روغن ماهی که از ماهی های روغنی مانند آنچوی، ماهی خال مخالی و سالمون استخراج می شود، یکی از محبوب ترین مکمل های غذایی در جهان است.

فواید سلامتی آن عمدتاً از دو نوع اسیدهای چرب امگا ۳ – ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) ناشی می شود. نشان داده شده است که هر دوی آنها سلامت قلب و مغز را از جمله مزایای دیگر بهبود می بخشند.

اخیراً مکملی به نام روغن کریل به عنوان یکی دیگر از محصولات غنی از EPA و DHA ظاهر شده است. حتی برخی افراد ادعا می کنند که روغن کریل مزایای بیشتری نسبت به روغن ماهی دارد.

این مقاله به بررسی تفاوت‌های بین روغن کریل و روغن ماهی می‌پردازد و شواهد را برای تعیین اینکه کدام یک برای سلامتی شما بهتر است، ارزیابی می‌کند.

روغن کریل در مقابل روغن ماهی: کدام یک برای شما بهتر است؟

روغن کریل چیست؟

بیشتر مردم با روغن ماهی آشنا هستند، اما افراد کمتری در مورد مکمل های روغن کریل می دانند.

روغن کریل از سخت پوستان کوچکی به نام کریل قطب جنوب استخراج می شود. این موجودات دریایی غذای اصلی بسیاری از حیوانات از جمله نهنگ ها، فوک ها، پنگوئن ها و سایر پرندگان هستند.

مانند روغن ماهی، روغن کریل سرشار از EPA و DHA است، دو نوع اسید چرب امگا ۳ که بیشتر فواید آن را برای سلامتی به همراه دارد. با این حال، اسیدهای چرب موجود در روغن کریل از نظر ساختاری با اسیدهای چرب موجود در روغن ماهی متفاوت است و این می تواند بر نحوه استفاده بدن از آنها تأثیر بگذارد.۱، ۲).

روغن کریل نیز با روغن ماهی متفاوت است. در حالی که روغن ماهی معمولاً سایه زرد است، یک آنتی اکسیدان طبیعی به نام آستاگزانتین به روغن کریل رنگ مایل به قرمز می دهد.

خلاصه

روغن کریل مکملی است که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ EPA و DHA است. ساختار شیمیایی اسیدهای چرب و رنگ قرمز آن آن را از روغن ماهی متمایز می کند.

بدن شما می تواند روغن کریل را بهتر جذب کند

در حالی که روغن ماهی و روغن کریل منابع عالی EPA و DHA هستند، برخی مطالعات نشان می دهد که بدن می تواند اسیدهای چرب موجود در روغن کریل را بهتر از اسیدهای چرب موجود در روغن ماهی جذب و استفاده کند.

بیشتر بخوانید
کربوهیدرات موجود در شیر

اسیدهای چرب موجود در روغن ماهی به شکل تری گلیسیرید یافت می شوند. از سوی دیگر، بسیاری از اسیدهای چرب موجود در روغن کریل به شکل فسفولیپیدها یافت می شوند که بسیاری از کارشناسان معتقدند به افزایش جذب و اثربخشی آنها کمک می کند.

در یک مطالعه به شرکت کنندگان ماهی یا روغن کریل داده شد و سطح اسیدهای چرب در خون آنها در چند روز آینده اندازه گیری شد.

در طی ۷۲ ساعت، غلظت EPA و DHA خون در افرادی که روغن کریل مصرف می کردند بالاتر بود. این نتایج نشان می دهد که شرکت کنندگان روغن کریل را بهتر از روغن ماهی جذب می کردند.۳).

مطالعه دیگری به شرکت کنندگان یا روغن ماهی یا حدود دو سوم همان مقدار روغن کریل داده شد. هر دو درمان سطوح خونی EPA و DHA را به میزان یکسان افزایش دادند، اگرچه دوز روغن کریل کمتر بود (۴).

با این حال، چندین متخصص ادبیات را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده اند که شواهد کافی برای اثبات اینکه روغن کریل بهتر از روغن ماهی جذب یا استفاده می شود وجود ندارد.۵، ۶).

قبل از نتیجه گیری قطعی به مطالعات بیشتری نیاز است.

خلاصه

برخی مطالعات نشان می دهد که روغن کریل ممکن است بهتر از روغن ماهی جذب شود. با این حال، قبل از نتیجه گیری قطعی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

روغن کریل حاوی آنتی اکسیدان بیشتری است

آنتی اکسیدان ها به محافظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو، نوعی آسیب سلولی ناشی از مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد کمک می کنند.

روغن کریل حاوی آنتی اکسیدانی به نام آستاگزانتین است که در بیشتر روغن های ماهی یافت نمی شود.

بیشتر بخوانید
فواید ویتامین B12، منابع غذایی، علائم کمبود و موارد دیگر

بسیاری از مردم ادعا می کنند که آستاگزانتین موجود در روغن کریل از آن در برابر اکسیداسیون محافظت می کند و از فاسد شدن آن در قفسه جلوگیری می کند. با این حال، هیچ تحقیق قطعی این ادعا را تایید نکرده است.

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آستاگزانتین ممکن است برخی از مزایای سلامت قلب را ارائه دهد.۷).

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که آستاگزانتین جدا شده باعث کاهش تری گلیسیرید و افزایش کلسترول HDL “خوب” در افرادی با افزایش خفیف چربی خون می شود.۸).

با این حال، این مطالعه آستاگزانتین را در دوزهای بسیار بیشتر از آنچه که معمولاً از مکمل‌های روغن کریل دریافت می‌کنید، ارائه کرد. مشخص نیست که آیا مقادیر کمتر مزایای مشابهی را به همراه خواهد داشت یا خیر.

خلاصه

روغن کریل حاوی یک آنتی اکسیدان قوی به نام آستاگزانتین است که ممکن است از آن در برابر اکسیداسیون محافظت کند و فوایدی برای سلامت قلب به همراه داشته باشد.

فواید روغن کریل برای سلامتی

روغن کریل ممکن است سلامت قلب را بیشتر از روغن ماهی بهبود بخشد

روغن ماهی بیشتر به دلیل اثرات مفید آن بر سلامت قلب شناخته شده است، اما مطالعات متعدد نشان داده اند که روغن کریل می تواند سلامت قلب را نیز تا حد زیادی بهبود بخشد.

در یک مطالعه، شرکت کنندگان با کلسترول خون بالا به مدت سه ماه هر روز روغن ماهی، روغن کریل یا دارونما مصرف کردند. دوزها بسته به وزن بدن متفاوت است (۹).

روغن ماهی و روغن کریل چندین عامل خطر بیماری قلبی را بهبود می بخشند.

با این حال، آنها همچنین دریافتند که روغن کریل در کاهش قند خون، تری گلیسیرید و کلسترول بد LDL موثرتر از روغن ماهی است.

شاید جالب تر، این مطالعه نشان داد که روغن کریل موثرتر از روغن ماهی است، حتی اگر در دوزهای پایین تر داده شود.

بیشتر بخوانید
9 فواید شگفت انگیز ارده یا تاهینی

شایان ذکر است که این تنها یک مطالعه است. بنابراین، تحقیقات بیشتری برای مقایسه اثرات روغن کریل و روغن ماهی بر سلامت قلب مورد نیاز است.

خلاصه

یک مطالعه نشان داد که روغن کریل در کاهش چندین عامل خطر بیماری قلبی موثرتر از روغن ماهی است. برای تایید این یافته ها به تحقیقات بیشتری نیاز است.

روغن ماهی ارزان تر و راحت تر در دسترس است

یکی از مزیت‌هایی که روغن ماهی می‌تواند نسبت به روغن کریل داشته باشد این است که معمولاً بسیار ارزان‌تر و در دسترس‌تر است.

در حالی که روغن کریل می تواند بسیاری از مزایای سلامتی روغن ماهی را به اشتراک بگذارد و حتی از آن فراتر رود، اما قیمت بالاتری دارد. به دلیل گران بودن روش های جمع آوری و فرآوری، روغن کریل اغلب می تواند تا ۱۰ برابر گران تر از روغن ماهی باشد.

اگرچه روغن ماهی فقط ارزانتر نیست. همچنین اغلب بسیار مقرون به صرفه تر است.

بسته به جایی که زندگی می کنید و خرید می کنید، ممکن است برای پیدا کردن مکمل های روغن کریل مشکل تری داشته باشید و احتمالاً انتخاب کمتری نسبت به روغن ماهی پیدا خواهید کرد.

خلاصه

در مقایسه با روغن کریل، روغن ماهی معمولاً بسیار ارزان‌تر و در دسترس‌تر است.

آیا باید روغن کریل مصرف کنید یا روغن ماهی؟

به طور کلی، هر دو مکمل منابع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند و تحقیقات با کیفیتی برای حمایت از مزایای سلامتی خود دارند.

برخی شواهد نشان می دهد که روغن کریل ممکن است در بهبود چندین عامل خطر بیماری قلبی موثرتر از روغن ماهی باشد. با این حال، این تحقیق بسیار محدود است و هیچ مطالعه دیگری بهتر بودن یکی از دیگری را تایید نکرده است.

به دلیل تفاوت قیمت بسیار زیاد و تحقیقات محدودی که نشان می‌دهد یکی بهتر از دیگری است، ممکن است عاقلانه‌تر باشد که روغن ماهی را مکمل کنید.

با این حال، اگر درآمد اضافی برای خرج کردن دارید و می خواهید تحقیقات محدودی را دنبال کنید که نشان می دهد روغن کریل بهتر جذب می شود و ممکن است مزایای بیشتری برای سلامت قلب داشته باشد، ممکن است بخواهید روغن کریل مصرف کنید.

بیشتر بخوانید
تریپتوفان چیست؟

توجه به این نکته مهم است که ماهی و روغن کریل می‌توانند بر لخته شدن خون تأثیر بگذارند، بنابراین اگر در حال حاضر از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید یا اختلال خونی دارید، قبل از مصرف هر یک از این مکمل‌ها با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین، اگر سابقه حساسیت به ماهی یا صدف دارید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

خلاصه

اگر به دنبال منبعی با کیفیت از امگا ۳ با هزینه کم هستید، روغن ماهی می تواند انتخاب معقولی باشد. اگر بتوانید پول اضافی را خرج کنید، ممکن است روغن کریل را به دلیل مزایای بالقوه بیشتر سلامتی آن در نظر بگیرید، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه

ر حالی که روغن ماهی از ماهی های روغنی استخراج می شود، روغن کریل از سخت پوستان کوچکی به نام کریل قطب جنوب ساخته می شود.

برخی از مطالعات نشان می دهد که روغن کریل ممکن است بهتر توسط بدن جذب شود و در بهبود عوامل خطر بیماری قلبی موثرتر باشد. با این حال، برای تایید این یافته ها به مطالعات بیشتری نیاز است.

اگر به دنبال یک مکمل غنی از EPA و DHA با قیمت مناسب هستید، روغن ماهی ممکن است بهترین گزینه شما باشد.

از سوی دیگر، اگر مایلید پول اضافی را برای مزایای سلامتی بیشتر خرج کنید، ممکن است بخواهید روغن کریل مصرف کنید.

علیرغم تفاوت های آنها، روغن کریل و روغن ماهی هر دو منابع عالی DHA و EPA هستند و تحقیقات زیادی برای حمایت از مزایای سلامتی آنها انجام شده است.

Source link