز، پزشک عمومی و کارشناس بهداشت زنان.

او می‌گوید که بسیاری از ادعاهای مربوط به مرکز روغن‌ زدن ناف در مورد نگرانی‌های سلامتی هستند که بسیار پیچیده هستند و نیاز به مداخلات علمی اثبات شده دارند.

یکی از دلایلی که طرفداران روغن ناف را به عنوان یک «درمان معجزه‌آسا» معرفی می‌کنند این است که می‌گویند ناف بیش از ۷۰۰۰۰ رگ دارد که در سراسر بدن گسترش می‌یابد.

دکتر گابریل مک کاولی می گوید این به سادگی درست نیست.

او توضیح می دهد: «ناف اساساً جای زخمی است که پس از بریده شدن بند ناف – که اکسیژن و مواد مغذی را برای جنین تأمین می کرد – باقی می ماند.

بیشتر بخوانید
چگونه در کمتر از 24 ساعت شکمی صاف داشته باشیم؟

این شامل رگ‌های خونی است که بند ناف معمولاً از یک ورید و دو شریان تشکیل شده است. با این حال، این معادل ۷۰۰۰۰ رگ مورد ادعا نیست.

جنکین موافق است. او می‌گوید: «ناف باقیمانده‌ای است که از چسبندگی به جفت بهبود یافته است. این یک نقطه عطف پوست است و نه چیزی بیشتر.»

به عبارت دیگر؟ هیچ چیزی وجود ندارد که نشان دهد روغن زدن این ناحیه می تواند بر سایر نواحی بدن تأثیر بگذارد.

آیا روغن ناف می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

آیا روغن ناف می تواند به کاهش وزن ناخواسته کمک کند، همانطور که برخی از افراد آنلاین ادعا می کنند؟ روی آن حساب نکنید.

جنکینز، که اضافه می کند که کیفیت کالری نیز تفاوت ایجاد می کند، اشاره می کند: «کاهش وزن به انرژی ورودی و خروجی بستگی دارد.

هیچ مطالعه ای وجود ندارد که ارتباط بین چربی ناف و کاهش وزن را تایید کند، با این حال، بسیاری از ارتباط بین کمبود کالری و کاهش وزن را تایید می کنند.

مرور منتشر شده در مجله چاقی و سندرم متابولیک در سال ۲۰۲۰، کمبود کالری را به عنوان مهم ترین عامل کاهش وزن شناسایی کرد.

با این حال، بسیاری از عوامل دیگر نقش مهمی ایفا می کنند، به همین دلیل است که کاهش وزن نیاز به استراتژی های فردی برای بهترین نتایج دارد.

مانند جنکینز، مک‌کاولی می‌گوید که از مکانیسم مستقیمی که روغن‌ زدن ناف می‌تواند باعث کاهش وزن شود، آگاه نیست.

بیشتر بخوانید
12 نکته کاهش وزن که متخصص تغذیه میگویند واقع کار می کند

گفته می شود، اگر فردی به طور مزمن استرس داشته باشد، ممکن است از طریق ترشح هورمون استرس کورتیزول، تنظیم قند خون او قطع شود. این می تواند منجر به افزایش رسوب چربی در بدن، به ویژه در اطراف ناحیه شکم شود.

در تئوری، اگر استرس عاملی در افزایش وزن افراد باشد و کشیدن ناف را به عنوان یک کاهش دهنده استرس قابل توجه بدانند، این تمرین می تواند به کاهش وزن آنها کمک کند – اما تنها در صورتی که اصلاحات غذایی لازم را نیز انجام دهند.

آیا روغن زدن ناف می تواند ب کاهش استرس کمک کند?

همانطور که مک کاولی بیان می کند، یکی از زمینه هایی که روغن ناف ممکن است مفید باشد، برای سلامت روان است.

برای برخی از افراد، صرف چند لحظه از روز برای ماساژ آگاهانه روغن روی پوست ممکن است به کاهش استرس کمک کند.

مک‌کاولی توضیح می‌دهد: «علم از این ایده حمایت می‌کند که کاهش سطح استرس برای کل سلامتی مهم است، زیرا هورمون‌های استرس می‌توانند مانند کورتیزول و آدرنالین ترشح شوند که اثرات پایین‌دستی بر قسمت‌های بدن و سطح هورمون‌ها دارند.» بنابراین من تعجب نمی‌کنم اگر یک فعالیت آرامش‌بخش مانند کشیدن ناف به کاهش سطح استرس به عنوان بخشی از یک رویکرد جامع به سلامتی کمک کند و به نوبه خود تأثیر مثبتی بر سلامت کلی شما داشته باشد.»

بیشتر بخوانید
بهترین زمان روز برای خوردن کره بادام زمینی برای کاهش وزن

استراتژی های سلامت اثبات شده موثرتر هستند

قربانی شدن ادعاهای بزرگ سلامت آنلاین می تواند آسان باشد، اما هر دو متخصص توصیه می کنند برای بهبود سلامت و رفاه کلی خود به روش های اثبات شده تکیه کنید.

جنکینز می‌گوید مطلقاً چیزی به نام «معجزه‌درمانی» وجود ندارد و این ادعا که کشیدن ناف می‌تواند نگرانی‌های مختلف سلامتی را بهبود بخشد، غیرمسئولانه و غیرقابل اثبات است.

در عوض، او معتقد است که در مورد فواید خوردن یک رژیم غذایی خوب از غذاهای غیرفرآوری شده، ورزش منظم، کاهش الکل و بهبود مدیریت استرس، چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد.

بردن

بعید است که روغن ناف ضرری به شما وارد کند، اما جدای از اثر آرام بخش، بعید است که برای سلامتی و تندرستی کلی شما نیز مفید باشد.

علاوه بر این، مهم است که مراقب ادعاهای سلامتی که در رسانه های اجتماعی می یابید باشید.

مک‌کاولی خاطرنشان می‌کند: «به یاد داشته باشید، تأثیرگذارانی که چنین روندهایی را ترویج می‌کنند ممکن است انگیزه‌های مالی داشته باشند، و تکیه بر اینفلوئنسرها برای اطلاعات بهداشتی معتبر نباید اولین و تنها منبع شما باشد».

در نهایت، او می گوید که مهم است که برای مشاوره سلامت فردی به پزشک خود مراجعه کنید.