رژیم کتوژنیک یا کتو چیست؟ و آیا رژیم کتوژنیک جهت لاغری سریع و خروج از استپ یا ثابت ماندن وزن در طول کاهش وزن و درمان چاقی کاربردی دارد؟

</p><p> </p><p>رژیم کتوژنیک یک رژیم تخصصی است که فقط باید توسط متخصص تغذیه تجویز شود گاهی جهت لاغری سریع و بیرون آمدن از استپ یا ثابت شدن وزن در رژیم کاهش وزن و درمان چاقی نیز استفاده می شود

 رژیم کتوژنیک یا کتو یک رژیم تخصصی است که فقط باید توسط متخصص تغذیه تجویز شود گاهی رژیم کتوژنیک جهت لاغری سریع و بیرون آمدن از استپ یا ثابت شدن وزن در رژیم کاهش وزن و درمان چاقی نیز استفاده می شود.

رژیم‌های کتوژنیک یا کتو به مجموعه ای از رژیم‌های پرچربی با پروتئین متوسط و خیلی کم کربوهیدرات جهت درمان نوجوانان و برخی بزرگسالان مبتلا به صرع و برخی بیماری‌های دیگر اطلاق می‌شود. که بتازگی در درمان چاقی و کاهش وزن سریع و یا خروج از استپ وزن مورد توجه قرار گرفته است.

عنوان کتوژنیک به خاطر افزایش تولید اجسامی کتونی در پی این رژیم است.

اجسامی کتونی سه ترکیب حاصل از متابولیسم چربی ها هستند که به طور عادی در ادرار دفع می شوند.

سطح بالای غیرطبیعی اجسام کتونی به نام کتوز خوانده می شود و این شرایط هدف رژیم کتوژنیک محسوب می شود.

تصور می شود که ایجاد شرایط کتوز به کنترل دفعات و شدت حملات صرعی کمک می کنند هر چند علت این اثر هنوز تا کنون کاملاً شناخته نشده است.

خاستگاه

از قدیم این نکته شناخته شده بود که گرسنگی های طولانی مدت برای افراد صرعی نتایج خوبی به دنبال داشته است.

کودکان به مدت ۲ تا ۳ هفته با رژیم مایع شفاف تغذیه می‌شدند تا حمله آنها بهبود پیدا کند.

هر چند چنین روزه‌داری به عنوان درمانی طولانی مدت قابل استفاده نبود.

در سال ۱۹۲۱ پزشکی در مرکز پزشکی مایو به نام دکتر وایلدر رژیمی برای بیماران صرعی ایجاد نمود که تغییرات بیوشیمیایی در حالت گرسنگی و روزه داری را شبیه سازی نمود؛ شامل کتوز، اسیدوز و کم‌آبی.

رژیم در هر روز ۱۰ تا ۱۵ گرم کربوهیدرات، یک گرم پروتئین به ازای هر کیلو گرم وزن بدن و مابقی انرژی را از محل چربی تامین می کرد.

مقدار کالری ۷۵ درصد مقدار توصیه شده روزانه برای وزن بیمار بود و مایعات به ۸۰ درصد مقدار توصیه شده محدود می‌شد.

رژیم وایلدر با دستورالعمل مورد استفاده در مرکز پزشکی جان هاپکینز در حال حاضر هم خوانی دارد.

تا اواخر ۱۹۳۰ رژیم کتوژنیک مایو کلینیک جهت درمان بزرگسالان و همچنین کودکان مبتلا به صرع مورد استفاده قرار داشت.

با این حال در سال ۱۹۳۸ اولین داروی ضد تشنج به نام فنی توئین عرضه شد و بسرعت داروهای دیگری نیز به دنبال آن معرفی شدند.

در اوایل دهه ۲۰۰۰ حدود ۲۰ نوع داروی ضد تشنج وجود داشت که به مبتلایان صرع داده می‌شد.

بعد از معرفی این داروها افراد کمتر به رژیم کتوژنیک علاقه نشان دادند. بسیاری از پزشکان آن را غیرضروری یا بسیار آزاردهنده ارزیابی کردند.

تعداد بیمارستان‌هایی که از آن به عنوان درمان صرع استفاده می کردند به شدت کاهش یافت. در حالی که بسیاری از پزشکان آن را به عنوان درمان کلی نگر یا حتی درمان جایگزین برایصرع مورد توجه قرار می‌دهند.

علاقه مندی ها در خصوص رژیم کتوژنیک در اواسط ۱۹۹۰ دوباره اوج گرفت.

زمانی که پدر یک کودک دوساله مبتلا به تشنج که کودک او هیچ کدام از درمان‌های دارویی یا جراحی پاسخ نداده بود، در یک منبع پزشکی در خصوص این رژیم به اطلاعات پیدا نموده بود و کودک خود را تحت رژیم کتوژنیک قرار داد و نتایج بسیار خوبی گرفت.

تشنجهای پسر او قطع شد و او توانست داروهای مورد استفاده را کنار بگذارد.

پدر این کودک بعدها بنیاد چارلی را تأسیس کرد که اطلاعات و توصیه هایی در خصوص رژیم کتوژنیک برای والدین، رژیم شناسان و سایر متخصصین سلامت فراهم می نمود.

از ۱۹۹۴ این رژیم مورد پذیرش عمومی پزشکان قرار دارد و در حدود ۴۰ کشور در سراسر دنیا برای درمان صرع کودکان استفاده می شود.

حتی هزینه رژیم توسط اکثر بیمه های ایالت متحده آمریکا پوشش داده می شود.

ثبت نام

در صورتیکه قصد گرفتن رژیم کتوژنیک تهیه شده توسط متخصص تغذیه؛ جهت لاغری سریع و خروج از استپ یا ثابت ماندن وزن در طول کاهش وزن و درمان چاقی دارید.

لطفاً شرایط رژیم آنلاین آردایت را ببینید. توجه فرمائید که رژیم کتوژنیک در طرح ویژه ارائه می شود.
ثبت نام

توصیف

رژیم سنتی کتوژنیک (دستورالعمل جان هاپکینز )

رژیم کتوژنیک مورد استفاده در مرکز صرع کودکان جان هاپکینز عموماً به عنوان رژیم سنتی و کلاسیک صرع شناخته می‌شود.

دستورالعمل عادی برای کودکان بین ۳ تا ۱۲ ساله چهار قسمت چربی به یک قسمت مجموع پروتئین و کربوهیدرات است.

نوزادان و نوجوانان معمولاً با نسبت ۳ به یک شروع می کنند.

بیماران ممکن است نسبت‌هایی بین ۲.۵ به یک تا پنج به یک نیاز داشته باشند. این نسبت ها به مرور بعد از شروع رژیم تنظیم دقیق می شوند.

آماده سازی

مهمترین جنبه آماده سازی برای رژیم کتوژنیک تصمیم‌گیری در خصوص مفید بودن آن برای کودک است.

اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند که اگر کودک از دارو استفاده می کند و دارو در کنترل تشنج های او بدون ایجاد عوارض جانبی شدید موثر است از رژیم استفاده نکنند.

با این حال اگر کودک ۲ یا ۳ داروی ضد تشنج را بدون موفقیت تجربه کرده است یا از مصرف داروها اثرات جانبی جدی متوجه وی است رژیم کتوژنیک شانسی جهت داشتن زندگی طبیعی در اختیار او قرار می‌دهد.

این رژیم در صورتیکه کودک بهانه گیر نباشد و حاضر به پذیرفتن غذاهای غیر از غذاهای عادی باشد مفید خواهد بود.

کودک همچنین باید توانایی خویشتنداری نیز داشته باشد زیرا مصرف کردن فقط چند عدد کلوچه یا هرچیز حاوی قند مثل خمیردندان‌ها یا سایر محصولات مراقبت دهانی اثرات رژیم را از بین برده و احتمالاً منجر به تشنج میشود.

دیگر جنبه مهم آماده سازی برای رژیم ، الزام و تعهد اعضای خانواده نیز است.

این مسئله نیازمند صرف دقت و توجه قابل ملاحظه‌ای جهت اندازه گیری واحدهای غذایی، آزمایش ادرار کودک در منزل، مراقبت در خصوص عوارض جانبی احتمالی و ایجاد تعادل بین نیازهای کودک صرعی و ترجیحات غذایی سایر اعضای خانواده است.

مهمانی ها و وعده های غذایی تعطیلات آخر هفته و اعیاد، نیازمند توصیه هایی از جانب رژیم شناس هستند تا کودک در کنار رعایت رژیم غذایی خود و ادامه درمان، از وعده های غذایی این ایام خاص به همراه دوستان خانواده لذت ببرد.

روزه داری اولیه

رژیم سنتی کتوژنیک با ۲۴ تا ۴۸ ساعت روزه‌داری اولیه شروع می‌شود. که به دنبال آن چند روز بستری در بیمارستان هم اضافه می شود.

تا از این طریق سنجش مایعات بدن یک کودک مقدور گردد و عوارض جانبی احتمالی مورد بررسی قرار گیرد.

دلیل این رزوه داری، اجبار بدن به اتمام ذخایر گلوکز و شروع به سوزاندن چربی ها به عنوان منبع انرژی است.

غذاهایی که به دنبال مرحله روزه‌داری به کودک داده می‌شود نیز برای ادامه مرحله سوزاندن چربی ها طراحی شده اند، که از طریق فراهم ساختن انرژی کمتر از نیاز روزانه و ارائه ۸۰ درصد از آن به شکل چربی به انجام می رسد.

پیش از آمدن به بیمارستان غذای روزانه کودک در سه روز متوالی ثبت می‌شود که این امر به پزشک این امکان را می دهد تا میانگین دریافت انرژی روزانه کودک را جهت طراحی رژیمی برای تامین نیازهای رشد کودک ارزیابی نماید.

هدف حذف شاخص توده بدن کودک در حوالی صدک ۵۰ است.

میزان پروتئین فراهم شده در رژیم غذایی بر مبنای سن کودک، عملکرد کلیوی و عامل استرس تعیین می شود.

وقتی کودک در بیمارستان به سر می‌برد یک برنامه چهار روزه آموزش برای کمک به درک رژیم و انجام تمریناتی جهت آماده‌سازی وعده های غذایی و همچنین پایش کودک ارائه می‌شود.

این داستان شاید برای کسانی که رژیم کتوژنیک را جهت لاغری بکار می برند جدید باشد.

برنامه زمانبندی جان هاپکینز برای بستری کودکان در بیمارستان به شرح زیر است :

یکشنبه شب قبل از ورود و پذیرش دربیمارستان: شروع روزه‌داری کودک در منزل از غروب

روز اول دوشنبه پذیرش دربیمارستان، ادامه روزه داری، محدودیت دریافت مایعات، پایش قند خون هر ۶ ساعت یکبار.

روز دوم سه شنبه؛ به کودک برای شام مخلوط زرده تخم مرغ و شیر به میزان یک سوم کالری مصرفی رایج در شام داده می‌شود. تست قند خون متوقف می‌شود. از والدین خواسته می شود تا میزان اجسام کتونی در ادرار را بررسی کنند. مقادیر کتونی در صورتی که رژیم به طور صحیح کار کند باید بین ۸۰ تا ۱۶۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

روز سوم چهارشنبه؛ صبحانه و ناهار مخلوط شیر و زرده تخم مرغ به میزان یک سوم کالری مصرفی رایج فرد در این وعده ها و برای شام مخلوط به دوسوم کالری مصرفی معمول فرد افزایش پیدا می‌کند.

روز چهارم پنجشنبه؛ صبحانه و ناهار به میزان دوسوم کالری مصرفی از همان مخلوط. شام برای اولین بار به کودک وعده کتوژنیک غیر از مخلوط شیر و زرده تخم‌مرغ داده می‌شود.

روز پنجم؛ به بعد از یک صبحانه کامل کتوژنیک نسخه تجویزی به کودک دوباره بازنگری می‌شود. برنامه مراجعات بعدی تنظیم می‌شود و کودک ترخیص می گردد.

برخی برنامه های بیمارستانی الزامی برای روزه‌داری در ابتدای برنامه ندارند. برنامه‌های مراجعه مجدد کودک در فواصل سه ماهه و برای نوزادان در فواصل یک ماهه تنظیم می‌شود.

کودک باید مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی به خصوص کلسیم در حین رعایت رژیم کتوژنیک مصرف کند. داروهای ضد تشنج معمولاً در اول رژیم پیدا می کنند.

ولی در صورت پاسخ دهی مناسب کودک به رژیم داروها با مقدار پایین تر انتخاب می شوند و احتمال قطع آنها وجود دارد.

برنامه نمونه؛ یک برنامه نمونه از ۱۵۰۰ کالری برای کودکی که طبق استاندارد ۴ به ۱ به شرح زیر است:

صبحانه: تخم مرغ و سوسیس مخلوط خامه و کره زده شده یک عدد سیب زمینی

میان وعده: کره بادام زمینی به همراه کره معمولی

ناهار: سالاد تن ماهی با کرفس، مایونز، خامه زده شده به همراه کاهو

میان وعده: ماست کتو (ماست به همراه خامه زده شده، توت فرنگی و شیرین کننده های مصنوعی)

شام: چیزبرگر با کاهو و لوبیا سبز

میان وعده:کاسترکتو تهیه شده با خامه زده شده تخم‌مرغ و وانیل شیرین نشده

برنامه های کامپیوتری برای کمک به والدین و رژیم شناسان وجود دارد که با احتساب ترجیحات غذای کودک برنامه های غذایی مناسب رژیم کتوژنیک را ارائه می‌کند.

اتمام:

برنامه کتوژنیک یک برنامه طولانی مدت است ولی استفاده نامحدود در کودک طراحی نشده است.

اکثر کودکانی که به طور مناسبی به رژیم پاسخ دهند حدود ۲ سال روی رژیم باقی می مانند.

رژیم نباید به یکباره قطع شود و از این رو اکثر پزشکان به والدین توصیه می‌کنند که به مرور غذاهای عادی برنامه غذایی کودک افزوده شود تا مشاهده شود آیا حملات تشنجی تحت کنترل هستند یا خیر.

رژیم بیمارستان سانجی پایک

این رژیم مدلی از رژیم کتوژنیک است که در بیمارستانی در کره برای کودکان شرقی ایجاد شده است که رژیم غذایی آن به طور عادی چربی کمتری از رژیم غذایی غربی دارد.

این رژیم نیازمند روزه داری مرحله اول نیست و رژیم غذایی پرچرب را به مرور اضافه می‌کند.

هرچند مثل رژیم جان هاپکینز نسبت چربی به پروتئین و کربوهیدرات ۴ به ۱ است. گزارش شده است که نسبت موفقیت در رژیم معادل رژیم جان هاپکینز است.

رژیم تغییر یافته اتکینز

در سال ۲۰۰۳ مرکز درمانی جان هاپکینز گروهی متشکل از ۶ کودک و بزرگسال که از یک رژیم تغییر یافته اتکینز رژیم سنتی به عوض رژیم سنتی ۴ به ۱ استفاده می‌کردند تا تشنج را کنترل کنند مورد بررسی قرار داد.

این بیماران به بیمارستان دعوت نشدند، نیازمند روزه داری برای شروع درمان نبودند، محدودیت دریافت کالری، پروتئین یا مایعات نداشتند، به ۱۰ گرم کربوهیدرات در روز محدود شده بودند و تشویق به مصرف غذاهای پرچرب می شدند؛ یکی از این بیماران کاهش محسوسی در حملات تشنجی نشان دادند.

به دنبال این موفقیت اولیه پزشکان مرکز جان هاپکینز یک برنامه رژیمی تغییر یافته برای بیست نفر کودک بیمار طراحی کردند که به شکل زیر بود:

– راهنمای محاسبه مقدار کربوهیدرات در اختیار خانواده بیمار قرار گرفت.

– برای ماه اول دریافت کربوهیدرات به ۱۰ گرم در روز محدود شد.

– دریافت مقادیر زیادی چربی در شکل مایونز، کره، روغن و خامه توصیه می شود. هر چند مقدار دقیق ارائه نمی‌شود.

– دریافت مایعات فاقد کربوهیدرات و فاقد انرژی نامحدود است.

– مکمل مولتی ویتامین و کلسیم فاقد کربوهیدرات توصیه می‌شود.

– مقادیر اجسام کتونی دو بار در هفته و وزن یک بار در هفته چک می‌شود.

– حداقل برای یک ماه مصرف محصولات کم کربوهیدرات تجاری منع می ‌شود.

-یک دوره آزمایش کامل خون و متابولیک هر سه ماه یکبار اخذ می‌شود.

از ۲۰ نفر بیمار دو سوم کاهش تشنج محسوسی داشته اند؛ ۹ نفر قادر به کاستن از مقدار دارو های مورد استفاده خود بودند و هیچ کدام سنگ کلیوی نگرفتند.

عملکرد

عملکرد رژیم کتوژنیک درمانی است و شامل بهبود کنترل تشنج در کودکان، نوجوانان و برخی از بزرگسالان مبتلا به صرع، درمان برخی از اختلالات متابولیک نادر، کند کردن پیشرفت برخی از بیماری های دیگر از قبیل اسکلروز جانبی آمیوتروفیک می‌شود. همچنین رژیم کتوژنیک یاجهت لاغری سریع و بیرون آمدن از استپ وزن و درمان چاقی بتازگی مورد توجه قرار گرفته است.

مزایا

کنترل بیماری بدون نیاز به مقادیر زیاد داروی ضد تشنج است که عوارض خودشان را نیز دارند.

بیمارانی که به رژیم پاسخ مناسب می دهند، زندگی نزدیک به طبیعی دارند.

بیماران با مشکل اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا سایراختلالاتی که به طور آزمایشی با رژیم کتوژنیک مورد درمان قرار گرفتند حتی چنانچه هیچ درمانی مقدور نباشد از طریق کاستن از سرعت پیشرفت بیماری خود از این رژیم نفع می برند.

موارد احتیاط

مهم ترین مورد احتیاطی که در خصوص این رژیم باید اشاره شود خود سرانه نبودن این رژیم است.

این رژیم درمانی جدی محسوب شده و نیازمند نظارت دقیق پزشکی و پایش والدین است.

بیماران بایستی توسط یک تیم با تجربه درمانی که عمدتاً در مراکز تخصصی درمان صرع مستقر هستند پیگیری شوند. هرچند رژیم کتوژنیک نسبت به دو روش طبیعی برای کنترل حملات محسوب می‌شود ولی خود رژیم نیز مستلزم انتخاب های غیر طبیعی غذا و تحت فشار قرار دادن بدن در تامین انرژی مورد نیاز خود از روش‌های غیر طبیعی است.

دیگر موارد احتیاط مهم پیشگیری از دریافت احتمالی قند توسط کودک از طریق داروهای بدون نسخه، خمیردندان‌ها، دهانشویه ها و محصولات این چنینی است.

محصولات بدون شکر در قالب یک فایل pdf در پایگاه اینترنتی انجمن چارلی قابل دسترس است.

خطرات

میزان موفقیت

تمام بیماران به رژیم کتوژنیک پاسخ نمی‌دهند.

طبق گزارش مرکز درمان جان هاپکینز درحدود نصفی از کودکان که رژیم کتوژنیک را شروع می کنند در طی شش ماه حداقل ۵۰ درصد کاهش در حملات را تجربه می‌کنند.

نصفی از این گروه بیش از ۹۰ درصد بهبودی نشان می دهند وحدود ۱۵ درصد کاملاً فاقد حمله هستند. بسیاری از خانواده‌ها قادر به حذف کامل استفاده از داروهای ضد تشنج هستند.

هیچ راهی برای پیشگویی زمان پاسخ کودک به رژیم از قبل وجود نداشته است. توصیه می گردد که پیش از تصمیم گیری در خصوص نامناسب بودن رژیم برای کودک؛ به مدت ۲ تا ۴ ماه رژیم کتوژنیک رعایت شود.

عدم تأثیر بیشترین علت خارج شدن کودکان از رژیم است هرچند برخی از خروج ها به علت عدم تحمل غذاهای توصیه شده حتی بعد از موفقیت در رژیم یا به خاطر عوارض جانبی نیز است.

مطابق گزارش جان هاپکینز نصف کودکانی که رژیم کتوژنیک مرکز آنها را شروع می کنند بعد از یکسال هنوز آن را ادامه می‌دهند.

اهمیت تجویز رژیم کتوژنیک توسط متخصص تغذیه چیست؟ برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید…

اثرات جانبی

از آنجایی که رژیم کتوژنیک ۴ به یک؛ راه غیر طبیعی جهت تغذیه است، برخی از عوارض جانبی بر قوه نیز محتمل است. عوارض جانبی گزارش شده در افراد استفاده کننده از رژیم سنتی کتوژنیک و نیز در افرادی که رژیم کتوژنیک را جهت لاغری سریع یا بیرون آمدن از استپ وزن و درمان چاقی بدون تجویز متخصص انجام می‌دهند، به قرار زیر است:

–کمبود مواد مغذی. واقعیت این است که اگر غذاهای متنوعی از سبزیجات، میوه ها و دانه ها مصرف نشود، ممکن است کمبود مواد مغذی، از جمله ویتامینها و املاح مثل سلنیوم، منیزیم، فسفر و ویتامین B و C رخ دهد.

-تهوع، استفراغ یا یبوست

-بالا بودن غیر طبیعی چربی های خون حتی بعد از قطع رژیم

–مصرف بالای چربی اشباع باعث می شود رژیم غذایی کتو با افزایش کلسترول بد یا LDL باعث افزایش خطر بیماریهای قلبی عروقی شود.

-سنگ‌های کلیوی وصفراوی؛ از والدین خواسته می شود تا ادرار کودک را از نظر وجود خون علاوه بر اجسام کتونی بررسی نمایند زیرا خون در ادرار اغلب نشانی اولیه تشکیل سنگ است.

– عفونت های مکرر به خاطر ضعف سیستم ایمنی

-التهاب پانکراس

-دهیدراتاسیون یا کم آبی بدن

-کاهش چگالی استخوان

-مشکلات کبدی. رژیم غذایی با چربی زیاد می تواند برای کبدی مضر باشد.

-مشکلات کلیوی

-بی‌نظمی‌های قاعدگی

-گرفتگی عضلات

-بوی بد دهان

– نوسانات خلقی

-از دست دادن انرژی

-علائم مشابه آنفولانزا

-کمبود پتاسیم ومنیزیوم (هیپوکالمی و هیپومنیزمی)

-افزایش اسید های چرب

-نقرس

-گزارش یک مورد فردی که پنیر، گوشت و تخم مرغ می خورد، ومبتلا به رتینوپاتی کمبود تیامین وجود دارد.

-گزارش مرگ ناشی از آریتمی مرتبط با هیپوکالمی شده است.

بنابراین تجویز رژیم کتوژنیک جهت لاغری سریع یا بیرون آمدن از استپ وزن و درمان چاقی حتماً بایستی توسط متخصص تغذیه که کاملاً علم آن را دارد تجویز شود.

تحقیقات و پذیرش عمومی

رژیم کتوژنیک تا به حال موضوع چندین تحقیق بلافاصله بعد از معرفی آن توسط دکتر وایلدر در سال ۱۹۲۱ بوده است.

با وجود اینکه در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم در روند تحقیقات اخیر افتاد ولی از دهه ۱۹۹۰ به بعد جهش قابل توجهی در علاقه‌مندی به تحقیقات در خصوص رژیم غذایی به وجود آمد.

به طوری که بیش از ۲۰۰ مقاله در فاصله ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۶ در مورد این موضوع به چاپ رسید.

محقققان امیدوارند بتوانند دارویی تولید کنند که اثری مشابه رژیم کتوژنیک بدون عوارض جانبی داشته باشد.

دیگر حوزه تحقیقات اخیر استفاده از رژیم کتوژنیک در درمان اختلالات دیگر است.

به نظر می‌رسد که این رژیم در درمان بیماران با نقص انتقال ژنتیکی گلوکز که در آن گلوکز خون قادر به عبور از سد خونی مغزی نیست و تعدادی دیگر از اختلالات مادرزادی متابولیک نیز مفید است.

به عنوان مثال نشان داده شده از این رژیم در کند کردن اسکلروز جانبی آمیوتروفیک که یک اختلال در سلولهای عصبی و حرکت است، نقش دارد.

همچنین بعضی مطالعات اثرات مفید این رژیم روی آسیب مغزی و اوتیسم نشان داده اند.

سایر مزایا:

-کاهش اشتها
-کاهش وزن
-کاهش دیابت

در سایت آردایت نیز در بعضی موارد خاص رژیم کتوژنیک را که جهت لاغری سریع یا بیرون آمدن از استپ وزن و درمان چاقی تجویز شده است این مزایا دیده شده است.

سایر انواع رژیم کتوژنیک:

رژیم استاندارد کتوژنیک (SKD): بسیار کم کربوهیدرات با پروتئین متوسط و چربی بالا است. به طور معمول شامل ۷۵٪ چربی، پروتئین ۲۰٪ و تنها ۵٪ کربوهیدرات است.

رژیم کتوژنیک دوره ای (CKD): این رژیم شامل دوره هایی با کربوهیدرات بالاتر است.مثلاً ۵ روز کتوژنیک و دو روز با کربوهیدرات زیاد است. بیشتر توسط بدنسازان و ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرند.

رژیم کتوژنیک متمرکز (TKD): این رژیم غذایی می توان کربوهیدرات را در زمان تمرینات مصرف کرد. بیشتر توسط بدنسازان و ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرند.

رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا: مثل رژیم استاندارد کتوژنیک است، اما حاوی پروتئین بیشتری است. این نسبت اغلب ۶۰٪ چربی، ۳۵٪ پروتئین و ۵٪ کربوهیدرات است.

چه زمانی کبد شروع به ساختن کتون ها می کند:

-لازم است کربوهیدرات به ۲۰ تا ۵۰ گرم کربوهیدرات در روز محدود شود. (در نظر داشته باشید که یک موز متوسط دارای حدود ۲۷ گرم کربوهیدرات است)
-به طور معمول چند روز طول می کشد تا به حالت کتوز برسد.
-خوردن پروتئین بیش از حد می تواند با کتوز تداخل کند.

تجویز رژیم کتوژنیک توسط افراد غیر متخصص

در ایران بتازگی، استفاده از واژه کتوژنی  دست مایه ای برای  کسب درآمد و سوءاستفاده عده ای افراد شیاد بخصوص در باشگاهها و فضای مجازی با تبلیغ برای رژیم کتوژنیک جهت لاغری و درمان چاقی و کاهش وزن سریع و یا خروج از استپ وزن و چربی سوزی سریع شده است.

اما این رژیم:

اولاً در واقع این یک رژیم غذایی پزشکی و درمانی در شرایط خاص مثلاٌ کنترل تشنج در افراد دچار صرع است (نه برای عموم مردم) که با ادامه  آن خطرات جدی دارد.

دوماً این رژیم کاملاً تخصصی است که باید تحت نظر یک تیم پزشکی شامل متخصص تغذیه و پزشک متخصص، همراه با چک آپ مرتب و تایید تستهای آزمایشگاهی که شرایط مدنظر رخ (کتوزیس) داده و عمدتاً در بیمارستان اجرا شود.  چنانکه حتی همه متخصصین نیز تبحر کافی در اجرای آن ندارند.

بطور خلاصه:

۱- رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی پزشکی یا درمانی است نه صرفاً جهت لاغری سریع یا بیرون آمدن از استپ وزن و درمان چاقی. که در مراکز خاص زیر نظر یک تیم پزشکی ارائه می شود. بنابراین در حالی که برای افرادی که شرایط خاصی دارند مثلا صرع بسیار مفید است، اما برای همه مفید نیست.

۲- هر نوع رژیم غذایی که با کاهش مصرف کالری همراه باشد، باعث کاهش وزن و تغییرات متابولیکی و عملکردی مرتبط مثلاً کاهش قند و چربی و دهها مزیت دیگر می شود. بنابراین معقول تر این است بجای تحت تاثیر تبیلغات قرار گرفتن، یک رژیم متعادل و متنوع داشته باشید.

۳-روی رژیم کتوژنیک مطالعات کوتاه مدت بوده اند که هرچند بدلیل کاهش کالری بعضی فواید جهت لاغری سریع مشاهده شده،  دهها عوارض نیز داشته اند.

 ۴- اثرات درازمدت آن بر سلامت مشخص نیست. طبیعتاً با توجه به اینکه این رژیم، برخلاف رژیم عادی انسان است، اثرات مخراب آن در دراز مدت بیشتر از اثرات موقت آن است

۶-برای کاهش وزن و بهبود شرایط متابولیک مثل کاهش قند خون بهترین، علمی ترین و کارآمدترین روش؛ انجام اصول اثبات شده است. یعنی تغییر سبک زندگی با فعالیت بدنی و رژیم غذایی مناسب است، نه روشهایی که نه تنها اثرات مفیدشان اثبات نشده اند بلکه عوارض نیز دارند.

۷- این رژیم برای کاهش وزن بیشتر یک مد روز و راهی برای کسب درآمد شیادان است.

۸- پایبندی به آن دشوار و زجرآور است.

البته گاهی در شرایط خاص متخصص تغذیه رژیم کتوژنیک یا کتو  را جهت لاغری سریع یا بیرون آمدن از استپ وزن و درمان چاقی بکار می برد.

در سایت آر دایت رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه ارائه می شود. لطفاً جهت اطلاع از شرایط رژیم، کلیک نمایید…

در صورتی که هر گونه سوالی دارید می توانید از طریق تلگرام، اینستاگرام یا واتساپ با ما در تماس باشید و یا درخواست مشاوره رایگان دهید.

ثبت نام

همین حالا ثبت نام کنید.

جهت تکمیل پرسشنامه کلیک کنید.
ثبت نام