ریشه بیدمشک سرشار از آنتی اکسیدان است و ممکن است به عنوان یک درمان طبیعی برای شرایط مختلف استفاده شود. همچنین به صورت چای، ریشه، پودر یا عصاره موجود است و می تواند در بسیاری از دستور العمل ها گنجانده شود.

ریشه بیدمشک

ریشه بیدمشک گیاهی بومی آسیای شمالی و اروپا است، اگرچه اکنون در ایالات متحده رشد می کند. ریشه های عمیق گیاه بیدمشک بسیار دراز است و رنگ آن از بژ تا قهوه ای و از بیرون تقریبا سیاه است.

ریشه بیدمشک برای قرن ها در پزشکی جامع برای درمان انواع شرایط مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. به طور سنتی، بیشتر به عنوان یک ادرار آور و کمک کننده گوارشی استفاده می شود.۱).

اکنون، محققان کاربردهای بالقوه و فواید سلامتی ریشه باباآدم را کشف کرده‌اند. این فواید ممکن است به اندازه کافی گسترده باشد که استفاده از ریشه باباآدم را به عنوان یک درمان مکمل برای شرایط خاص تضمین کند.

فواید ریشه بیدمشک

۱. نیروگاه آنتی اکسیدان است

ثابت شده است که ریشه بیدمشک حاوی انواع مختلفی از آنتی اکسیدان های قوی از جمله کورستین، لوتئولین و اسیدهای فنولیک است.۲).

ریشه بیدمشک: فواید، عوارض جانبی و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

آنتی اکسیدان ها از سلول های بدن در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند. آنها می توانند به درمان و پیشگیری از تعدادی از بیماری های مختلف کمک کنند.

بیشتر بخوانید
چرا به دونگ کوای "جنسینگ زن" می گویند؟

آنتی اکسیدان ها همچنین می توانند به کاهش التهاب کمک کنند. یک مطالعه نشان داد که ریشه باباآدم نشانگرهای التهابی در خون بیماران مبتلا به آرتروز را کاهش می دهد.۳).

۲. سموم را از خون دفع می کند

یکی از رایج ترین کاربردهای ریشه بیدمشک تصفیه خون بوده است.

شواهد اخیر نشان داده است که ریشه بیدمشک حاوی مواد فعالی در سیستم ریشه آن است که می تواند سموم را از جریان خون حذف کند.

تحقیقات همچنین نشان داد که ریشه باباآدم به طور موثر خون را سم زدایی می کند و باعث افزایش گردش خون در سطح پوست می شود.۱).

۳. ممکن است برخی از انواع سرطان را مهار کند

همانطور که مشخص است ریشه بیدمشک نه تنها ممکن است خون را تصفیه کند، بلکه ممکن است انواع خاصی از سرطان را نیز مهار کند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که باباآدم “اثرات مهاری قوی” بر رشد سرطان ناشی از سرطان هایی مانند کارسینوم پانکراس دارد.۱). مطالعه دیگری نشان داد که ریشه باباآدم به طور قابل توجهی با رشد سلول های سرطانی تداخل دارد.

بیشتر بخوانید
10 خاصیت اثبات شده بلوبری بر سلامتی

در حالی که تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات کامل بیدمشک بر انواع مختلف سرطان ها و تومورها مورد نیاز است، این هنوز یک یافته قابل توجه است.۱، ۳، ۴، ۵).

۴. ممکن است یک داروی غرایز جنسی باشد

یکی دیگر از استفاده های احتمالی از ریشه بیدمشک به عنوان یک داروی تقویت کننده جنسی است. در یک مطالعه غیرانسانی، مشخص شد که عصاره ریشه بیدمشک دارای اثر مقوی جنسی است. عصاره عملکرد جنسی را افزایش داد و میزان رفتار جنسی را در موش های صحرایی نر افزایش داد.۶).

تحقیقات در مورد انسان مورد نیاز است، اما شواهد حکایتی این ادعا را تایید می کند.

۵. می تواند به درمان مشکلات پوستی کمک کند

ریشه بیدمشک نیز مدت‌هاست برای درمان بیماری‌های پوستی مانند آکنه و اگزما استفاده می‌شود. خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی ریشه می تواند به حل مشکلات پوستی در صورت استفاده موضعی روی پوست کمک کند.۷، ۸).

همچنین شواهدی وجود دارد که ریشه باباآدم ممکن است به درمان سوختگی های موضعی کمک کند.۹).

بیشتر بخوانید
تخم مرغ: 10 فایده سلامتی و حقایق تغذیه ای
خطرات و عوارض جانبی بالقوه

تحقیقات محدودی در مورد کاربردهای کودکان ریشه باباآدم وجود دارد و ایمنی آن در کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته است. به همین دلیل، هرگز نباید به کودک خود ریشه باباآدم بدهید، مگر اینکه تحت نظارت ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود باشید.

برخی از خطرات بالقوه باباآدم شامل موارد زیر است:

  • اگر از مکمل های بیدمشک استفاده می کنید، فقط در حد اعتدال مصرف کنید. تحقیقات بیشتری برای تعیین ایمنی مکمل مورد نیاز است.
  • بیدمشک برای خوردن بی خطر است، اما شما باید آن را فقط از فروشندگان معتبر خریداری کنید و هرگز آن را در طبیعت جمع آوری نکنید. گیاه باباآدم شبیه گیاهان بلدونا است که بسیار سمی هستند. آنها اغلب با هم رشد می کنند.
  • ریشه بیدمشک یک ادرارآور طبیعی است، بنابراین در صورت کم آبی نباید آن را مصرف کنید. همچنین اگر از سایر داروهای ادرارآور یا قرص های آب نیز استفاده می کنید، نباید آن را مصرف کنید، زیرا می تواند کم آبی بدن را افزایش دهد.
  • اگر به گل داوودی یا بابونه آلرژی دارید، ممکن است در معرض افزایش خطر واکنش آلرژیک به ریشه باباآدم باشید و باید از آن اجتناب کنید.
  • زنان باردار یا زنانی که سعی در باردار شدن دارند نباید از ریشه باباآدم یا مکمل استفاده کنند.
بیشتر بخوانید
نشاسته در مقابل سبزیجات غیر نشاسته ای: فهرست مواد غذایی و حقایق تغذیه

اشکال و دوز

انواع مختلفی از ریشه باباآدم وجود دارد. این شامل:

  • ریشه باباآدم تازه
  • چای بیدمشک
  • پودر ریشه خشک شده
  • روغن بیدمشک یا عصاره بیدمشک

دستور پخت

گنجاندن ریشه باباآدم در رژیم غذایی شما می تواند به سادگی یادگیری چند دستور العمل جدید باشد.

برای پختن ریشه بیدمشک، ابتدا باید پوست آن را بکنید. سپس می توانید آن را سرخ کنید، بجوشانید یا تفت دهید.

خلاصه

ریشه بیدمشک به شکل چای یا مکمل موجود است. با دستورالعمل‌های ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های روی برچسب مکمل مشورت کرده و از آنها پیروی کنید. مکمل‌ها توسط سازمان غذا و دارو (FDA) نظارت نمی‌شوند و می‌توانند کیفیت، خلوص یا دوز داشته باشند. اگر عصاره، روغن یا پودر خشک می‌خرید، همیشه از یک منبع مطمئن خرید کنید.