رژیم فستینگ ۵:۲ در کاهش وزن

تحقیقات نشان می دهد این رژیم فستینگ ۵ ۲ می‌تواند در بعضی افراد نسبت به رژیم عادی برتری داشته باشد.

همانطور که ذکر شداخیراً محدودیت انرژی متناوب (مثل روزه داری یا فستینگ) محبوب شده است. چرا که در این رژیم ها پیروی دقیق از رژیم، فقط در بعضی ساعتهای روز یا روزهای هفته لازم است، پس ممکن است باعث شود افراد راحتتر از آن تبعیت کنند.

محدودیت انرژی متناوب یا روزه داری متناوب، اشکال مختلفی دارد؛ از جمله رژیم روزه داری متناوب ۱۸/۶ و روزه داری یا فستینگ ۵:۲

در روزه داری ۵ ۲ فرد، ۲ روز در هفته محدودیت شدید کالری (حدود ۷۵ درصد انرژی کمتر از نیاز) و ۵ روز رژیم عادی دارد.

مطالعات جدید در مورد رژیم روزه داری یا فستینگ ۵:۲ چه می گویند؟

در یک مطالعه روی ۳۳۲ نفر، آنها را در سه گروه تقسیم کردند:

بیشتر بخوانید
کالری موجود در ودکا: کالری، کربوهیدرات، و حقایق تغذیه

۱- نقصان کالری پیوسته؛ یعنی هر روز یک مقدار مشخصی کالری دریافت می کردند؛ این مقدار ۱۰۰۰ کیلو کالری در روز برای زنان و ۱۲۰۰ کیلو کالری در روز برای آقایان بود.

۲- نقصان کالری یک هفته در میان؛ یعنی یک هفته رژیم کاهش وزن (با همان کالری) یک هفته رژیم معمول

۳- روزه داری ۵:۲ : یعنی ۵ روز هفته رژیم معمول و ۲ روزنقصان کالری با دریافت ۵۰۰ کیلوکالری در روز

بعد از ۱۲ ماه، نتایج نشان داد در سه گروه میزان کاهش وزن و تغییر در ترکیب بدن و عوامل خطر بیماری های قلبی؛ از نظر آماری با هم تفاوت نداشتند.

و در پیگیری بعد از ۱۲ ماه ( ۲۴ ماه بعد از شروع رژیم ) افراد هر سه گروه در حفظ کاهش وزن به یک اندازه موفق بودند.

بیشتر بخوانید
تاثیر رقص بر لاغری و تناسب اندام

بررسی سایر مطالعات روی رژیم روزه داری یا فستینگ ۵:۲

در مطالعه‌ای دیگر به مدت ۱۲ ماه که شامل ۶ ماه رژیم کاهش وزن و ۶ ماه تثبیت وزن بود نیز بین رژیم روزانه معمول کاهش وزن با رژیم فستینگ ۵:۲ که در آن شرکت کنندگان دو روز غیر متوالی در هفته روزه داشتند به این ترتیب که زنان ۴۰۰ کیلوکالری و آقایان ۶۰۰ کیلوکالری دریافت کردند، میزان کاهش وزن مشابهی دیده شد. فقط شرکت کنندگان در گروه رژیم روزه داری ۵:۲، احساس گرسنگی شدیدتری را گزارش کرده بودند.

مطالعات مشابه دیگر با زمان کوتاه تر و تعداد نمونه کوچکتر نیز وجود دارد که نتایج مشابهی داشته اند.

البته در یک مطالعه مداخله ای، بدون کنترل، روی ۱۳ زن سالم مشخص شده که دو روز روزه داری مطلق باعث افزایش قابل توجهی در سطح کتون خون و افزایش قند در روزهای دیگر می شود. همچنین عوارض نامطلوب کتوز مثل رژیم کتوژنیک مانند سرگیجه ، لرزش ، بی نظمی ضربان قلب و حالت تهوع دیده شد.

بیشتر بخوانید
تفاوت رژیم فستینگ متناوب با رژیم عادی در کاهش وزن

نتیجه گیری:

طبق جدیدترین مطالعات، رژیم روزه داری یا فستینگ ۵:۲ در کاهش وزن نسبت به سایر روشهای کاهش وزن بهتر یا بدتر نیست و در واقع اثرات مشابه ای دارد.

لذا در افرادی که تبعیت از رژیم های معمول که بایستی روزانه مقدار محدودی کالری دریافت کنند، سخت است و می توانند دو روز در هفته رژیم سخت تری داشته باشند و در عوض ۵ روز در هفته راحتتر غذا میل کنند، می تواند به رژیم عادی برتری داشته باشد، چرا در حفظ رژیم و رسیدن به کاهش وزن مطلوب کمک می کند.

بیشتر بخوانید
روزه آب: فواید، خطرات، و نحوه انجام صحیح آن

باید بدانید که کلید اصلی کاهش وزن در تمام رژیم ها نقصان کالری یعنی دریافت انرژی کمتر از نیاز بدن است. رژیم ۵:۲ نیز از این قاعده مستثنا نیست، به این معنی که اگر شما دو روز میزان مصرف را خیلی کم کنید و روزه بگیرید و ۵ روز دیگر هفته را زیاده روی کنید؛ بنحوی که بیش از نیاز خود کالری دریافت کنید، نه تنها وزن کم نمی شود بلکه احتمال افزایش وزن و عوارض ناخواسته نیز هست، بنابراین در صورتیکه می خواهید خود رژیم ۵:۲ را اجرا کنید این مهم را درنظر داشته باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه