رگهای عنکبوتی می توانند آبی، بنفش یا قرمز باشند. آنها ممکن است به شکل خطوط نازک، تارها یا شاخه ها ظاهر شوند. مردم گاهی از آنها به عنوان رگه های نخ نیز یاد می کنند. به طور معمول، آنها هستند دردناک یا مضر نیست، اما برخی از افراد ممکن است به دلایل زیبایی بخواهند آنها را درمان کنند.

طیف وسیعی از گزینه های درمانی می توانند رگ های عنکبوتی را از بین ببرند یا ظاهر آنها را کاهش دهند.

در این مقاله علل رگ‌های عنکبوتی که به عنوان تلانژکتاز نیز شناخته می‌شوند و تفاوت آن‌ها با رگ‌های واریسی بحث می‌شود. ما همچنین درمان و پیشگیری از رگهای عنکبوتی را پوشش می دهیم.

علل ایجاد رگهای عنکبوتی

سیاهرگ ها خون را به قلب برمی گردانند. برای جلوگیری از جریان خون به عقب، آنها حاوی یک دریچه یک طرفه هستند که پس از عبور خون از آن بسته می شود.

اگر این دریچه ضعیف شود یا آسیب ببیند، ممکن است جریان خون در جهت صحیح مشکل داشته باشد و شروع به جمع شدن در داخل سیاهرگ کند. با گذشت زمان، این می تواند باعث برآمدگی در ورید شود که منشعب می شود و در نتیجه سیاهرگ های عنکبوتی ایجاد می شود.

رگ‌های عنکبوتی روی صورت اغلب نتیجه ترکیدن رگ‌های خونی کوچک است. افزایش فشار یا آسیب خورشید می تواند باعث بروز این موارد شود.

رگهای واریسی

وریدهای عنکبوتی و واریس اشکال مختلف یک وضعیت پزشکی به نام نارسایی وریدی هستند. هر دو بیماری ناشی از ضعیف شدن یا آسیب دیدگی دریچه‌های وریدهای پا است. با این حال، این دو موضوع وجود دارد علائم مختلف.

رگهای عنکبوتی معمولاً خطوط کوچک و نازکی هستند که ممکن است صاف یا کمی برجسته باشند. آنها اغلب آبی، قرمز یا بنفش هستند. اگرچه ممکن است کمی ناراحتی ایجاد کنند، اما در بیشتر مواقع بدون درد هستند.

بیشتر بخوانید
آیا کلسترول بالا می تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد؟

رگهای واریسی بزرگتر و عمیق تر از رگهای عنکبوتی هستند. آنها ممکن است توده یا پیچ خورده به نظر برسند.

واریس بسته به شدت آنها می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد
 • خارش
 • خون ریزی
 • تورم پاها یا مچ پا
 • احساس درد یا سنگینی در پاها

وریدهای واریسی همچنین ممکن است خطر لخته شدن خون و مشکلات گردش خون را در افراد افزایش دهد.

عوامل خطر

عواملی که می توانند خطر ابتلا به وریدهای عنکبوتی را افزایش دهند عبارتند از:

 • ژنتیک: تا ۹۰% افراد مبتلا به وریدهای عنکبوتی سابقه خانوادگی آنها را دارند.
 • بارداری: افزایش جریان خون و وزن اضافی جنین روی رگ های پا در دوران بارداری ممکن است باعث ایجاد رگ های عنکبوتی شود.
 • ارتباط جنسی: رگهای عنکبوتی در ۴۱% از زنان ۵۰ ساله و بالاتر آنها تمایل دارند بر زنان تأثیر بگذارند تقریبا دو برابر بیشتر به عنوان مرد
 • سن: دریچه‌های وریدها با گذشت زمان ضعیف‌تر می‌شوند. ماهیچه های ساق پا که به حمایت از وریدهای پا کمک می کند و آنها را قادر می سازد خون را به سمت بالا پمپاژ کنند، ممکن است با بالا رفتن سن فرد بخشی از قدرت خود را از دست بدهند.
 • داشتن اضافه وزن: وزن اضافی بدن می تواند فشار بیشتری را بر روی رگ های پا وارد کند.
 • هورمون ها: کنترل بارداری هورمونی و درمان های هورمونی برای یائسگی ممکن است خطر ابتلا به وریدهای عنکبوتی را افزایش دهد. این به این دلیل است که استروژن می تواند دریچه های سیاهرگی را ضعیف کند.
 • نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی: وریدهای پا باید سخت‌تر کار کنند تا خون را به سمت قلب پمپ کنند، زمانی که فرد بیش از بیش از آن در همان وضعیت باقی بماند. ۴ ساعت.
 • لخته های خون یا آسیب رگ های قبلی: این می تواند به دریچه ها آسیب برساند و آنها را نتوانند به درستی کار کنند.
 • فشار بیش از حد در صورت: این می تواند به دلیل سرفه شدید، عطسه یا استفراغ باشد. برخی از افراد ممکن است پس از فشار دادن هنگام زایمان دچار رگ‌های عنکبوتی روی صورت خود شوند.
 • آسیب خورشید: اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند به پوست آسیب برساند و باعث شکستگی رگ های خونی یا رگ های عنکبوتی به خصوص روی صورت شود.
بیشتر بخوانید
فشار خون پایین: درمان های طبیعی، علل

درمان

اگرچه رگهای عنکبوتی به طور کلی بی ضرر هستند، اما می توانند باعث ناراحتی شوند. برخی از افراد ممکن است به دلایل زیبایی بخواهند آنها را درمان یا حذف کنند.

گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که فرد می تواند امتحان کند:

جوراب یا جوراب فشرده

پوشیدن جوراب یا جوراب فشاری روی رگ‌های ساق پا فشار می‌آورد. این فشار می تواند به بهبود جریان خون و جلوگیری از بروز رگ های عنکبوتی یا واریسی بیشتر کمک کند.

جوراب‌های فشرده نیز ممکن است به کاهش ورم پا و کاهش خطر لخته شدن خون در پاها کمک کنند.

انواع جوراب های فشاری عبارتند از:

 • ساپورت جوراب شلواری: اینها فقط فشار کمی را ایجاد می کنند اما در بسیاری از فروشگاه ها موجود هستند.
 • جوراب و جوراب فشرده با گرادیان: اینها فشار متوسطی را در اطراف پاها، مچ پا و ساق پا ایجاد می کنند. آنها اغلب در فروشگاه های تخصصی و داروخانه ها در دسترس هستند.
 • جوراب های فشاری تجویزی: اینها بیشترین فشار را به پاها و پاها وارد می کنند. آنها در اندازه ها و قدرت های مختلف و همچنین انواع بدون پا وجود دارند. جوراب های فشاری تجویزی برای برخی افراد، از جمله کسانی که نارسایی قلبی یا سایر مشکلات قلبی دارند، مناسب نیست.

اسکلروتراپی و سیستم بسته شدن

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به طور مستقیم به ورید آسیب دیده است. به دلیل تحریک، سیاهرگ‌ها به هم می‌چسبند و از جریان خون به آن ناحیه جلوگیری می‌کنند.

این روش می تواند کاهش تورم و باعث کوچک شدن رگ می شود. با گذشت زمان، ورید عنکبوتی محو یا ناپدید می شود. برای به دست آوردن نتیجه مطلوب ممکن است چندین درمان لازم باشد.

مشابه اسکلروتراپی، درمان سیستم بسته شامل تزریق یک ماده به وریدهای آسیب دیده است. این ماده چسبنده است و رگ را از جریان خون می بندد و باعث می شود ورید عنکبوتی با گذشت زمان محو یا ناپدید شود.

بیشتر بخوانید
علائم فشار خون بالا

همانند اسکلروتراپی، فرد ممکن است برای ایجاد نتیجه مطلوب به چندین درمان نیاز داشته باشد.

لیزر درمانی

یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند از لیزر برای درمان رگ های عنکبوتی کوچک نزدیک به سطح پوست استفاده کند. لیزر یک پرتو نور متمرکز و قوی است که باعث لخته شدن و خشک شدن ورید عنکبوتی می شود.

لیزر درمانی هستند کمتر تهاجمی نسبت به اسکلروتراپی و سیستم های بسته شدن، زیرا تزریق وجود ندارد. با این حال، لیزر درمانی معمولاً انجام می شود کمتر موثر است در کاهش رگهای عنکبوتی

لیزر درمانی درون وریدی (EVLT)

EVLT یک روش جدیدتر برای درمان رگهای عنکبوتی و رگهای واریسی کوچک است.

یک متخصص مراقبت های بهداشتی یک برش کوچک در ورید آسیب دیده ایجاد می کند و سپس یک فیبر لیزر را وارد می کند. لیزر مستقیماً گرما را به ورید وارد می کند و باعث فروپاشی آن می شود. ناپدید شدن ورید ممکن است چندین ماه یا تا یک سال طول بکشد.

EVLT شامل استفاده از بی حسی موضعی است.

عمل جراحی

اگر چه برخی از درمان های جراحی می تواند موثر باشد رگهای واریسی بزرگتر، پزشکان معمولاً آنها را روی رگهای عنکبوتی انجام نمی دهند.

جلوگیری

برخی تغییرات سبک زندگی و نکات مراقبت از خود می توانند به جلوگیری از ظهور رگ های عنکبوتی جدید یا بدتر شدن رگ های موجود کمک کنند. این شامل:

 • استفاده از ضد آفتاب: استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب می تواند به جلوگیری از رگ های عنکبوتی، به ویژه روی صورت کمک کند. هنگام بیرون از منزل برای مدت طولانی از کلاه و لباس های محافظ در برابر آفتاب استفاده کنید.
 • رسیدن یا حفظ وزن متوسط: این به کاهش فشار روی رگ ها کمک می کند و خون را به خوبی جریان می دهد.
 • پوشیدن جوراب های فشاری: اگر رگ‌های عنکبوتی یا واریس در خانواده نگران‌کننده هستند، پوشیدن جوراب یا جوراب‌های فشرده را در نظر بگیرید.
 • متحرک ماندن: از نشستن یا ایستادن طولانی مدت بدون استراحت خودداری کنید.
 • پرهیز از لباس های تنگ: لباس‌هایی که در اطراف کمر، پاها یا لگن خیلی تنگ هستند می‌توانند جریان خون را محدود کنند و ممکن است خطر ابتلا به رگ‌های عنکبوتی را افزایش دهند.
 • اجتناب از استفاده بیش از حد از جکوزی و سونا: گرمای بیش از حد می تواند باعث تورم رگ ها شود و خطر گشاد شدن و برآمدگی رگ های پا را افزایش دهد.
 • محدود کردن مصرف الکل: نوشیدن الکل می تواند باعث برافروختگی در صورت و شکستگی عروق خونی در برخی افراد شود.
 • ورزش منظم: فعالیت بدنی می تواند به بهبود گردش خون و جلوگیری از تجمع خون در پاها کمک کند.
 • بالا بردن پاها: بالا بردن پاها هنگام نشستن یا دراز کشیدن می تواند به جلوگیری از تجمع خون به سمت پایین در پاها کمک کند.
 • تماس با متخصص پوست: افراد مبتلا به بیماری های پوستی که می تواند خطر ابتلا به وریدهای عنکبوتی را افزایش دهد، مانند روزاسه، ممکن است بخواهند با پزشک یا متخصص پوست تماس بگیرند تا در مورد گزینه های درمانی صحبت کنند.
 • استفاده از محصولات پوشش دهنده: اگر ظاهر وریدهای عنکبوتی نگران کننده است، ممکن است افراد بخواهند از آرایش بدن یا پا برای پوشاندن یا به حداقل رساندن موقت آنها استفاده کنند. محصولات خود برنزه کننده نیز می توانند برای این منظور مفید باشند.
بیشتر بخوانید
آنژین - علائم، تشخیص و درمان

خلاصه

رگهای عنکبوتی از رگهای آسیب دیده یا ترکیدن رگهای خونی به وجود می آیند. آنها معمولاً بدون درد هستند و مشکلاتی برای سلامتی ایجاد نمی کنند، اما برخی از افراد ممکن است بخواهند آنها را به دلایل زیبایی درمان کنند.

انواع گزینه های درمانی می توانند به بهبود ظاهر رگ های عنکبوتی یا حذف کامل آنها کمک کنند. برای اقدامات پزشکی، همیشه ضروری است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارای مجوز که در زمینه پوست، مراقبت از رگ، یا جراحی زیبایی یا پلاستیک تخصص دارد، مشورت کنید.