رژیم کتوژنیک سریع یا Speed ​​Keto چیست (و آیا کار می کند؟)

رژیم کتو یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات است که قصد دارد شما را وارد کتوز کند – یک حالت متابولیک که در آن بدن شما به جای کربوهیدرات، چربی را برای سوخت می سوزاند.

اخیراً کتابی به نام Speed ​​Keto محبوبیت زیادی پیدا کرده است. نویسنده آن، هارلان کیلستین، خود را به عنوان یک مربی متخصص معرفی می کند و می گوید که برنامه او “سریع ترین راه برای به دست آوردن نتایج در کتو” است.

در اینجا نگاهی دقیق تر به Speed ​​Keto، تفاوت آن با رژیم غذایی کتو معمولی، و فواید و معایب پیروی از یک برنامه غذایی Speed ​​Keto آورده شده است.

اسپید کتو چیست؟

Speed ​​Keto یک رژیم غذایی سنتی کتو را با روزه متناوب ترکیب می کند.

در یک برنامه رژیم غذایی کتو استاندارد، شما چربی بالا، پروتئین متوسط ​​و کربوهیدرات بسیار کم می خورید. در یک روز معمولی، شما کالری های خود را به موارد زیر تقسیم می کنید:

  • ۷۵ درصد چربی
  • ۲۰ درصد پروتئین
  • ۵% کربوهیدرات (کمتر از ۵۰ گرم کربوهیدرات در روز)

در برنامه Speed ​​Keto، شما یک رژیم کتوژنیک معمولی انجام می دهید، اما اضافه می کنید روزه یک وعده غذایی (OMAD). این بدان معناست که شما تمام کالری روزانه خود را در یک جلسه می خورید و فقط در بقیه روز آب می نوشید.

مزایای کتو سرعت

هدف اصلی Speed ​​Keto تسریع کاهش وزن با کمک به شما برای وارد شدن به کتوز عمیق است.

چند مزیت بالقوه برای Speed ​​Keto وجود دارد.

انتقال سریعتر کتو

هر زمان که رژیم کتو را شروع می کنید، بدن شما باید از سوزاندن کربوهیدرات ها به سوزاندن چربی به عنوان منبع اصلی سوخت خود تغییر کند.

برای بسیاری از افراد، انتقال به کتو با عوارض جانبی مشابه آنفولانزا همراه است (به نام آنفولانزای کتو). چند روزی است که به بدن خود کربوهیدرات نمی دهید، اما هنوز به چربی سوزی عادت نکرده اید. این دوره می تواند با انرژی کم، خستگی، مه مغزی و کم آبی همراه باشد.

برنامه رژیم کتو سرعت شامل روزه های طولانی است که می تواند به بدن شما کمک کند تا ذخایر کربوهیدرات خود را سریعتر بسوزاند و به جای ۳ تا ۵ روز، تنها در یک یا دو روز به کتوز تبدیل شود. اگر می خواهید هر چه سریعتر به کتوزیس وارد شوید، Speed ​​Keto ممکن است کمک کند.

با این حال، موازنه این است که ممکن است در آن چند روز آنفولانزای کتو شدیدتری را تجربه کنید. اگر این اتفاق بیفتد، مکمل هایی مانند روغن MCT، کتون های اگزوژن، و الکترولیت ها می تواند به شما در خلاص شدن از شر آنفولانزای کتو کمک کند.

کاهش وزن

وقتی فقط یک یا دو وعده در روز می خورید، پرخوری سخت تر است. اگر کالری شماری را دوست ندارید، روزه داری متناوب ممکن است به شما کمک کند بدون نیاز به تقسیم وعده های غذایی خود در کمبود کالری باقی بمانید.

کتو و روزه متناوب به خوبی با هم کار می کنند زیرا رژیم غذایی پرچرب اشتها را سرکوب می کند[*] و قند خون را تثبیت می کند[*]که از نوسانات انرژی جلوگیری می کند و باعث سهولت در روزه گرفتن در بیشتر روز می شود.

با این حال، برخی از مردم ممکن است متوجه شوند که OMAD به عنوان یک برنامه روزه ناپایدار است. بسیاری از رژیم های کتو ترجیح می دهند ۱۶:۸ روزهکه یک پنجره غذاخوری ۸ ساعته (مثلاً از ساعت ۱۲ تا ۸ شب) و یک روزه ۱۶ ساعته است. برنامه روزه ۱۶:۸ معتدل تر از OMAD است، اما همچنان مزایای ترکیب روزه و کتوز را به شما می دهد.

ضد التهاب

هم کتو و هم روزه داری متناوب باعث کاهش می شود التهاب.

التهاب پاسخ طبیعی بدن شما به استرس، عفونت، ضربه فیزیکی و انواع چالش های دیگر است. در بسیاری از شرایط، التهاب خوب است. به عنوان مثال، عضلات شما بعد از تمرین دردناک و ملتهب می شوند، اما این التهاب چیزی است که باعث رشد عضلات می شود.

اما همه التهابات مفید نیستند. بسیاری از مردم با التهاب مزمن دست و پنجه نرم می کنند – یک پاسخ التهابی ثابت و سطح پایین که با تعدادی از بیماری های شایع، از بیماری قلبی گرفته تا سرطان مرتبط است.[*][*].

مطالعات نشان می دهد که رژیم کتوژنیک التهاب را کاهش می دهد[*][*][*]. کتون ها، منبع انرژی که از چربی سوزی دریافت می کنید، نسبت به گلوکز، منبع انرژی مبتنی بر قندی که در رژیم غذایی با کربوهیدرات بالاتر استفاده می کنید، التهاب کمتری دارند.[*].

روزه داری متناوب نیز التهاب را کاهش می دهد[*]. افرادی که در ماه رمضان روزه می گرفتند نشانگرهای التهابی کمتری را نشان دادند[*]. مطالعات دیگر نشان داده اند که روزه از سلول های شما در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند که باعث التهاب می شود[*].

Speed ​​Keto دو استراتژی ضد التهابی قدرتمند را با هم ترکیب می کند، که به ویژه در صورت مبارزه با التهاب، آن را خوب می کند.

خطرات کتو سرعت

اگرچه ممکن است برای برخی افراد مفید باشد، اما Speed ​​Keto یک رژیم نسبتاً افراطی است. با معایب احتمالی همراه است و ممکن است برای همه مناسب نباشد.

ممکن است ناپایدار باشد

هرچه رژیم غذایی محدودتر باشد، پیروی طولانی مدت از آن سخت تر است.

Speed ​​Keto محدودتر از بسیاری از رژیم‌ها است، و اگرچه ممکن است در کوتاه‌مدت به شما در سوزاندن چربی کمک کند، بسیاری از مردم حفظ آن را در طول زمان دشوار می‌دانند.

ممکن است عضله سازی را دشوار کند

اگر می‌خواهید عضله بسازید، اسپید کتو ممکن است برای شما مناسب نباشد.

یک قانون کلی این است که اگر می خواهید عضله سازی کنید، باید ۰.۸ گرم پروتئین به ازای هر پوند چربی بدن بخورید. یک ۲۰۰ پوندی برای مثال، فرد باید ۱۶۰ گرم پروتئین در روز را هدف قرار دهد.

خوردن این مقدار پروتئین در یک وعده غذایی چالش برانگیز است. به عنوان مرجع، شما باید دو پوند گوشت چرخ کرده یا چهار سینه مرغ کامل را در یک وعده بخورید (به علاوه مواد غذایی دیگر برای رفع نیازهای ریز مغذی شما).

اگر در تلاش هستید عضله سازی روی کتو، ممکن است بخواهید به یک برنامه رژیم غذایی معتدل تری پایبند باشید.

خطر کمبود مواد مغذی

وقتی فقط یک وعده در روز می خورید، باید مطمئن شوید که تمام نیازهای غذایی خود را در همان وعده غذایی تامین می کنید.

علاوه بر این، احتمالاً تنوع کمتری در رژیم غذایی خود خواهید داشت، مگر اینکه برای آن وعده غذایی یکسری غذاهای مختلف بپزید.

با تنوع کمتر، مهم است که غذاهای بسیار غنی از مواد مغذی بخورید تا تمام نیازهای غذایی خود را پوشش دهید. شما همچنین می خواهید مطمئن شوید که پروتئین و فیبر کافی دریافت می کنید.

اگر قصد دارید Speed ​​Keto را انجام دهید، حتماً هر روز ماکرو و ریز مغذی های خود را برنامه ریزی کنید و رژیم غذایی خود را در طول هفته متنوع نگه دارید. در غیر این صورت با گذشت زمان در خطر کمبود مواد مغذی هستید.

ممکن است باعث ایجاد یک رابطه ناسالم با غذا شود

Speed ​​Keto یک روش بسیار محدود کننده برای غذا خوردن است. شما هر روز روزه های شدیدی می گذرانید و همچنین کل یک درشت مغذی را از رژیم غذایی خود حذف می کنید.

محدود کردن شدید خود می تواند باعث ایجاد یک رابطه ناسالم با غذا شود. ممکن است بخواهید قبل از شروع اسپید کتو با یک متخصص تغذیه یا متخصص تغذیه مشورت کنید. اگر سابقه اختلالات خوردن دارید، احتمالاً باید به طور کامل از آن صرفنظر کنید.

خلاصه

Speed ​​Keto ترکیبی از کتو سنتی با روزه متناوب OMAD است. این می تواند راه خوبی برای سریعتر شدن کتوزیس باشد و به کاهش وزن و کاهش التهاب کمک کند.

با این حال، اسپید کتو یک رژیم نسبتاً افراطی است. ممکن است در درازمدت پایدار نباشد، می تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود، و همچنین ممکن است به رابطه ناسالم با غذا کمک کند.

در حالی که برخی از افراد ممکن است در Speed ​​Keto پیشرفت کنند، این برای همه مناسب نیست. یک رویکرد معتدل تر است رژیم کتو استاندارد، یا ترکیبی از کتو و روزه متناوب پایدارتر.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه