شکر اضافه شده ممکن است ناسالم ترین ماده در رژیم غذایی مدرن باشد.

به همین دلیل، شیرین کننده های بدون قند مانند زایلیتول در حال محبوب شدن هستند.

زایلیتول ظاهر و طعمی شبیه قند دارد اما کالری کمتری دارد و سطح قند خون را افزایش نمی دهد.

چندین مطالعه نشان می دهد که فواید مهم مختلفی از جمله بهبود سلامت دندان ها دارد.

این مقاله به بررسی زایلیتول و اثرات آن بر سلامتی می پردازد.

زایلیتول: همه چیزهایی که باید بدانیدhealthline.comhttps://www.healthline.com › xyli...

زایلیتول چیست؟

زایلیتول به عنوان یک الکل قند طبقه بندی می شود.

از نظر شیمیایی، الکل های قندی صفات مولکول های قند و مولکول های الکل را ترکیب می کنند. ساختار آنها به آنها اجازه می دهد تا گیرنده های طعم شیرینی روی زبان شما را تحریک کنند.

زایلیتول به مقدار کم در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود و بنابراین طبیعی در نظر گرفته می شود. انسان حتی مقادیر کمی از آن را از طریق متابولیسم طبیعی تولید می کند.

این یک عنصر رایج در آدامس های بدون قند، آب نبات، نعناع، ​​غذاهای مناسب دیابت و محصولات مراقبت از دهان است.

زایلیتول شیرینی مشابه شکر معمولی دارد اما حاوی ۴۰ درصد کالری کمتری است:

  • شکر سفره: ۴ کالری در هر گرم
  • زایلیتول: ۲.۴ کالری در هر گرم

زایلیتول خریداری شده در فروشگاه به صورت پودر سفید و کریستالی ظاهر می شود.

از آنجایی که زایلیتول یک شیرین کننده تصفیه شده است، هیچ ویتامین، مواد معدنی یا پروتئینی ندارد. از این نظر، فقط کالری خالی را فراهم می کند.

زایلیتول را می توان از درختانی مانند توس یا از فیبر گیاهی به نام زایلان فرآوری کرد.۱).

حتی اگر الکل های قند از نظر فنی کربوهیدرات هستند، اکثر آنها سطح قند خون را افزایش نمی دهند و در نتیجه به عنوان کربوهیدرات خالص به حساب نمی آیند، و آنها را به شیرین کننده های محبوب در محصولات کم کربوهیدرات تبدیل می کنند.۲).

اگرچه کلمه “الکل” بخشی از نام آن است، اما این همان الکل نیست که شما را مست می کند. الکل های قندی برای افراد معتاد به الکل بی خطر هستند.

زایلیتول یک الکل قندی است که به طور طبیعی در برخی گیاهان وجود دارد. اگرچه ظاهر و طعم آن شبیه شکر است، اما ۴۰ درصد کالری کمتری دارد.

زایلیتول دارای شاخص گلیسمی بسیار پایین است و قند خون یا انسولین را افزایش نمی دهد.

یکی از اثرات منفی شکر افزوده – و شربت ذرت با فروکتوز بالا – این است که می تواند سطح قند خون و انسولین را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
آیا مالتودکسترین در رژیم کتوژنیک است؟ (به علاوه 3 جایگزین کتو دوستدار)

با توجه به سطوح بالای فروکتوز موجود در آن، مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به مقاومت به انسولین و مشکلات متابولیک متعدد شود.۳، ۴).

با این حال، زایلیتول حاوی فروکتوز صفر است و اثرات ناچیزی بر قند خون و انسولین دارد.۲، ۵).

بنابراین، هیچ یک از اثرات مضر قند برای زایلیتول صدق نمی کند.

شاخص گلیسمی زایلیتول (GI) – معیاری برای افزایش سریع قند خون توسط یک غذا – تنها ۷ است، در حالی که قند معمولی ۶۰-۷۰ است.۶).

همچنین می‌توان آن را یک شیرین‌کننده مناسب برای کاهش وزن در نظر گرفت زیرا حاوی ۴۰ درصد کالری کمتری نسبت به شکر است.

برای افراد مبتلا به دیابت، پیش دیابت، چاقی یا سایر مشکلات متابولیک، زایلیتول یک جایگزین عالی برای شکر است.

در حالی که مطالعات انسانی مربوطه در حال حاضر در دسترس نیست، مطالعات موش نشان می دهد که زایلیتول می تواند علائم دیابت را بهبود بخشد، چربی شکم را کاهش دهد و حتی از افزایش وزن در رژیم غذایی چاق کننده جلوگیری کند.۷، ۸، ۹).

بر خلاف قند، زایلیتول اثرات ناچیزی بر سطح قند خون و انسولین دارد. مطالعات حیوانی فواید چشمگیر را برای سلامت متابولیک نشان می دهد.

زایلیتول سلامت دندان را افزایش می دهد

بسیاری از دندانپزشکان استفاده از آدامس های شیرین شده با زایلیتول را توصیه می کنند – و دلیل خوبی هم دارد.

مطالعات نشان داده اند که زایلیتول سلامت دندان را افزایش می دهد و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.۱۰).

یکی از عوامل خطر اصلی پوسیدگی دندان، باکتری دهان است که به آن می گویند استرپتوکوک موتانس. این باکتری مسئول ایجاد پلاک است.

اگرچه مقداری پلاک روی دندان‌های شما طبیعی است، پلاک اضافی سیستم ایمنی شما را تشویق می‌کند تا به باکتری‌های موجود در آن حمله کند. این می تواند منجر به بیماری های التهابی لثه مانند التهاب لثه شود.

این باکتری های دهان از گلوکز غذا تغذیه می کنند، اما نمی توانند از زایلیتول استفاده کنند. به این ترتیب، جایگزینی شکر با زایلیتول، سوخت موجود برای باکتری های مضر را کاهش می دهد.۱۱).

بیشتر بخوانید
مالتودکسترین: چیست؟ و آیا سالم است؟

در حالی که این باکتری ها نمی توانند از زایلیتول برای سوخت استفاده کنند، هنوز آن را می بلعند. پس از جذب زایلیتول، آنها قادر به جذب گلوکز نیستند – به این معنی که مسیر تولید انرژی آنها مسدود شده و در نهایت می میرند.

به عبارت دیگر، هنگامی که آدامس را با زایلیتول می جوید یا از آن به عنوان شیرین کننده استفاده می کنید، باکتری های مضر در دهان شما از گرسنگی می میرند.۱۲).

در یک مطالعه، آدامس های شیرین شده با زایلیتول سطح باکتری های بد را بین ۲۷ تا ۷۵ درصد کاهش داد، در حالی که سطح باکتری های دوست ثابت باقی ماند.۱۳).

مطالعات حیوانی همچنین نشان می دهد که زایلیتول ممکن است جذب کلسیم را در دستگاه گوارش شما افزایش دهد، از پوکی استخوان محافظت کند و دندان های شما را تقویت کند.۱۴، ۱۵).

مطالعات انسانی نشان می دهد که زایلیتول – چه با جایگزینی شکر یا افزودن آن به رژیم غذایی – می تواند حفره ها و پوسیدگی دندان را ۳۰ تا ۸۵ درصد کاهش دهد.۱۶، ۱۷، ۱۸).

از آنجایی که التهاب ریشه بسیاری از بیماری های مزمن است، کاهش پلاک و التهاب لثه می تواند برای بقیه بدن شما نیز مفید باشد.

زایلیتول می تواند باکتری های مضر در دهان شما را گرسنه نگه دارد و باعث کاهش تجمع پلاک و پوسیدگی دندان شود. این می تواند به جلوگیری از حفره های دندانی و بیماری های التهابی لثه کمک کند.

زایلیتول عفونت های گوش و مخمر را کاهش می دهد

دهان، بینی و گوش های شما همه به هم مرتبط هستند.

بنابراین، باکتری‌هایی که در دهان زندگی می‌کنند می‌توانند منجر به عفونت گوش شوند – یک مشکل رایج در کودکان.

معلوم شد که زایلیتول می‌تواند برخی از این باکتری‌ها را به همان روشی که باکتری‌های پلاک‌ساز را گرسنگی می‌کشد، از بین ببرد.۱۹).

یک مطالعه روی کودکان مبتلا به عفونت های مکرر گوش مشاهده کرد که استفاده روزانه از آدامس های شیرین شده با زایلیتول میزان عفونت آنها را تا ۴۰ درصد کاهش می دهد.۲۰).

زایلیتول همچنین با مخمر مبارزه می کند کاندیدا آلبیکنسکه می تواند منجر به عفونت کاندیدا شود. زایلیتول توانایی مخمر برای چسبیدن به سطوح را کاهش می دهد و در نتیجه به جلوگیری از عفونت کمک می کند.۲۱).

آدامس شیرین شده با زایلیتول می تواند عفونت گوش کودکان را کاهش دهد و با عفونت قارچی کاندیدا مبارزه کند.

سایر مزایای سلامتی بالقوه

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن شماست که به مقدار زیاد در پوست و بافت های همبند یافت می شود.

بیشتر بخوانید
مالتوز: خوب یا بد؟

برخی از مطالعات روی موش‌ها زایلیتول را با افزایش تولید کلاژن مرتبط می‌کنند که ممکن است به مقابله با اثرات پیری روی پوست شما کمک کند.۲۲، ۲۳).

