رژیم غذایی در پرستاری از سالمند

چکیده :
در مراقبت از سالمندان به چه نکات تغذیه ای باید توجه نمود؟ پرستار سالمند کدام اقدامات احتیاطی را باید در مورد رژیم غذایی سالمندان مورد توجه قرار دهد؟

در مراقبت از سالمندان به چه نکات تغذیه ای باید توجه نمود؟ پرستار سالمند کدام اقدامات احتیاطی را باید در مورد رژیم غذایی سالمندان مورد توجه قرار دهد؟ برای کسب اطلاعات سودمند در این باره و یافتن پاسخ پرسش های خود تا انتهای این مقاله با طنین سلامت البرز همراه باشید. مرکز مراقبت های ویژه طنین سلامت البرز انواع خدمات پزشکی و پرستاری را با کادر مجرب همراه با مجوز رسمی ارائه میدهد. از جمله مهم ترین خدمات این شرکت اعزام پرستار سالمند در کرج میباشد که میتوانید با مراجعه به وبسایت taninsalamatalborz.com این خدمات را درخواست نمایید.

رژیم غذایی سالمند

تغذیه در دوران سالمندی

تغذیه سالمندان اغلب به دلیل عوامل مختلف می تواند ناکافی و نامتعادل باشد. از عواملی که بر تغذیه سالمندان تأثیر منفی می‌گذارد می‌توان به تنها زندگی کردن، ناتوانی جسمی برای خرید مواد غذایی، عدم توانایی تهیه و پخت غذا، عدم حضور افراد کمکی و پرستار سالمند، وجود مشکل در جویدن و دندان‌ها، کمبود درآمد برای تامین تغذیه کافی و … اشاره کرد.

علاوه بر این موارد، بیماری ها یا داروهایی که باعث کاهش اشتها، جذب و استفاده از مواد مغذی یا افزایش نیاز به مواد مغذی می شوند و همچنین افسردگی یا مشکلات روانی نیز بر وضعیت تغذیه سالمندان تأثیر می گذارد.

آشنایی با نیازهای تغذیه ای سالمندان(مسئله ای مهم برای هر پرستار سالمند)

به دلیل کاهش حرکات بدنی و میزان متابولیسم پایه در سالمندان، مصرف انرژی و در نتیجه نیاز به انرژی نیز در بدن آنها کاهش می یابد. نیاز به انرژی در دوران سالمندی برای مردان ۲۳۰۰ کیلوکالری در روز و برای زنان ۱۹۰۰ کیلوکالری در روز ذکر شده است. اضافه وزن یکی از عواملی است که خطر مرگ را در سالمندان افزایش می دهد، بنابراین شاخص توده بدنی (BMI) یک فرد سالمند باید بین ۲۰ تا ۲۵ باشد. خطرات سلامتی در سالمندان با  BMIبرابر با ۳۰ و بالاتر افزایش می یابد. در این حالت انرژی رژیم غذایی باید به گونه ای محدود شود که کمتر از ۸۰۰-۱۰۰۰ کیلوکالری در روز نباشد. تنظیم رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و تغییر سبک زندگی برای کاهش وزن توصیه می شود.

جایگاه آب و مایعات در رژیم غذایی سالمندان

یک پرستار سالمند باید دقت داشته باشد که در سالمندان، مصرف مایعات ممکن است به دلایلی مانند کاهش احساس تشنگی و محدودیت مصرف مایعات به دلیل کنترل ناقص مثانه کافی نباشد. اما در صورت وجود اسهال، تب، عفونت و در هوای بسیار گرم، مصرف ناکافی مایعات می تواند باعث کم آبی بدن شود. به دلیل مصرف کم مایعات، خطر یبوست و ایجاد سنگ کلیه وجود دارد. سالمندان باید روزانه حداقل ۸ لیوان مایعات (آب، شیر، آبمیوه، چای و …) مصرف کنند.

ویتامین هایی که پرستار سالمند باید در رژیم غذایی او در نظر بگیرد

پرستار سالمند باید دقت داشته باشد که به دلیل مشکلات حاد و مزمن سلامتی که با افزایش سن رخ می دهد، ممکن است نیاز به ویتامین در افراد مسن افزایش یابد. اگرچه ممکن است با افزایش سن طبیعی، ذخایر بافتی به تدریج کاهش یابد، اما یک رژیم غذایی مخلوط مناسب و متعادل، تمام ویتامین ها را به مقدار لازم تامین می کند. از این رو سالمندان باید از استفاده بی رویه از داروهای ویتامینی جلوگیری کنند و باید توجه داشت که زیاده روی در مصرف ویتامین ها نیز همچون کمبود آنها در بدن می تواند سمی باشد. در مواردی که نیاز به مکمل های ویتامینی باشد، استفاده از مولتی ویتامین های حاوی ویتامین در سطوح مطمئن مناسب توصیه می شود.

نکات غذایی برای پرستاران سالمند

گروه های غذایی که باید در رژیم غذایی سالمندان وجود داشته باشند

شیر و لبنیات

شیر ​​و ماست مناسب ترین غذاها برای سالمندان هستند. در صورت علاقه به مصرف پنیر نیز پنیرهای کم چرب و کم نمک باید انتخاب شوند. دسرهای شیری مناسب ترین دسرها برای سالمندان می باشند.

گوشت – تخم مرغ – حبوبات

پرستار سالمند باید دقت داشته باشد که در رژیم غذایی سالمندان باید مصرف گوشت مرغ و ماهی بر مصرف گوشت قرمز ترجیح داده شود. به خصوص میزان چربی گوشت سفید مرغ بدون پوست بسیار کم است و به همین سبب مزایای سلامتی بیشتری دارد. همچنین تخم مرغ را می توان به عنوان جایگزینی برای گوشت قرمز مصرف کرد. حبوبات نیز به دلیل کمک به گوارش و مزایای سلامتی فراوان باید در رژیم غذایی افراد سالمند قرار بگیرند.

سبزیجات و میوه ها

مصرف سبزیجات برگ سبز و میوه ها و سبزیجات زرد و نارنجی از نظر تامین آنتی اکسیدان، ویتامین B، کاروتن و ویتامین C مهم است. پرستار سالمند باید روزانه ۲۰۰-۳۰۰ گرم میوه را در برنامه غذایی فرد سالمند قرار دهد. علاوه بر اینها، مواد غذایی جزو گروه غلات نیز باید به میزان لازم در رژیم غذایی افراد سالمند قرار بگیرند.

توصیه های تغذیه ای برای سالمندان

  • انرژی رژیم غذایی باید به گونه ای باشد که محدوده وزن مورد نظر را حفظ کند. (BKl = 20-25)
  • ۶۰-۵۵ درصد انرژی باید از کربوهیدرات تامین شود. مصرف شکر خالص باید کاهش یابد و کربوهیدرات های پیچیده ترجیح داده شود.
  • ۳۰-۲۵ درصد انرژی باید از چربی ها تامین شود. میزان چربی اسیدهای چرب اشباع، تک غیراشباع و چند غیراشباع باید برابر باشد.
  • ۱۲-۱۵ درصد انرژی باید از پروتئین ها تامین شود.
  • روزانه حداقل ۸ لیوان مایعات مصرف شود.
  • نباید بیش از ۵-۶ گرم نمک در روز مصرف شود.
  • فیبر غذایی کافی (۲۵-۳۰ گرم در روز) باید مصرف شود.
  • کلسترول رژیم غذایی باید ۳۰۰ میلی گرم در روز یا کمتر باشد.
  • تعداد وعده های غذایی باید افزایش یابد و غذاهای روزانه باید در ۳ وعده غذایی و ۲-۳ میان وعده توزیع شود.

نکات مربوط به آماده سازی مواد غذایی توسط پرستار سالمند

پرستار سالمند باید دقت داشته باشد که روش های آماده سازی و پخت غذا باید با اصولی مطابقت داشته باشد که از هدر رفتن مواد مغذی جلوگیری شود. باید از سرخ کردن مواد غذایی پرهیز کرد. مصرف پروتئین، ویتامین و مواد معدنی کافی نیز در رژیم غذایی افراد سالمند توصیه می شود. برخی عوامل ممکن است بر تغذیه افراد مسن تأثیر بگذارند. دلایل فیزیولوژیکی، روانی، اجتماعی و اقتصادی، بیماری ها، تداخل دارو و مواد مغذی باید توسط پرستار سالمند تشخیص داده شود. تغییرات گوارشی مانند اشکال در بلع، علل فیزیکی مانند عدم داشتن تحرک کافی و … نیز بر تغذیه تاثیر می گذارند. تمامی این عوامل باید توسط پرستار سالمند تحت نظر قرار گرفته و در صورت امکان برطرف گردند.

در تغذیه سالمندان، دریافت کالری، مواد معدنی و ویتامین ها باید در صورت امکان زیر نظر متخصص تغذیه به میزان کافی و متعادل تهیه شود و با افزایش تعداد وعده های غذایی و کاهش میزان غذا، رژیم غذایی مناسب تنظیم گردد.

درباره شرکت طنین سلامت البرز

در این مقاله نکاتی درباره تغذیه و رژیم غذایی که پرستاران سالمند باید رعایت کنند را شرح دادیم. شما نیز درصورتی که برای سالمند خود نیاز به پرستار داشته باشید، میتوانید با کارشناسان مرکز مراقبت های ویژه طنین سلامت البرز تماس بگیرید تا آنها فرد مورد نظر را در سریع ترین زمان به محل اعزام نمایند. همچنین این مجموعه انواع خدمات پرستاری از جمله تزریقات در منزل، نوار قلب در منزل، ویزیت پزشک متخصص و آزمایش در منزل کرج را ارائه میدهد. برای اطلاعات بیشتر کافیست با شماره ۰۹۹۳۸۷۱۶۳۳۲ تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
خدمات پرستاری کودک ، بیمار و سالمند
دیدگاهتان را بنویسید