رژیم کتوژنیک برای سندرم روده تحریک پذیر و نفخ

پیروی از رژیم کتوژنیک می‌تواند مشکلات روده مانند تولید بیش از حد گاز، نفخ، و نفخ را بهبود بخشد (*).

یک توضیح این است که رژیم کتو به طور طبیعی قند و FODMAP (الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی الها) کمتری دارد. FODMAP ها کربوهیدرات هایی هستند که باعث ناراحتی گوارشی در برخی افراد می شوند. بنابراین، اجتناب از این محرک‌ها می‌تواند به بهبود روده در طول زمان کمک کند (*).

اگر به طور خاص با SIBO – یا به طور کلی تر، IBS سر و کار دارید – این راهنما هر چیزی را که باید در مورد این شرایط و نحوه استفاده صحیح از کتو برای سلامت گوارش خود بدانید را مورد بحث قرار می دهد.

رابطه بین SIBO، IBS و نفخ چیست؟

SIBO مخفف رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک است. این وضعیتی است که با باکتری بیش از حد در روده کوچک مشخص می شود و نسبت به قبل شایع تر است. فکر می کنم، به لطف تست های امروزی که به راحتی در دسترس هستند برای تشخیص SIBO (*).

توجه داشته باشید که در حالی که همه افراد در روده خود باکتری دارند، عدم تعادل یا دیسبیوز باعث ایجاد مشکلاتی می شود.

از سوی دیگر، IBS یا سندرم روده تحریک پذیر (همچنین به عنوان کولون تحریک پذیر شناخته می شود)، می تواند ناشی از SIBO باشد. علائم IBS مانند نفخ، اتساع، گرفتگی عضلات، یبوست و اسهال می تواند شبیه علائم SIBO باشد (*).

علاوه بر این، SIBO در IBS غالب با اسهال (IBS-D) شایع تر از IBS غالب با یبوست (IBS-C) است (*).

طبق یک متاآنالیز، احتمال ابتلا به SIBO در افراد مبتلا به IBS بیشتر است (*). این بدان معنی است که اگر شما مبتلا به IBS هستید، منطقی است که فرض کنید ممکن است SIBO داشته باشید.

یکی از راه‌های تأیید SIBO آزمایش تنفس است (*). ما در ادامه این مقاله بیشتر در مورد آن، از جمله روش‌های آزمایش دیگر بحث خواهیم کرد.   از سوی دیگر، نفخ یک علامت رایج در SIBO و سندرم روده تحریک‌پذیر. این با خوردن غذاهای حاوی FODMAP تحریک می شود. باکتری های روده شما از این قندها تغذیه می کنند و باعث تخمیر، تولید گاز و سپس نفخ می شوند (*).

در این مقاله، ما بیشتر بر SIBO به عنوان یک علت زمینه‌ای IBS تمرکز می‌کنیم و از علل احتمالی آن شروع می‌کنیم.

علل احتمالی SIBO چیست؟

طبق مطالعات مختلف تحقیقاتی، این عوامل می توانند خطر رشد بیش از حد باکتری ها را در افراد افزایش دهند:ا

۱. رژیم غذایی ضعیف یا رژیم غذایی سرشار از FODMAP

رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات ها و قندهای تصفیه شده ممکن است به SIBO کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که افراد چاق دارای SIBO کربوهیدرات و قندهای تصفیه شده بیشتری نسبت به افراد بدون SIBO مصرف کردند. علاوه بر این، آنها مصرف فیبر کمی داشتند (*).

در اینجا توضیحات احتمالی در پشت این وجود دارد:

قند بیش از حد می تواند باکتری های روده را با کاهش تنوع آنها تغییر دهد، که با دیس بیوز مرتبط است (* ، ).

علاوه بر این، قند اضافی پروتئوباکتری ها را افزایش می دهد و باکتروئیدها را کاهش می دهد. در حالی که این باکتری ها مفید هستند، عدم تعادل منجر به التهاب می شود.

کربوهیدرات های خاصی قابل تخمیر هستند – FODMAPs. به این معنی که آنها به عنوان غذا برای باکتری های روده عمل می کنند. در حالی که این لزوما چیز بدی نیست، برخی از افراد تمایل بیشتری به تخمیر دارند و بنابراین مشکلات روده را تجربه می کنند.

افراد حساس باید از غذاهای با FODMAP بالا مانند گندم، جو و میوه های با فروکتوز بالا مانند سیب و انبه دوری کنند.

همانطور که متوجه شدید، برای شروع، این غذاها کتو دوستانه نیستند. (با این حال، چند غذای دوستدار کتو همراه با FODMAP وجود دارد که هنوز باید از آنها آگاه باشید. ما در ادامه این مقاله به شما غذاهایی را نشان خواهیم داد که باید از آنها اجتناب کنید.)

۲. استفاده از آنتی بیوتیک

اگرچه SIBO را می توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد، اما استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها میکروبیوم روده شما را مختل می کند.

طبق مقاله مروری در Frontiers، آنتی‌بیوتیک‌ها تنوع میکروبیوتا را کاهش می‌دهند و همچنین می‌توانند منجر به رشد بیش از حد پاتوبیون‌ها شوند – اینها میکروارگانیسم‌های بالقوه مضر هستند. در روده (*).

همان مقاله همچنین اشاره کرد که قرار گرفتن زودهنگام با آنتی بیوتیک ها (برای مثال نوزادان) ممکن است منجر به ایجاد بیماری التهابی روده یا IBD شود (*). توجه داشته باشید که SIBO در برخی از بیماران مبتلا به IBD وجود دارد.

در حالی که آنتی‌بیوتیک‌ها با مبارزه با عفونت به ما کمک می‌کنند، اما عوارض جانبی دارند – یکی از این موارد، دیس‌بیوز میکروبیوم روده است.

۳. مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی یا تحریک دستگاه گوارش ناشی از غذای آلوده، در افراد مسن، کودکان کوچکتر و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شایع است (* ).*،

در طول مسمومیت غذایی، عوامل بیماری‌زا حرکت یون‌ها و آب را در دستگاه گوارش شما دفع می‌کنند و در نتیجه اسهال ایجاد می‌شود (*). مطالعه نشان می دهد که اسهال مکرر، طولانی تر و شدید می تواند میکروبیوم روده را مختل کند (*).

به همین دلیل است که گاهی اوقات پزشک پروبیوتیک‌ها را برای توقف اسهال و بازگرداندن تعادل گوارشی تجویز می‌کند (*).

تحقیق جدید نشان می دهد که آپاندیس ممکن است به عنوان یک “خانه امن” برای باکتری های مفید روده مانند باکتروئیدها، لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم (*). به این ترتیب، وقتی در اثر مسمومیت غذایی دچار اسهال می‌شوید، میکروب‌های مفید آپاندیس شما می‌توانند سیستم گوارش شما را دوباره پر کنند.

با این حال، افرادی که آپاندیس خود را برداشته اند، ممکن است نیاز به اقدامات بیشتری برای جمع آوری مجدد باکتری های خوب روده خود داشته باشند. به عنوان مثال مصرف پروبیوتیک ها و خوردن غذاهای تخمیر شده.

۴. یبوست

اجابت مزاج کمتر نیز می تواند منجر به رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک شود. بنابراین، اگر علاوه بر علائم مرتبط مانند درد شکم و نفخ، یبوست هم دارید، دلیلی برای مشکوک شدن به SIBO دارید.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ توضیح داد که فلور متانوژن در روده باعث تولید بیش از حد متان می شود که اغلب در بیماران مبتلا به یبوست اتفاق می افتد. داده ها همچنین نشان می دهد که گاز متان انتقال روده یا زمان حرکت غذا از دهان به انتهای روده بزرگ را کند می کند (*).

از آنجایی که کاهش زمان انتقال روده می تواند تخمیر را افزایش دهد، ممکن است بخواهید در وهله اول از بروز یبوست جلوگیری کنید. مصرف یک رژیم غذایی پرچرب که شامل فیبر رژیمی است باعث حرکت منظم روده می شود.

۵. اسید معده کم

اسید معده یا اسید معده حاوی آنزیم های گوارشی است که غذا را تجزیه می کند. همچنین پاتوژن های میکروبی را از بین می برد (* , *).

وقتی سطح PH معده شما بالاست، همه چیز مشکل ساز می شود. به عنوان مثال، سطح pH ضعیف اسیدی ۴.۰ خطر رشد بیش از حد باکتری ها را افزایش می دهد (*).

علائم کاهش اسید معده شامل نفخ، آروغ، درد شکم و گرفتگی است که می تواند نشان دهنده SIBO باشد. عواملی که می توانند منجر به کاهش سطح اسید معده شوند عبارتند از H. پیلوری (که به دیواره معده حمله می کند)، افزایش استرس، و افزایش سن (* ، < a i=5>*، *، *< a i=10>).

اگر به اسید معده پایین مشکوک هستید، حتماً برای ارزیابی بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

علائم SIBO قابل توجه

بیشتر علائم SIBO مشابه علائم IBS هستند و می توانند از خفیف تا بدتر متغیر باشند. توجه به موارد زیر (* ، *):

 • درد شکم
 • نفخ
 • نفخ شکم
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • یبوست

کمبود ویتامین ناشی از سوء جذب مواد مغذی یکی دیگر از ویژگی های بالینی رشد بیش از حد باکتری ها است. مواد مغذی با جذب ضعیف عبارتند از پروتئین، چربی، ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K (* ، *).

جالب است که برخی از بیماران افزایش میل به غذاهای حاوی قند و نشاسته را گزارش می کنند (*). این می تواند سطح قند خون را افزایش دهد و باعث افزایش وزن شود.

آیا باید برای SIBO آزمایش شوید؟

آزمایش تشخیصی بهترین راه برای تأیید وجود SIBO است. پزشک شما ممکن است آزمایش‌های تنفسی غیرتهاجمی را تجویز کند که محبوب هستند. آزمایش‌های تنفسی گازهای خاصی را که توسط باکتری‌ها در روده کوچک شما تولید می‌شوند، مانند هیدروژن و متان بررسی می‌کنند (*).

آزمایش دیگر آزمایش مدفوع نقشه GI است که باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های خاص را بررسی می‌کند. در همین حال، تست آسپیراسیون ژژنوم “استاندارد طلایی” برای تشخیص SIBO در نظر گرفته می شود (*).

آیا رژیم کتو برای SIBO خوب است؟

آره. یک رژیم کم کربوهیدرات مانند کتو می تواند برای کاهش نفخ به طور کلی و SIBO به طور خاص بسیار موثر باشد. اکثر افراد مبتلا به SIBO با پیروی از رژیم غذایی کم FODMAP تسکین می یابند. اگرچه کاملاً با کتو متفاوت است، اما ترکیب یک رژیم غذایی کم FODMAP با یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات، غذاهای محرک را برای بهبود علائم SIBO حذف می کند.

مخاطرات رایج روده (غذاهای با FODMAP بالا) که باعث تخمیر می شوند عبارتند از سیب، گلابی، غلات، غلات، دانه های سویا، محصولات لبنی، و پلی ال ها یا الکل های قند (*). توجه داشته باشید که همه این غذاها سرشار از کربوهیدرات هستند به جز پلیول ها که شیرین کننده های کتو دوست هستند.

بنابراین، برای کسی که به فکر کاهش کربوهیدرات برای مدیریت SIBO و سلامت روده است، علاوه بر اهداف دیگری مانند کاهش وزن، رژیم کتو یک گزینه عالی است.

افرادی که با IBS غالب با اسهال (IBS-D) دست و پنجه نرم می کنند نیز ممکن است با پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات بهبود علائم را تجربه کنند. در یک مطالعه در سال ۲۰۰۹، دفعات مدفوع شرکت کنندگان کاهش یافت در حالی که قوام مدفوع از حالت اسهالی به حالت عادی رسید. آنها همچنین تسکین درد را تجربه کردند (*).

چگونه می توانم به طور طبیعی از شر SIBO خلاص شوم؟

خبر خوب این است که SIBO را می توان با داروهای طبیعی درمان کرد، مانند ترکیب یک رژیم غذایی کم FODMAP و کربوهیدرات کم، مصرف پروبیوتیک ها و مکمل های کلاژن. پزشک شما همچنین ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای کاهش بار باکتریایی تجویز کند.

۱. از یک رژیم کم FODMAP کتو پیروی کنید

این به معنای انجام یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات، در عین حال، اجتناب از FODMAPS های رایج مانند:

 • فروکتان ها و GOS (گالاکتو-الیگوساکاریدها): پیاز، سیر، حبوبات، مارچوبه، کلم بروکسل، کلم بروکلی و کلم
 • لاکتوز: محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و کره
 • فرکتوز: سیب، انبه، گلابی، هندوانه (توجه داشته باشید که سیب، انبه و گلابی برای شروع میوه‌های کتو دوست نیستند.)
 • پلی‌ال‌ها: الکل‌های قندی مانند زایلیتول، مالتیتول، سوربیتول، ایزومالت و مانیتول

این رژیم کم کربوهیدرات و کم FODMAP را برای چند هفته دنبال کنید و به علائم خود توجه کنید. پس از برطرف شدن علائم، ممکن است شروع به معرفی مجدد یک غذا در یک زمان از یک دسته FODMAP کنید. فقط مطمئن شوید که از میوه های با کربوهیدرات بالا از میوه های ذکر شده در بالا استفاده نمی کنید تا از کتوز خارج نشوید.

معرفی مجدد FODMAP ها به آرامی به شما کمک می کند میکروبیوم روده سالم و متنوعی داشته باشید. میکروب های متعددی به ساختن یک سیستم ایمنی خوب برای مبارزه با باکتری ها و ویروس هایی که به بدن حمله می کنند کمک می کنند. ایزاک رابرتسون، متخصص تغذیه، مربی تناسب اندام شخصی و یکی از بنیانگذاران Total Shape می گوید: این امر احتمال آلرژی، عفونت و آسم را کاهش می دهد.

۲. پروبیوتیک ها برای اسهال

اگرچه مطالعات روی پروبیوتیک ها برای SIBO محدود است، مصرف پروبیوتیک ها می تواند اسهال مزمن مربوط به رشد بیش از حد باکتری ها و اتساع را برطرف کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که افرادی که پروبیوتیک مصرف می کردند در مقایسه با افرادی که فقط آنتی بیوتیک مصرف می کردند، کاهش زیادی در درد، نفخ، آروغ زدن و اسهال داشتند (*).

Smidge (GutPro) گزینه خوبی است زیرا عاری از مواد حساسیت‌زا مانند شیر، صدف‌ها و تخم‌مرغ است. علاوه بر این، حاوی پری بیوتیک‌هایی نیست که ممکن است باکتری‌های روده را تغذیه کند و علائم SIBO را بدتر کند.

۳. چای زنجبیل برای یبوست

افرادی که از یبوست رنج می برند ممکن است با مصرف چای زنجبیل تسکین پیدا کنند. چای زنجبیل همچنین می تواند علائم IBS را کاهش دهد و از روده سالم حمایت کند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۸ نشان داد که عصاره زنجبیل تحرک دستگاه گوارش را بهبود می بخشد. زنجبیل باعث تسریع تخلیه معده و تحریک انقباضات مقعدی در افراد سالم می شود (*).

به عنوان یک مزیت اضافه، زنجبیل ممکن است حالت تهوع را که یکی از علائم SIBO است (*) را تسکین دهد.

۴. چربی های سالم بیشتری مصرف کنید

یک برنامه غذایی رژیم کتو عمدتاً شامل چربی است (*). این افزایش مصرف چربی باعث افزایش کتون ها و کاهش وزن شما می شود، و در موارد SIBO، حرکت روده را در افرادی که یبوست دارند تقویت می کند.

چربی تحرک را تحریک می کند و اگر فقط از یک رژیم غذایی کم چرب و پر کربوهیدرات یا SAD (رژیم غذایی استاندارد آمریکایی) آمده باشید، ممکن است تأثیر آن بر شما بیشتر باشد.

حتما منابع چربی سالم مانند روغن MCT، تخم مرغ، روغن زیتون، تکه های چرب گوشت و آووکادو را انتخاب کنید.

۵. مکمل کلاژن

کلاژن جزء اصلی بافت های بدن شما است و در ارتقای سلامت روده نقش دارد.

SIBO می تواند منجر به نشت روده یا افزایش نفوذپذیری روده شود. فردی که روده نشتی دارد ممکن است طیف وسیعی از شرایط بهداشتی از جمله IBS و حساسیت های غذایی را تجربه کند (* ، * ).

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که مکمل پپتیدهای کلاژن باعث بهبود اتصالات محکم روده می شود و در نتیجه نشت روده را کاهش می دهد (*).

برای سلامت بهتر روده و سلامت کلی، یک مکمل پپتید کلاژن را انتخاب کنید که کربوهیدرات پایینی داشته باشد، از کلاژن تغذیه شده با علف ساخته شده و حاوی قندهای اضافه شده نباشد. می توانید پپتیدهای کلاژن با کیفیت پرفکت کتو را امتحان کنید.

با SIBO از چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟

با دوری از این مواد غذایی که علائم SIBO را بدتر می کنند، اجازه دهید روده خود بهبود یابد:

 • الکل های قندی
 • چربی های غذایی (در صورت ابتلا به SIBO همراه با اسهال، مصرف خود را محدود کنید)
 • ملین ها (برای SIBO با اسهال)
 • سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و کلم بروکسل (اگر متوجه شدید که این غذاها به شما گاز می دهند و نفخ می کنید)
 • به طور کلی غذاهای فرآوری شده

داشتن دفترچه خاطرات غذایی می تواند برای شناسایی غذاهای خاصی که در علائم SIBO نقش دارند بسیار مفید باشد. بر اساس مشاهدات خود، می توانید یک برنامه غذایی با FODMAP کم کتو ایجاد کنید که فقط برای شما کار می کند.

اگر SIBO درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

SIBO درمان نشده می تواند منجر به عوارض شود که می تواند از خفیف یا شدید متغیر باشد. به عنوان مثال می توان به کمبود مواد مغذی، سوء تغذیه، کاهش وزن، بیماری قلبی، اختلالات استخوانی و سایر مشکلات سلامتی ناشی از کمبود مواد مغذی اشاره کرد (* ، ).*

یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ منتشر شده در مجله انجمن قلب آمریکا به شیوع بالای SIBO در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی اشاره کرد. علاوه بر این، SIBO منجر به بستری شدن مجدد در بیمارستان شد. این امر فعالیت پیشگیرانه را برای بیماران نارسایی قلبی مهم تر می کند (*).

در صورت امکان، علاوه بر آزمایش داروهای طبیعی که قبلاً در این مقاله به آنها اشاره شد، با پزشکی که با موفقیت بیماران مبتلا به SIBO را درمان کرده است، از نزدیک همکاری کنید.

زمان مراجعه به پزشک و آزمایش SIBO

علائم و نشانه های SIBO مانند درد شکم، نفخ، نفخ، حالت تهوع، اسهال، یبوست و کاهش وزن ناخواسته نیاز به مراقبت های پزشکی دارند. اگر یک یا چند مورد از این موارد را تجربه کردید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما یک ارزیابی کامل را انجام می‌دهد و ممکن است آزمایش‌های زیر را تجویز کند:

 • آزمایش تنفس: این روش آزمایشی غیرتهاجمی و محبوب، گازهایی مانند هیدروژن و متان را که توسط ریه‌های شما بازدم می‌شوند، بررسی می‌کند. با این حال، در حالی که آزمایش تنفس آسان و ایمن است، هنوز هم ممکن است نتایج مثبت یا منفی کاذب دریافت کنید (*).
 • آزمایش مدفوع نقشه GI: برای ارزیابی عمیق تر از سلامت روده شما، پزشک ممکن است نقشه برداری GI را تجویز کند، که میکروب های روده را که گازهای خاصی تولید می کنند را شناسایی می کند. همچنین به پزشک شما کمک می کند تا سطوح کم یا زیاد میکروارگانیسم های مفید و بیماری زا را بررسی کند.
 • آسپیراسیون ژژونال: در حالی که تهاجمی و پرهزینه است، آسپیراسیون ژژونال دقیق‌تر است. این شامل تنفس مقدار کمی مایع جنونال (مایع از ژژنوم، قسمت دوم روده کوچک شما) برای آزمایش رشد بیش از حد باکتری است (*).

نتیجه

SIBO بر کیفیت زندگی فرد تأثیر می گذارد، به ویژه با بدتر شدن علائم. با این حال، می توان آن را به راحتی با کمک یک متخصص تشخیص داد و درمان کرد. استراتژی های طبیعی مانند پیروی از رژیم کتو برای SIBO، حذف FODMAPs و مصرف پروبیوتیک ها برای اسهال به کاهش علائم کمک می کند.

هنگامی که SIBO تصمیم گرفت میکروبیوم سالم و متعادلی را حفظ کند، مقدار کمی غذا را از یک دسته FODMAP دوباره اضافه کنید. همچنین به ثبت علائم شما، از جمله واکنش شما به برخی غذاها کمک می کند. اگر علائم مداوم را تجربه می کنید، در تماس با پزشک خود دریغ نکنید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه