بافت پیچیده

رابطه بین تستوسترون و ریزش مو پیچیده است. یک باور عمومی این است که مردان طاس سطوح بالایی از تستوسترون دارند، اما آیا این واقعاً درست است؟

طبق تحقیقات، طاسی با الگوی مردانه یا آلوپسی آندروژنیک، حدود ۵۰ میلیون مرد و ۳۰ میلیون زن را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد. موسسه ملی بهداشت (NIH). ریزش مو به دلیل کوچک شدن فولیکول‌های مو و تأثیر آن بر چرخه رشد است. موهای جدید ریزتر و ریزتر می شوند تا زمانی که دیگر مویی باقی نماند و فولیکول ها خاموش شوند. این ریزش مو توسط هورمون ها و ژن های خاصی ایجاد می شود.

اشکال مختلف تستوسترون

تستوسترون به اشکال مختلف در بدن شما وجود دارد. تستوسترون “رایگان” وجود دارد که به پروتئین های بدن شما متصل نیست. این شکلی از تستوسترون است که برای عمل در بدن در دسترس است.

تستوسترون همچنین می تواند به آلبومین، پروتئینی در خون، متصل شود. بیشتر تستوسترون به پروتئین گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) متصل است و فعال نیست. اگر سطح SHBG پایینی دارید، ممکن است سطح بالایی از تستوسترون آزاد در جریان خون خود داشته باشید.

دی هیدروتستوسترون (DHT) از تستوسترون توسط یک آنزیم ساخته می شود. DHT پنج برابر قوی تر از تستوسترون است. DHT در درجه اول توسط بدن در پروستات، پوست و فولیکول های مو استفاده می شود.

شکل طاسی

طاسی با الگوی مردانه (MPB) شکل مشخصی دارد. خط موی جلو به خصوص در کناره ها عقب می نشیند و شکل M را تشکیل می دهد. این طاسی پیشانی است. تاج سر که به عنوان راس نیز شناخته می شود، طاس می شود. در نهایت این دو ناحیه به شکل “U” به هم می پیوندند. MPB حتی می تواند تا موهای سینه نیز گسترش یابد، که با افزایش سن می تواند نازک شود. به اندازه کافی عجیب، موها در نقاط مختلف بدن می توانند به تغییرات هورمونی واکنش متفاوتی نشان دهند. به عنوان مثال، رشد موهای صورت می تواند بهبود یابد در حالی که سایر نواحی طاسی می شوند.

DHT: هورمون پشت ریزش مو

دی هیدروتستوسترون (DHT) از تستوسترون توسط آنزیمی به نام ۵-آلفا ردوکتاز ساخته می شود. همچنین می‌توان آن را از DHEA، هورمونی که در زنان شایع‌تر است، تهیه کرد. DHT در پوست، فولیکول های مو و پروستات یافت می شود. اعمال DHT و حساسیت فولیکول های مو به DHT چیزی است که باعث ریزش مو می شود.

بیشتر بخوانید
چگونه از شر کبودی خلاص شویم: درمان های خانگی

DHT همچنین در پروستات عمل می کند. بدون DHT، پروستات به طور طبیعی رشد نمی کند. با DHT بیش از حد، یک مرد می تواند به هیپرتروفی خوش خیم پروستات مبتلا شود که به آن بزرگی پروستات نیز می گویند.

DHT و شرایط دیگر

شواهدی مبنی بر ارتباط بین طاسی و سرطان پروستات و سایر بیماری ها وجود دارد. دانشکده پزشکی هاروارد گزارش ها حاکی از آن است که خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان مبتلا به طاسی راس ۱.۵ برابر بیشتر از مردان بدون لکه های طاسی است. خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر نیز در مردان مبتلا به لکه های طاسی بیش از ۲۳ درصد بیشتر است. تحقیقات در مورد اینکه آیا ارتباطی بین سطح DHT و سندرم متابولیک، دیابت و سایر شرایط سلامتی وجود دارد یا خیر ادامه دارد.

این ژن شماست

این مقدار تستوسترون یا DHT نیست که باعث طاسی می شود. این حساسیت فولیکول های موی شماست. این حساسیت توسط ژنتیک تعیین می شود. ژن AR گیرنده‌ای را روی فولیکول‌های مو می‌سازد که با تستوسترون و DHT تعامل دارند. اگر گیرنده های شما حساسیت خاصی دارند، حتی با مقادیر کمی DHT راحت تر تحریک می شوند و در نتیجه ریزش مو راحت تر اتفاق می افتد. ژن های دیگر نیز ممکن است نقشی داشته باشند.

بیشتر بخوانید
راش ماکولوپاپولار چیست؟

سن، استرس و عوامل دیگر می‌توانند روی تجربه ریزش مو تأثیر بگذارند. اما ژن ها نقش مهمی ایفا می کنند و مردانی که خویشاوندان مرد نزدیک مبتلا به MPB دارند در معرض خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به MPB هستند.

افسانه ها: مردانگی و ریزش مو

افسانه های زیادی در مورد مردان طاسی وجود دارد. یکی از آنها این است که مردان مبتلا به MPB مردانه تر هستند و سطح تستوسترون بالاتری دارند. این لزوماً اینطور نیست. مردان مبتلا به MPB ممکن است در واقع سطوح پایین تری از تستوسترون در گردش داشته باشند اما سطوح بالاتری از آنزیمی که تستوسترون را به DHT تبدیل می کند، داشته باشند. متناوبا، ممکن است به سادگی ژن هایی داشته باشید که فولیکول های مو را به شما می دهند که به تستوسترون یا DHT بسیار حساس هستند.

بیشتر بخوانید
7 دلیل ممکن است رنگدانه پوست شما تغییر رنگ دهد
ریزش مو در زنان

زنان نیز ممکن است به دلیل آلوپسی آندروژنتیک دچار ریزش مو شوند. اگرچه میزان تستوسترون زنان در مقایسه با مردان بسیار پایین‌تر است، اما میزان تستوسترون کافی برای ریزش موی آندروژنتیک وجود دارد.

زنان الگوی متفاوتی از ریزش مو را تجربه می کنند. نازک شدن در بالای پوست سر در الگوی “درخت کریسمس” رخ می دهد، اما خط موی جلویی کاهش نمی یابد. ریزش موی الگوی زنانه (FPHL) نیز به دلیل اعمال DHT روی فولیکول های مو است.

درمان های ریزش مو

چندین روش برای درمان MPB و FPHL شامل تداخل در عملکرد تستوسترون و DHT است. فیناستراید (پروپسیا) دارویی است که آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز را که تستوسترون را به DHT تبدیل می کند، مهار می کند. مصرف این دارو در زنانی که ممکن است باردار شوند خطرناک است و ممکن است عوارض جنسی این دارو در مردان و زنان وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
اریترومالژیا چیست؟ سوزش و قرمزی در دست‌ها و پاها

یکی دیگر از مهارکننده های ۵ آلفا ردوکتاز به نام دوتاستراید (Avodart) در حال حاضر به عنوان یک درمان بالقوه برای MPB در نظر گرفته شده است. در حال حاضر برای درمان بزرگی پروستات در بازار موجود است.

سایر گزینه های درمانی که شامل تستوسترون یا DHT نمی شوند عبارتند از:

  • ماینوکسیدیل (Rogaine)
  • کتوکونازول
  • لیزر درمانی
  • پیوند فولیکول مو با جراحی

ریزش مو و تستوسترون