رژیم کتوژنیک بسیار کم کالری یک روش مؤثر برای کاهش وزن سریع

رژیم کتوژنیک بسیار کم کالری یک روش مؤثر برای کاهش وزن سریع

رژیم کتوژنیک بسیار کم کالری  به عنوان یک روش برای کاهش وزن سریع در کوتاه مدت پیشنهاد شده است.

برای بررسی اثربخشی و بی خطری رژیم کتوژنیک بسیار کم کالری  در افراد دارای اضافه وزن و چاق، یک بررسی مروری و متاآنالیز در سال ۲۰۱۹ انجام شد.

 اثر این رژیم بر وزن بدن ، شاخص توده بدنی (BMI) ، دور کمر ، ترکیب بدن ، فشار خون ، HbA1c ، چربی و عملکرد کبد و کلیه، در دوازده مطالعه بررسی شد که ۸۰۱ فرد شرکت داشتند.

این رژیم درفاز کتوژنیک با کاهش وزن ۱۰ کیلوگرم و بطور کلی ۱۵.۶ کیلوگرم تا حداقل چهار هفته همراه بود. در کل ، کاهش وزن بدن همراه با تغییرات مطلوب در ترکیب بدن نیز بود.

در پیگیری های بعدی، وزن کاهش یافته در فاز کتوژنیک تا دو سال ماندگار بود.

همچنین رژیم کتوژنیک بسیار کم کالری باعث کاهشBMI  ، دور کمر ، کلسترول ، تری گلیسیرید، AST  ، ALT  ، GGT (آنزیمهای کبدی)، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک شد.

هیچ تغییری در کلسترول LDL ، کلسترول HDL ، کراتینین سرم ، اسید اوریک سرم و پتاسیم سرم مشاهده نشد.

شیوع کلی افرادی که رژیم را رها کرده بودند۷.۵٪ و مشابه با رژیم کم کالری بود.

این مطالعه رژیم کتوژنیک کم کالری را یک روش مؤثر برای مدیریت اضافه وزن و چاقی پیشنهاد می دهد.

جهت آشنایی بیشتر با رژیم کتوژنیک، کلیک نمایید…

توضیح:

چاقی یکی از مهمترین موضوعات بهداشت عمومی در سراسر جهان است که عامل چندین بیماری از جمله  دیابت نوع ۲، بیماری عروق کرونر قلب، فشار خون و چربی خون است. که باعث کاهش کیفیت زندگی و امید به زندگی می شود.

 در طول ۴۰ سال گذشته ، افزایش سریع چاقی در مردان و زنان در سطح جهانی مشاهده می شود ، که نشان از افزایش شیوع آن دارد.

با این وجود ، دستیابی به کاهش وزن حداقل ۵ -۱۰٪ وزن اولیه، در بیشتر موارد با مزایای بالینی قابل توجهی همراه است.

برای به دست آوردن این هدف ، چندین استراتژی در دسترس است.

شامل برنامه های اصلاح سبک زندگی ، رژیم های غذایی ، داروها و جراحی. به خصوص ، جراحی چاقی دارای بالاترین اثربخشی است ، اما هزینه آن ، نیاز به افراد متخصص و  ماهر و درصد بسیار کم افرادی که وزنشان در طولانی مدت ثابت می ماند از محدودیتهای این روش است.

همچنین ، یک نقص درمانی برای آن بیمارانی وجود دارد که به اندازه کافی به مداخلات سبک زندگی مثل رژیم غذایی و ورزش  یا دارو پاسخ نمی دهند و نمی توانند یا شرایط لازم برای جراحی را ندارند.

در این زمینه رژیم های غذایی کتوژنیک بسیار کم کالری نویدبخش است.

این رژیم به طور کلی با یک پروتکل چند مرحله ای مشخص می شود شامل مرحله فعال ، تثبیت متابولیسم و یک مرحله نگهداری.

 در شروع؛ یک دوره کوتاه محدودیت کالری و کربوهیدرات  (کمتر ۷۰۰-۸۰۰ کیلوکالری در روز ،کمتر۳۰-۵۰ گرم  کربوهیدرات در روز یا ۱۳-۲۵٪ از کل کالری) ، با مقدارپروتئین معادل ۰.۸-۱.۲ گرم در روز به ازای هر کیلوگرم وزن ایده آل بدن، دارد.

 این مرحله اول معمولاً تا ۱۲ هفته طول می کشد که با افزایش تولید اجسام کتونی توسط کبد ، انرژی از چربی ها به اندامهای خارج کبدی منتقل می شود جایی که به عنوان یک منبع سوخت جایگزین کربوهیدرات استفاده می کنند (به عنوان مثال ، قلب ، کلیه ، عضله اسکلتی ، سیستم عصبی مرکزی) .

علاوه بر این ، به نظر می رسد کتوژنز مکانیسم اصلی و مسئول اثر کاهش اشتها در این رژیم است که باعث تبعیت و افزایش انگیزه افراد  برای ادامه  این درمان می شود.

در مرحله دوم و سوم ، کالری و کربوهیدرات به تدریج بسته به ویژگی های بیماران به یک کالری کم (مصرف روزانه ۸۰۰-۱۵۰۰ کیلو کالری) و سپس به یک رژیم متعادل ( ۱۵۰۰-۲۲۵۰ کیلو کالری) افزایش می یابد.

در همه موارد، محدودیت قابل توجه هم کالری و هم کربوهیدرات و از طرف دیگر دریافت پروتئین کافی باعث کاهش سریع و مداوم وزن ، کاهش چربی (بخصوص چربی احشایی)، از بین رفتن چربی ، مهار گرسنگی ومیل شدید به غذا می شود.

اما مراحل بعدی برای ایجاد ثبات در این تغییرات لازم است.

نگرانی اصلی هنگام استفاده از رژیم غذایی کتوژنیک بسیار کم کالری در بعضی شرایط است که نباید استفاده شود. شامل:

دیابت نوع ۱ ، بیماریهای قلبی عروقی یا مغزی ، نارسایی شدید کبدی ، هر نوع نارسایی کلیوی ، نقرس ، سنگ کلیه ، افسردگی شدید یا هر بیماری روانی دیگر ، سوء مصرف مواد مخدر یا الکل ، زنان شیرده، باردار ، و زنانی که قصد بارداری دارند یا استفاده از روشهای مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنند.

در رژیم  غذایی کتوژنیک بسیار کم کالری ، با توجه به کالری محدود ، باید همیشه مکمل های مواد مغذی مصرف شود.

خطر اسیدوز مربوط به کتون ها مطرح شده بوده است، که مقاله ای منتشر شده که به طور خاص روی این موضوع تمرکز داشت که نتایج خوب و اطمینان بخش بوده است.

اکثر مقالات رژیم  غذایی کتوژنیک بسیار کم کالری را با علائم خفیف مدت زمان کوتاه (مثلاً حالت تهوع ، استفراغ ، یبوست ، اسهال ، سردرد) گزارش کرده اند.

شایان ذکر است که اگر چه در این مطالعه رژیم کتوژنیک بسیار کم کالری یک روش مؤثر برای کاهش وزن سریع بود، نباید به طور معمول به عنوان روتین درمانی برای اضافه وزن و مدیریت چاقی مورد استفاده قرار گیرد، اما فقط باید بیماران صحیح انتخاب شده باشد، به عنوان بخشی از یک استراتژی چند مؤلفه و تحت نظارت دقیق پزشکی و متخصص تغذیه  انجام شود.

اهمیت تجویز رژیم کتوژنیک توسط متخصص تغذیه چیست؟ برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید…

منبع:

Castellana M, Conte E, Cignarelli A, Perrini S, Giustina A, Giovanella L, Giorgino F, Trimboli P. Efficacy and safety of very low calorie ketogenic diet (VLCKD) in patients with overweight and obesity: A systematic review and meta-analysis. Reviews in Endocrine and Metabolic Disorders. 2019 Nov 9:1-2.

در سایت آر دایت رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه به شیوه‌ای متفاوت ارائه می‌شود. لطفاً جهت اطلاع از چگونگی و شرایط رژیم آنلاین، کلیک نمایید…

در صورتی که هر گونه سوالی دارید می توانید از طریق تلگرام، اینستاگرام یا واتساپ با ما در تماس باشید و یا درخواست مشاوره رایگان دهید.

ثبت نام

همین حالا می توانید وارد صفحه ثبت نام شوید و شرایط و طرحهای رژیم را ببینید.

جهت تکمیل پرسشنامه کلیک کنید.
ثبت نام