زایلیتول همچنین ممکن است از پوکی استخوان محافظت کند، زیرا منجر به افزایش حجم استخوان و محتوای مواد معدنی استخوان در موش‌ها می‌شود.۱۴، ۲۴).

به خاطر داشته باشید که برای تایید این مزایا به مطالعات روی افراد نیاز است.

زایلیتول همچنین باکتری های دوستانه روده شما را تغذیه می کند و به عنوان یک فیبر محلول عمل می کند و سلامت گوارش شما را بهبود می بخشد.۲۵).

زایلیتول ممکن است تولید کلاژن را افزایش داده و خطر پوکی استخوان را کاهش دهد. همچنین باکتری های دوستانه روده شما را تغذیه می کند.

زایلیتول برای سگ ها بسیار سمی است

در انسان، زایلیتول به آرامی جذب می شود و هیچ اثر قابل اندازه گیری بر تولید انسولین ندارد.

با این حال، نمی توان همین را برای سگ ها گفت.

وقتی سگ ها زایلیتول می خورند، بدنشان آن را با گلوکز اشتباه می گیرد و شروع به تولید مقادیر زیادی انسولین می کند.

سپس سلول های سگ شروع به جذب گلوکز از جریان خون می کنند که می تواند منجر به هیپوگلیسمی یا کاهش قند خون و حتی مرگ شود.۲۶).

زایلیتول همچنین ممکن است اثرات مضری بر عملکرد کبد در سگ ها داشته باشد و دوزهای بالا باعث نارسایی کبد می شود.۲۷).

فقط ۰.۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن سگ لازم است تا مبتلا شود، بنابراین یک چیهواهوا ۶ تا ۷ پوندی (۳ کیلوگرمی) با خوردن تنها ۰.۳ گرم زایلیتول بیمار می شود. این مقدار کمتر از مقدار موجود در یک تکه آدامس است.

اگر سگ دارید، زایلیتول را به طور ایمن نگهداری کنید یا کلاً بیرون از خانه خود نگه دارید. اگر فکر می کنید سگ شما به طور تصادفی زایلیتول خورده است، فورا آن را نزد دامپزشک خود ببرید.

زایلیتول برای سگ ها بسیار سمی است و منجر به هیپوگلیسمی و نارسایی کبد می شود.

عوارض جانبی و دوز

زایلیتول به طور کلی به خوبی تحمل می شود، اما برخی از افراد با مصرف بیش از حد، عوارض گوارشی را تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید
اریتریتول یک شیرین کننده سالم برای جایگزینی شکر فرآوری شده

الکل های قندی می توانند آب را به روده شما بکشانند یا توسط باکتری های روده تخمیر شوند.۲۸).

این می تواند منجر به گاز، نفخ و اسهال شود. با این حال، به نظر می رسد بدن شما به خوبی با زایلیتول سازگار است.

اگر مصرف را به آرامی افزایش دهید و به بدن خود زمان دهید تا خود را تنظیم کند، احتمالاً هیچ اثر منفی را تجربه نخواهید کرد.

مصرف طولانی مدت زایلیتول کاملا بی خطر به نظر می رسد.

در یک مطالعه، افراد به طور متوسط ​​۳.۳ پوند (۱.۵ کیلوگرم) زایلیتول در ماه – با حداکثر مصرف روزانه بیش از ۳۰ قاشق غذاخوری (۴۰۰ گرم) – بدون هیچ گونه اثرات منفی مصرف کردند.۲۹).

مردم از الکل های قند برای شیرین کردن قهوه، چای و دستور العمل های مختلف استفاده می کنند. می توانید شکر را با زایلیتول به نسبت ۱:۱ جایگزین کنید.

اگر مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا عدم تحمل FODMAPs هستید، مراقب مصرف الکل های قندی باشید و به طور کلی از آنها اجتناب کنید.

زایلیتول ممکن است باعث ناراحتی گوارشی در برخی افراد شود، اما دوزهای بالا به خوبی توسط دیگران تحمل می شود.

خلاصه

به عنوان یک شیرین کننده، زایلیتول یک انتخاب عالی است.

در حالی که برخی از شیرین کننده ها ممکن است خطراتی برای سلامتی ایجاد کنند، مطالعات نشان می دهد که زایلیتول فواید واقعی سلامتی دارد.

قند خون یا انسولین را افزایش نمی دهد، باکتری های تولید کننده پلاک در دهان را گرسنگی می کشد و میکروب های دوستانه در سیستم گوارش شما را تغذیه می کند.

اگر به دنبال جایگزین سالم تری برای شکر معمولی هستید، زایلیتول را امتحان کنید.