رژیم کتوژنیک و بوی نامطبوع واژن

شاید شنیده باشید که رژیم کتوژنیک باعث بوی نامطبوع واژن می شود. به آن “فاق کتو” می گویند و شایعات در مورد این وضعیت نامناسب فراوان است.

قابل درک است که بسیاری از زنان در مورد این عارضه جانبی بالقوه رژیم کتو نگران شده اند. یک رژیم کم کربوهیدرات ممکن است برای کاهش وزن عالی باشد، اما اگر این کار را انجام دهد؟ نه ممنون.

به نظر می‌رسد داستان‌های کتو فاق از Reddit سرچشمه گرفته و از آن زمان به بعد گسترش یافته است مجلاتی مانند سلامت زنان، وبلاگ ها و سایر رسانه های خبری. میشه بگید کلیک کنید؟

جای تعجب نیست که بخش اعظمی از این مقالات فاق کتو در علم سبک هستند. واقعیت این است که هیچ تحقیقی (بالینی یا نظری) در مورد اینکه چگونه ورود کتوز ممکن است بر بوی واژن تأثیر بگذارد وجود ندارد.

در این بین، تحقیقاتی در مورد میکروبیوم واژن، pH واژن و سایر عواملی که می‌توانند بر بوی واژن تأثیر بگذارند، وجود دارد. این تحقیق بینشی را در مورد علل بوی بد بوی بد (و مزمن) در ناحیه واژن ارائه می‌کند، اما هنوز قطعی نیست.

با این حال، این علم به شما کمک می‌کند حقایق و نگرانی‌های بهداشتی مشروع را از تاکتیک‌های ترساندن رایج و طعمه کلیک جدا کنید.

سپس می توانید خودتان تصمیم بگیرید که آیا فاق کتو یک چیز واقعی است یا خیر. هشدار اسپویلر: اینطور نیست.

فاق کتو چیست؟

شایعات ادعا می کنند که همراه با عوارض جانبی موقت مانند نفس کتو و آنفولانزای کتو، رژیم کتوژنیک می تواند باعث تغییر در بوی واژن شود که به آن “کتو فاق” معروف است.

فاق کتو، طبق حکایات مبتنی بر اینترنت از رژیم‌های کتو، می‌تواند از چند هفته تا مدت زمان مصرف یک رژیم کم کربوهیدرات دوام داشته باشد.

در هر صورت، به نظر می رسد این شایعات زنان را تحت فشار قرار داده است.

گذشته از حکایات، قبل از کاوش در هر علمی (واقعی یا ادعایی) در پشت فاق کتو – مهم است که درک کنید که در وهله اول چه چیزی ممکن است باعث بوی واژن شود.

بیشتر بخوانید
بیوپسی مخروطی چاقوی سرد

علل بوی بد واژن

اول از همه، برخی از بوی واژن نه تنها طبیعی است، بلکه کاملا سالم است. بر اساس یک مطالعه، بوی واژن در طول چرخه یک زن از نظر “خوشایند” و شدت درک کمی تغییر می کند.[*].

وقتی صحبت از تغییرات مشخص و چشمگیر در بو می شود، می تواند نشانه چیز دیگری باشد.

این یک علامت رایج در بین زنان در هر سنی است و دلیل اصلی مراجعه زنان به متخصص زنان یا OB/GYN است.[*]. بوی نامطبوع بویژه در برخی موارد می تواند نشان دهنده یک مشکل سلامتی باشد.

این مشکلات سلامتی ممکن است شامل شود[*]:

 1. واژینوز باکتریال: رشد بیش از حد باکتری های بد در واژن
 2. واژینیت هوازی: شکل التهابی تر واژینوز باکتریایی[*]
 3. کاندیدیاز واژن: عفونت قارچی توسط کاندیدا (یا عفونت قارچی)[*]
 4. STD: یک بیماری یا عفونت مقاربتی

به نظر می رسد واژینوز باکتریایی شایع ترین عفونت واژن و همچنین محتمل ترین عامل ایجاد بوی بد یا بوی ماهی است. چگونه؟

باکتری های بی هوازی (بد) باکتری های تولید کننده اسید لاکتیک را در واژن جابجا می کنند، بیش از حد رشد می کنند، سپس ترکیباتی تولید می کنند که بوی بد می دهند.[*]. بیشتر در این مورد بعدا.

با این حال، علائم واژن به ندرت نشان دهنده بیماری جدی است. در بسیاری از موارد بوی بد یا ترشحات غیر طبیعی، پزشکان نمی توانند مشکلات خاص و مضر پیدا کنند.[*].

با در نظر گرفتن این موضوع، بازگشت به فاق کتو.

آیا فاق کتو یک چیز واقعی است؟

باز هم، تنها شواهد برای فاق کتو داستانی است. شاید حکایت ها درست باشند، شاید نیمه واقعی باشند (بو شدیدتر شد، اما نه به دلیل کتو)، یا شاید اتفاقی کاملاً متفاوت در حال وقوع باشد.

این چیزی است که علم می گوید: اگر بوی واژن شما تغییر کرده یا شدیدتر می شود، احتمالاً به دلیل میکروبیوم واژن شما است.

بنابراین، یک میکروبیوم سالم واژن چیست؟ به خواندن ادامه دهید.

باکتری ها و PH واژن

یک واژن سالم دارای مقدار زیادی لاکتوباسیل است، نوعی باکتری که اسید لاکتیک تولید می کند. تمام آن اسید لاکتیک، همانطور که از نام آن پیداست، به اسیدی شدن واژن کمک می کند (نه قلیایی)[*].

بیشتر بخوانید
مکمل های کلاژن در کتو: حقیقت واقعی پشت ادعاها

برای پیشگیری از عوامل بیماری زا، pH واژن ۴.۵ برای زنان یائسه به نظر می رسد. PH قلیایی تر بین ۵ تا ۶.۵ معمولاً یکی از سه مورد را نشان می دهد[*]:

 1. یائسگی
 2. رشد بیش از حد باکتری
 3. کاهش استروژن

رشد بیش از حد باکتری ها به دلیل از بین رفتن باکتری های تولید کننده اسید لاکتیک و رشد بیش از حد باکتری های بی هوازی کمتر دوستانه ایجاد می شود.

این باعث افزایش pH واژن می شود که می تواند منجر به واژینوز باکتریایی یا واژینیت هوازی شود. این شرایط ترسناک به نظر می رسند، اما در واقع شبیه به سایر عدم تعادل های میکروبی در روده، پوست، دهان یا ریه هستند.[*].

بخش دشوار این است که بفهمید چه چیزی باعث تغییرات مثبت یا منفی در میکروبیوم واژن می شود. اگرچه رژیم غذایی به درستی درک نشده است، اما به نظر می رسد که نقش مهمی ایفا کند.

رژیم غذایی و میکروبیوم واژن

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه رژیم غذایی بر میکروبیوم واژن و pH واژن تأثیر می گذارد که می تواند بر بوی واژن تأثیر بگذارد. به طور خاص، رژیم های غذایی پرچرب در ترس از فاق کتو نقش دارند.

این ادعا بر اساس مقاله ای در سال ۲۰۰۷ است که ارتباط بین رژیم غذایی و میکروبیوم های واژن ۱۵۲۱ زن (عمدتاً آفریقایی آمریکایی) را تجزیه و تحلیل می کند.[*].

نویسندگان دریافتند واژینوز باکتریایی ارتباط مثبتی با مصرف چربی در رژیم غذایی دارد.

اما نکته اینجاست: زنانی که تحت ردیابی قرار می‌گرفتند، کربوهیدرات‌های بسیار زیادی (و چربی بسیار کمی) می‌خوردند که کتو در نظر گرفته نمی‌شد. در واقع، رژیم غذایی آنها بسیار شبیه رژیم غذایی استاندارد آمریکایی بود. به این ترتیب، آن مقاله ثابت نمی کند (یا حتی اشاره ای) به اینکه رژیم کتوژنیک باعث ایجاد بوی واژن می شود.

مطالعه دیگری بر روی یک جمعیت مشابه (۱۷۳۵ زن غیرباردار، عمدتاً آفریقایی آمریکایی) کاملاً برعکس را نشان داد: مصرف کربوهیدرات بالا، که با بار گلیسمی اندازه گیری می شود. شاخص گلیسمی، یا اینکه یک غذای داده شده چقدر قند خون شما را افزایش می دهد، ضربدر گرم کربوهیدرات در هر وعده)، با پیشرفت واژینوز باکتریایی مرتبط بود.[*].

بیشتر بخوانید
ماستیت - علائم و علل

البته، هیچ یک از مطالعات فوق واقعیت کتو فاق را اثبات یا رد نمی کند. با این حال، هر دو مطالعه نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی سرشار از کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده و (احتمالا) چربی‌های بد می‌توانند بر سلامت واژن تأثیر منفی بگذارند.

