یک رژیم غذایی عنصری فقط شامل مصرف مایعات یا پودرهای مخلوط شده با آب است – بدون مواد غذایی کامل. برای افرادی که با شرایط خاص پزشکی یا مشکلات گوارشی شدید زندگی می کنند، پزشک ممکن است رژیم غذایی عنصری را توصیه کند.

یک رژیم غذایی عنصری شامل فرمول‌هایی است که به راحتی قابل هضم هستند که به شکل مایع یا پودر هستند و تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند.

این برای کسانی است که مشکلات گوارشی شدید دارند و معمولاً تحت نظارت یک تیم پزشکی آموزش دیده انجام می شود.

برخی از افراد ممکن است سعی کنند از یک رژیم غذایی عنصری برای کاهش وزن پیروی کنند، علیرغم فقدان شواهدی که استفاده از آن را به دلایلی غیر از درمان شرایط پزشکی خاص تأیید می کند.

این مقاله توضیح می‌دهد که رژیم غذایی عنصری چیست و فواید، مضرات و اثربخشی آن را برای کاهش وزن مرور می‌کند.

رژیم غذایی عنصری چیست و آیا می توان از آن برای وزن استفاده کرد ...healthline.comhttps://www.healthline.com › ele...

رژیم غذایی عنصری چیست؟

یک رژیم غذایی عنصری شامل فرمول های تغذیه ای کامل به شکل «پیش هضم شده» است. این فرمول ها به صورت مایع یا پودرهایی هستند که قرار است با آب مخلوط شده و مصرف شوند.

فرمول های عنصری حاوی پروتئین، چربی و کربوهیدرات هایی هستند که قبلاً به بلوک های ساختمانی خود – اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب و قندها تجزیه شده اند. آنها همچنین حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

از آنجایی که مواد مغذی به این شکل به راحتی جذب می شوند، یک رژیم غذایی عنصری به دستگاه گوارش شما اجازه می دهد تا بدون به خطر انداختن دریافت غذایی شما استراحت کند.

اکثر فرمول‌های عنصری حاوی کربوهیدرات و پروتئین بیشتری نسبت به چربی هستند، زیرا چربی هضم آن دشوار است.۱).

یک رژیم غذایی عنصری اغلب برای افرادی که مشکلات گوارشی شدید دارند تجویز می شود. نشان داده شده است که به مدیریت علائم مربوط به بیماری های زیر کمک می کند:۲، ۳، ۴):

  • بیماری کرون: این بیماری التهابی روده با درد شکم، نفخ، اسهال و استفراغ مشخص می شود.
  • ازوفاژیت ائوزینوفیلیک (EoE): EoE یک بیماری التهابی است که به مری شما آسیب می رساند و منجر به مشکل در بلع، درد قفسه سینه و سوزش سر دل می شود.
  • رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO): SIBO با باکتری بیش از حد در روده کوچک شما مشخص می شود که منجر به نفخ، گاز و درد معده می شود.

علاوه بر این، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است برای افرادی که تحت عمل جراحی دستگاه گوارش یا روده قرار گرفته اند، و همچنین کسانی که برای تامین نیازهای غذایی خود تلاش می کنند، مانند افراد مبتلا به سرطان یا بی اشتهایی عصبی، رژیم غذایی اساسی تجویز کنند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه باید درباره رژیم هیپوگلیسمی بدانید

برخی از افراد ممکن است برای کمک به کاهش وزن به سمت یک رژیم غذایی عنصری کشیده شوند، اما برای این منظور در نظر گرفته نشده است.

یک رژیم غذایی عنصری شامل فرمول های تغذیه ای کامل و به راحتی قابل هضم است. معمولا برای مدیریت بیماری های گوارشی و سایر مسائل پزشکی استفاده می شود، اما برخی از افراد ممکن است آن را برای کاهش وزن امتحان کنند.

چگونه یک رژیم غذایی عنصری کار می کند

کسانی که از یک رژیم غذایی عنصری پیروی می کنند، معمولاً فقط فرمول های عنصری و بدون غذای جامد مصرف می کنند. آب و چای ساده معمولاً تنها مایعات مجاز دیگر هستند.

فرمول های عنصری به شکل مایع یا پودر هستند و می توانند از طریق لوله تغذیه یا درمان داخل وریدی استفاده شوند یا با آب مخلوط شده و به عنوان نوشیدنی مصرف شوند.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب نوشیدن فرمول های عنصری را با سرعت آهسته برای جلوگیری از گرفتگی و ناراحتی معده توصیه می کنند.

چندین فرمول عنصری تجاری تهیه شده برای تامین کالری کافی و تمام مواد مغذی لازم طراحی شده اند. اینها به عنوان محصولات بدون نسخه یا با نسخه در دسترس هستند (۱).

یک رژیم غذایی عنصری تقریباً همیشه توسط یک متخصص تغذیه و پزشک ثبت شده نظارت می شود که نوع و مقدار شیر خشک را بر اساس کالری و نیازهای غذایی هر فرد توصیه می کند.

در بیشتر موارد، فرد تمام مواد مغذی خود را از فرمول های عنصری دریافت می کند، اما برخی افراد ممکن است تنها بخشی از نیاز روزانه خود را از شیر خشک و بقیه را از غذاهای جامد تامین کنند. این موارد به عنوان رژیم های غذایی نیمه یا نیمه عنصری شناخته می شوند.۵).

برخی از افراد، مانند کسانی که بخشی از روده خود را برداشته اند، به طور نامحدود از یک رژیم غذایی عنصری پیروی می کنند، در حالی که برخی دیگر تا زمانی که علائمشان بهبود نیابد، فقط به فرمول های عنصری تکیه می کنند.

رژیم غذایی عنصری معمولاً برای کاهش وزن توصیه نمی شود، اما از نظر تئوری می تواند برای این منظور استفاده شود.

افرادی که از یک رژیم غذایی عنصری پیروی می کنند، معمولا برای تمام نیازهای غذایی خود به فرمول های عنصری تکیه می کنند و غذای جامد نمی خورند. آنها معمولا تحت نظارت یک تیم پزشکی هستند و رژیم غذایی را تا زمانی که علائم آنها بهبود یابد، دنبال می کنند.

آیا می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

برخی از جنبه های یک رژیم غذایی عنصری ممکن است به کاهش وزن کمک کند، اما هیچ تحقیق علمی در مورد این موضوع خاص وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
رژیم کاندیدا: راهنمای مبتدیان و برنامه غذایی

مطالعات بر روی افراد مبتلا به بیماری هایی که با رژیم غذایی عنصری درمان می شوند نشان داده است که می تواند منجر به کاهش وزن قابل توجهی شود. با این حال، این یک نتیجه مفید یا مورد نظر رژیم غذایی محسوب نمی شود (۶).

از آنجایی که یک رژیم غذایی عنصری معمولاً شامل فرمول‌های تغذیه‌ای کامل و بدون مواد غذایی دیگر است، پیروی از آن آسان است و نیازی به آماده‌سازی وعده‌های غذایی ندارد.

از نظر تئوری، شما می توانید فرمول های عنصری بنوشید و از تمام غذاهای جامد اجتناب کنید و همچنان نیازهای غذایی خود را تامین کنید.

بسته های فرمول عنصری یک بار مصرف در اکثر داروخانه ها موجود است و کنترل کالری دریافتی شما را آسان می کند.

با این حال، پیروی از یک رژیم غذایی عنصری بدون نظارت یک پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آموزش دیده توصیه نمی شود.

به طور کلی، فرمول های عنصری معمولاً برای کسانی که شرایط پزشکی خاصی دارند طراحی می شوند. بنابراین، آنها برای کاهش وزن مناسب نیستند.

برآوردن نیازهای مواد مغذی و کنترل تعداد کالری مصرفی در یک رژیم غذایی ساده آسان است. با این حال، فرمول های عنصری برای کاهش وزن در نظر گرفته نشده اند و بدون نظارت یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی توصیه نمی شوند.

سایر فواید رژیم غذایی عنصری

مطالعات نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی عنصری می‌توانند به مدیریت علائم بیماری‌های التهابی و شرایطی که بر دستگاه گوارش شما تأثیر می‌گذارند کمک کند.

این به این دلیل است که درشت مغذی‌ها – پروتئین، چربی و کربوهیدرات – در فرمول‌های عنصری از قبل تجزیه شده‌اند، که به آنها اجازه می‌دهد به سرعت توسط روده کوچک شما جذب شوند. به نوبه خود، روده شما می تواند استراحت کند.

رژیم‌های غذایی عنصری برای دهه‌ها در درمان بیماری کرون مورد استفاده قرار گرفته‌اند، وضعیتی که باعث التهاب مزمن دستگاه گوارش، درد معده، سوء جذب و چندین مشکل دیگر می‌شود.۲، ۷، ۸).

آنها همچنین به درمان ازوفاژیت ائوزینوفیلیک (EoE) کمک می کنند، که در نتیجه آسیب به پوشش مری شما ایجاد می شود و منجر به مشکلات بلع، درد و سوزش سر دل می شود.۳، ۹).

یک مطالعه روی ۲۱ بزرگسال مبتلا به EoE نشان داد که ۸۸٪ از شرکت کنندگان پس از ۴ هفته رژیم غذایی عنصری دیگر علائم این بیماری را تجربه نمی کنند. رژیم غذایی همچنین منجر به کاهش قابل توجه التهاب (۹).

بیشتر بخوانید
برنامه غذایی جنرال موتورز: فقط در ۷ روز وزن کم کنید؟

علاوه بر این، رژیم های غذایی عنصری ممکن است به درمان رشد باکتری روده کوچک (SIBO) که با نفخ، گاز و درد معده مشخص می شود، کمک کند.۱۰).

از آنجایی که مواد مغذی تامین شده توسط یک رژیم غذایی به سرعت جذب می شوند، ممکن است به اندازه کافی برای تغذیه باکتری های روده شما در دسترس نباشند، در نتیجه آنها را گرسنه می اندازد و از رشد بیش از حد آنها جلوگیری می کند.۴).

یک مطالعه بر روی ۹۳ بزرگسال مبتلا به SIBO نشان داد که پیروی از یک رژیم غذایی عنصری به مدت ۲۱ روز منجر به آزمایش تنفس لاکتولوز طبیعی در ۸۵٪ از شرکت کنندگان شد. تست تنفس لاکتولوز غیرطبیعی نشانگر SIBO (۱۰).

علاوه بر این، بیش از نیمی از کسانی که تست تنفس طبیعی داشتند، بهبود علائم را تجربه کردند (۱۰).

در نهایت، یک رژیم غذایی عنصری ممکن است به مدیریت درد مرتبط با پانکراتیت مزمن کمک کند، اما تحقیقات محدود است.۱۱، ۱۲).

یک رژیم غذایی عنصری می تواند به مدیریت بیماری هایی که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارند، از جمله بیماری کرون، ازوفاژیت ائوزینوفیلیک (EoE) و رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO) کمک کند.

معایب رژیم غذایی

پیروی از یک رژیم غذایی عنصری برای کاهش وزن چندین جنبه منفی دارد.

برای یکی، فقط باید تحت نظارت یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دنبال شود و برای کسانی که شرایط پزشکی خاصی ندارند توصیه نمی شود.

علاوه بر این، پیروی طولانی مدت از یک رژیم غذایی عنصری می تواند بسیار دشوار باشد، زیرا فقط از فرمول های عنصری تشکیل شده و معمولاً غذاهای جامد را حذف می کند.

افرادی که از یک رژیم غذایی عنصری پیروی می کنند ممکن است در مراحل اولیه به دلیل عدم انتخاب غذا دچار خستگی و تحریک پذیری شوند.

علاوه بر این، فرمول های عنصری می توانند بیش از ۱۰ دلار برای هر بسته هزینه داشته باشند و برای استفاده روزمره بسیار گران هستند، به خصوص اگر نسخه یا پوشش بیمه ای نداشته باشید.

به عنوان مثال، شما ممکن است به ۴ یا بیشتر بسته های تک وعده ای (هر کدام ۳۰۰ کالری) در روز نیاز داشته باشید تا نیازهای کالری خود را برآورده کنید، که ممکن است بیش از ۴۰ دلار هزینه داشته باشد.

فرمول های عنصری معمولاً دارای چربی بسیار کم و کربوهیدرات بالایی هستند که می تواند قند خون شما را افزایش دهد. بنابراین، یک رژیم غذایی عنصری ممکن است منجر به اختلال در تنظیم قند خون در افراد مبتلا به مشکلات کنترل قند خون، مانند دیابت نوع ۲ شود.۱۳).

بیشتر بخوانید
رژیم 1200 کالری: کاهش وزن، خطرات و وعده غذایی

در نهایت، فرمول های عنصری در مقایسه با پروتئین و کربوهیدرات نسبتاً کم چربی هستند. اگر برای مدت طولانی بدون مصرف چربی مکمل از یک رژیم غذایی عنصری پیروی می کنید، ممکن است نیازهای مصرف چربی روزانه خود را تامین نکنید.

پیروی از یک رژیم غذایی عنصری برای کاهش وزن به طور غیر ضروری محدود کننده و گران است و ممکن است منجر به خستگی و افزایش قند خون شود.

آیا باید یک رژیم غذایی عنصری را امتحان کنید؟

تحت نظارت یک پزشک و متخصص تغذیه، یک رژیم غذایی عنصری ممکن است به درمان مشکلات گوارشی شدید کمک کند.

اگر یکی از شرایطی را تجربه می کنید که یک رژیم غذایی عنصری ممکن است به بهبود آن کمک کند، مانند بیماری کرون یا SIBO، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اجرای این رژیم صحبت کنید.

با این حال، استفاده از یک رژیم غذایی عنصری برای اهدافی غیر از درمان این بیماری های خاص توصیه نمی شود.

به طور خاص، پیروی از یک رژیم غذایی عنصری برای کاهش وزن برای یک فرد سالم بسیار محدود کننده، پرهزینه و غیر ضروری است. همچنین هیچ تحقیقی برای حمایت از استفاده از این رژیم برای کاهش وزن وجود ندارد.

در عوض، سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل همراه با انواع غذاهای مغذی داشته باشید. این می تواند یک راه موثر برای کاهش وزن بدون چنین محدودیت های شدید باشد.

یک رژیم غذایی عنصری می تواند به درمان مشکلات گوارشی شدید کمک کند، اما به احتمال زیاد برای یک فرد بالغ سالم که سعی در کاهش وزن دارد، غیر ضروری و بیش از حد محدود کننده است.

خلاصه

یک رژیم غذایی عنصری شامل فرمول های مایع به راحتی قابل هضم است که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را تامین می کند.

این معمولاً تحت نظارت پزشکی برای درمان مشکلات گوارشی شدید استفاده می شود.

در حالی که از نظر تئوری می توانید از یک رژیم غذایی عنصری برای کاهش وزن پیروی کنید، این توصیه نمی شود.

خوردن یک رژیم غذایی متعادل بر اساس غذاهای کامل راه بهتری برای کاهش وزن و رسیدن به اهدافتان است.