روند بهبودی سوراخ کردن زبان یا پیرسینگ زبان

سوراخ کردن زبان باعث ایجاد زخم در یکی از پر از باکتری ترین قسمت های بدن می شود: دهان. تمیز نگه داشتن سوراخ کردن زبان دشوار است، که خطر عفونت را افزایش می دهد، به خصوص در طول فرآیند بهبود.

مطالعات کمی در مورد شایع بودن عفونت های سوراخ کردن زبان انجام شده است، اما محل گرم و مرطوب سوراخ کردن آن را به محل اصلی برای رشد باکتری ها تبدیل می کند. تماس با غذا ممکن است این خطر را بیشتر افزایش دهد.

یک نظرسنجی کوچک نشان داد که ۳ در ۵۱ افرادی که پیرسینگ زبان داشتند دچار عفونت شدند. مراقبت مناسب می تواند به بهبود زخم، کاهش خطر عفونت و کمک به نگه داشتن سوراخ در محل کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند بهبود مرحله به مرحله سوراخ کردن زبان، و همچنین برخی از خطرات و گزینه های درمانی مرتبط، ادامه مطلب را بخوانید.

روند بهبودی سوراخ کردن زبان

مراحل فرآیند درمان

هنگامی که سوراخ کردن زبان به درستی بهبود یابد، بدن زخم را مانند یک زخم درمان می کند.

بدن افراد همه متفاوت است، بنابراین روند درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف به دلیل دیابت، سرطان، HIV و برخی داروها ممکن است به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز داشته باشند و همچنین می توانند در برابر عفونت آسیب پذیرتر باشند.

به طور کلی، فرد می تواند انتظار داشته باشد که مراحل زیر را با بهبود سوراخ کردن زبان خود تجربه کند:

بعد از سوراخ کردن: روزهای ۱ تا ۳

بلافاصله پس از سوراخ کردن، زخم ممکن است بسیار دردناک و تحریک شود. ممکن است فرد در صحبت کردن و سازگاری با حس جدید در دهان مشکل داشته باشد. با این حال، آنها باید از دست زدن به سوراخ کردن یا ضربه زدن به سوراخ کردن با دندان خودداری کنند، زیرا این کار می تواند باعث افزایش تحریک شود.

بیشتر بخوانید
کاشت مو: گزینه‌ای پایدار و قابل اعتماد برای بهبود ظاهر و اعتماد به نفس

در ابتدا ممکن است لازم باشد که غذا را مستقیماً روی دندان قرار دهید تا جویده شود. برخی از افراد نیز برای چند روز اول مصرف اسموتی یا سایر غذاهای مایع را انتخاب می کنند تا زمانی که با جواهرات در جای خود غذا بخورند.

در این روزهای اولیه، شستشوی دهان با محلول نمکی چندین بار در روز ضروری است. بیشتر پیرسرها استفاده از a یک چهارم قاشق چایخوری نمک بدون ید در ۱ لیوان آب گرم مخلوط شده است. از محلول های قوی تر یا کرم های آنتی بیوتیک استفاده نکنید مگر اینکه پزشک توصیه کند. تمام دستورالعمل هایی که سوراخ کننده می دهد را دنبال کنید.

همچنین، پس از سوراخ کردن زبان جدید، از مسواک جدید استفاده کنید. این امر خطر ورود تصادفی باکتری های اضافی به محل را کاهش می دهد.

تورم و التهاب: روز ۴-۱۰

تورم تا چند روز پس از پیرسینگ افزایش می یابد و ممکن است تا یک هفته یا کمی بیشتر ادامه یابد. زخم ممکن است خونریزی یا ترشح کند. مقدار کمی خونریزی طبیعی است، اما خونریزی مداوم ممکن است علامت مشکل باشد. پس از چند روز، زخم ممکن است مایعی سفید یا شفاف ترشح کند.

هنگامی که تورم کاهش یافت، جواهرات را با یک قطعه جواهر کوتاه تر جایگزین کنید. گذاشتن زیورآلات طولانی تر در جای خود باعث افزایش سوزش می شود و ممکن است به دندان ها آسیب برساند. ایمن ترین کار این است که سوراخ کننده این کار را انجام دهد.

قبل از دست زدن به سوراخ کردن، همیشه دست ها را کاملا بشویید و فقط از جواهرات استریل و جدید که برای زبان در نظر گرفته شده است استفاده کنید.

خطر عفونت در این مرحله بسیار زیاد است. برخی از علائم عفونت عبارتند از:

 • تورم شدید
 • بدتر شدن درد
 • تب
 • بیرون آمدن چرک از زخم

بهبودی زودهنگام: روزهای ۱۰ تا ۳۰

پیرسینگ از بیرون به داخل بهبود می یابد، به این معنی که بیرونی ترین بافت زبان ابتدا بهبود می یابد. این بدان معنی است که اگرچه سوراخ کردن ممکن است کمتر تحریک شده باشد، اما در واقع هنوز برای یک ماه یا بیشتر بهبود می یابد.

بیشتر بخوانید
از ایده تا خلاقیت، با آموزش حرفه‌ای کاشت، طراحی و ژلیش ناخن خلاق باشید!

در این مرحله از روند بهبودی، باید درد کمتری داشته باشد و احساس نسبتاً طبیعی پیدا کند. با این حال، ممکن است فرد همچنان به زمان نیاز داشته باشد تا خود را با پیرسینگ سازگار کند.

زبان ها به سرعت بهبود می یابند، به این معنی که اگر فردی جواهرات را از بین ببرد، سوراخ ممکن است بسته شود، حتی برای مدت کوتاهی.

جای زخم و بهبودی کامل: هفته ۴-۶

پیرسینگ در اصل یک اسکار است و ایجاد این اسکار زمان می برد.

اگر هیچ عارضه ای وجود نداشته باشد، معمولاً بهبودی ۴-۶ هفته کامل انجام می شود . اگر بعد از یک ماه هنوز تورم وجود داشته باشد، یا اگر سوراخ کردن پس از یک دوره خوب به نظر می رسد دردناک یا متورم شود، ممکن است نشانه عفونت یا مشکل دیگری باشد.

مراقبت بلند مدت

پس از چند ماه، بدن با سوراخ کردن به عنوان یک اسکار برخورد می کند و احتمال بسته شدن سوراخ بدون جواهرات در آن کمتر است. خطر عفونت نیز بسیار کاهش می یابد. با این حال، افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند، سیستم ایمنی ضعیفی دارند و آسیب های دهانی دارند ممکن است همچنان در برابر عفونت آسیب پذیر باشند.

سوراخ کردن زبان نیز می تواند خطر مشکلات بهداشت دهان و دندان را افزایش دهد، از جمله لثه ها و دندان های عفونی. میله زبان، به خصوص بزرگ یا سنگین، ممکن است به دندان ضربه بزند. این ممکن است منجر به شکستگی دندان، عفونت در لثه یا دندان و مشکلات مشابهی در سلامت دهان شود.

بیشتر بخوانید
تاثیر جراحی بینی بر افسردگی

خطرات

سوراخ کردن زبان نسبتاً بی خطر است.

مهم ترین خطر مرتبط با سوراخ کردن زبان این است که زخم در مدت کوتاهی پس از سوراخ کردن عفونی شود. با این حال، اکثر عفونت ها خفیف هستند و پزشک می تواند به راحتی آنها را با آنتی بیوتیک های خوراکی درمان کند.

در موارد نادر، ممکن است فرد به عفونت جدی تری مانند آبسه مبتلا شود. این امر مستلزم ماندن در بیمارستان یا دریافت آنتی بیوتیک داخل وریدی است.

برخی از خطرات دیگر سوراخ کردن زبان عبارتند از:

 • آسیب به دندان ها و لثه ها
 • عقب رفتن لثه در داخل دهان
 • آنژین لودویگ، که یک نوع نادر از عفونت پوستی است که زیر زبان رخ می دهد
 • بلعیدن تصادفی جواهرات، که ممکن است باعث خفگی یا آسیب به گلو شود
 • انتقال بیماری هایی مانند کزاز و HIV، در صورتی که سوراخ کننده از جواهرات تمیز، نو و سوزن استریل استفاده نکند.
 • عفونتی که به خون یا سایر اندام‌ها سرایت می‌کند، اگرچه این بسیار نادر است

در برخی موارد، بدن می تواند پیرسینگ را رد کند، که می تواند منجر به عوارض بیشتر شود. در اینجا درباره ردهای پیرسینگ بیشتر بدانید.

درمان و درمان های خانگی

بیشتر پیرسینگ های زبان نیازی به درمان یا دارو خاصی ندارند. شستشو با محلول نمکی چند بار در روز معمولاً برای تمیز نگه داشتن پیرسینگ کافی است. برخی دیگر از استراتژی‌هایی که می‌توانند بهبود را تسریع کنند عبارتند از:

 • مسواک زدن مرتب دندان ها برای تمیز نگه داشتن دهان
 • شستشوی پیرسینگ بعد از هر وعده غذایی
 • سیگار نکشیدن
 • به حداقل رساندن صحبت کردن در چند روز اول
 • بازی نکردن یا دست زدن به پیرسینگ
 • اجتناب از تماس با مایعات بدن افراد دیگر – از جمله از طریق بوسیدن و رابطه جنسی دهانی – در طول بهبودی اولیه
 • به اشتراک گذاشتن بشقاب، نی، مسواک، یا هر چیز دیگری که با دهان شخص دیگری تماس دارد
بیشتر بخوانید
ساخت مداد چشم با جدیدترین متودها

سعی نکنید پیرسینگ عفونی را در خانه درمان کنید. عفونت بالقوه جدی است. این می تواند باعث ایجاد اسکار شدید شود و حتی ممکن است به سایر نقاط بدن گسترش یابد. اگر فردی مشکوک به عفونت است، بهتر است با یک پزشک قرار ملاقات بگذارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

به پزشک مراجعه کنید اگر:

 • علائم عفونت مانند تب، درد شدید، تورم جدید، یا غدد متورم در گردن وجود دارد.
 • پیرسینگ عفونی ظرف چند روز پس از درمان بهبود نمی یابد
 • سوراخ کردن به طور مداوم شروع به خونریزی می کند
 • چرک سبز یا زرد یا بوی بدی از سوراخ می آید
 • لثه ها متورم می شوند یا دندان ها درد می کنند
 • تورم یا رشد غیرعادی بافت در جای دیگری در دهان وجود دارد
 • علاوه بر مراجعه به پزشک، فرد ممکن است بخواهد برای علائم دردناک یا غیرعادی سوراخ کننده را پیگیری کند.

بسیاری از سوراخ‌کننده‌ها می‌توانند به درمان‌های خانگی کمک کنند که باعث کاهش ناراحتی و تسریع بهبودی می‌شوند. با این حال، توصیه یک سوراخ کننده جایگزین مشاوره با پزشک نیست.

خلاصه

برای اکثر افرادی که اقدامات لازم را برای اطمینان از تمیز ماندن آن انجام می دهند، سوراخ کردن زبان به سرعت بهبود می یابد و عوارض جدی ایجاد نمی کند.

ممکن است برای چند روز درد داشته باشد و چند روز دیگر متورم شود، اما این علائم بخش های طبیعی روند بهبودی هستند.

درد شدید، تورم طولانی مدت، مشکل در صحبت کردن و مشکلات خوردن طبیعی نیستند، اما قابل درمان هستند. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، فرد باید به پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «روند بهبودی سوراخ کردن زبان یا پیرسینگ زبان;