ریز مغذی ها و میکروبیوم واژن

چندین مطالعه دریافت ریزمغذی ها را با سلامت میکروبیوم واژن مرتبط کرده اند. به عنوان مثال، واژینوز باکتریایی با موارد زیر مرتبط است:

 • غلظت پایین سرمی ویتامین های A، E، C و بتا کاروتن[*]
 • کمبود ویتامین D و کمبود آهن تحت بالینی (در اوایل بارداری)[*][*]
 • مصرف کم فولات، کلسیم و ویتامین A در رژیم غذایی[*]

اینکه دقیقاً چگونه این کمبودهای ریزمغذی باعث ایجاد مشکلات واژن می شود مشخص نیست. آنها فقط تداعی هستند. اما داده ها نشان می دهد که رژیم های غذایی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی ممکن است به حفظ باکتری های واژن سالم کمک کند.

در مورد تنفس و ادرار کتو چیست؟

برخی منابع ادعا می کنند که فاق کتو صرفاً شکل دیگری از آن است نفس کتو، کتو ادرار یا آنفولانزای کتو. واقعیت یا تخیل؟

اول حقایق

وقتی رژیم کتوژنیک را شروع کنیدبدن شما شروع به سوزاندن چربی برای تولید اجسام کتون بتا هیدروکسی بوتیرات، استواستات و استون می کند. دو کتون اول در تولید انرژی (ATP) استفاده می شوند، در حالی که استون تا حد زیادی یک محصول جانبی بی فایده است.[*].

استون در تنفس و ادرار شما ظاهر می شود و متأسفانه می تواند بوی ادرار یا نفس شما را ایجاد کند[*]. نعنا و آدامس طبیعی باید بوی بد دهان را رفع کنند. در مورد ادرار بدبو – همیشه می توانید آن را داخل توالت بریزید.

اما آیا استون باعث بوی واژن می شود؟ بعید. در تمام مقالات منتشر شده، هیچ نشانه ای وجود ندارد که استون در مایع واژن ظاهر شود.

بیشتر بخوانید
سقط خانگی جنین می تواند خطرناک باشد

شواهد علمی برای تنفس کتو وجود دارد، اما برای فاق کتو نه.

خط پایین در مورد کتو فاق

هیچ مدرک واقعی برای فاق کتو وجود ندارد، اما شما بدن خود را بهتر می شناسید. شما می دانید که چگونه چیزها قرار است بو کنند، کتو یا غیره.

اگر فکر می کنید مشکلی وجود دارد، به پزشک خود مراجعه کنید. علائم خود را به آنها بگویید و بپرسید که آیا ممکن است واژینوز باکتریایی داشته باشید. آنها ممکن است بخواهند آزمایش هایی را انجام دهند.

اگرچه هیئت منصفه رژیم غذایی و بوی واژن را بررسی نمی کند، شما ممکن است اقدامات کم خطر زیر را برای حمایت از میکروبیوم واژن انجام دهید:

 • پروبیوتیک ها را مصرف کنید – نشان داده شده است که پروبیوتیک های خوراکی میکروبیوم واژن را تغییر می دهند[*]
 • دوش نگیرید که به گفته متخصصان تغذیه و رژیم درمانی می تواند سطح PH شما را کاهش دهد
 • غذاهای غنی از ویتامین A (جگر و زرده تخم مرغ)، فولات (سبزیجات برگ دار)، و کلسیم (استخوان ها و لبنیات) مصرف کنید.[*]
 • ویتامین D را از نور خورشید یا در صورت لزوم مکمل دریافت کنید
 • با خوردن جگر، روغن زیتون و سبزیجات رنگارنگ از وضعیت کافی ویتامین A، E، C و بتاکاروتن اطمینان حاصل کنید.
 • از سبزیجات کم گلیسمی و غنی از مواد مغذی مانند مارچوبه، کلم بروکلی، اسفناج و کلم پیچ استفاده کنید تا بار گلیسمی را به حداقل برسانید.

باز هم، کمی بوی واژن برای زنان سالم غیر طبیعی نیست. اما یک تغییر چشمگیر ناخوشایند در بو می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد، اگرچه معمولاً یک مشکل جدی نیست. آن را بررسی کنید.

آیا مشکلاتی برای بوی واژن وجود دارد؟ البته. اما آیا این مشکلات مربوط به کتو فاق است؟ هیچ شواهدی وجود ندارد که فاق کتو یک چیز واقعی است.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه