استفاده از روغن نارگیل برای شستشوی دهان به طور فزاینده ای محبوب می شود.

بسیاری از مردم به این درمان سوگند یاد می کنند و بسیاری می گویند که از راه های دیگری نیز سلامت آنها را بهبود می بخشد.

این مقاله به بررسی این موضوع می پردازد که آیا حقیقتی در پشت این ادعاها وجود دارد یا اینکه کشیدن نفت فقط یک روند بی فایده دیگر است.

روغن کشی با روغن نارگیل می تواند سلامت دندان های شما را تغییر دهد

شستشوی دهان چیست و چگونه کار می کند؟

شستشوی دهان شامل چرخاندن روغن در اطراف دهان و استفاده از آن به عنوان دهانشویه است. هزاران سال است که به عنوان یک داروی عامیانه هندی استفاده می شود.

برای کشیدن روغن، یک قاشق غذاخوری روغن را در دهان خود قرار دهید، سپس آن را به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه بچرخانید.

مزیت اصلی این کار این است که میزان باکتری های مضر در دهان را کاهش می دهد.

وجود دارد صدها انواع مختلف باکتری در دهان شما در حالی که بسیاری دوستانه هستند، برخی دیگر دوست نیستند.

باکتری‌های موجود در دهان شما یک بیوفیلم روی دندان‌های شما ایجاد می‌کنند، لایه‌ای نازک به نام پلاک.

وجود پلاک روی دندان ها کاملا طبیعی است، اما اگر از کنترل خارج شود، می تواند مشکلات مختلفی از جمله بوی بد دهان، التهاب لثه، التهاب لثه و پوسیدگی دندان ایجاد کند.

روش کار شستشوی دهان ساده است – وقتی روغن را دور دهان خود می چرخانید، باکتری ها از بین می روند و در روغن مایع حل می شوند.

بیشتر بخوانید
اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ).

شستشوی دهان تقریباً با هر روغنی کار می کند، اما روغن نارگیل فوق بکر به دلیل طعم دلپذیری که دارد یک انتخاب محبوب است.

همچنین دارای پروفایل اسید چرب مطلوب حاوی مقادیر بالایی از اسید لوریک است که دارای خواص ضد میکروبی است.۱).

برای اطلاعات بیشتر در مورد مزایای شستشوی دهان، این مقاله را بررسی کنید.

خلاصه

شستشوی دهان یا غرغره یک درمان باستانی هندی برای تمیز کردن دهان و دندان است. گفته می شود که خطر پوسیدگی، التهاب لثه و بوی بد دهان را کاهش می دهد.

روغن نارگیل می تواند باکتری های مضر در دهان شما را کاهش دهد

استرپتوکوک موتانس یکی از باکتری‌های اصلی در دهان و نقش کلیدی در تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان است.

یک مطالعه روی ۶۰ بزرگسال نشان داد که کشیدن روغن با روغن نارگیل به مدت ۱۰ دقیقه در هر روز به طور قابل توجهی باعث کاهش تعداد S. mutans در بزاق فقط در دو هفته در مقایسه با آب مقطر (۲).

مطالعه دیگری در کودکان به این نتیجه رسید که روغن نارگیل به اندازه دهانشویه استاندارد کلرهگزیدین در کاهش موثر است. S. mutans (۳).

اگرچه این نتایج امیدوارکننده هستند، اما مطالعات بیشتری برای مقایسه اثربخشی روغن نارگیل با انواع دیگر روغن ها مورد نیاز است.

خلاصه

استفاده از روغن نارگیل به عنوان دهانشویه می تواند به میزان قابل توجهی تعداد باکتری های مضر مانند S. mutansدر دهان شما کاهش دهد

غرغره می تواند پلاک و التهاب لثه را کاهش دهد

ژنژیویت در اثر التهاب لثه ایجاد می شود و زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به باکتری های موجود در پلاک می کند.

بیشتر بخوانید
ترک‌های زبان: علائم و علت‌ها.

یک مطالعه روی ۲۰ پسر نوجوان مبتلا به ژنژیویت ناشی از پلاک، اثرات کشیدن روغن کنجد و دهانشویه استاندارد کلرهگزیدین را مقایسه کرد.

هم روغن و هم دهانشویه در برابر التهاب لثه موثر هستند.۴).

روغن نارگیل فواید مشابهی دارد. مطالعه یک ماهه دیگری روی ۶۰ نوجوان نشان داد که کشیدن روزانه روغن نارگیل به طور قابل توجهی نشانگرهای التهاب لثه را کاهش می دهد.۵).

خلاصه

شستشوی دهان با روغن نارگیل می تواند به کاهش التهاب لثه، که به عنوان التهاب لثه نیز شناخته می شود، کمک کند.

شستشوی دهان می تواند بوی بد دهان را کاهش دهد

بوی بد دهان که به آن هالیتوز نیز گفته می شود، در بسیاری از موارد به دلیل بوی مواد شیمیایی و گازهای تولید شده توسط باکتری ها در دهان شما ایجاد می شود.

این بیماری با عفونت، التهاب لثه و به طور کلی بهداشت نامناسب دهان همراه است.۶).

منطقی است که اگر از شر برخی از این باکتری ها خلاص شوید و سلامت دهان و دندان خود را بهبود بخشید، احتمال بوی بد دهان را کاهش می دهید.

یک مطالعه روی ۲۰ نوجوان نشان داد که شستشوی دهان با روغن کنجد به طور قابل توجهی تمام علائم بوی بد دهان را کاهش می دهد و به اندازه دهانشویه کلرهگزیدین موثر است.۷).

بیشتر بخوانید
درمان برفک دهان در بزرگسالان و کودکان

مطالعات بیشتر باید بررسی کنند که آیا کشیدن روغن با روغن نارگیل مزایای مشابهی برای هالیتوز دارد یا خیر. اما با توجه به اینکه می تواند پلاک و التهاب لثه را کاهش دهد، به نظر محتمل است.

خلاصه

برخی شواهد نشان می دهد که شستشوی دهان با روغن کنجد بوی بد دهان را کاهش می دهد. روغن نارگیل می تواند همین اثر را داشته باشد.

مزایای اثبات نشده و باورهای غلط

تصورات غلط زیادی در مورد شستشوی دهان وجود دارد.

یکی از ادعاهای رایج این است که شستشوی دهان می تواند دندان های شما را سفید کند. با این حال، در حال حاضر هیچ مطالعه ای برای تایید این مزیت وجود ندارد (۸).

برخی افراد همچنین معتقدند که شستشوی دهان نوعی سم زدایی است که سموم را از خون خارج می کند. هیچ مدرکی برای حمایت از این ایده وجود ندارد.

در نهایت، هیچ مدرک علمی مبنی بر کمک به این دارو در درمان بیماری‌هایی به جز بیماری‌هایی که دهان را درگیر می‌کنند، وجود ندارد.

خلاصه

افسانه ها و باورهای غلط زیادی در مورد شستشوی دهان وجود دارد. در حال حاضر هیچ مدرکی برای تایید این ادعا وجود ندارد که شستشوی دهان دندان های شما را سفید می کند یا سموم خون را از بین می برد.

نحوه شستشوی دهان فوق العاده ساده است:

  1. حدود یک قاشق غذاخوری روغن در دهان بریزید
  2. روغن را حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دور دهان خود بمالید
  3. روغن را بیرون بریزید، سپس دندان های خود را مسواک بزنید

بهتر است روغن را روی یک تکه کاغذ بریزید و آن را در سطل زباله بیندازید – در غیر این صورت گریس می تواند به مرور زمان لوله های شما را مسدود کند.

بیشتر بخوانید
تونسیلیت زبانی: علائم، علل و درمان

شما نیازی به استفاده از نیروی زیادی ندارید. اگر شستشوی دهان باعث درد در عضلات صورت شما می شود، کمی شل کنید. دفعه بعد سعی کنید از روغن کمتری استفاده کنید و آن را زیاد هم نزنید.

برخی افراد می گویند بهتر است قبل از مسواک زدن، روغن را با معده خالی بکشید. بسیاری این کار را هنگام دوش گرفتن در صبح انجام می دهند.

خلاصه

کشیدن روغن ساده است. یک قاشق غذاخوری روغن را در دهان خود بریزید، آن را به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه بچرخانید و تف کنید. سپس با آب بشویید و دندان های خود را مسواک بزنید.

خلاصه

شستشوی دهان با روغن نارگیل روشی ساده است که می تواند خطر بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و التهاب لثه را کاهش دهد.

بسیاری از ادعاهای بهداشتی مرتبط با شستشوی دهان وجود دارد، اما اکثر آنها توسط علم پشتیبانی نمی شوند.

صرف نظر از این، به نظر می رسد شستشوی دهان یک استراتژی اضافی عالی برای بهبود بهداشت دهان و دندان شما باشد. قطعا ارزش امتحان کردن را دارد.