ریسپریدون – ریسپردال. عوارض جانبی داروی اسکیزوفرنی


نوع داروداروی ضد روان پریشی
استفاده برایاسکیزوفرنی و سایر روان پریشی ها؛ برای کاهش رفتارهای پرخاشگرانه یا سایر رفتارهای مخرب
همچنین به نامریسپردال®
موجود به عنوانقرص، قرص قابل پخش در دهان (ذوب شده در دهان) و داروی مایع خوراکی

ریسپریدون متعلق به گروهی از داروها به نام داروهای ضد روان پریشی است. این داروها روی تعادل مواد شیمیایی در مغز کار می کنند.

ممکن است ریسپریدون برای تسکین علائم اسکیزوفرنی یا یک مشکل روانی مشابه که بر افکار، احساسات یا رفتارهای شما تأثیر می گذارد، برای شما تجویز شده باشد. به این مشکلات روانپریشی می گویند. همچنین برای درمان مشکلات رفتار پرخاشگرانه در برخی از افراد که ممکن است برای خود یا دیگران خطرناک باشد، تجویز می شود.

ریسپریدون را می توان به صورت تزریقی نیز تجویز کرد و بروشور دارویی جداگانه ای به نام تزریق طولانی اثر ریسپریدون وجود دارد.

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر ممکن است از دارو استفاده شود. به این دلایل، قبل از شروع مصرف ریسپریدون، مهم است که پزشکتان بداند:

 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید.
 • اگر بیماری قلبی یا بیماری عروق خونی دارید.
 • اگر مشکلات کبد، کلیه یا پروستات دارید.
 • اگر مشکلات تنفسی دارید.
 • اگر هر یک از موارد زیر را دارید: صرع، افسردگی، بیماری پارکینسون، افزایش فشار در چشم (گلوکوم) یا میاستنی گراویس، وضعیتی که باعث ضعف عضلانی می شود.
 • اگر قرار است عمل آب مروارید چشم انجام دهید.
 • اگر تا به حال زردی پوست یا سفیدی چشم خود (یرقان) یا اختلال خونی داشته اید.
 • اگر پورفیری، یک اختلال خونی نادر ارثی دارید.
 • اگر یک تومور در غده فوق کلیوی خود دارید، وضعیتی به نام فئوکروموسیتوم.
 • اگر به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید یا استفاده می کنید. این شامل هر دارویی است که مصرف می‌کنید و می‌توانید بدون نسخه بخرید، و همچنین داروهای گیاهی و مکمل را نیز شامل می‌شود.
بیشتر بخوانید
ناپروکسن سدیم 220 میلی گرم: Aleve عوارض جانبی چیست؟
 • قبل از شروع درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده سازنده را از داخل بسته مطالعه کنید. این به شما اطلاعات بیشتری در مورد ریسپریدون می دهد و همچنین لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید در اختیار شما قرار می دهد.
 • دوز شما بستگی به دلیل تجویز آن دارد، بنابراین ریسپریدون را دقیقا همانطور که پزشک به شما گفته است مصرف کنید. شما ممکن است با دوز کوچک شروع کنید که سپس به تدریج افزایش می یابد. برای شما یک یا دو دوز در روز تجویز می شود. سعی کنید عادت کنید که دوزهای خود را در زمان های مشخصی در روز مصرف کنید، زیرا این به شما کمک می کند تا هیچ کدام را از دست ندهید. ریسپریدون تحت تأثیر غذا در معده شما قرار نمی گیرد، بنابراین می توانید دوزهای خود را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.
 • بیشتر مردم می‌دانند که بلعیدن قرص همراه با نوشیدن آب به شما کمک می‌کند. اگر در بلع مشکل دارید، به پزشک خود اطلاع دهید تا بجای آن قرص‌هایی که در دهان شما حل می‌شوند (به نام قرص‌های قابل پخش در دهان) یا داروی مایع برای شما تجویز شود.
 • اگر به شما قرص های قابل پخش در دهان داده شده است، این قرص ها برای حل شدن در دهان شما ساخته شده اند. بسته بندی را به آرامی پوست بگیرید، قرص را بردارید و روی زبان خود قرار دهید. اجازه دهید قرص قبل از قورت دادن روی زبان شما حل شود.
 • اگر داروی مایع به شما داده شده است، مطمئن شوید که نحوه استفاده از سرنگ دوز (پیپت) را برای اندازه گیری دوزهای خود درک کرده اید. اگر در این مورد مطمئن نیستید، می توانید از داروساز محلی خود بخواهید که به شما نشان دهد چه کاری باید انجام دهید. اگر می خواهید دارو را به مقدار کمی مایع اضافه کنید، می توانید آن را با هر نوشیدنی غیر الکلی به جز چای مخلوط کنید.
 • اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید، مگر اینکه زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، در این صورت نوبت فراموش شده را حذف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، دو نوبت را با هم مصرف نکنید.
بیشتر بخوانید
عوارض جانبی پنتاسا: آنچه باید بدانید
 • به یاد داشته باشید که قرار ملاقات های منظم با پزشک خود را حفظ کنید تا پیشرفت شما بررسی شود. اگر ریسپریدون را طولانی مدت مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد هر از گاهی آزمایشاتی انجام دهید.
 • اگر الکل مصرف می کنید، از پزشک خود در مورد نوشیدن الکل در حین مصرف ریسپریدون راهنمایی بخواهید. الکل احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد و بعید است که برای شما توصیه شود.
 • اگر در حال انجام عمل هستید، به فردی که درمان را انجام می دهد بگویید چه داروهایی مصرف می کنید. این مهم است زیرا ریسپریدون ممکن است با هر بیهوشی که دریافت می کنید تداخل داشته باشد. اگر در حال انجام جراحی آب مروارید هستید، بسیار مهم است که به جراح خود بگویید که ریسپریدون مصرف می کنید. این به این دلیل است که یک مشکل چشمی به نام «سندرم عنبیه فلاپی» در برخی افراد ایجاد شده است و پزشک شما می‌خواهد در مورد خطر آن به شما توصیه کند.
 • در صورت خرید یا مصرف داروهای بدون نسخه، با یک داروساز مشورت کنید که آیا آنها برای مصرف با ریسپریدون مناسب هستند یا خیر.
 • اگر دیابت دارید، ممکن است لازم باشد قند خون خود را بیشتر چک کنید زیرا ریسپریدون می تواند بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد. پزشک در این مورد به شما توصیه خواهد کرد.
 • هنگامی که ریسپریدون برای مدتی مصرف می شود، قطع ناگهانی درمان می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگر به مدت یک سال یا بیشتر آن را به طور منظم مصرف کرده‌اید، احتمالاً پزشک از شما می‌خواهد که در صورت لزوم دوز خود را به تدریج کاهش دهید.
بیشتر بخوانید
اکسید منیزیم: فواید، عوارض جانبی، میزان مصرف

بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه همه آنها را تجربه نمی کنند. جدول زیر حاوی برخی از رایج ترین موارد مرتبط با ریسپریدون است. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید. اثرات ناخواسته اغلب با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود می یابند، اما اگر هر یک از موارد زیر ادامه یافت یا دردسرساز شد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

مشترک عوارض جانبی ریسپریدون
اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
احساس بیماری (تهوع)، یبوست/اسهال، ناراحتی شکمی، سوء هاضمهبه غذاهای ساده بچسبید – از غذاهای غنی یا تند خودداری کنید
احساس سرگیجه یا خواب آلودگی، تاری دیداگر این اتفاق افتاد، رانندگی نکنید و از ابزار و ماشین آلات استفاده نکنید. الکل ننوشید
سردرد و سایر دردها یا دردهامقدار زیادی آب بنوشید و از داروساز خود بخواهید که مسکن مناسب را به شما توصیه کند. اگر درد ادامه داشت، به پزشک خود اطلاع دهید
احساس لرزش یا بی قراری، حرکات غیرعادی یا غیرقابل کنترل عضلانیدر مورد هر یک از این موارد در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید. درمان شما ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد
افزایش وزن، مشکل در خوابیدن، تغییرات خلق و خو، افزایش فشار خون، سرفه و سرماخوردگی، ضربان قلب سریع، بثورات پوستی، مشکلات جنسی، حساسیت سینه، تولید شیر مادر، مشکلات قاعدگی و خشکی دهاناگر هر کدام مشکل ساز شد، این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید

مهم: در صورت مشاهده علائمی مانند سفتی عضلات، دمای بسیار بالا، احساس گیجی، ضربان قلب سریع و تعریق، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اینها می توانند نشانه های یک بیماری نادر اما جدی به نام سندرم بدخیم نورولپتیک باشند.

بیشتر بخوانید
گلوکوکورتیکوئیدها

اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید ممکن است ناشی از دارو باشد، برای مشاوره بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود.

هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف را حتی اگر خالی باشد با خود ببرید.

این دارو برای شماست. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد.

داروهای تاریخ گذشته یا ناخواسته را نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود ببرید تا آنها را برای شما دفع کند.

اگر در مورد این دارو سوالی دارید از داروساز خود بپرسید.


سایر مقالات در این زمینه

عوارض قرص فت فیس برای بارداری
عوارض قرص بلک اسلیم
عوارض قرص رزبری کتون تمشک
عوارض قرص جی سی
عوارض قرص گلوریا
عوارض قرص فلوردو
عوارض قرص فت فست یا fat fast
عوارض قرص super fat face چیست
عوارض قرص لاغری پلاتین
عوارض قرص لاغری اسلیم پلاس
لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت
عوارض قرص الفا اسلیم

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه